0

Marzenia o lataniu

lotnicy
fot. Arch. DSH

Warszawskie opowieści lotnicze – wystawa plenerowa z okazji 90-lecia Aeroklubu Warszawskiego.

Wernisaż: 15 lipca, godz. 16.00, skwer im. ks. Jana Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu. Druga część ekspozycji zostanie otwarta w sierpniu w DSH.
Parterem wystawy jest: WAREXPO

Warszawa też miała swojego smoka. A dokładnie model latającego smoka skonstruowany przez Tytusa Liwiusza Burratiniego, który przeleciał nad miastem w 1648 roku. Była to jedna z pierwszych prób lotniczych, które odbyły się w Warszawie na zlecenie króla Władysława IV i jego żony. Lotnicza historia stolicy zaczyna się spektakularnie. Jednak marzenie o lataniu spełniło się wraz z pierwszymi lotami balonowymi w XVIII wieku, a później dzięki rozwojowi techniki i nauki pod koniec XIX wieku.

Nowa wystawa DSH i Aeroklubu Warszawskiego przypomina zapomnianą historię lotnictwa sportowego i szybownictwa oraz jej legendy – pionierów awiacji, inżynierów, konstruktorów, niezwykłe osobowości oraz ich życiorysy godne niejednego filmu. Ekspozycję tworzą niepokazywane dotąd szerokiej publiczności zbiory Aeroklubu Warszawskiego, prywatne kolekcje i zbiory rodzinne oraz zdjęcia ze zbiorów NAC, PAP, Forum i Ośrodka KARTA.

Hanna Radziejowska, kuratorka wystawy:

Badania naukowe mówią, że każdy człowiek choć raz w życiu śni o lataniu. Taki sen emanujący pragnieniem ludzkiej wolności wykracza poza naturalne doświadczenie człowieka. Wyraża prawdopodobnie jedno z największych jego marzeń, ale być może też jego potencjał – realną możliwość lotu.

Plenerową część ekspozycji stanowi kilkadziesiąt opowieści lotniczych, których wspólnym mianownikiem jest Warszawa. Kto pamięta, że Pomnik Lotnika, dłuta Edwarda Wittiga, został odsłonięty w 1932 roku na Placu Unii Lubelskiej, czyli ówczesnej „bramie” do portu lotniczego na Polu Mokotowskim?

Wystawie towarzyszyć będą przez cały czas trwania ekspozycji pokazy filmów fabularnych, dokumentalnych i animacji (m.in. „Odlotowe kino plenerowe”), koncerty, warsztaty modelarskie i edukacyjne dla dzieci oraz spotkania z pasjonatami latania i miłośnikami historii lotnictwa.

Wystawa i towarzyszący jej program organizowane są w ramach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Krótko:

  • 15 lipca
  • sobota
  • w godzinach 16:00 – 19:00
  • Dom Spotkań z Historią
  • Skwer im. ks. Jana Twardowskiego
  • przy Krakowskim Przedmieściu.
  • wstęp wolny

13 lipca 2017 19:17

Komentarze