0

Kalos Kagathos

26. Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy
Kalos Kagathos – Teatr Akt
fot. Małgorzata Moryc

Jakże aktualny temat piłkarski zagościł również na 26. Międzynarodowym Festiwalu Sztuka Ulicy.

Teatr Akt zaprezentował spektakl „Kalos Kagathos” będący  kontynuacją sportowych inspiracji w działalności Teatru Akt, powstały na podstawie happeningu Towarzystwa Sportowego Match Footballowy z 2008 roku w ramach Warszawskiej Ofensywy Teatralnej Czarna Offca.

Fotoreportaż Małgorzaty Moryc

Fragmenty:

O spektaklu:

Widowisko uliczne odbywające się na styku dwóch dziedzin: teatru i sportu. Ideą spektaklu jest ukazanie wspólnego dla sztuki i sportu fenomenu gry, dzięki któremu możemy przenieść się do innej rzeczywistości, poszukiwać nowych przestrzeni. Charakterystyką gry jest konfrontacja z rzeczywistością, tak znamienna dla teatru ulicznego i piłki nożnej. Teatr Akt w spektaklu plenerowym „Kalos kaghatos” sięga do antycznej tradycji łączenia widowisk artystycznych ze sportowymi. Starogrecki wzór kulturowy kalos kaghatos (piękny i dobry) realizuje ideał człowieka odznaczającego się harmonijną pełnią zalet duszy i ciała. Liczyła się nie tylko wygrana, ale postawa moralna – zmaganie nie tylko z rywalami, ale i z własnymi słabościami.

Projekt spektaklu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym i łączy ze sobą dość odległe środowiska (sportu i sztuki). Przełamie bariery pomiędzy tak zdawałoby się dalekimi dziedzinami ludzkiej aktywności, zbliży je do siebie i odmieni sposób postrzegania: sport może być sztuką, sztuka dla sportu. W sferze środków wyrazu będzie połączeniem różnych dziedzin artystycznej ekspresji – teatr uliczny z elementami pantomimy i teatru ruchu, tańca, wideoartu, plastyki, wzbogaconymi o uteatralizowane formy aktywności piłkarskiej. Bezpośrednią inspiracją widowiska są sceny z boiska, przetworzone w wizję teatralną.

Fragmenty treningu piłkarskiego, zdarzenia meczowe zostały zmodyfikowane według metod, którymi posługuje się teatr ruchu i tańca. Postacie piłkarzy, kibiców, sędziego są punktem wyjścia do rozważań nad kondycją fizyczną i psychiczną człowieka, a także pokazują fenomen futbolu, jako środka porozumienia między ludźmi.

Przedstawienie „Kalos kaghatos” dotyczące najpopularniejszej dyscypliny sportowej w Polsce spotęguje emocje, starania piłkarzy ukaże w nieco szerszym wymiarze kulturowym i zweryfikuje aktualność sentencji A. Camusa „Wszystko, co na pewno wiem o moralności, o obowiązkach człowieka, zawdzięczam piłce nożnej.”

  • Premiera – 16 grudnia 2011 roku
  • Premiera plenerowa – 2012
  • Pomysł i koordynacja projektu – Marek Kowalski
  • Obsada – Marta Suzin, Agnieszka MusiałowiczMarek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński, Tomasz Dusiewicz
  • Obsługa techniczna – Adam Sztorc, Marek Kacprzak

Teatr AKT

Powstał w 1990 roku w klubie Stodoła w Warszawie, od 1991 roku działa jako stowarzyszenie. Trzon zespołu stanowią aktorzy mimowie – teatr wyrósł z tradycji polskiej szkoły pantomimy, ale bardzo szybko zaczął wypracowywać własny język teatralny. Doświadczenia uliczne i plenerowe wymusiły na aktorach urozmaicanie środków wyrazu. Domeną wciąż pozostaje sztuka mimu, gestu, plastycznego obrazu, uzupełniana elementami cyrku, tańca i wszelkiego rodzaju akrobacji.

Od wielu lat Teatr Akt jest jedynym reprezentantem Warszawy na festiwalach teatru ulicznego w kraju i za granicą. Bierze regularnie udział w festiwalach teatralnych w Polsce, a także w Niemczech, Słowenii, Belgii, Szwecji, Czechach, Włoszech, Austrii, Chorwacji, na Litwie, Białorusi, Ukrainie i Węgrzech. Zdobywa liczne nagrody (m.in. Grand Prix za spektakl Opowieść o Wietrze na festiwalu Małe Zderzenie Teatrów w Kłodzku, Nagroda Publiczności na festiwalu A Part w Katowicach za spektakl Śmietnik, Złota Maska na MFTU w Chojnicach, nagroda Fundacji Kultury na Festiwalu Teatru w Walizce za Dzielnego Ołowianego Żołnierza, Grand Prix dla spektaklu Feniks na Dionizjach w Ciechanowie). Teatr Akt reprezentował polską sztukę na Dniach Kultury Polskiej w Londynie, Paryżu, Lipsku i Witebsku. Od 2010 siedzibą grupy jest budynek przy ulicy Łaziebnej 9 na Olszynce Grochowskiej, który jest bazą do realizacji teatru objazdowego, a także lokalnych, warszawskich projektów artystycznych.

1 lipca 2018 12:32

Komentarze