0

Ranking warszawskich klubów piłkarskich w Warszawie

Warszawskie kluby piłkarskie
Warszawskie kluby piłkarskie

Zbadano zawartość cukru w cukrze czyli poziom popularności warszawskich klubów piłkarskich w Warszawie.

Poziom popularności klubu piłkarskiego wynika z osiągnięć (m.in. trofea, udział w rozgrywkach międzynarodowych etc.), jego historii, poziomu rozgrywkowego na jakim gra (bądź grał) oraz działań promocyjnych. Co nie może dziwić, Legia Warszawa jest najpopularniejszym klubem stolicy. Znajomość Mistrza Polski deklaruje prawie 9/10 mieszkańców Warszawy, taki wynik w badaniach świadomości wskazuje, że klub z Łazienkowskiej zna praktycznie cała badana populacja.

Różnica między Legią a drugą w rankingu Polonią Warszawa wynosi 17 punktów procentowych i jest pokłosiem problemów sportowych i organizacyjnych Czarnych Koszul. Przypuszczalnie jeszcze kilka lat temu wynik obu największych warszawskich klubów mógł być porównywalny.

Na podium rankingu znalazła się także Gwardia Warszawa, klub z bogatą historią i trofeami, który jednak od kilku lat przeżywa regres sportowy – obecnie występuje w rozgrywkach klasy A. Znajomość Gwardii deklaruje wciąż jednak co trzeci mieszkaniec Stolicy.

Pierwszą dziesiątkę uzupełniają kluby, które mają za sobą długa tradycję, ale nigdy nie odniosły większych sukcesów sportowych, czego przykładem jest Hutnik Warszawa, Ursus Warszawa czy Olimpia Warszawa. Należy jednak zaznaczyć, że kluby te działają bardzo lokalnie i mają rzeszę oddanych fanów. Miejsce 10 warszawskiego rankingu popularności zajmuje Korona Warszawa, która uznawana jest za najstarszy klub stolicy. Co ciekawe klub został rozwiązany w 1928 roku, jednak po 83 letniej przerwie powstało stowarzyszenie, kontynuujące tradycje Korony. Klub ten rozpoznaje prawie 20% warszawiaków.

Pozycja w rankingu

i % osób, które słyszały o klubie

  1. 87% Legia Warszawa
  2. 70% Polonia Warszawa
  3. 35% Gwardia Warszawa
  4. 28% Hutnik Warszawa
  5. 24% Ursus Warszawa
  6. 24% Olimpia Warszawa
  7. 23% Drukarz Warszawa
  8. 22% Okęcie Warszawa
  9. 21% Marymont Warszawa
  10. 18% Korona Warszawa
  11. 16% GKP Targówek
  12. 15% Świt Warszawa
  13. 13% Legion Warszawa

Druga dziesiątka rankingu to przede wszystkim lokalne marki: GKP Targówek, KS Wesoła czy SEMP Ursynów. Kluby te osiągnęły znajomość od 10% do 16% i w dużej mierze są świadectwem przywiązania lokalnej społeczności do klubu z najbliższej okolicy.

Kolejną grupę stanowią kluby znane przede wszystkim z osiągnięć poza sportowych Escola Varsovia (9%), Rozwój (8%) oraz Coco Jambo (8%). Escola jest warszawską filią FC Barcelony i na 22 miejsce w rankingu wpływa przede wszystkim medialność klubu. Rozwój Warszawa, obecnie klasa A, swoją pozycję zawdzięcza dużej ilości artykułów prasowych na temat historii prezesa oraz celów klubu. Coco Jambo jest zaś znane przede wszystkim przez swoją oryginalną nazwę oraz ciekawie prowadzone działania w mediach społecznościowych.

Pozycja w rankingu

i % osób, które słyszały o klubie

  1. 12% KS Wesoła
  2. 11% AszWoj Rembertów
  3. 11% PKS Radość
  4. 10% SEMP Ursynów
  5. 10% Unia Warszawa
  6. 10% Grom Warszawa
  7. 10% Kamionek Warszawa
  8. 10% Przyszłość Włochy
  9. 9% Escola Varsovia
  10. 9% UKS Siekierki
  11. 8% Rozwój Warszawa
  12. 8% Coco Jambo
  13. 8% Iglica Warszawa

Ranking zamykają drużyny występujące w najniższych rozgrywkach ligowych w Warszawie: w klasie B i klasie A. Zazwyczaj są to kluby, które swoją działalność prowadzą od zaledwie kilku lat. Należy zaznaczyć jednak, że nawet ostatni w zestawieniu Amigos Warszawa może pochwalić się znajomością na poziomie 4%, co przekłada się na ponad 46 000 osób, które deklarują, że słyszały o klubie. Wynika to bezpośrednio z faktu, że Warszawiacy są żywo zainteresowani lokalnymi rozgrywkami piłkarskimi.

Pozycja w rankingu

i % osób, które słyszały o klubie

  1. 8% Błyskawica Warszawa
  2. 7% Farmacja Tarchomin
  3. 7% SF Wilanów
  4. 7% Agape Białołęka
  5. 6% Inter Warszawa
  6. 6% Jedność Warszawa
  7. 6% AKS Zły
  8. 5% Victoria Zerzeń
  9. 5% Bedarska Warszawa
  10. 5% AP Brychczy
  11. 4% Amigos Warszawa

Przeciętny mieszkaniec Stolicy zna średnio 6 klubów piłkarskich. Wyłączając jednak z rachunków Legię i Polonie, to średnia znajomość lokalnych warszawskich drużyn wynosi aż 4,33. Oznacza to zatem, że choć małe kluby wyrastają w cieniu dwóch gigantów (w skali Warszawy) i borykają się z problemami organizacyjnymi to wciąż mogą być postrzegane jako dynamiczne lokalne marki.

Raport na temat popularności warszawskich klubów piłkarskich
powstał na podstawie badania ankietowego (CAWI) na próbie 1332 mieszkańców Warszawy w wieku 15+. Badanie zostało przeprowadzone w styczniu i lutym na panelu badawczym. Pełen raport z badania jest dostępny za darmo na stronie www.pilkarskawarszawa.pl

Piłkarska Warszawa

24 marca 2018 19:04
[fbcomments]