0

Sekundy decydują o wyniku – relacja z Pucharu Polski Kadetów

Rzut w wykonaniu najlepszego zawodnika turnieju
fot. Anna Rojewska

Urok sportu polega między innymi na tym, że często ostatnie sekundy decydują o wyniku zawodów i mogą je diametralnie zmienić.

Chyba wszyscy pamiętamy wykonany ze środka boiska przez Artura Siódmiaka rzut, który na pięć sekund przed końcem meczu z Norwegią dał Polsce zwycięstwo i awans do półfinałów mistrzostw świata w piłce ręcznej w 2009 roku.

Pięć sekund zadecydowało również o wyniku walki w najlżejszej kategorii (42 kg) Pucharu Polski Kadetów – VII Memoriału Bolesława Dubickiego w zapasach w stylu klasycznym. Reprezentant gospodarzy – Uczniowskiego Klubu Sportowego „Zdrowy Targówek”Marcin Mirecki prowadził na punkty i na pięć sekund przed końcem walki z Patrykiem Rożentalskim z SOKOŁA Lubawa został położony na łopatki.

W pozostałych kategoriach wagowych zawodów, które były rozgrywane w dniach 6.-8. marca 2015 r. w Hali OSiR Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, zwycięzcami zostali:

  • Filip Petrończak /ZKS Miastko/ w kategorii wagowej 46 kg,
  • Sebastian Nowicki /UNIA Swarzędz/ – 50 kg,
  • Jakub Ściegliński /OLIMPIJCZYK Radom/ – 54 kg,
  • Dawid Kozłowski /AJAS Gdańsk/ – 58 kg,
  • Damian Metza /CARTUSIA Kartuzy/ – 63 kg,
  • Norbert Daszkiewicz /ŚLĄSK Wrocław/ – 69 kg,
  • Piotr Duk /UKS OLIMPIJCZYK Kędzierzyn-Koźle/ – 76 kg,
  • Gerard Kurniczak /SOBIESKI Poznań/ – 85 kg,
  • Patryk Kamiński /CEMENT-GRYF Chełm/ – 100 kg.
Finaliści w niebieskich strojach
Finaliści – w niebieskich strojach
fot. Anna Rojewska

Zanim jednak doszło do walk finałowych, zawodnicy musieli przejść przez sito eliminacji. Trwały one przez całą sobotę, 7 marca. Przystąpiło do nich 204 zawodników reprezentujących 50 klubów z całej Polski. Jeszcze nigdy na gościnnym Targówku nie było przedstawicieli tak dużej liczby klubów. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że były to zawody rozgrywane tylko w jednej kategorii wiekowej. Można sądzić, że taka frekwencja była efektem decyzji, iż zawody były eliminacjami Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Tylko wrodzona skromność gospodarzy nie pozwala im na stwierdzenie, że zapaśnicy polubili atmosferę i dobrą organizację zawodów w miejscu, gdzie „zaczyna się Warszawa”.

Była to już siódma edycja Memoriału Bolesława Dubickiego. Od pierwszej z nich władze Polskiego Związku Zapaśniczego uznają, że patron zawodów – najwybitniejszy w historii polskich zapasów trener klubowy – zasługuje na to, by Memoriał był imprezą rangi ogólnopolskiej. Tym bardziej, że zawody mają piękną oprawę: podczas sobotniej przerwy obiadowej przedstawiciele władz Dzielnicy Targówek, uczestników zawodów oraz współpracownicy i wychowankowie Bolesława Dubickiego złożyli – w asyście żołnierzy z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego  – wieńce i kwiaty na jego grobie, znajdującym się na Cmentarzu Bródnowskim (kwatera 25-D-II-4). Między innymi dlatego zawsze zawody są łączone z jedną z centralnych imprez Związku. Można przypuszczać, że przedstawiciele PZZ, na czele których stał wiceprezes Związku, Mieczysław Czwaliński, nie żałowali swej decyzji, zaś trenerzy kadry narodowej kadetów (Piotr Szczeponiok) i juniorów (Włodzimierz Zawadzki) znaleźli kolejne talenty.

