0

Miesięcznik STOLICA październik i listopad

Stolica nowy numer
Stolica
fot. Stolica

80-stronicowy numer „Stolicy” już w kioskach, a w nim o rozbudowującej się Woli, która z dawnej, robotniczej dzielnicy zmienia się w nowe centrum stolicy.

Jarosław Zieliński „Zanim wyrosła wieża”, Ewa Kielak Ciemniewska „Wola u progu nowej ery”, rozmowa z burmistrz Woli Urszulą Kierzkowską.

Piotr Łopuszański wspomina Warszawę 1918 r., zniszczoną po czterech latach wojny światowej, a zarazem pełną twórczego zamętu. Miasto, o którym pisali poeci i które budowali młodzi architekci. Wśród tych ostatnich był Rudolf Świerczyński, o czym w artykule „Zwycięski architekt” opowiada Grzegorz Mika. Z kolei historię powstających wówczas masowo bibliotek przedstawia Maria Górska w tekście „Przedwojenne miasto bibliotek”.

W październikowo-listopadowej „Stolicy” sporo informacji dla miłośników kultury nieformalnej. Mija bowiem rok od utworzenia Stanu Rzeczywistego, ruchu 20 praskich artystów, którzy promując sztukę, otwierają w piątki swoje pracownie dla wszystkich przechodniów. Natomiast w starej fabryce przy Hożej, na stacjach metra i dziedzińcu dawnego KC można oglądać spektakle teatru Pijana Sypialnia. Z kolei na koncerty i dobre, polskie jedzenie zaprasza gościnna ulica Poznańska. Szczegóły w artykułach: „Spontanicznie, nieformalnie artystycznie”, „Wędrująca Pijana Sypialnia” i „Moda na Poznańską”.

Na zakończenie proponujemy chwilę zadumy przy lekturze wywiadu „Wszyscy dziękujemy Waldorffowi”, który Tatiana Hardej przeprowadziła z Marcinem Święcickim, byłym prezydentem Warszawy, przewodniczącym obchodzącego 40-lecie istnienia Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami. Tekst został zilustrowany pięknymi fotografiami Powązek z albumu wydawnictwa BOSZ.

Stolica okładka numeru 10-11

Spis treści

RÓŻNE OBLICZA WSPÓŁCZESNOŚCI

Str. 6
Co nam budują na Woli

Str. 9
Zanim wyrosła wieża
Jarosław Zieliński o ulicy Towarowej

Str. 11
Wola u progu nowej ery
Ewa Kielak Ciemniewska

Kwartał ulic między Grzybowską, Towarową, Łucką i Wronią przez lata zajmowała drukarnia Wojskowych Zakładów Graficznych. Teraz powstaje tu nowoczesny kompleks biurowy z dostępnym dla wszystkich warszawiaków placem Europejskim. Trudno o bardziej jednoznaczny symbol kolejnego zwrotu w dziejach Woli. Tym razem zmieniającego tę dzielnicę w nowe centrum stolicy.

Str. 13
Dobry sąsiad to skarb
rozmowa z burmistrz Woli Urszulą Kierzkowską

Str. 16
Metamorfoza na Jasnej

Str. 19
Wszyscy dziękujemy Waldorffowi
z Marcinem Święcickim rozmawia Tatiana Hardej

Kiedy zostałem prezydentem Warszawy, odwiedził mnie sam Jerzy Waldorff i zaprosił na kwestę. Nazywał mnie raz swoim synem, raz wnuczkiem i jakoś się polubiliśmy. Przed śmiercią wyraził życzenie, abym był jego następcą – mówi Marcin Święcicki, przewodniczący obchodzącego właśnie 40-lecie istnienia Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa.

Str. 23
Pytania, które się spóźniły
Jacek Fedorowicz

Str. 24
Po dwóch stronach lustra
z dr. hab. Lechem Królikowskim, wieloletnim prezesem Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, varsavianistą, rozmawia jego córka Aleksandra Sheybal-Rostek

HISTORIA

Str. 27
U progu II Rzeczypospolitej: Warszawa roku 1918
Piotr Łopuszański

Warszawa w 1918 r., po czterech latach wojny światowej i dwóch okupacji niemieckiej, była miastem ogołoconym z przedmiotów żelaznych i mosiężnych (Niemcy na potrzeby armii rekwirowali nawet dzwony i klamki), głodnym i zagrożonym epidemią.

Str. 32
Artysta i mąż stanu
Elżbieta Ciborska o Ignacym Janie Paderewskim

Str. 36
Zwycięski architekt, czyli o Rudolfie Świerczyńskim
Grzegorz Mika

Świerczyński do 1926 r. projektował głównie domy i rezydencje. W późniejszych latach świadectwem kunsztu architekta stały się cztery reprezentacyjne gmachy w centrum Warszawy: Bank Gospodarstwa Krajowego, Ministerstwo Komunikacji, Kierownictwo Marynarki Wojennej i Urząd Patentowy RP.

Str. 41
Przedwojenne miasto bibliotek
Maria Górska

Przed II wojną w Warszawie nastąpił wysyp bibliotek i wspierających je towarzystw. W 1939 r. Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy miała pięć filii dzielnicowych, 36 wypożyczalni i 16 czytelni. Właśnie mija 80 lat od uruchomienia pierwszej filii dzielnicowej na Pradze.

Str. 46
Ida, córka Estery
o Idzie Kamińskiej pisze Rafał Dajbor

Str. 49
„Słoiki” sprzed 200 lat
Grzegorz Wójcik

Str. 51
Z historią pod stopami
Krzysztof Janusz Falkowski spaceruje przez Ogród Saski

KULTURA

Str. 54
Moda na Poznańską
Marzanna de Latour

Ulica Poznańska to mieszanka dwóch światów. Kamienice przedwojennych eleganckich Koszyków – z małymi sklepikami, zakładami rzemieślniczymi –  sąsiadują z „gorącymi adresami” modnych kawiarni, restauracji i barów przyciągających tłumy przeważnie młodych ludzi.

Str. 56
W teatrze królowej Marysieńki
o Teatrze Królewskim w Wilanowie pisze Ewa Sośnicka Wojciechowska

Str. 58
Notatnik warszawski

Str. 64
Cmentarz choleryczny na Pradze
Anna Kalinowska

Str. 65
Warszawa w kwiatach 2014

Str. 66
Stolica czyta, czyli o książkach

Str. 67
Z notatnika miastoluba
Marii Terleckiej

Str. 69
Wędrująca Pijana Sypialnia
Arkadiusz Szaraniec

Str. 71
Spontanicznie, nieformalnie artystycznie, czyli Stan Rzeczywisty

Mija rok od utworzenia Stanu Rzeczywistego, nieformalnego ruchu 20 praskich artystów, którzy postanowili wspólnie promować swoją sztukę za pomocą oryginalnej inicjatywy „Nocne spotkania z twórcami”. W każdy piątek od 19 .00 do 24.00  jedna z ich pracowni otwarta jest dla wszystkich przechodniów.

Str. 72
Kręci mnie realizm
z architektem i malarzem Maciejem Zaborowskim rozmawia Anna Kalinowska

Str. 76
Zwierzę w mieście: Jeże są wszędzie

Str. 77
W październiku „Stolica” pisała

Str. 78
Warszawa na starej fotografii

Stolica spis treści
25 października 2014 12:28
[fbcomments]