0

ARTEfakty – Pruszkowski Festiwal Archeologiczny

ARTEfakty - Festiwal w Pruszkowie
ARTEfakty – Festiwal w Pruszkowie
fot. MSHM

Do 15 września w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie trwa 2. edycja wydarzenia z pogranicza nauki, sztuki oraz rozrywki.

ARTEfakty
Pruszkowski Festiwal Archeologiczny.

Pruszków stał się miastem kultury i sztuki, węgla i stali, sosny i konwalii!
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Atrakcje

 1. Rekonstrukcje
  przedstawiające arkana starożytnych zawodów i profesji, o których rzadko można usłyszeć w „oficjalnych” narracjach historycznych.
 2. Uczta Trymalchiona
  widowisko inspirowane motywami z „Satyrikonu” Petroniusza, wprowadzające w fascynujący świat uczt organizowanych przez rzymskie elity okresu wczesnego Cesarstwa.
 3. Projekt edukacyjny
  specjalnie przygotowany na potrzeby Festiwalu spektakl teatru Kamishibai opowiadający o starożytnych hutnikach.
 4. Komiks
  promujący Mazowieckie Centrum Metalurgiczne.
 5. Spektakl uliczny
  Teatr Woskresinnia – „Spotkać Prospera” – na fabułę spektaklu składają się cztery sztuki Williama Szekspira: „Burza”, „Romeo i Julia”, „Sen nocy letniej” i „Hamlet”. W każdej z nich można odnaleźć nawiązania do tekstów starożytnych.
 6. Działania artystyczne
  inspirowane tematyką Mazowieckiego Centrum Metalurgicznego.

  • Artyści kontra Naukowcy
   debata dotycząca różnych aspektów życia codziennego społeczności pradziejowych, która będzie również okazją do dyskusji na temat popularyzacji dziedzictwa. Wystąpienia naukowców staną się inspiracją dla procesu twórczego artystów.
  • Plener Rzeźbiarski,
   którego efektem będą rzeźby twórczo interpretujące materię historyczną. Powstałe dzieła pozostaną w przestrzeni miejskiej Pruszkowa.
  • Warsztaty Plakatu,
   podczas których powstaną plakaty bądź interpretacje graficzne wokół tematu Mazowieckiego Centrum Metalurgicznego.
  • Warsztaty Street Art,
   które mają zainspirować mieszkańców Pruszkowa do podjęcia dialogu ze sztuką i z przeszłością. Rezultatem warsztatów będzie mural.
  • Warsztaty Teatralne, podczas których tekst antyczny zinterpretujemy w kontekście szeroko rozumianego teatru przedmiotu. Warsztaty wykorzystają ten rodzaj działania do promocji dziedzictwa pradziejowego.
  • Stacja Sitodruk
   tworzenie własnych niepowtarzalnych projektów wzorów inspirowanych historią starożytną i odbijanie ich na bawełnianych torbach lub dyplomach.
  • Stacja Szablon
   uczestnicy będą tworzyć kolaż z szablonów nawiązujących do historii hutnictwa, na specjalnie przygotowanych ściankach gipsowo-kartonowych.
  • Warsztaty dla dzieci
   „Sztuka tworzenia w mroku” – zapoznamy się z najstarszymi przejawami twórczości artystycznej człowieka i spróbujemy ją odtworzyć.

Zapraszamy do Pruszkowa.

Szczegóły: [LINK]

ARTEfakty - Festiwal w Pruszkowie
10 września 2018 21:09

Komentarze