0

70 i 10 lat magazynu Stolica

Co prawda mamy już grudzień a to było w listopadzie, ale jutro jest impreza! 70 lat i 10 świętuje Stolica!

Najlepsze gratulacje
dla zespołu Stolicy!

od redakcji i czytelników
serwisu Warszawa.pl

Zaproszenie

Na jubileusz 70-lecia tygodnika STOLICA i 10-lecia wznowienia pisma w postaci miesięcznika.

Zespół miesięcznika  STOLICA zaprasza na spotkanie:

  • 7 grudnia 2016 r.
  • o godz. 18.00
  • PROM Kultury Saska Kępa
  • przy ul. Brukselskiej.

Podczas uroczystego wieczoru jubileuszowego nastąpi  otwarcie wystawy „Przedwojenna Saska Kępa” oraz prezentacja najnowszej książki o tym samym tytule z serii Biblioteka STOLICY.

Spotkanie poprowadzi Jerzy Kisielewski, a po wystawie oprowadzać  będzie saskokępczanka od pokoleń – Małgorzata Karolina Piekarska.

Atmosferę Jubileuszu podgrzeje zespół Bartka Bartozziego Wojciechowskiego.

zaproszenie-prom 7 grudnia

 

A co w najświeższej Stolicy?

Nr 11/2016

Stolica 11 2016_okladka (2)

70 lat temu – w listopadzie 1946 r. – na rynek trafił tytuł STOLICA.
Na okładce gmach Belwederu, a w środku – informacje o kierunkach odbudowy Warszawy i niemało zdjęć już wyremontowanych obiektów. Warszawa ma w sobie wiecznie żywe piękno – czytamy w tekście programowym STOLICY. Niezwykłe koleje losu tytułu cieszącego się nieprzemijającą popularnością wśród warszawiaków przypomina Ewa Kielak-Ciemniewska, Jarosław Zieliński pisze o wielkich varsavianistach, którzy zostawili po sobie ślad na łamach czasopisma, wspominamy też autorów, którzy odeszli, a stali felietoniści przywołują ciekawostki związane z tytułem. Na deser serwujemy publikowane w STOLICY w latach 1946-1989 wypowiedzi o Warszawie m.in. T. Kotarbińskiego, J.W. Gomulickiego, O. Budrewicza, Eryka Lipińskiego, KTT, Jana Brzechwy, Wiecha.

By ochłonąć po emocjach związanych z jubileuszem, proponujemy spacer śladami Tylmana z Gameren – szlakiem obiektów zaprojektowanych przez tego uznanego architekta poprowadzi nas Krzysztof Janusz Falkowski. Z Arturem Bojarskim zajrzymy na wolskie cmentarze protestanckie – wszak to listopad – a Krzysztof Wittels przybliży nam dzieje rodu Wernerów.  W stulecie przyłączenia Grochowa do Warszawy przypominamy w tekście Jana Tarczyńskiego historię produkcji samochodów w Państwowych Zakładach Inżynierii przy Terespolskiej. Sięgamy też do historii dawniejszej – Przemysław Mrozowski, p.o. dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie, opowiada w rozmowie z Tatianą Hardej o Piastach mazowieckich. 

Związki Andrzeja Wajdy z Warszawą przybliża Rafał Dajbor, a warszawskim szlakiem Zenona Przesmyckiego (Miriama) podąża Piotr Łopuszański. Prawdziwym rarytasem na listopad będą fragmenty najnowszej książki z serii Biblioteka STOLICY – o Saskiej Kępie. Na nasze łamy wybraliśmy z niej opowieść o konkursach piękności samochodów, które odbywały się w parku Skaryszewskim w latach 30. XX w. A jeśli komuś jeszcze mało – zapraszamy do lektury felietonów Bogumiła Paszkiewicza o klubie Stodoła, kolejnego odcinka Mowy z Grochowa Przemysława Śmiecha, spotkania z sympatycznymi misiami przy Trasie W-Z w stałej rubryce Arkadiusza Szarańca Zwierzę w mieście oraz do spaceru z Jarosławem Zielińskim wzdłuż przedwojennej ulicy Targowej w cyklu Warszawa na steraj fotografii.

