0

Jak to się robi w Warszawie, czyli ślubne fakty i ciekawostki z Mazowieckiego

fot. Grupa Portali Weselnych

Mimo, że z roku na rok spada liczba zawieranych małżeństw, a wzrasta ilość rozwodów to tematyka ślubna wciąż pozostaje atrakcyjna dla sporej grupy Polaków. Narzeczeni pragnący zorganizować ceremonię marzeń bardzo często poszukują porad i inspiracji w internecie, natomiast osoby, które zawarły już związek małżeński chętnie dzielą się swoim doświadczeniem na forach, czy grupach dyskusyjnych.

Powyższe dane pochodzą ze statystyk sporządzonych przez Główny Urząd Statystyczny w 2014 roku. Natomiast jedyne w Polsce szczegółowe badania preferencji i opinii nowożeńców od kilku lat prowadzi Grupa Portali Weselnych. Ankieta przeprowadzona w marcu 2015 roku przedstawia ciekawe stanowisko ponad 300 osób z całego kraju na kwestie przygotowań oraz przebiegu tego wyjątkowego dnia.

Średnio dla 94% par z całej Polski ślub to najważniejszy dzień w ich życiu, dlatego celem naszego badania była chęć pomocy przyszłym małżonkom w organizacji ceremonii marzeń. Dodatkowo wielką satysfakcję dała nam możliwość wsparcia Śląskiego Hospicjum dla Dzieci. Przeznaczyliśmy na ten cel 1 zł za każdą wypełnioną ankietę – mówi Paweł Strykowski, właściciel Grupy Portali Weselnych.

Ślub z miłości, czy z rozsądku?

Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców Warszawy nie odbiegają znacząco od odpowiedzi udzielanych przez badanych w pozostałych częściach kraju. Głównym powodem zawarcia związku małżeńskiego przez warszawiaków jest miłość, co deklaruje 55% ankietowanych. Pozostałe 30% kieruje się chęcią założenia rodziny, 12% potrzebą posiadania kogoś bliskiego, a 3% bierze ślub ze względu na presję wieku. Bez względu na powód decyzji 99% badanych zadeklarowało, że gdyby mogło cofnąć czas, jeszcze raz stanęłoby na ślubnym kobiercu z tą samą osobą.

Ponadto ankietowani podkreślają, że najważniejsza w tym dniu jest dla nich uroczysta przysięga w kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego. Według nowego prawa od 2015 roku będzie można wziąć ślub cywilny poza urzędem, co cieszy się sporą popularnością wśród narzeczonych z Mazowieckiego. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: infor.pl.

Jak warszawiacy organizują ślub marzeń?

Organizacja ceremonii wraz z weselem zajmuje mieszkańcom województwa mazowieckiego średnio od roku do dwóch lat. Najpopularniejsze „ślubne” miesiące mają literę „r” w nazwie. Szczególnie chętnie wybierane są te najcieplejsze: czerwiec, sierpień i wrzesień. Pod tym względem ankietowani ze stolicy nie odbiegają znaczącą od par z pozostałych regionów Polski.

Szkoda, ponieważ zimowe ceremonie mają swój niepowtarzalny urok, zwłaszcza te odbywające się w okresie świątecznym – mówi Ewa Sztuczka z portalu filmy-wesele.pl

Różnice można natomiast zauważyć w kwestii ślubnych wydatków. Wprawdzie 46% respondentów z Warszawy zamyka swój budżet w kwocie 20-40 tys. złotych – jest najczęściej deklarowana wartość poniesionych kosztów, ale aż 37% wydało 40-60 tys. złotych. Więcej na temat budżetu warszawiaków można przeczytać w artykule: Ślubny budżet w Warszawie, na jakie wydatki się przygotować?

Najlepsi specjaliści kluczem do sukcesu

Aby ślub odbył się bez problemów narzeczeni wolą zainwestować w profesjonalną obsługę. Na miejsca wesel warszawiacy wybierają najczęściej domy weselne, dworki, hotele, a także restauracji. Zgodnie ze starym zwyczajem postępuje 32% par i zaprasza księdza na swoje wesele. Każde przyjęcie jest inne, mimo to przeważnie występuje kilka tradycyjnych elementów, czyli przywitanie nowożeńców chlebem i solą, podanie tortu, czy oczepiny.

Ponadto dla ankietowanych z Warszawy bardzo ważna jest uwiecznienie tych wyjątkowych chwil na profesjonalnych zdjęciach oraz filmach. W trakcie poszukiwań odpowiedniego specjalisty pary kierują się głównie estetyką potfolio, co potwierdza 25% badanych. Dla 21% ważną kwestią są natomiast pozytywne opinie w internecie. Warto pamiętać, że poszukując usługodawcy w sieci, trzeba brać pod uwagę ofert z wiarygodnych strony. Po czym je poznać? Zazwyczaj mają one regularnie uzupełniane galerie i dodawane wpisy na blogu, a także można znaleźć opinie nowożeńców, które wcześniej skorzystały z usług specjalisty (Warszawa – baza kamerzystów ślubnych). Ponadto tylko 19% kieruje się atrakcyjną ofertą, a 18% niską ceną. Najmniej osób – 17% bierze pod uwagę polecenia rodziny oraz znajomych.

Czy takie podejście się sprawdza? To bardzo indywidualna kwestia, mimo to 83% nowożeńców jest zadowolonych z usług swojego fotografa, a 64% z kamerzysty – komentuje Gabriela Pyjas z portalu fotograf-wesele.pl.

Tajemnica nocy poślubnej i inne zwyczaje

Ciekawe wyniki badania dotyczą nocy poślubnej – 42% par konsumuje swój związek w jej trakcie, a 19% z nich zachowuje czystość do tego momentu. Po ślubie natomiast 56% nowożeńców ma opór przed zwracaniem się „mamo/tato” to swoich teściów.

Inną ważną kwestią dla warszawiaków jest podróż poślubna, 70% z ankietowanych dotrzymuje tej tradycji. Mieszkańcy województwa mazowieckiego chętnie wybierają takie kierunki jak USA, Bali, Cypr czy Grecję, wielu z nich decydowało się również na Zakopane, pobyt w SPA, a nawet „miesiąc miodowy” na Przystanku Woodstock.

Wyniki ankiety przedstawiają ankietowanych z Warszawy jako tradycjonalistów, którzy organizując ślub przestrzegają popularnych przesądów oraz zwyczajów. Z drugiej strony ich podejście do samej instytucji małżeństwa cechuje zarówno uczuciowość i racjonalizm. Być może to właśnie ta równowaga jest gwarancją udanego związku.

31 sierpnia 2015 09:00
[fbcomments]