0

Czy naprawa samochodów musi być kosztowna? Poznaj rozwiązanie.

Mechanik przy pracy
Mechanik – przy pracy
fot. Mat. prasowy

W tym artykule dowiesz się, czy naprawa samochodów musi być kosztowna i jak za nią płacić.

Większość aut, które jeżdżą na polskich drogach nie należy do najmłodszych. Zdecydowanie najwięcej pojazdów to te „z drugiej ręki”, eksploatowane przez poprzednich właścicieli i nierzadko sprowadzane z zagranicy. Nie da się ukryć, że stan techniczny wielu takich pojazdów pozostawia wiele do życzenia i zmusza do częstego serwisowania.

Samochód stanowi nie tylko środek transportu, ale dla niektórych również niezbędne narzędzie umożliwiające zarobkowanie. Regularne kontrole i przeglądy w warsztacie mechanicznym pomogą uniknąć dużych kosztów.
Naprawa samochodów, która bywa droga, może być spowodowana zwykłymi zaniedbaniami.
Sprawdźmy, jak kształtują się ceny podstawowych usług serwisowych.

Przykładowe usługi

 • Wymiana łożyska przedniego – 120 zł
 • Wymiana amortyzatora na osi przedniej – od 80 zł
 • Pakiet serwisowy klimatyzacji – 200 zł
 • Wymiana oleju w silniku – 50 zł
 • Ustawienie pełnej geometrii nadwozia – 130 zł
 • Wymiana sprzęgła – od 400 zł
 • Wymiana alternatora – od 90 zł
 • Wymiana katalizatora – od 80 zł
 • Wymiana klocków hamulcowych i tarcz (1 oś) – od 100 zł
 • Wymiana kompletnego rozrządu – od 300 zł
 • Wymiana opon z wyważeniem 80 zł

Uwaga!
Ceny poszczególnych usług mogą różnić się w zależności od miasta, marki i modelu samochodu.

Pamiętajmy również, że wiele napraw można wykonać samodzielnie.
Jeśli ktoś lubi majsterkować i masz do tego smykałkę, z powodzeniem:

 • sprawdzi profile opon,
 • wymieni żarówki,
 • uzupełni płyny eksploatacyjne,
 • wymieni wycieraczki,
 • wymieni filtr powietrza czy filtr kabinowy.

Dlaczego warto wykonywać mały przegląd?

Jeżeli się nie zadba o elementy samochodu, które najszybciej się zużywają, można doprowadzić, na przykład, do uszkodzenia silnika. Każdy kierowca wie, że wiąże się to z wysokim rachunkiem u mechanika bądź nawet zmianą auta. Lepiej dmuchać na zimne i wykonywać regularnie tzw. mały przegląd. Należy słuchać swojego samochodu – niepokojące odgłosy mogą być oznaką poważnych uszkodzeń. Nie wszyscy wiedzą, że wymiana silnika na nowy może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych!

Przegląd techniczny 

Według prawa samochody muszą przechodzić okresowe badania techniczne, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drogach. Podczas przeglądu kontrolujący zwraca uwagę na: oświetlenie, stan ogumienia, hamulce, amortyzatory, układ kierowniczy, emisję spalin. W razie wykrycia usterki, samochód nie przechodzi przeglądu, należy naprawić lub wymienić wskazane elementy u specjalisty i wrócić na kolejny przegląd. Dopiero wtedy, po pozytywnej kwalifikacji, można nim jeździć.

Opłata za przegląd jest jednoznacznie określona zapisami prawa i w przypadku samochodu osobowego wynosi obecnie 98 zł.

Gwarancja w nowym aucie

Decydując się na zakup nowego samochodu można mieć pewność, że przez kilka lat nie trzeba będzie przejmować się naprawami. Wszystko za sprawą gwarancji, która eliminuje konieczność pokrywania kosztownych usterek z własnych środków finansowych.

Pamiętać należy jednak o tym, że warunki gwarancji są bardzo często zawiłe. Trzeba dokładnie sprawdzić, jakie naprawy można wykonywać w ramach gwarancji bezpłatnie oraz gdzie można ich dokonać.

Posłuchaj innych 

Posiadając auto, warto mieć zaprzyjaźniony warsztat samochodowy.
Taki, w którym będzie można zostawić swoje cztery kółka mając pewność, że zostaną naprawione dobrze i… niedrogo. Nie da się ukryć, że ceny w poszczególnych warsztatach mogą różnić się drastycznie. A wyższe nie zawsze idą w parze z równie imponującą jakością usług.

Zanim dokona się wyboru warsztatu warto porozmawiać z najbliższymi.
Być może ktoś z nich może polecić kompetentnego specjalistę. Nie można dać się wykorzystać, należy porównać cenniki, a przede wszystkim ustalić dokładnie od razu, co i za jaką sumę będzie naprawiane w samochodzie.

Co jak nie ma pieniędzy?

Niestety, mimo usilnych starań, „chuchania i dmuchania” na wymarzone cztery kółka czasem zdarza się, że auto odmówi posłuszeństwa.
Co jeśli portfel świeci pustkami, a naprawa samochodów okazuje się kosztowniejsza niż się wydawało?

Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie skorzystanie z usługi Comfort Pay, oferowanej przez Toyota Bank. Comfort Pay to możliwość rozłożenia serwisu samochodu na raty. Wybierając Comfort Pay pierwszą ratę płaci się dopiero za miesiąc. Finansowanie jest dostępne przy kosztach usługi już od 500 zł.

20 września 2017 16:06

Komentarze