0

ZAKSA? Kraksa

ONICO Warszawa

W meczu 8. kolejki PlusLigi siatkarze ONICO Warszawa ulegli ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle 1:3.

Stephane Antiga postawił na sprawdzony skład ― w podstawowej siódemce ONICO Warszawa znaleźli się Bartosz Kwolek, Antoine Brizard, Andrzej Wrona, Sebastian Warda, Nikola Gjorgiew, Wojciech Włodarczyk i Damian Wojtaszek. W składzie ZAKSY wystąpili natomiast Krzysztof Rejno, Rafał Buszek, Mateusz Bieniek, Benjamin Toniutti, Maurice Torres, Sam Deroo i Paweł Zatorski.

Spotkanie rozpoczęło się od akcji środkowych obu drużyn ― Andrzeja Wrony i Mateusza Bieńka. Gospodarze objęli prowadzenie 5:2, jednak siatkarze ONICO nie pozwolili na powiększanie przewagi ― punkty ponownie zdobywaliśmy po zagraniach Andrzeja Wrony i Sebastiana Wardy. Przy stanie 8:5 sędzia odgwizdał podwójne odbicie Antoine’a Brizarda i trener Antiga poprosił o pierwszy czas w tym spotkaniu. Po powrocie na parkiet zawodnicy ZAKSY Kędzierzyn-Koźle znakomicie spisywali się w bloku, jednak kiwką zaskoczył ich rozgrywający warszawian ― Brizard. Gospodarze powiększyli przewagę do siedmiu punktów ― 13:6, wtedy na boisku, w miejsce Nikoli Gjorgiewa, pojawił się Sharone Vernon-Evans, a wcześniej Bartosza Kwolka zastąpił Guillaume Samica.

Kilkoma znakomitymi zagrywkami popisał się Antoine Brizard, a punktowy blok zaliczył także duet Warda i Vernon-Evans, dzięki czemu warszawianie zmniejszyli stratę do zaledwie dwóch punktów. Przy stanie 14:12 trener Andrea Gardini poprosił o pierwszy czas na żądanie. Po przerwie widzowie w Hali Azoty zobaczyli sporo zepsutych zagrywek, a gospodarze ponownie zaczęli powiększać przewagę. W końcówce seta siatkarze ONICO popełnili kilka błędów, przez co ZAKSA wywalczyła pierwszą piłkę setową (24:16). W polu zagrywki pojawił się Jakub Kowalczyk, jednak set zakończył serwisem w siatkę. Pierwszy set ZAKSA wygrała 25:17.

Druga partia rozpoczęła się od trzypunktowego prowadzenia gospodarzy, których niósł głośny doping tłumu kibiców zebranych w Hali Azoty. Znakomitymi atakami popisywał się Maurice Torres, jednak skutecznymi akcjami odpowiadali także Andrzej Wrona i Bartosz Kwolek. Dzięki punktowym atakom Sharone’a Vernona-Evansa ONICO doprowadziło do remisu 8:8. Po ataku Bartosza Kwolka warszawianie po raz pierwszy wyszli na prowadzenie, na co trener Andrea Gardini zareagował natychmiastową przerwą. Po powrocie na parkiet efektownie atakował Sam Deroo, a na tablicy ponownie pojawił się remis ― 9:9. Punktową zagrywkę wykonał Sebastian Warda, dzięki czemu ONICO ponownie objęło prowadzenie 12:13.

Gospodarzenie nie dawali jednak za wygraną i odpowiedzieli dwoma punktowymi akcjami. Do dłuższej przerwy doszło po walce na siatce, w której sędzia odgwizdał przełożenie rąk u Sama Deroo ― po konsultacji sędziów zadecydowano, że to jednak zawodnik ONICO popełnił błąd, a na tablicy pojawił się wynik 15:13. To jednak nie rozproszyło zawodników Stephane’a Antigi, którzy odpowiedzieli punktowym atakiem i blokiem i doprowadzili do remisu 15:15. Po kilku udanych akcjach obu drużyn gospodarze rozpoczęli budowanie przewagi ― po atakach Torresa i Deroo ZAKSA prowadziła już 21:18. Po przerwie na żądanie trenera Antigi punkty ze środka zdobył Sebastian Warda, jednak na prawym skrzydle nadal szalał Maurice Torres. Gospodarze wywalczyli pierwszą piłkę setową przy stanie 24:20. Po błędzie przeciwników, asem serwisowym popisał się Sebastian Warda, jednak nie wystarczyło to do wygrania partii. Drugi set zakończył się wynikiem 25:22.

