0

Konrad Brandel – fotograficzny kronikarz Warszawy

Zdjęcia Konrada Brandela
fot. mat. prasowy

Praski Otwarty Samozwańczy Uniwersytet Latający (POSUL) zaprasza na wykład Zbigniewa Muszyńskiego o Konradzie Brandelu.

  • 4 grudnia
  • o godz. 19:00 (uwaga, tym razem ruszają punktualnie)
  • ul. Stalowa 46, kawiarnia „To Się Wytnie”
  • bezpłatny wykład
  • Zbigniewa Muszyńskiego pt.

Konrad Brandel
fotograficzny kronikarz Warszawy

Konrad Brandel

wybitny polski fotograf i wynalazca, konstruktor aparatów fotograficznych.
Uważany jest za jedną z najciekawszych postaci polskiej fotografii dziewiętnastego wieku. Urodził się w 1838 roku w Warszawie. Do historii Polski, a szczególnie Warszawy, przeszedł jako fotograf niestrudzenie utrwalający warszawskie widoki. W świecie warszawskiej fotografii zaistniał niezwykle silnie od 1866 roku. Wtedy bowiem zaczął publikować ścienny kalendarz, na który składały się kunsztowne fotomontaże przedstawiające najważniejsze wydarzenia minionego roku, a całość reprodukowana była najnowszą wówczas metodą światłodruku. Jest więc Brandel jednym z pierwszych fotografów varsavianistów. Znaczenie Brandla dla rozwoju fotografii to jednak nie tylko wkład w postęp techniki. Ten fotograf uważany jest za pioniera fotoreportażu, to jego zdjęcia ukazują się jako pierwsze fotoreporterskie materiały na łamach ilustrowanych pism. Brandel jest też sprawcą przełomu w podejściu do fotografii jako autonomicznego dzieła, owocu pracy określonego artysty. Zmarł w Toruniu 28 października 1920 roku. Pochowany został na warszawskich Powązkach.

Zbigniew Muszyński

ur. w 1954 roku w Warszawie. Operator, producent filmowy i aktor.
Absolwent PWSFTviT w Łodzi. Varsavianista, ukończył Akademię Wiedzy o Mieście oraz podyplomowe studia varsavianistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Wykładowca przedmiotów z zakresu wiedzy o filmie i organizacji produkcji filmowej. Naukowo zajmuje się scenografią w polskim filmie fabularnym. W latach 1974 – 1983 pracownik WFDiF w Warszawie gdzie współrealizował filmy dokumentalne, tematy do PKF (ok. 350) – wiele z nich o tematyce warszawskiej, a następnie w dziale Zdjęć Specjalnych, animacje i czołówki do filmów i PKF. W 1987 roku zakłada własną firmę postprodukcyjną i dystrybucji filmów.

Licencjonowany przewodnik turystyczny i pilot wycieczek zagranicznych. Jako varsavianista od wielu lat prowadzi cykl wycieczek pt. Z zabytkiem w tle gdzie pokazuje różne aspekty historii Warszawy i okolic. Autor wykładów i pokazów multimedialnych. Za popularyzację miasta i zaangażowanie w rozwój turystyki, w roku 2010 Rada Miasta przyznała mu zaszczytne wyróżnienie Zasłużony dla Warszawy.

3 grudnia 2017 20:03
[fbcomments]