0

Skra zamknięta na głucho

Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy podczas konferencji prasowej
Renata Kaznowska – wiceprezydent Warszawy podczas konferencji prasowej
fot. UM Warszawy

Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję nakładającą na RKS Skra obowiązek zamknięcia całej nieruchomości.

Dziś odbyła się konferencja prasowa w sprawie losów SKRY.

Ze względu na zły stan techniczny obiektu sportowego przy ul. Wawelskiej 5 Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję nakładającą na Robotniczy Klub Sportowy Skra obowiązek zamknięcia całej nieruchomości z rygorem natychmiastowej wykonalności.

Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy:

Nasza walka o odzyskanie „Skry” trwa już od 10 lat. Obiekt został doprowadzony przez Robotniczy Klub Sportowy „Skra” do całkowitej ruiny i stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia osób przebywających na jego terenie. Muszę podkreślić, że pomimo zaawansowanych działań, wyłonienia zwycięskiej koncepcji modernizacji kompleksu sportowego, zabezpieczenia środków finansowych na realizację I etapu odbudowy i pełnej gotowości do podjęcia konkretnych prac, Warszawa wciąż czeka na wydanie nieruchomości.

Mam nadzieję, że decyzja Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego przybliży nas do odzyskania obiektu i rozpoczęcia tak długo wyczekiwanej przez warszawskich sportowców i mieszkańców modernizacji. Jesteśmy gotowi, aby „Skra” wróciła na sportową mapę Warszawy, dlatego ponownie apeluję do prezesa Kaliszewskiego, aby oddał obiekt.

Nieodpowiedzialne działania stowarzyszenia mają jeszcze jedną, poważną konsekwencję. Na tym terenie ma swoją siedzibę Ochocki Klub Sportowy Skra – organizacja niezależna od RKS Skra, zrzeszająca niemal 200 zawodników. Władze Skry doprowadziły do tego, że zostali oni pozbawieni swojego „sportowego domu”. Uspokajam jednak, że znajdziemy dla nich miejsce do treningu w miejskich obiektach sportowych.

Działamy w sprawie Skry

przypomnijmy

W styczniu 2014 r. roku Sąd Apelacyjny wydał wyrok korzystny dla miasta w sporze z klubem RKS „Skra” i Global Investment Fund, dotyczącym nieprzedłużenia użytkowania wieczystego terenów pod i wokół stadionu Skry. W listopadzie 2015 r. Sąd Najwyższy oddalił złożone przez Global Investment Fund i klub RKS „Skra” skargi kasacyjne ze względu na bezzasadność podstaw kasacyjnych przytoczonych przez skarżących.

W uzasadnieniu sądu padły ważne słowa:

Ruina obiektów sportowych i rekreacyjnych jest wynikiem dotychczasowego sposobu wykonywania prawa użytkowania wieczystego: braku koniecznych napraw i remontów. Przedłużenie użytkowania wieczystego na dotychczasowych warunkach oznaczałoby kontynuację stanu, w którym wykonywanie prawa użytkowania wieczystego nie służyłoby społecznie istotnym celom, związanym z rekreacyjno-sportowym wykorzystaniem nieruchomości i tym samym pozostawało w sprzeczności z ważnym interesem społecznym.

Zarządzeniem Nr 1595/2016 Prezydenta m.st. Warszawy z dnia 28 października 2016 r. powołany został Zespół ds. określenia planu rozwoju nieruchomości przy ul. Wawelskiej 5 (z późn. zm.). W ramach pracy Zespołu odbyło się wiele spotkań, również z udziałem przedstawicieli RKS „Skra”. Zespół podsumował swoje prace w dniu 24 sierpnia 2017 r. i zgodnie z jego ostateczną rekomendacją m.st. Warszawa wezwało klub RKS „Skra” do wydania nieruchomości.

W wyniku powyższych działań i braku chęci współpracy ze strony Robotniczego Klubu Sportowego „Skra”, m.st. Warszawa na początku października 2018 r. złożyło pozew do Sądu Okręgowego o wydanie nieruchomości przy ul. Wawelskiej.

W październiku 2018 rozstrzygnęliśmy również konkurs architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję modernizacji terenu przy ul. Wawelskiej 5. Istotne jest, iż sąd konkursowy, który przygotowywał wytyczne konkursowe, a następnie dokonał wyboru złożonych prac, składał się nie tylko z przedstawicieli Urzędu m.st. Warszawy, ale także członków niezależnego Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) oraz władz Polskiego Związku Lekkiej Atletyki – Tomasza Majewskiego, złotego medalistę m.in. igrzysk olimpijskich, aktualnie wiceprezesa PZLA oraz Zbigniewa Polakowskiego, wiceprezesa PZLA ds. inwestycji i obiektów lekkoatletycznych.

Autorzy zwycięskiego projektu – Aleksander Wadas z Gdańska oraz Weronika Marek i Anna Odulińska z Warszawy otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości 70 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Szczegółowe informacje na temat wyników konkursu znajdują się tutaj.

W walkę o odzyskanie nieruchomości przy ul. Wawelskiej włączyli się również Tomasz Majewski, wiceprezes PZLA oraz Zbigniewa Kostka, prezes OKS Skra Warszawa. W kwietniu br. wystosowali list otwarty do Krzysztofa Kaliszewskiego, prezesa RKS Skra, aktualnego posiadacza obiektu sportowego przy ul. Wawelskiej 5, nawołujący do oddania obiektu w ręce miasta.

Sport wróci na „Skrę”

dwa etapy odbudowy

Proces odbudowy „Skry” urząd miasta będzie realizować w dwóch etapach.
Dzięki temu obiekt szybciej zostanie przywrócony mieszkańcom Warszawy i jej sportowcom.

  1. W pierwszym etapie zrealizowane zostaną zespół treningowy, obejmujący stadion lekkoatletyczny (rozgrzewkowy dla stadionu głównego), rzutnie oraz budynek zaplecza, a także strefa sportowo-rekreacyjna. Ta część inwestycji ma wesprzeć nie tylko sportowców w ich codziennych treningach, ale będzie również służyć mieszkańcom w zaspokojeniu ich potrzeb związanych z rekreacyjnym uprawianiem sportu. 
  2. Kolejnym etapem, realizowanym w drodze odrębnego postępowania, nawiązującym do wyłonionej w konkursie koncepcji dla całego kompleksu sportowego, winno być przystąpienie do modernizacji stadionu głównego.

Docelowo na terenach przy ul. Wawelskiej 5 powstanie nowoczesny obiekt lekkoatletyczny kategorii II, na którym będą mogły być rozgrywane mistrzostwa rangi międzynarodowej.

31 października 2019 16:55
[fbcomments]