Nic dziwnego zatem, że poszczególnym walkom towarzyszyły duże emocje. Na szczęście sędziowie, na czele których stał „profesor zapasów” Andrzej Supron, znakomicie radzili sobie na trzech dużych matach. Co ciekawe, już nie sekundy, ale małe punkty zadecydowały o tym, że drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej zajął ZKS Miastko przed PTC Pabianice. Bezapelacyjnym zwycięzcą tej klasyfikacji został AKS Piotrków Trybunalski.

Szczegółowe wyniki walk można znaleźć na stronie http://sportzona.pl/app/events/view/wrestling/760/#!/gallery/216. Można tam znaleźć również relację filmową „z powietrza”, która – po raz pierwszy na Targówku – była nagrywana przez latający dron.

Burmistrz Sławomir Antonik otwiera zawody
Burmistrz Sławomir Antonik – otwiera zawody
fot. Anna Rojewska

Uroczystość otwarcia zawodów stała się okazją do złożenia przez prezesa UKS „Zdrowy Targówek” życzeń z okazji Dnia Kobiet oraz wręczenia przez wiceprezesa PZZ wyróżnień przyznanych przez władze Związku. Złotą Gwiazdę PZZ otrzymał Robert Żółtowski – trener UKS „Zdrowy Targówek”, jeden z wychowanków patrona zawodów. Srebrne odznaki PZZ otrzymali działacze Klubu – Monika Wysocka i Wojciech Ślusarski, zaś brązową – jeden z bardzo perspektywicznych zawodników Klubu, Emil Gwiazda. Piękny dyplom Związku otrzymał Wiktor Bołba – kustosz Muzeum Legii Warszawa. Zarząd Klubu ufundował dwie tablice pamiątkowe z piaskowca, zaś prezes w towarzystwie trenerów wręczył je obchodzącemu 70. urodziny wybitnemu wychowawcy wielu pokoleń zapaśników, jednemu ze sponsorów imprezy – Zygmuntowi Karczewskiemu oraz byłemu Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Targówek – Wacławowi Kowalskiemu.

Wacław Kowalski z tablicą pamiatkową
Wacław Kowalski z tablicą pamiatkową – z tablicą pamiątkową
fot. Anna Rojewska

Podczas otwarcia zawodów wszyscy mieli okazję podziwiać występy zespołu „pomponiarek” ze Szkoły Podstawowej Nr 275. Symboliczny kwiatek wręczony przez prezesa UKS „Zdrowy Targówek” Dyrektorce Szkoły, Jolancie Saczuk był wyrazem podziękowania za wspaniały występ.

Efektowny występ pomponiarek
Efektowny występ – pomponiarek
fot. Anna Rojewska

Zawody były współfinansowane przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawa oraz Polski Związek Zapaśniczy. Impreza została wsparta również przez JAREX WRESTLING, firmy POLPHARMA Biuro Handlowe Sp. z o.o., MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel, FITSHAPE Polska Sp. z o.o. oraz VIII Ogród Jordanowski, znajdujący się przy ul. Suwalskiej.

Dzięki wsparciu sponsorów najlepsi zawodnicy otrzymali nagrody, które wręczali między innymi: reprezentująca rodzinę patrona zawodów Halina Zadrożna, delegaci Polskiego Związku Zapaśniczego – Andrzej Głaz, Ryszard Niedźwiedzki, Agata Mikulska, Marek Wałachowski i Karol Łebkowski, przedstawiciele władz Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy – Burmistrz Sławomir Antonik i Zastępca Burmistrza Paweł Michalec, reprezentant Dowództwa Garnizonu Warszawa – ppłk Robert Kowalski oraz przedstawiciel Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Praga”Andrzej Osiński.

Najlepszym zawodnikiem zawodów został uznany Gerard Kurniczak. Ufundowaną przez znanego działacza samorządowego i spółdzielczego, Dariusza Klimaszewskiego, nagrodę wręczył – w jego imieniu – Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy Targówek, Witold Harasim. Nie trzeba chyba dodawać, że najlepszym zawodnikiem UKS „Zdrowy Targówek” został Marcin Mirecki, któremu nagrodę ufundował i wręczył niżej podpisany prezes Klubu.

Najlepszy zawodnik gospodarzy, Marcin Mirecki
Marcin Mirecki – najlepszy zawodnik gospodarzy
fot. Anna Rojewska
10 marca 2015 05:44
[fbcomments]