0

Najlepsi sportowcy Warszawy 2017

Anita Włodarczyk - Berlin 2009
Anita Włodarczyk – Berlin 2009
fot. Erik van Leeuwen (Wimedia)

Niepokonana w rzutni, wygrywa „Złote Kolce”, sięga po mistrzostwa, a teraz znowu zostaje Najlepszym Sportowcem Warszawy.

Anita Włodarczyk, bo o niej mowa, zwyciężyła w XVIII Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Warszawy 2017 roku.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy rozpoczynając galę:

Warszawscy zawodnicy w minionym roku dali nam wiele powodów do radości i dumy. Za te wszystkie mistrzowskie wyczyny, medale i rekordowe osiągnięcia składam Wam drodzy sportowcy jeszcze raz serdeczne podziękowania. Stolica może być dumna ze swoich reprezentantów. Dziękuję, że rozsławiacie imię Warszawy na całym świecie.

Renata Kaznowska, zastępca prezydent m.st. Warszawy

Zadaniem samorządu jest tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi sportu. Zarówno tego wyczynowego, jaki i amatorskiego. Staramy się wypełniać to zadanie jak najlepiejStale modernizowana i rozbudowywana baza obiektów sportowych to z jednej strony doskonałe zaplecze dla sportu profesjonalnego, ale z drugiej możliwość rekreacji dla warszawiaków. Wszystkie wydatkowane na ten cel środki traktujemy jako inwestycję w zdrowie naszych mieszkańców.

Laureaci

W swojej konkurencji jest niepokonana od maja 2014 roku! Dotychczas zwyciężyła w 42 konkursach z rzędu! Wygrała „Złote Kolce” – klasyfikację najlepszych polskich lekkoatletów i lekkoatletek – po raz ósmy w swej karierze. Wyprzedziła tym samym legendarną Irenę Szewińską, która w tej kategorii triumfowała siedmiokrotnie. Młociarka Anita Włodarczyk z RKS Skra Warszawa pozostaje bezkonkurencyjna. W 2017 roku nie tylko zdobyła w Londynie mistrzostwo świata – po raz trzeci w swojej karierze – ale także zwyciężyła w plebiscycie prestiżowego magazynu „Track and Field”. Tytuł najlepszej lekkoatletki świata został jej przyznany po raz trzeci. Podczas Balu Mistrzów Sportu Warszawy odebrała swój piąty z rzędu tytuł Najlepszego Sportowca Roku. Zwycięstwo w tej kategorii oznacza, że Anita Włodarczyk będzie w 2018 roku również ­tytułowana Sportową Twarzą Warszawy.

O kolejnych miejscach w kategorii Najlepszy Sportowiec Roku zadecydowała Kapituła Plebiscytu. Na jej czele od lat stoi Irena Szewińska, a w podejmowaniu decyzji pomagali jej Dorota Idzi, Teresa Sukniewicz-Kleiber, Tomasz Majewski, Ryszard Szurkowski oraz Andrzej Supron.

Werdyktem Kapituły kolejne miejsca zajęli:

  1. Ewa Nelip – szermierka – UKS Żoliborz
  2. Zofia Noceti-Klepackaka – żeglarstwo – Legia Warszawa
  3. Kajetan Kajetanowicz – sporty motorowe, rajdy –  Automobilklub Polski
  4. Marcin Rudawski – żeglarstwo – MKS „Dwójka” Warszawa
  5. Sebastian Stasiak – pięciobój nowoczesny – UKS Żoliborz
  6. Magdalena Piekarska – szermierka, szpada – AZS AWF Warszawa
  7. Agnieszka Kobus-Zawojska – wioślarstwo – AZS AWF Warszawa
  8. Weronika Deresz – wioślarstwo – Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie
  9. Patrycja Adamkiewicz – taekwondo olimpijskie – AZS AWF Warszawa

