0

Dwie warszawskie drużyny w zawodach ERC

ARES 2 - łazik marsjański zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Zdjęcie pochodzi z zawodów URC 2015. https://www.facebook.com/ERIS.PROJECT/
ARES 2 – łazik marsjański zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Zdjęcie pochodzi z zawodów URC 2015. https://www.facebook.com/ERIS.PROJECT/
fot. Projekt ERIS

W tym roku do European Rover Challenge 2016 przystąpi ponad 450 młodych konstruktorów z całego świata.

European Rover Challenge

to największe w Europie spotkanie robotyczno-kosmiczne skierowane do przedstawicieli świata nauki i biznesu, sektora nowych technologii, a także szerokiej publiczności.

Po raz pierwszy zorganizowano to wydarzenie we wrześniu 2014 r. i od razu wpisało się ono w kalendarz odbywających się cyklicznie, najważniejszych imprez w kraju. European Rover Challenge od początku organizowany jest z inicjatywy polskiego oddziału stowarzyszenia The Mars Society.

ERC składa się z trzech podstawowych części:

  1. Międzynarodowy konkurs robotów marsjańskich (tzw. analogów łazików marsjańskich), przeznaczony dla studentów najlepszych uczelni technicznych z całego świata.
  2. Pokazy naukowo technologiczne – kierowana jest do szerokiej publiczności.
  3. Konferencja gospodarczo – naukowa oraz warsztaty mentoringowe zorganizowane specjalnie dla uczestników ERC.

European Rover Challenge, tak jak amerykański odpowiednik zawodów – University Rover Challenge, są częścią Rover Challenge Series – ligi najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie.

W konkursie łazików, uczestnicy, poza prezentacją projektu przed jurorami muszą wykonać określone w regulaminie zadania:

  1. Zadanie geologiczne
  2. Zadanie obsługi technicznej
  3. Zadanie wsparcia
  4. Zadanie nawigacyjne

Wszystkie zadania podlegające ocenie w konkursie ERC opierają się na zdalnym operowaniu łazikami – bez możliwości bezpośredniego (wzrokowego) nadzorowania wykonywanych czynności.

Rekrutacja drużyn do European Rover Challenge 2016 zakończyła się.
W zawodach wezmą udział 44 drużyny z 10 krajów świata.

Reprezentacja Polski

Polskę będzie reprezentować 17 zespołów w tym 2 z Warszawy z PW i UW.

Warszawskie:

  1. Ares III Team, Warsaw University of Technology

    Zespół PW w trakcie URC 2015. Zespół stanowili: Wiktor Krzeszewski, Błażej Żyliński, Patryk Chrabąszcz, Radosław Ławrynowicz, Adrian Dolecki, Emilia Węgrzyn, Aleksandra Tchórzewska, Zuzanna Treichel, Marta Goli, Tomasz Miś, Antoni Tomaszuk, Piotr Trębacz, Michał Kacperczyk, Tomasz Kowalski
    Zespół PW – w trakcie URC 2015. Zespół stanowili: Wiktor Krzeszewski, Błażej Żyliński, Patryk Chrabąszcz, Radosław Ławrynowicz, Adrian Dolecki, Emilia Węgrzyn, Aleksandra Tchórzewska, Zuzanna Treichel, Marta Goli, Tomasz Miś, Antoni Tomaszuk, Piotr Trębacz, Michał Kacperczyk, Tomasz Kowalski. https://www.facebook.com/ERIS.PROJECT/
    fot. Projekt ERIS
  2. University of Warsaw Rover Team

    Zespół UW na zdjęciu jest z zawodów ERC 2015 - Od lewej: Jan Kościałkowski, Kacper Oreszczuk, Maciej Bartylak, Marta Sałek, Mateusz Zieliński i Piotr Grochowski.
    Zespół UW na zdjęciu jest z zawodów ERC 2015 – Od lewej: Jan Kościałkowski, Kacper Oreszczuk, Maciej Bartylak, Marta Sałek, Mateusz Zieliński i Piotr Grochowski.
    fot. UW Rover Team

Pozostałe:

  1. AGH Space Systems, AGH University of Science and Technology
  2. Continuum, University of Wrocław
  3. Frog on Mars, Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie
  4. FUPLA, Kielce University of Technology
  5. IMPULS, Kielce University of Technology
  6. Kameleon Team, Politechnika Opolska (Opole University of Technology)
  7. Legendary Rover Team, Rzeszow University of Technology
  8. Nex Robotics, Gdańsk University of Technology
  9. Orion Team, Lublin University of Technology
  10. PCz Rover Team, Czestochowa University of Technology
  11. Project Scorpio, Wrocław University of Technology
  12. Projekt #next, Bialystok University of Technology
  13. Raptors, Technical University of Łódz
  14. Student’s Scientific Association „Integra”, University of Science and Technology AGH
  15. T4 Team, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy in Bydgoszczy

Do konkursu zakwalifikowały swoje drużyny kraje: Australia, Bangladesz, Kanada, Egipt, Indie, Włochy, Peru, Hiszpania i Turcja. Jednocześnie trwa nabór wystawców do strefy pokazów naukowo – technologicznych.

Pełna lista drużyn: [LINK]

Drużyny, które zakwalifikowały się do finału mają ponad 3 miesiące na to, aby przygotować swoje łaziki do zrealizowania zadań konkursowych. Specjalnie przygotowana do zawodów arena stanie się polem rywalizacji w czterech konkurencjach będących odbiciem rzeczywistych zadań wykonywanych przez łaziki na powierzchni Marsa.

Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, dyrektor zawodów ERC:

Cieszymy się, że wyraźnie rosnąca popularność European Rover Challenge przekłada się na poziom zawodów. Otrzymaliśmy od prawie 60 zespołów dokumentacje projektowe spełniające wymogi stawiane przy poważnych, naukowych przedsięwzięciach.
W finale zobaczymy najlepszych.
.

Selekcję drużyn zakończono jednak wciąż trwa rekrutacja wystawców, którzy swoją działalność zaprezentują publiczności w ramach pokazów naukowo technologicznych ERC 2016.

Od 10 do 12 września na publiczność wydarzenia czekać będą specjalnie przygotowane prezentacje naukowe, interaktywne zabawy i ciekawe pokazy technologiczne.

Trzecia edycja European Rover Challenge odbędzie się w Jasionce, w województwie podkarpackim, pod dachem Centrum Wystawienniczo – Kongresowego. To największe wydarzenie kosmiczno-robotyczne w Europie dedykowane jest w równym stopniu szerokiej publiczności i młodym inżynierom. W ciągu dwóch poprzednich odsłon, w ERC uczestniczyło łącznie ponad 50 tysięcy widzów. Wydarzeniu towarzyszyć będzie również konferencja dotycząca robotyki kosmicznej oraz specjalne warsztaty wspierające dalszy rozwój zespołów konstruktorów.

28 maja 2016 15:30
[fbcomments]