Na początku trzeciego seta ZAKSA ponownie wyszła na trzypunktowe prowadzenie. Straty zaczął odrabiać Bartosz Kwolek, który zdobył dwa punkty z rzędu, jednak kędzierzynianie skutecznie odbudowywali przewagę. Po stronie gospodarzy punkty zdobywali niemal wszyscy zawodnicy, a na tablicy wyników utrzymywało się trzypunktowe prowadzenie. W drugiej połowie seta ekipa z Warszawy zaczęła zmniejszać straty ― po udanym bloku Guillaume’a Samiki różnica wynosiła zaledwie jeden punkt (16:15). W drużynie ONICO punkty zdobywali Antoine Brizard, Nikola Gjorgiew i Wojciech Włodarczyk, jednak na tablicy nadal wyświetlała się punktowa strata. Gospodarze ponownie wypracowali trzy punkty przewagi, ale znakomitym serwisem odpowiedział Wojciech Włodarczyk, który doprowadził do stanu 23:22. Po przerwie na żądanie trenera Gardiniego warszawianie doprowadzili do remisu i mogli nadal walczyć o zwycięstwo w trzeciej partii. Kędzierzynianie odpowiedzieli skutecznym atakiem i wywalczyli pierwszą piłkę meczową, jednak dwa punkty z rzędu zdobył Bartosz Kwolek, co dało drużynie ONICO pierwszego setballa. Trzecią partię zakończył przepięknym asem serwisowym Antoine Brizard. W trzeciej partii górą było ONICO 25:27.

Na początku czwartej partii kibice zebrani w Hali Azoty zobaczyli kilka długich wymian, w których na przemian wygrywały obie drużyny. Po nieudanej zagrywce Sebastiana Wardy gospodarze objęli dwupunktowe prowadzenie 4:2, jednak ekipa ONICO szybko odrobiła straty, a chwilę później, dzięki punktowemu blokowi Andrzeja Wrony, wyszła na prowadzenie 5:4. Znakomite akcje po stronie ONICO zaliczyli Wojtek Włodarczyk i Antoine Brizard, jednak gospodarze zdołali doprowadzić do trzypunktowej przewagi, którą potem konsekwentnie utrzymywali. W grę ONICO Warszawa zaczęły wkradać się drobne błędy, takie jak dotknięcie siatki czy autowe zagrywki. Kiedy w polu zagrywki pojawił się Benjamin Toniutti, ZAKSA zaczęła powiększać przewagę i doprowadziła do wyniku 20:14.

Warszawiacy nie złożyli jednak broni i po kilku udanych akcjach odrobili aż cztery punkty. Przy stanie 21:19 trener Gardini poprosił o czas, a po powrocie na parkiet w grę obu drużyn wkradła się nerwowość ― drużynie ONICO odgwizdano piłkę niesioną, a gospodarze atakowali w antenkę. ZAKSA wypracowała ponownie trzypunktową przewagę 23:20. Ekipa z Warszawy odpowiedziała jednak dwoma znakomitymi akcjami, dzięki czemu wynik czwartej partii pozostawał otwarty. Po czasie na życzenie Andrei Gardiniego Andrzej Wrona zaliczył znakomity pojedynczy blok i doprowadził do remisu 23:23. W końcówce spotkania ZAKSA zdołała jednak wyjść na prowadzenie i wygrać czwarty set 26:24, a całe spotkanie 3:1.

ZAKSA : ONICO
Kędzierzyn-Koźle : Warszawa