0

1. kompleksowe centrum esportu

W Warszawie - esport
W Warszawie – esport
fot. mat. prasowy

W Warszawie powstaje pierwsze w Polsce kompleksowe centrum esportu.

Stolica Polski to idealne miejsce do wszelkich inwestycji – także tych esportowych. Już za kilka miesięcy w Warszawie zostanie otwarta nowa siedziba Team Kinguin. Kompleksowe centrum esportu będzie unikatem w skali kraju.

Dziedzina biznesu, w którą warto inwestować

Jeśli wierzyć analizom PayPala i SuperDaty, w 2018 roku esport wygeneruje w Europie zyski na poziomie 345 milionów dolarów. Co ciekawe, Polska stanowi pod tym względem jeden z najszybciej rozwijających się rynków. Przewiduje się, że corocznie liczba odbiorców esportu będzie się zwiększać o około 29%. Do popularności, jaką zawodowe rozgrywki osiągają w Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej, Chinach czy Niemczech jest nam jeszcze daleko, ale już teraz w Polsce podejmuje się inwestycje na światowym poziomie.

Przykładem organizacji, która wyczuwa wiodące trendy, jest Team Kinguin. Polska grupa założona przez Viktora Romaniuka Wanliego od 2013 roku sprzedaje na platformie Kinguin.net gry online, a jednocześnie aktywnie inwestuje w rozwój esportu. Posiada ona własne dywizje w wielu grach komputerowych, przy czym najpopularniejszą z nich jest prawdopodobnie drużyna wyspecjalizowana w Counter Strike: Global Offensive.

Podczas prezentacji nowego projektu Romaniuk Wanli podkreślał, że do 2020 roku ma zamiar włączyć Polskę do najpotężniejszej piątki esportowych rynków świata. Patrząc na to, w jakim tempie rozwija się u nas zainteresowanie tą dziedziną, mamy na to realne szanse.

Kinguin Esports Performance Center

Obecnie „Pingwiny” – jak bywa nazywana organizacja w związku ze swoim charakterystycznym logo – planują większą przeprowadzkę. Przy ulicy Poleczki, w okolicach warszawskiego Lotniska Chopina, powstaje właśnie Kinguin Esports Performance Center. Ośrodek ma zostać zlokalizowany w budynku zajmującym powierzchnię blisko 2 tys. metrów kwadratowych. Oprócz tego, że będzie to nowa siedziba organizacji, budynek został zaprojektowany, by stać się tętniącym życiem centrum esportu.

Jak podaje portal Polsatsport.pl, Kinguin Esports Performance Center ma być czteropiętrowym obiektem dostosowanym do potrzeb esportowców. Zawodnicy odnajdą tam przestrzeń do treningu, odpoczynku i spotkań. Zaplecze treningowe i strefa relaksu to jedno, a część biznesowa – drugie. W centrum esportu mają bowiem zostać wydzielone także powierzchnie biurowe, konferencyjne i szkoleniowe. Celem jest bowiem promocja esportu i praca nad jego rozwojem w Polsce.

Kto skorzysta na warszawskim centrum esportu?

Przedstawiciele Team Kinguin przekonują, że centrum przyniesie korzyść całej esportowej społeczności. Po pierwsze, skorzystają na tym pracownicy firmy, która skądinąd rozwija się w imponującym tempie. Nowy budynek będzie jednocześnie miejscem ich pracy. Po drugie, sympatycy poszczególnych dyscyplin będą mogli brać udział w planowanych branżowych eventach i autorskich projektach. Świątynia esportu ma zostać miejscem spotkań biznesowych, a także fanów z zawodnikami i trenerami, np. przy okazji obozów dla młodzieży, konferencji, paneli dyskusyjnych czy profesjonalnych szkoleń. Jednocześnie Kinguin Esports Performance Center ma być centrum mediowym z przestrzenią biurową, studiem fotograficznym i kompletnym wyposażeniem umożliwiającym transmisję meczów czy eventów. Po trzecie, na otwarciu nowego ośrodka najbardziej skorzystają sami e-sportowcy. Team Kinguin przewiduje między innymi wynajmowanie powierzchni pod bootcampy (rodzaj obozu przygotowawczego) dla drużyn, profesjonalne sesje zdjęciowe czy jednodniowe treningi.

Aż dwa piętra zostaną przeznaczone na wygodne pokoje mieszkalne. Kinguin przewiduje, że w budynku będzie mogło trenować kilka zespołów jednocześnie, dlatego planuje aż cztery jadalnie. Na „rozrywkowym” piętrze zostaną ulokowane pomieszczenia do wypoczynku; salon masażu, bar, kawiarnia, a nawet strefa BBQ. Warszawskie centrum esportu ma stworzyć nowe miejsca pracy, także dla zupełnie nowych zawodów. Przykładem mogą być psycholodzy esportowi – zapotrzebowanie na ich usługi rośnie w zaskakująco szybkim tempie. W Kinguin Esports Performance Center zawodnicy będą mieli zapewnioną pomoc zarówno psychologa, jak i fizjoterapeuty.

Otwarcie pierwszej w Polsce kompleksowej siedziby esportu zostało zapowiedziane na drugi kwartał 2018 roku. Newsy na ten temat, a także najświeższe informacje o zawodowych rozgrywkach w gry komputerowe można odnaleźć w specjalnej zakładce „ESPORT” na portalu Polsatsport.pl.

24 maja 2018 14:19

Komentarze