0

Co łączy Ciołka z Niemcewiczem?

Rowerowe wycieczki historyczne oraz  spacery edukacyjne.  Rusza projekt partycypacyjny na Ursynowie.

W najbliższy weekend rusza projekt z Budżetu Partycypacyjnego 2017 pn. „Co łączy Andrzeja Ciołka z Julianem Ursynem Niemcewiczem”,

To 5 historycznych, 2-3 godzinnych wycieczek rowerowych o długości trasy – 15-20 km.

Trwa także piąta edycja corocznie organizowanego przez Fundację „Hereditas” i dotowanego przez Urząd Dzielnicy Ursynów cyklu Od pałacyków na Skarpie po wielką płytę.

Przez cztery edycje w spacerach uczestniczyło około 1 000 mieszkańców.
Spacery prowadzą stołeczni przewodnicy o wysokich kwalifikacjach, przekazując wiele ciekawostek dotyczących Ursynowa. Na tegoroczną edycję składają się: 3 prelekcje i 7 spacerów. Pierwszy odbył się 22 kwietnia.

Łukasz Ciołko, zastępca burmistrza, informuje:

Zarówno nowość w naszej ofercie kulturalnej, czyli historyczne wycieczki rowerowe, jak i kolejna już edycja spacerów edukacyjnych, to szansa na poznanie historii naszej dzielnicy, ale też okazja do rozwijania lokalnej tożsamości. Celem realizowanych projektów jest przekazywanie wiedzy o historii Ursynowa w sposób lekki i przystępny dla każdego.

Co łączy Andrzeja Ciołka
z Julianem Ursynem Niemcewiczem

  • 7 maja 2017 roku
    Bażanty w Waszyngtonie [LINK],
    zbiórka o godz. 11.00, miejsce spotkania: pod kościołem Św. Katarzyny przy ul. Fosa 17. Trasa historyczna m.in. śladem magnackich rezydencji Bohaterami wycieczki będą Stanisław Kostka Potocki, Julian Ursyn Niemcewicz i Rycerz Andrzej Ciołek, właściciel dóbr Kabaty.
  • 21 maja 2017 roku
    Ursynów poligonem architektury i urbanistyki,
    zbiórka o godz. 11.00, miejsce spotkania: u zbiegu ulicy  Bartoka 8 i Alei Komisji Edukacji Narodowej. Wycieczka śladem zrealizowanych i niezaistniałych utopijnych wizji architektonicznych  dotyczących Ursynowa.
  • 4 czerwca 2017 roku
    Pierwsze lata w wielkiej płycie,
    zbiórka o godz. 11.00, miejsce spotkania: u zbiegu ulicy Artystów i Alei Komisji Edukacji Narodowej. Przedstawienie pierwszych lat budowy i zasiedlania Ursynowa
  • 18 czerwca 2017 roku
    Gdzie Anioł robił orła,
    zbiórka o godz. 11.00, miejsce spotkania: u zbiegu ulicy Belgradzkiej z ulicą Stryjeńskich -stacja Veturilo. Wycieczka śladem najbardziej kultowych  i legendarnych punktów na mapie Ursynowa
  • 2 lipca 2017 roku
    Inna twarz Ursynowa,
    zbiórka o godz. 11.00, miejsce spotkania: u zbiegu ulicy Puławskiej i alei Wyścigowej. Wycieczka śladem zaskakujących i nieoczywistych miejsc tj. Tor Wyścigów Konnych, areszt na ul. Kłobuckiej, dwór na Wyczółkach, farmy niemieckich i polskich osadników.

