0

Kwiaty dla Matek pod pomnikiem Matki

Pomnik Matki - odsłonięcie
Pomnik Matki – odsłonięcie
fot. MPawlik

W sobotę, 26 maja, o godz. 13.00, przy pomniku Matki w parku Powstańców Warszawy na Woli, odbędzie się uroczystość z okazji Dnia Matki.

W wydarzeniu udział wezmą:

  • Wanda Traczyk-Stawska ps. Pączek, żołnierz Powstania Warszawskiego.
  • Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy

Odsłonięty w ubiegłym roku pomnik Matki jest hołdem dla wszystkich kobiet, które straciły swoje dzieci podczas II wojny światowej, a zwłaszcza podczas Powstania Warszawskiego. Inicjatorami powstania monumentu byli: Wanda Traczyk-Stawska oraz ks. Aleksander Seniuk, rektor kościoła Wizytek w Warszawie.

Wanda Traczyk-Stawska:

Ten pomnik upamiętnia Wandę Lurie, ale też wszystkie inne matki, które straciły swoje dzieci, bez względu na narodowość i wyznanie. Nie ma większej miłości niż matczyna. Tego również przykładem są protestujące w Sejmie matki.

Hanna Gronkiewicz-Waltz:

Wspominamy tysiące warszawianek, które straciły swoje dzieci w czasie obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku i podczas Powstania Warszawskiego. Kobiety, których dzieci z początkiem okupacji wchodziły w dorosłość, za naturalną uważały ich postawę oporu wobec okupanta, wiedząc, że grozi to utratą życia. Błogosławiły swe córki i synów idących do powstania, niepokojąc się o ich zdrowie i życie. Wybuch wojny zniszczył ich marzenia o szczęśliwym życiu rodzinnym.

24 maja Rada m.st. Warszawy uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego rejonu Cmentarza Powstańców Warszawy.

Zobacz też:

  • Zapowiedź odsłonięcia Pomnika Matki [LINK]
  • Odsłonięcie Pomnika Matki [LINK]
26 maja 2018 00:16

Komentarze