0

Felieton Automobilisty

iAuto 144 - Hybrydowy Hundai IONIQ
iAuto 144 – Hybrydowy Hundai IONIQ
fot. Mirek Rutkowski

Jak człowieka najdzie ochota, aby pojechać gdzieś, bez specjalnego powodu, ale żeby było ciekawie i pożytecznie, to wsiada w samochód i jedzie.

Jedzie. Wciąż jedzie. Prześpi się w jakimś zajeździe, i od rana dalej jedzie. W końcu dojechał gdzieś, gdzie prowadzą wszystkie drogi, a skąd dalej, na razie, jechać nie ma ochoty. Połazić trochę. Kawę dobrą wypić, zadumać się nad tym i owym, kontemplując urodę starych budowli i całkiem innych obiektów. A nade wszystko zorientować się dokąd to człowieka przywiozło.

Oto Koloseum. Imponujący starożytny cyrk, zbudowany przez Flawiuszów, z czasem zmieniony na kamieniołom, zniszczony siłami przyrody i ostatecznie chroniony jako jeden z najbardziej znanych zabytków Imperium Romanum.

Mirek Rutkowski
Mirek Rutkowski – autor
fot. MR

Ale szybko trafia człek na coś ciekawszego – Circus Maximus. Przez dwanaście wieków był stadionem, areną walk, bazarem, teatrem, miejscem schadzek, targiem niewolników i nie wiadomo czym tam jeszcze. Około sześciuset lat przed naszą erą odbył się tam pierwszy (według znanych zapisów) wyścig rydwanów. Czyli tor wyścigowy. Zawody mogło oglądać nawet ćwierć miliona widzów, to więcej, niż gromadzą największe imprezy współczesnego świata, więcej niż na współczesnych zawodach Grand Prix Formuły 1. Podobno Rzymianie wyścigi rydwanów przejęli od Etrusków, ponoć jako element rytuału religijnego. Z czasem rywalizacja stała się jedynym sensem tego sportu, a same wyścigi sformalizowały się i skomercjalizowały. Zawodnicy, trenerzy, ośrodki treningowe, wielkie pieniądze, rzesze fanów, hazard i bijatyki kibiców. Tak samo, jak we współczesnym sporcie, chociaż w sportach samochodowych – na szczęście – o bijatykach między fanami marek czy kierowców nie ma mowy. Czy zatem można wywodzić, że współczesne sporty samochodowe źródła swe mają u Etrusków?

Snując się dostojnie po drogach, dróżkach, przez gaje oliwne, całkiem spore góry i rozległe doliny można ten problem obracać na wszystkie sposoby, podziwiając okoliczności pejzażu i zdążając do nieznanego celu. Wszak podróże kształcą, zatem, kiedy człowieka najdzie ochota, aby pojechać gdzieś – trzeba jechać.

Szerokiej drogi

Tymczasem…

w najnowszym wydaniu Cyfrowego Magazynu Motoryzacyjnego iAuto:

Motoryzacja

  • Ile kosztuje samochód – str. 4
    MACIEJ RZOŃCA

Pod koniec lipca 2001 roku wyjechałem z salonu Renault fabrycznie nową Laguną II z silnikiem 1.8 (hatchback). Jeżdżę nią do dzisiaj, czyli niedługo będzie miała pełnych 19 lat użytkowania. Ostatnio na liczniku Laguny pojawiła się liczba 470 000 kilometrów…

  • Czym jest samochód (…) – str. 23
    MIROSŁAW RUTKOWSKI

Według starszych pokoleń kierowców auto powinno być przede wszystkim praktyczne i niezawodne. Młodsi wolą za to, by było wygodne i… dobrze brzmiało. Temu, jak z wiekiem zmieniają się nasze preferencje oraz spojrzenie na cztery kółka, w swoim nowym badaniu przyjrzał się Europejski Fundusz Leasingowy.