Spis treści

STOLICA MA 70 LAT

Str. 8
70 i 10 lat temu
pisze Ewa Kielak-Ciemniewska

Str. 10
Autorzy STOLICY o Warszawie
Juliusz W. Gomulicki, Jan Parandowski, Olgierd Budrewicz, Stanisław Lorentz, Eryk Lipiński oraz inni pisarze, krytycy, felietoniści, dziennikarze…

Str. 19
Cieniom w podzięce
o wielkich varsavianistach na łamach STOLICY pisze Jarosław Zieliński

Str. 22
Krzysztofa Jaszczyńskiego
przyjaciela i autora STOLICY
wspomina w rocznicę śmierci Ryszard Mączewski

Str. 24
Powrót cwaniaka
Jacek Głuski o folklorze warszawskim ze Stanisławem Wielankiem
A także Jubileuszowe felietony
Krystyny Kolińskiej, Marii Terleckiej, Jacka Fedorowicza

HISTORIA 

Str. 28
Pod rękę z Tylmanem po XVII-wiecznej Warszawie
oprowadza Krzysztof Janusz Falkowski

Król Stanisław Poniatowski wiedział tylko, że Tylman van Gameren był dawno już nieżyjącym architektem, który zaprojektował pałac Krasińskich i kościół sakramentek. W połowie XVIII w. o tym artyście nie wiedziano prawie nic.

Str. 34
Cmentarze protestanckie na Woli
Artur Bojarski

Str. 38
Wernerowie
Niemcy z pochodzenia, Polacy z wyboru,
przedsiębiorcy z powołania
Krzysztof Wittels

Dziś w Warszawie i okolicach mieszka szóste, siódme i ósme pokolenie potomków Samuela Wernera (1761-1836). Utrzymują kontakty z sobą oraz z potomkami mieszkającymi poza stolicą […]. Rodzinne groby Wernerów znajdują się na warszawskich cmentarzach ewangelicko-augsburskim i ewangelicko-reformowanym oraz na Powązkach […].

Str. 41
Kolebka polskiej motoryzacji
Jan Tarczyński

Str. 46
O Piastach mazowieckich
dworskich intrygach i trudnych charakterach oraz o początkach Warszawy Tatianie Hardej opowiada  Przemysław Mrozowski, p.o. dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie 

KULTURA 

Str. 48
Warszawa Andrzeja Wajdy
Rafał Dajbor

W powszechnej świadomości Andrzej Wajda nie kojarzył się z Warszawą. […] Powiązania wielkiego reżysera ze stolicą są o wiele głębsze, niż się wydaje.

Str. 60
Miriam i jego „Chimera”
Zenona Przesmyckiego i jego związki z Warszawą przypomina Piotr Łopuszański a także Miriam o Warszawie we fragmentach tekstu Estetyka miasta
Zenon Przesmycki
(Miriam)

Str. 66
Konkursy piękności samochodów
fragmenty książki Adama Rozmysłowicza, która ukaże się w grudniu w serii Biblioteka STOLICY 

Str. 69
Mowa z Grochowa     
Przemysław Śmiech

Str. 70
Słowa, barwy, dźwięki
historię klubu Stodoła w przypomina Bogumił Paszkiewicz 

Str. 72
Misie przy Trasie W-Z
sympatyczne maskotki całej Warszawy – co je czeka
zastanawia się Arkadiusz Szaraniec

Str. 78
Praski Palimpsest
przedwojenne i dzisiejsze oblicze ulicy Targowej porównuje Jarosław Zieliński

Stolica 11 2016_spis tresci

6 grudnia 2016 20:34
[fbcomments]