0

Pucharowe derby dla „Akademiczek”!

AZS AWF vs AZS UW - studenckie Derby Warszawy szczypiornistek
AZS AWF vs AZS UW – studenckie Derby Warszawy szczypiornistek

Szczypiornistki stołecznej Akademii Wychowania Fizycznego zdeklasowały rywalki „zza miedzy”, zespół AZS Uniwersytetu Warszawskiego 38:18 (20:9) w ramach rozgrywek I rundy Pucharu Polski kobiet szczebla wojewódzkiego.

Kilka godzin wcześniej w innych derbach o tę samą stawkę MMKS Jutrzenka Płock pokonała uczennice SMS ZPRP Płock 32:31 (17:16) i to właśnie z tym rywalem przyjdzie się mierzyć zespołowi Pawła Kapuścińskiego w kolejnej rundzie!

Przystępujące do tej rywalizacji w roli faworytek Akademiczki z Marymonckiej zaliczyły doskonały początek spotkania. Wynik co prawda otworzyła już po upływie niecałej minuty rozgrywająca gospodyń, Natalia Grabowska, ale trafienia Pauliny Pawłowskiej, Karoliny Bryl, czy Katarzyny Pożoga z pozycji kołowej przyczyniły się do wypracowywania przewagi przez zespół gości – 4:1 (5′). Nikt się wówczas nie spodziewał, że gospodynie są w stanie sprzeciwić się będącym w transie zawodniczkom AWF, a jednak po upływie kolejnych pięciu minut tablica wyników wskazywała na remis 5:5.

Choć spotkanie pomału przybierało oblicze wyrównanego, do głosu ponownie doszły podopieczne Pawła Kapuścińskiego. O seryjne zdobywanie bramek pokusiła się aktywna tego dnia prawoskrzydłowa Karolina Bryl, którą kolejnymi trafieniami wspierały wspomniane Pawłowska i Pożoga. Nie mniej jednak to cały zespół oparty o zdyscyplinowanie taktyczne aktywnie działał w formacji defensywnej, zachowując przyzwoitą skuteczność w ataku. To właśnie te czynniki pozwoliły na wypracowanie wysokiego dystansu – 14:6 (18′).

W końcowych fragmentach pierwszej partii przewaga ta wzrosła jeszcze do jedenastu trafień na korzyść AWF-u – 20:9 i to właśnie zawodniczki tej ekipy z psychicznym komfortem żegnały pierwsze dwa kwadranse rywalizacji.

Po zmianie stron ciężko byłoby wykluczyć inny scenariusz, niż kontynuację konsekwentnej gry sprzed przerwy zawodniczek w trykotach o „biało-zielonych” barwach. Po upływie dziesięciu minut ponownie znać o sobie dała kołowa Katarzyna Pożoga, której cztery z rzędu trafienia przyniosły rażącą, piętnastobramkową przepaść pomiędzy zespołami – 25:10!

I tak już ciężkiej sytuacji podopiecznych Katarzyny Zglinickiej-Skierskiej nie poprawiła sytuacja personalna na boisku, kiedy to kary otrzymywały Magdalena Malewska, Angelika Malinowska, czy Natalia Grabowska. Dzięki przewadze liczebnej zawodniczki AWF miały jeszcze większą swobodę w przeprowadzaniu ataków pozycyjnych i wypracowywaniu klarownych sytuacji bramkowych. Te przyczyniły się z kolei do konsekwentnego podwyższania prowadzenia na boisku, a wraz z końcową syreną rywalizacja zakończyła się ostatecznie rezultatem 38:18

W II rundzie Pucharu Polski szczebla wojewódzkiego zespół Pawła Kapuścińskiego zmierzy się z MMKS Jutrzenką Płock. Termin tego spotkania zaplanowano na środę, 29 października.

AZS UW Warszawa – AZS AWF Warszawa 18:38 (9:20)

AZS UW: Plichta, Stando – Malewska (1), Posiadała (4), Malinowska (5), Jabłońska-Strzępka (2), Dembna (2), Grabowska (3), Andrzejewska (1), Matysiak, Domańska. Kary: 22 min.

AZS AWF: Backiel (15 obron/24 rzuty – 62,5%), Jóźwik (8/17 – 47%) – Pożoga (7 bramek/7 rzutów – 100%), Nieścioruk (4/5 – 80%), Mazurek (1/3 – 33%), Korniluk (3/4 – 75%), Bryl (8/10 – 80%), Pawłowska (3/4 – 75%), Gutowska (1/1 – 100%), Zięba (1/2 – 50%), Kajtek (4/8 – 50%), Joszczuk (4/8 – 50%), Adamowicz (3/4 – 75%), Osińska, Lewandowska. Kary: 12 min.