0

Jak przygotować się do założenia szkółki piłkarskiej?

szkółka piłkarska
fot. mat. prasowy

Wielu zdolnych trenerów, którzy marzą o pracy z młodzieżą, zastanawia się jak założyć szkółkę piłkarską.

Sprawy organizacyjne nie zawsze mają wiele wspólnego ze sportowymi, dlatego wyzwania stojące przed trenerem w tej kwestii potrafią stanowić barierę. W jaki sposób przygotować się do założenia akademii, by odnieść sukces i móc w pełni poświęcić się pasji?

Jak założyć szkółkę piłkarską
w świetle prawa?

W polskim prawie nie istnieją przepisy definiujące, jak założyć szkółkę piłkarską, zaś PZPN dopuszcza do rozgrywek zarówno kluby, jak i fundacje. W praktyce wynika z tego, że szkółka piłkarska może funkcjonować jako jeden z wielu podmiotów, w tym stowarzyszenie sportowe, spółka, a nawet jednoosobowa działalność gospodarcza. Mimo dowolności, kwestię wybranej formy prawnej warto skonsultować z prawnikiem, a przede wszystkim księgowym, ponieważ forma prawna decyduje o kwestiach podatkowych i odpowiedzialności finansowej właściciela.

Jak przygotować się do zarządzania
pod względem wiedzy?

Trenerzy pracujący z młodzieżą są w Polsce coraz lepiej wykształceni i przygotowani do zawodu. W sporcie coraz większą rolę odgrywa także zarządzanie. Jak założyć szkółkę piłkarską i bez problemu radzić sobie ze sprawami pozasportowymi? Jest kilka możliwości. Na rodzimych uczelniach znajdziemy między innymi kierunki studiów podyplomowych dotyczących zarządzania w sporcie. Niektóre z nich dotyczą wprost klubów piłkarskich. Poza tym zawsze można dokształcać się na kursach lub poprosić o radę doświadczonych kolegów po fachu, na przykład w formie stażu w większym klubie. Kolejną opcję stanowi franczyza, czyli skorzystanie z wiedzy i marki większej sieci akademii.

Jak założyć szkółkę piłkarską w oparciu
o ograniczoną infrastrukturę?

Osobną kwestię stanowi infrastruktura i sprzęt, zwłaszcza gdy problemem są finanse. W tym przypadku warto poszukać wsparcia u sponsorów i władz samorządowych. W końcu szkolenie dzieci to ważna misja, a lokalni przedsiębiorcy i władze dość chętnie wspierają kluby sportowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, by jeszcze przed otwarciem akademii odbyć serię spotkań z potencjalnymi mecenasami. Być może miasto udostępni należące do niego obiekty sportowe w niższej cenie, a jedna z lokalnych firm ufunduje sprzęt dla młodych adeptów futbolu. Problem, jak założyć szkółkę piłkarską przy ograniczonych funduszach i zasobach finansowych jest możliwy do rozwiązania.

Jak promować szkółkę piłkarską?

Ważnym aspektem prowadzenia szkółki jest promocja. Tę można prowadzić nawet bez ponoszenia kosztów. Strona internetowa i profile w mediach społecznościowych pomagają osiągnąć profesjonalny wizerunek. To bardzo ważne, zwłaszcza że konkurencyjne akademie często mają ułatwione zadanie, jeśli projekt firmuje znane w futbolowym świecie nazwisko.

Jak zarządzać akademią na co dzień
w sposób efektywny?

Z odpowiedzią na pytanie, jak założyć szkółkę piłkarską, przychodzi także nowa technologia. Na rynku dostępna jest między innymi innowacyjna aplikacja do zarządzenia akademią – Sportbm.pl. Dzięki niej trener lub właściciel może zarządzać wygodnie kalendarzem treningów, a wiadomości o zajęciach automatycznie docierają do zawodników i ich opiekunów. To wygoda i spora oszczędność czasu. Aplikacja ułatwia ściąganie składek członkowskich i umożliwia rodzicom ich wygodne opłacenie. Poza tym opiekunowie mogą sprawdzić, czy ich pociecha wzięła udział w treningu. Aplikacja, którą przez miesiąc można wypróbować za darmo pozwala także na łatwe stworzenie profesjonalnej strony internetowej promującej akademię.

16 lipca 2018 13:16

Komentarze