0

Nowe inwestycje deweloperskie w Warszawie stawiają na dobre sąsiedztwo

Wilanów nowe osiedle mieszkaniowe
Wilanów – nowe osiedle mieszkaniowe
fot. mat. prasowy

Na cenę mieszkań wpływ ma wiele różnych czynników, ale jednym z najistotniejszych jest bez wątpienia najbliższe sąsiedztwo.

Atrakcyjna okolica przekłada się bezpośrednio na wartość samego lokalu, co doskonale widać na przykładzie nowych inwestycji deweloperskich w Warszawie.

Prestiżowa lokalizacja obiektu to jeden z najważniejszych wyznaczników luksusowego mieszkania. Najwięcej warte są lokale położone w centrum miasta, niedaleko zabytkowej Starówki albo w sąsiedztwie teatru, stacji metra lub opery. Dużym atutem jest też bezpośrednia bliskość terenów zielonych, które zapewniają znakomitą okazję do wypoczynku i rekreacji. Wystarczy spojrzeć na słynną Rezydencję Opera – najdroższe apartamenty osiągały tam cenę aż 40 000 zł za m2, co po części wynikało z bezpośredniego położenia inwestycji przy Ogrodzie Saskim.

Maciej Balcerek z agencji architektonicznej Perfect Space zauważa:

Nie wolno lekceważyć roli widoku z okna, bo dużo milej patrzy się na las drzew lub imponującą panoramę miasta niż pobliski supermarket. Według rynkowych analiz lokalizacja stanowi 30% całkowitej wartości mieszkania.

Dzielnica dzielnicy nierówna

Jeżeli chodzi o nowe inwestycje deweloperskie w Warszawie, to najwyższe ceny osiągają mieszkania w Śródmieściu, Mokotowie, Żoliborzu i Wilanowie. Wynika to z tego, że na terenie tych dzielnic funkcjonuje pełno restauracji, pubów, popularnych klubów, kin i teatrów. Dużą zaletą jest również doskonałe skomunikowanie z resztą Warszawy. Rzecz jasna wizerunek poszczególnych części miasta na przestrzeni lat może ulegać zmianom. Generalnie największy wpływ na wysoki prestiż niektórych lokalizacji mają następujące czynniki: historyczny charakter, centralne położenie, rozwój infrastruktury, realizacja nowych inwestycji o wyższym standardzie oraz – choć już w mniejszym stopniu – aktualna moda.

Maciej Balcerek dodaje, że w przypadku nowych inwestycji deweloperskich w Warszawie niezwykle duże znaczenie odgrywa również położenie przy linii metra. Nieruchomości umieszczone przy jego stacjach mają bowiem znacznie wyższe ceny – różnice wynoszą średnio aż 10%, choć w przypadku niektórych dzielnic liczba ta potrafi być nawet dwukrotnie większa! Już samo oddalenie nieruchomości od stacji metra o 600-800 metrów powoduje spory spadek jej wartości.

Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja

Atrakcyjna lokalizacja stanowi podstawę sukcesu. W przypadku stolicy największym zainteresowaniem kupujących cieszą się mieszkania w centrum i okolicach. Nic dziwnego, że deweloperzy stale szukają tam miejsca pod nowe inwestycje. Jest to zresztą na rękę władzom Warszawy, gdyż dzięki rewitalizacji centrum miasto może sporo zaoszczędzić na budowie infrastruktury społecznej, wodociągowej, kanalizacyjnej i drogowo-komunikacyjnej, której zawsze na obrzeżach aglomeracji brakuje – w końcu modernizacja jest dużo tańsza niż budowanie wszystkiego od nowa.

22 czerwca 2016 17:23

Komentarze