0

150. urodziny Marii Skłodowskiej-Curie

Maria Skłodowska-Curie wśród innych wielkich uczonych początku XX wieku podczas I konferencji Solvayowskiej w Brukseli w 1911 (m.in. Wien, Einstein, Maurice de Broglie – brat Louisa de Broglie, Nernst, Planck, Poincaré, Rutherford); pierwszy z prawej: Paul Langevin; drugi z prawej: Albert Einstein
Maria Skłodowska-Curie – wśród innych wielkich uczonych początku XX wieku podczas I konferencji Solvayowskiej w Brukseli w 1911 (m.in. Wien, Einstein, Maurice de Broglie – brat Louisa de Broglie, Nernst, Planck, Poincaré, Rutherford); pierwszy z prawej: Paul Langevin; drugi z prawej: Albert Einstein
fot. Benjamin Couprie

7 listopada, dokładnie 150 lat temu, w Warszawie urodziła się Maria Skłodowska-Curie, która przeszła do historii jako pierwsza kobieta uhonorowana nagrodą Nobla.

Otrzymała ją dwukrotnie, w dwóch różnych dziedzinach nauki: fizyce i chemii.

Na warszawskich uczelniach odbywa się właśnie trzydniowa konferencja MSC2017 – „Medicina – Scientia – Cultura”, gdzie jedną z prelegentek będzie laureatka nagrody Nobla w dziedzinie chemii, prof. Ada Yonath.

9 listopada na Politechnice Warszawskiej odbędzie się gala urodzinowa z udziałem wnuków Marii Skłodowskiej-Curie.

O konferencji

Pokazano tam Marię Skłodowską-Curie na tle współczesnych wydarzeń i problemów nauk ścisłych, humanistycznych i medycznych. Każdy dzień konferencji odbywa się pod innym hasłem, w innej warszawskiej uczelni.

  • Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym dyskutowano o spuściźnie Marii na polu medycyny (moduł Medicina).
  • Na Politechnice Warszawskiej pokazano, jak ważna jest służba nauki dla społeczeństwa (moduł Scientia).
  • Dziś, na Uniwersytecie Warszawskim, uczestnicy przyglądają się społeczno-kulturowym uwarunkowaniom funkcjonowania kobiet w nauce (moduł Cultura).

Dodatkowo postanowiono uczcić urodziny Marii Skłodowskiej-Curie uroczystą galą na zakończenie konferencji. Uroczysta Gala Urodzinowa odbędzie się 9 listopada 2017 w Dużej Auli Politechniki Warszawskiej. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą wnuki Noblistki.

Konferencji towarzyszy wystawa w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej organizowana przez Bibliotekę Główną PW – Maria Skłodowska-Curie w 150. rocznicę urodzin: odkrywanie ciekawe niesłychanie. Wystawa będzie prezentować życie naukowe i prywatne Marii Skłodowskiej-Curie na zdjęciach oraz w tekstach – głównie działalność naukową oraz dziedzictwo, które po sobie pozostawiła.
Wystawa potrwa do 30 listopada 2017 r.

Plakat wystawy poświęconej Marii Skłodowskiej-Curie

8 listopada 2017 10:01
[fbcomments]