0

Omegi wracają do Warszawy

Jacht klasy Omega
Jacht klasy Omega
fot. Tadeusz Rudzki (Wikimedia)

Po 75 latach od powstania warszawskiej klasy żeglarskiej Omega, startują pierwsze Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła.

23 i 24 czerwca, w szranki staną wybitni polscy żeglarze, rywalizując na niełatwym akwenie, jakim jest płynąca wartko rzeka. Zawodom na Wiśle towarzyszyć będzie szereg atrakcji na lądzie.

Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła w klasie Omega prowadzone będą na odcinku Wisły od mostu Świętokrzyskiego do mostu Gdańskiego.

W pierwszym dniu regat, w klasie Omega ścigać się będą wybitni warszawscy żeglarze, sportowcy i olimpijczycy. Wśród nich m.in. Dominik Życki, Kuba Pawluk, Anna Weinzieher, Przemysław Tarnacki, Kuba Strzyczkowski czy Olek Hanusz. Te postaci przez lata poszukiwały wiatru i wody poza miastem, tym razem jednak będą demonstrować swoje umiejętności w samym sercu Warszawy.

Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy:

W tym roku szczególnie mocno zachęcamy warszawiaków do różnego rodzaju aktywności nad Wisłą. Dlatego też proponujemy mieszkańcom i wszystkim gościom Dzielnicy Wisła przeróżne formy spędzania czasu na rzece i nad jej brzegami. Teraz do naszej popularnej i stale rozwijanej oferty wodniackiej, dołączyło żeglarstwo. To najlepszy dowód na to że Wisła żyje, a Dzielnica Wisła przyciąga swoją wyjątkowością i różnorodnością.

Zawodnicy będą rywalizować na jachtach klasy Omega – łódki wymyślonej i skonstruowanej w Warszawie podczas niemieckiej okupacji w 1942 roku.

Kasper Orkisz, pomysłodawca Regat o Puchar Dzielnicy Wisła:

To niesamowite, że łódka wymyślona pond 75 lat temu jest nadal produkowana i tak popularna. Omega przez lata stała się swoistą klasą narodową obecną wszędzie, tylko nie w Warszawie. Chcielibyśmy to zmienić, przywrócić warszawiakom możliwość pływania na żaglu bez konieczności wyjazdów za miasto.

Jacht klasy Omega pod żaglami
Jacht klasy Omega – pod żaglami
fot. Tomasz Rudzki (Wikimedia)

Znakiem rozpoznawalnym regat będzie pływająca galeria sztuki.
Na żaglach startujących w regatach Omeg znajdą się projekty wybitnych warszawskich artystów – Sławka Pawszaka, Ewy Ciepielewskiej czy Oli Jasionowskiej. Każdy z żagli będzie miał swojego mecenasa wśród firm zaangażowanych w organizację regat.

Radosław Bieliński, rzecznik prasowy Dom Development SA, Prezes Fundacji Dom Development City Art:

Obecność artystów i sztuki w przestrzeni publicznej ma ogromną siłę sprawczą. Dla Dom Development  sztuka jest narzędziem do tworzenia osiedli mieszkaniowych o wyjątkowym charakterze. Dlatego na żaglach Jachtów typu Omega, biorących udział w wydarzeniu znajdują się grafiki nawiązujące do artystycznych dzieł, które zdobią osiedla zrealizowane przez naszą spółkę. Na całym świecie artyści realizują projekty w przestrzeni publicznej, które mają znaczący wkład w tożsamość miejsc. Dzięki temu przestrzeń publiczna staje się bogatsza, przez co ludzie w niej przebywający chętnie do niej wracają i utożsamiają się nią. 

Kibiców zmagań na wodzie zapraszamy do dwóch stref.

  1. Strefa animacji żeglarskich na bulwarze Jana Karskiego będzie obfitowała w atrakcje dla dzieci i nie tylko,
  2. w strefie kibica na bulwarze Gen. Pattona rywalizacja będzie komentowana na żywo.

Dodatkową atrakcją będzie możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych rejsach realizowanych przy okazji Wianków nad Wisłą.

Izabela Kruk, rzecznik prasowy Legii Warszawa:

Promocja sportu i aktywności sportowej od zawsze była wpisana w DNA naszego klubu, dlatego tym bardziej cieszymy się z możliwości wsparcia inicjatywy powrotu Omeg na Wisłę. Zależy nam na tym, by żagiel, który będzie reprezentować w regatach nasza drużyna symbolizował wartości klubu i oddawał wyjątkowy charakter legijnej społeczności. W gronie kibiców Legii Warszawa jest wielu artystów i pasjonatów, dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować specjalny konkurs dla naszych fanów. Zwycięski projekt będzie mógł dumnie reprezentować Legię Warszawa podczas regat.

W regatach udział wziąć mogą również wszyscy armatorzy jachtów śródlądowych. Rywalizacja w klasie otwartej odbywać się będzie także przez dwa dni – w weekend, 23 i 24 czerwca.

W sobotę będą rywalizowali na tej samej trasie co omegowcy, natomiast w niedzielę wszystkie wyścigi obędą się przy bulwarze Gen. Pattona, a strefa kibica będzie na pływającym pawilonie „Nowa Fala”.

W przywrócenie Omeg na Wisłę zaangażowało się wiele warszawskich pomiotów: Stołeczna Estrada, organizator Wianków nad Wisłą, Dom Development, Legia Warszawa i MPWiK, które wystawią swoje załogi w regatach. Wydarzenie realizowane jest przy współpracy z miastem stołecznym Warszawą pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi, Prezydenta m.st. Warszawy, Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Województwa Mazowieckiego.

UM Warszawa

13 czerwca 2018 09:36

Komentarze