0

Mazowsze przeciw narkotykom

Kampania antynarkotykowa Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej
Kampania antynarkotykowa – Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej
fot. MCPS

MCPS alarmuje: młodzież na Mazowszu jest najbardziej zagrożona i najczęściej w Polsce umiera z przedawkowania.

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej bije na alarm: badania pokazują, że gimnazjaliści i licealiści z Mazowsza częściej niż ich rówieśnicy z innych województw sięgają po narkotyki, a liczba zgonów z powodu przedawkowania narkotyków jest najwyższa w całym kraju.

Artur Pozorek p.o. Dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej:

Sytuacja jest tragiczna. Mazowiecka młodzież z narkotyków korzysta często i intensywnie. Dostępność substancji psychoaktywnych jest powszechna – narkotyki można kupić w barze, w dyskotece, w szkole. Dlatego ruszamy z kampanią edukacyjną. Chcemy, żeby rodzice wiedzieli o narkotykach jak najwięcej, dzięki czemu będą mogli lepiej chronić swoje dzieci przed ich zgubnym działaniem.

Artur Pozorek - Dyrektor MCPS
Artur Pozorek – Dyrektor MCPS
fot. MCPS

Statystyki przerażają

Zagrożenie jest jak najbardziej realne. Badanie ESPAD (European Survey Project on Alcohol and Drugs) z 2015 r. pokazuje, że mazowieccy gimnazjaliści przodują w rozpowszechnianiu używania niemal wszystkich substancji psychoaktywnych, a licealiści zajmują pierwsze miejsce jeśli chodzi o rozpowszechnianie używania takich substancji jak metamfetamina, LSD lub inne halucynogeny oraz kokaina. Do tego dochodzą tzw. „dopalacze”, po które młodzież na Mazowszu sięga najczęściej ze wszystkich badanych.

O ile w 2013 r. średnio co 4 dni na Mazowszu ktoś umierał z powodu przedawkowania narkotyków (86 zgonów w skali roku), o tyle rok później wydarzało się to już co 3 dni (126 zgonów w skali roku). Według danych zebranych do wskaźnika TDI (Treatment Demand Indicator), w 2015 r. aż 1737 osób zgłosiło się na leczenie w związku z problemami z narkotykami – po raz kolejny Mazowsze znalazło się na czele niechlubnej statystyki.

Wskaźnik zgonów z przedawkowania narkotyków na 100 tys. mieszkańców wg. województw (dane za rok 2106)
Wskaźnik zgonów z przedawkowania narkotyków – na 100 tys. mieszkańców wg. województw (dane za rok 2106)
fot. MCPS

Zakazany owoc kusi najmocniej

Dlaczego tak się dzieje? Narkotyki są przez niektóre młode osoby traktowane jako element stylu życia i nawet duża wiedza na ich temat nie chroni przed ich zażywaniem. Z kolei rodzicom brakuje wiedzy na ten temat, co nie pozwala im na szczerą partnerską rozmowę o konsekwencjach zażywania substancji psychoaktywnych.

Artur Pozorek p.o. Dyrektora MCPS:

Bierna postawa, ograniczanie się wyłącznie do kontroli nie jest wystarczającym środkiem ochrony – młody człowiek traktuje narkotyki jak kuszący, zakazany owoc.

Mazowiecka młodzież uzależnia się przede wszystkim od czterech podstawowych substancji: kanabinoli (czyli marihuany, haszyszu i syntetycznych kanabinoli w dopalaczach), amfetaminy i innych psychostymulatorów (dopalaczy psychostymulujących, mefedronu, kokainy i metamfetaminy), alkoholu i nikotyny.

Szeroko zakrojona kampania edukacyjna

Piotr Oniszk,
Główny Specjalista w Wydziale ds. Profilaktyki Uzależnień w MCPS:

Głównym celem naszej kampanii jest edukacja i informacja: rodzice muszą wiedzieć, że jest to realny problem, z którym zetkną się najprawdopodobniej wcześniej lub później. Dlatego powinni wiedzieć, jak sobie z nim radzić. W najbliższym czasie będziemy publikować materiały dotyczące tego tematu.

W ramach kampanii powstaną artykuły edukacyjne dla prasy, plakaty, broszury i filmy. Na stronie internetowej MCPS pojawi się zakładka z treściami edukacyjnymi, podobnie jak na profilu MCPS na Facebooku.

Oficjalnie kampania rozpoczęła się 28 września i potrwa do końca listopada br. choć prace nad jej przygotowaniem trwał od wielu miesięcy.

Konferencja prasowa MCPS

Materiały:

  • Zbiór materiałów merytorycznych na stronie MCPS: [LINK]
  • Główne założenia kampanii: [LINK]
  • Diagnoza Mazowsza w zakresie problematyki narkotyków i narkomanii [LINK]
  • Sygnały ostrzegawcze [LINK]
15 października 2018 07:00
[fbcomments]