  • Zwiedzaj Polskę kamperem – str. 30
    MIROSŁAW RUTKOWSKI

Do księgarń trafiła „Polska na czterech kółkach” – autorski przewodnik Mikołaja Gospodarka opublikowany przez Wydawnictwo Pascal i stworzony we współpracy z marką Volkswagen Samochody Dostawcze. Autor, jeżdżąc kempingowym Volkswagenem Californią po całym kraju, pokazuje najpiękniejsze jego zakątki, a jednocześnie wskazuje miejsca, w których zatrzymać się można kamperem i udziela praktycznych porad dotyczących podróżowania i spędzania wakacji w tego typu samochodzie.

Wrażenia z jazd

  • Hybrydowo – str. 10
    ANNA LUBERTOWICZ-SZTORC

IONIQ wygląda super i jest samochodem nowoczesnym nie tylko z wyglądu. Jest dobrze wyciszony, świetnie wyposażony, a jazda nim daje sporo satysfakcji. Jest także dopracowany w najmniejszych detalach i zaawansowany technicznie i technologicznie. To propozycja, która warto się zainteresować.

  • Dla ceniących styl – str. 15
    ANNA LUBERTOWICZ-SZTORC

Renault Captur należy do bardzo popularnych, miejskich crossoverów, których wiele pojawiło się na rynku. Te miejskie auta o podwyższonym nadwoziu i uterenowionym image’u są modne, a Renault nie tylko nadąża za rynkowymi trendami, ale często wręcz je wyprzedza.

Wydarzenia

  • Pożegnanie – str. 26

W niedzielę, 21 czerwca zmarł Ryszard Żyszkowski, dzień później przyszła informacja o śmierci Marcina Turskiego. Obie te wiadomości pogrążyły w wielkim smutku całe środowisko motoryzacyjne.
Najbliższym składamy serdeczne wyrazy współczucia.
Obaj byli nietuzinkowymi postaciami, bogatymi osobowościami i sportowcami. Ryszard Żyszkowski pod koniec lat 60. ubiegłego wieku startował w rajdach samochodowych jako kierowca. Marcin Turski był kierowcą wyścigowym i instruktorem bezpiecznej jazdy samochodem.

  • Motoryzacyjne atrakcje – str. 31
    MIROSŁAW RUTKOWSKI

Poznań Moto Fest to piknik motoryzacyjny, będący częścią wspólnej kampanii Grupy MTP, Miasta Poznań oraz lokalnych firm i instytucji – #WracamyDoGry.

Kalejdoskop

  • Wieści z firm– str. 28

Kalejdoskop firmowy

Sport

  • Dakar 2021 – str. 33

43 edycja Dakaru odbędzie się w Arabii Saudyjskiej w dniach 3 – 15 stycznia 2021. Portowe miasto Dżudda nad Morzem Czerwonym będzie gościć zarówno start, jak i metę rajdu. Każdy odcinek specjalny będzie miał zupełnie nową trasę, a dzień przerwy zaplanowano w mieście Ha’il.

  • Classicauto Cup – str. 34
    JAKUB ŻOŁĘDOWSKI

Pasjonaci klasycznych samochodów i sportowej jazdy dopiero  13 czerwca się doczekali pierwszej rundy cyklu Classicauto Cup. Odbyła się na torze w Ułężu, w rywalizacji wzięło udział niemal stu kierowców w najróżniejszych samochodach. Gościem szczególnym imprezy był Andrzej Jaroszewicz, który z małżonką na prawym fotelu pokonywał trasę w samochodzie Volvo Amazon.
Imprezę fotografował Kuba Żołędowski.

Kalendarium

  • Mały, ale wielki! – str. 38
    Kalendarium pod redakcją Macieja Rzońcy

Wydarzenia i rocznice: czerwiec 2020

Zapraszamy do lektury: [LINK]

30 czerwca 2020 23:20
[fbcomments]