Julia Chmielewska została zwyciężczynią w kategorii Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny Roku 2017. Młoda i utalentowana pływaczka reprezentuje barwy Warszawskiego Klubu Sportowego Młodzieży Niesłyszącej przy Instytucie Głuchoniemych. W 2017 roku 16 letnia pływaczka pobiła rekordy Polski na 50 i 200m stylem klasycznym niesłyszących juniorów w kategorii 15 – 17 lat i seniorów. Ukoronowaniem jej osiągnięć były XXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie Głuchych. W tureckim Samsun zawodniczka zdobyła trzy brązowe medale – na dystansach 50, 100 i 200m – w pływaniu stylem klasycznym. W tej kategorii Kapituła Plebiscytu przyznała 2. miejsce ubiegłorocznemu triumfatorowi Wojciechowi Makowskiemu (pływanie osób niewidomych, IKS AWF Warszawa), a 3. lokatę – laureatce tytułu z 2013 r. – Marcie Fidrych (szermierka na wózkach, IKS AWF Warszawa).

Sukcesy wybitnej lekkoatletki Anity Włodarczyk nie byłyby możliwe bez odpowiedniego treningu, dlatego też rozstrzygnięcie w tej kategorii mogło być tylko jedno. Trenerem Roku 2017 został Krzysztof Kaliszewski. Szkoleniowiec i prezes klubu RKS Skra Warszawa, podobnie jak jego wychowanka, został zwycięzcą w swojej kategorii po raz czwarty z rzędu.

Tytułem Sportowej Osobowości Roku 2017 został nagrodzony Maciej Hartfil. Od 2009 roku był on dyrektorem klubu, by w 2013 roku zostać prezesem zarządu. W 2017 roku jednogłośnie został wybrany na drugą kadencję. Jest inicjatorem projektu „Dziecięca Akademia Sportu” w którym udział bierze ponad 2100 młodych warszawiaków w wieku przedszkolnym. Maciej Hartfil jest zaangażowany w rozwój sportu dzieci i młodzieży oraz sportu wyczynowego w Warszawie między innymi biorąc aktywny udział w posiedzeniach Rady m.st. Warszawy. Dzięki jego aktywności AZS AWF Warszawa drugi rok z rzędu był organizatorem imprezy „Od zabawy do sportu”.

Internauci zadecydowali o przyznaniu tytułów w dwóch kolejnych kategoriach. Patrycja Adamkiewicz, taekwondo olimpijskie, zawodniczka AZS AWF Warszawa, została w wyniku głosowania internetowego uhonorowana tytułem Najpopularniejszy Sportowiec Warszawy Roku 2017. Dwudziestoletnia zawodniczka bielańskiego klubu w ubiegłym roku triumfowała m.in. podczas Mistrzostw Polski Seniorek, Młodzieżowych Mistrzostw Polski i Młodzieżowych Mistrzostw Europy. Wzięła udział również w Uniwersjadzie w Tajpej, skąd przywiozła srebrny medal.

VII Charytatywny Bieg Wybiegaj Sprawność został laureatem w kategorii Sportowa Impreza Roku. Wydarzenie, organizowane przez Stowarzyszenie „Dać siebie innym”, w internetowym głosowaniu pokonało 14 kandydatów do tego tytułu.

Po raz kolejny przyznano także wyróżnienia, zainicjowane przez partnerów Plebiscytu. Laureatem tytułu Nadzieja Olimpijska został osiemnastoletni Antoni Kałużyński, pływak, reprezentant Legii Warszawa. Młody zawodnik może pochwalić się już pokaźną kolekcją medali – zarówno tych wywalczonych w kraju, jak i za granicą. W klubie trenuje pod okiem Pawła Korzeniowskiego – mistrza świata na 200 m stylem motylkowym.

Nadzieja Olimpijska to tytuł przyznawany we współpracy ze spółką Veolia Energia Warszawa S.A., dedykowany młodym, utalentowanym sportowcom, którzy uprawiają niezespołową dyscyplinę olimpijską.

Julia Chmielewska, pływanie osób głuchych (WKSMNpIG) oraz Arsen Śliwiński, kajakarstwo (Warszawski Klub Kajakowych) to dwójka sportowców uhonorowanych nagrodą Woda bez barier.

Woda bez barier to nagroda przyznawana we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. Wyróżnienie dedykowane jest zawodnikom, którzy uprawiają sporty związane z wodą i odznaczają się determinację w przełamywaniu własnych słabości.

Organizatorami XVIII Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy byli Miasto Stołeczne Warszawa, Stołeczna Estrada oraz Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji.

7 lutego 2018 11:33

Komentarze