0

Młodzież z Woli sprawdziła Brukselę

Parlament Europejski - Pamiątkowa fotografia uczestników wyjazdu do Brukseli
Parlament Europejski – Pamiątkowa fotografia uczestników wyjazdu do Brukseli
fot. Sylwia Kobierska – MOS nr 6

Młodzież z wolskiego hufca pracy i MOSu pozytywnie zadowolona wróciła z wizytacji w stolicy UE.

W wyprawie do Brukseli brali udział uczestnicy Hufca Pracy 7–6 przy ul. Rabsztyńskiej na warszawskiej Woli oraz młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 6 przy ulicy Jana Brożka 26.

Sam pobyt w Brukseli wiązał się nie tylko ze zwiedzaniem stolicy Belgii, Brugii czy Gandawy, ale także z uczestnictwem w spotkaniach z politykami unijnymi w Parlamencie Europejskim – tej międzynarodowej, wielojęzycznej i politycznej instytucji.

Eksplorując Brukselę (prócz wizyty w Parlamencie Europejskim) uczestnicy wyprawy zobaczyli symbol miasta – Manneken Pis, Parlamentarium – multimedialne Muzeum Historii Europy, Katedrę św. Michała i św. Guduli, Grand Plac, oraz Atomium – powiększony 150 miliardów razy atom żelaza.

Zachwyt młodzieży wzbudziła Brugia – niebezpodstawnie nazwana Wenecją Północy, w której podopieczni wolskich jednostek podziwiali niezliczoną liczbę kanałów, charakterystyczne kamienice Grote Markt czy historyczną dzielnicę Burg. Gandawa natomiast zafascynowała młodych ludzi swoim pięknem, zabytkami i urokliwą atmosferą.

Młodzież komentowała:

Myśleliśmy, że tylko Rzym położony jest na siedmiu wzgórzach. Nic bardziej mylnego…okazało się, że Bruksela także… Podczas spacerów chodziliśmy albo pod górę, albo z góry. To ciekawe miasto, a ludzie są bardzo życzliwi. Może dlatego, że mają pyszną czekoladę.

W Parlamencie młodzi ludzie zapoznali się z głównymi zasadami działania Unii Europejskiej, charakterem pracy posłów PE. Dowiedziała się, że europarlamentarzyści są zorganizowani nie według narodowości, ale przynależności politycznej. Duże zainteresowanie uczestników budziła rola Parlamentu we wspieraniu walki o demokrację, wolności wypowiedzi i uczciwych wyborów na całym świecie.

Ogromne wrażenie wywarły na młodzieży spotkania z europolitykami.
Podczas rozmów uczniowie mówili o swoich nadziejach i obawach dotyczących przyszłości Unii Europejskiej – wskazywali na dynamikę rozwoju infrastruktury, możliwość pracy w krajach europejskich, podwyższania kwalifikacji podczas staży zawodowych i swobodę przemieszczania się i podróżowania po Europie. Dużo czasu poświęcono na dyskusję na temat projektów wymian międzynarodowych w ramach programu Erasmus+, oraz możliwościach jakie daje realizacja Programu eTwinning. Młodzi ludzie jednogłośnie podkreślali fakt, że uczestnictwo w tego typu inicjatywach i przedsięwzięciach pozwala przełamać bariery językowe, kulturowe, integruje młodzież z różnych krajów przy jednoczesnym aktywnym wypoczynku. Wiele emocji wzbudził problem uchodźców. Padały pytania, jak przezwyciężyć falę nieufności w stosunku do cudzoziemców i czym jest współczesny terroryzm.

Młodzi warszawiacy komentowali:

Czas spędzony w Belgii był wyjątkowy. To był fantastyczny sposób poszerzenia wiedzy na temat Unii Europejskiej. Takie wycieczki powinny być wprowadzone do jak największej liczby szkół.

Dzięki tej niecodziennej i nieszablonowej lekcji wychowania obywatelskiego młodzież pogłębiła wiedzę na temat instytucji demokratycznych i systemu demokracji – nie tylko w aspekcie historycznym, ale także i współczesnym – w kontekście perspektyw, szans i zagrożeń…

Pamiątkowe zdjęcia

Autor: Sylwia Kobierska – MOS nr 6

27 kwietnia 2018 06:00
[fbcomments]