Rowerowe_wycieczki_2017

Od pałacyków na Skarpie po wielką płytę

Najbliższe spacery: 

  • URSYNOWSKIE PASAŻE
    sobota, 6 maja 2017 r.
    początek spaceru o godz. 11:00
    na ul. Płaskowickiej (róg ul. Stryjeńskich)W planach kreślonych przez projektantów Ursynowa – pasaże, czyli centra handlowe, miały się znaleźć przy wyjściach ze stacji metra. Według zamierzeń, miały to być małe uliczki oferujące mieszkańcom większość potrzebnych sklepów i usług. Do końca PRL-u zrealizowano dwie takie inwestycje – Pasaż Imieliński i Pasaż Natoliński. Wraz z rozkwitem rodzimej przedsiębiorczości na mapie Ursynowa pojawiły się także inne pasaże, które jednak zmieniły całkowicie swój pierwotnie założony charakter. Podczas spaceru zobaczymy te dawniejsze jak i wyrosłe na przestrzeni ostatnich lat pasaże  i porównamy je ze sobą.
  • CZY NA WYCZÓŁKACH STRASZY?
    sobota, 13 maja 2017 r.
    początek spaceru o godz. 11:00
    na ul. Puławskiej
    (róg ul. Poleczki – przystanek w stronę Piaseczna)Odkrywając mniej znane oblicze Ursynowa, tym razem zabierzemy Państwa na Wyczółki. Niegdysiejsza osada i folwark „Wiczółki” istniała w tym miejscu zapewne już pod koniec XVI w. jako wieś szlachecka o powierzchni czterech łanów. Swoją nazwę zaczerpnęła od pospolitego wyrazu „wyczółek”, oznaczającego wysunięty kawałek pola. Na przełomie XVIII i XIX wieku należała ona do rodziny Grabowskich. Wieś należała do gminy Falenty oraz do parafii służewskiej – w 1827 roku w 17 domach mieszkało 206 osób, zaś w 1892 roku folwark zajmował ponad 118 mórg, w tym część w osadach Grabowo, Imielno, Krasnowola, Ludwinów i Grabówek. W dzisiejszych Wyczółkach, pośród gęstych drzew i krzewów znajduje się murowany dwór z 1894 r. Nieco dalej – nad stawem Berensewicza – natrafimy na starszy, chylący się ku ruinie, ale przez to jeszcze bardziej ciekawy i intrygujący, modrzewiowy dwór, powstały w 1805 roku jako siedziba rodziny kasztelana Franciszka Krotkowskiego, ówczesnego właściciela majątku Wyczółki.

Pozostałe  spacery:

  • 18.05.2017 r. (czwartek), godz. 17:00
    Ursynów wg wizji prof. Marka Budzyńskiego
    PRELEKCJA o architekcie Ursynowa Północnego i jego dziełach
    Miejsce spotkania: Ursynoteka Muzeum ul. Barwna 8
  • 25.05.2017 r. (czwartek), godz. 17:00
    Metro na Ursynowie
    PRELEKCJA
    Miejsce spotkania: Ursynoteka Muzeum ul. Barwna 8
  • 27.05.2017 r. (sobota), godz. 11:00
    Najnowsze na Ursynowie
    SPACER (potrzebne bilety ZTM)
    Miejsce spotkania: Róg ul. Surowieckiego i al. KEN
  • 10.06.2017 r. (sobota), godz. 15:00
    O czym szumią drzewa – Gucin i Skarpa Ursynowska
    SPACER
    Miejsce spotkania: skrzyżowanie al. Wilanowskiej z Doliną Służewiecką
    (przystanek ZTM w stronę Wilanowa)
  • 11.06.2017 r. (niedziela), godz. 11:00
    Z widokiem na fort (Fort VIII)
    SPACER
    Miejsce spotkania: ul. Nowoursynowska (róg ul. Arbuzowej)
  • 26.06.2017 r. (poniedziałek), godz. 17:00
    Co, jak i dlaczego nazywa się na Ursynowie
    PRELEKCJA
    Miejsce spotkania: Ursynoteka Muzeum ul. Barwna 8
  • 29.06.2017 r. (czwartek), godz. 11:00
    KEN-em przez Ursynów
    SPACER

Organizator dopuszcza możliwość zmiany terminów i godzin wydarzeń projektowcyh. Informacje o ewentualnych zmianach w haromogramie publikowane będą na stronie internetowej fundacji: www.fundacja-hereditas.pl

5 maja 2017 18:40
[fbcomments]