0

Nowy miesięcznik STOLICA

Z okładki Stolicy - Blogusz skacze po warszawskich dachach
Z okładki Stolicy – Blogusz skacze po warszawskich dachach
fot. Stolica

Marcowy numer „Stolicy” jest już w kioskach. A w nim (choć nie tylko) – ludzie z pasją!

Na początek rozmowa Anny Kalinowskiej z pasjonatką fotografii i blogerką Aleksandrą Łogusz (ksywa Blogusz), robiącą zdjęcia z dachów stołecznych wieżowców. Inny ciekawy wywiad – zatytułowany „Muzykowałam z cesarzową japońską” – przeprowadziła Ewa Sośnicka-Wojciechowska z pasjonatką muzyki „u źródeł”, wokalistką, kompozytorką Marią Pomianowską o grze na starych i egzotycznych instrumentach oraz o związanych z tą pasją egzotycznych podróżach. Z kolei pasjonat starej architektury Michał Krasucki pisze o kondycji warszawskich zabytków w artykule „Czy zabytek to zbytek?”, a Adrian Gajewski wspomina pasjonata lotnictwa Zygmunta Puławskiego, znanego w Europie konstruktora samolotów, który zginął tragicznie w katastrofie lotniczej w 1931 r. Pasjonatem był również Juliusz Żórawski, architekt, projektant m.in. domu dla Jana Wedla i słynnego „Szkalnego domu” na Żoliborzu. Jego sylwetkę kreśli znawca modernizmu Grzegorz Mika w stałym cyklu poświęconym warszawskim architektom żyjącym w 20-leciu międzywojennym.

Szczególnej uwadze polecamy artykuł Ireny Grzesiuk-Olszewskiej „Polityczne uwikłania pomników oraz Sebastiana Pawliny  „Drewniane ptaki >bolszewickich bestii<o mało znanych losach żołnierzy radzieckich w niemieckich obozach jenieckich zakładanych w Warszawie i okolicach.

Na koniec deser – fragment przygotowywanej do druku książki Małgorzaty Karoliny Piekarskiej „Czucie i Wiara, czyli warszawskie duchy” o detektywach tropiących ducha szacha perskiego straszącego w Wilanowie.  Właściwie to już nie możemy się doczekać tego wydawnictwa. To Legendy Warszawskie. Barwna, pełna humoru i niespodziewanych zwrotów akcji powieść dedektywistyczno-varsavianistyczna. Będzie mieć 18 rozdziałów (tyle ile mamy dzielnic). Małgorzata Piekarska, znana z  doskonałych książek dla młodzieży pokazuje swoje pióro z nowym, jakże doskonałym atramentem.

Stolica - okładka numeru marcowego 2015 r.
Stolica – okładka numeru marcowego 2015 r.
fot. Stolica

Spis treści

Str. 4
Kronika miesiąca

Str. 6
Co nam budują

Str. 8
Sen o Warszawie
z Aleksandrą Łogusz, dziennikarką i blogerką fotografującą Warszawę z dachów wieżowców, autorką Zdjęcia Roku 2014 rozmawia Anna Kalinowska

Str. 12
Wyniki konkursu „Stolicy”

Str. 13
Stolica ma swój styl
Warszawa jak pokój amerykańskiego nastolatka w felietonie Jacka Fedorowicza.

Str. 14
Polityczne uwikłania pomników
Irena Grzesiuk-Olszewska

Pomnik ofiar zbrodni katyńskiej miał być ustawiony na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w 1983 r. Ówczesne władze zażądały jednak od jego autorów zmiany oryginalnego napisu na fałszywy: „Polskim żołnierzom zamordowanym przez faszystów hitlerowskich w Katyniu”, na co oczywiście artyści nie wyrazili zgody.

Str. 19
Michał Krasucki o kondycji warszawskich zabytków

Biurowiec stawiany na Podwalu, nieistniejący dach Prudentialu, rozebrana willa Granzowa, ale też Powązki na liście pomników historii, uratowana hala Orzeł czy nowe konkursy u stołecznego konserwatora. Miniony rok obfitował w wydarzenia związane z warszawskimi zabytkami – z bilansem raczej ujemnym.

HISTORIA

Str. 22
Drewniane ptaki „bolszewickich bestii”
o losie żołnierzy radzieckich w niemieckich obozach jenieckich zakładanych w Warszawie i okolicach

Pierwszych jeńców sowieckich warszawiacy zobaczyli w sierpniu 1941 r. Przywożono ich zatłoczonymi pociągami. „Wielu w drodze umierało z ran – pisał w swojej okupacyjnej kronice Kazimierz Gorzkowski. – Wszystkie potrzeby fizjologiczne musieli oni załatwiać w wagonach. Cały czas jechali bez jedzenia i wody”. Po kilkunastu dniach jazdy wyczerpani ledwo trzymali się na nogach.

Str. 26
Architekt Wedla czyli Juliusz Żórawski
Grzegorz Mika

Str. 32
Płat Puławskiego
o Zygmuncie Puławskim, konstruktorze samolotów znanym w całej Europie i jego tragicznej śmierci w katastrofie lotniczej w 1931 r.
Adrian Gajewski

KULTURA

Str. 36
Brązy warszawskie
Monika Bryl

Str. 40
Warszawa XIX wieku z perspektywy konia
Hanna Polańska

Najbardziej widowiskowe były przejazdy zaprzęgów Warszawskiej Straży Ogniowej. Tabor pędzący do ognia, przy zapalonych pochodniach i biciu dzwonów ściągał gapiów z całej okolicy. Nie mniejszą atrakcję stanowiły zaprzęgi Towarzystwa Doraźnej Pomocy Lekarskiej, które dźwiękiem trąbki sygnalizowały swój przyjazd.

Str. 42
Z Marią Pomianowską,
instrumentalistką, wokalistką i kompozytorką, rozmawia Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Z mojego doświadczenia wynika, że wspólnych elementów w muzyce świata jest więcej, niż bym się spodziewała. Na przykład: jadę do Korei i słyszę, że muzycy grają tam najczęściej rytmy trójkowe, mazurkowe – oczywiście z innymi akcentami, melodie też są inne, ale… siadamy i zaczynamy się dobrze z sobą czuć, bo to jest tak, jakbyśmy znaleźli jakieś wspólne znajome słowo”.

Str. 52
Wspaniały z Milanówka
Janusza Skarżyńskiego, dziennikarza, pisarza marynistę, poetę, żołnierza, więźnia obozów koncentracyjnych, społecznika, wieloletniego współpracownika „Stolicy”, wspomina Andrzej Pettyn

Str. 54
Stolica czyta
czyli recenzje książkowe

Str. 60
Powojenne plagi
Maria Terlecka

Str. 60
Duch w chińskim gabinecie
fragment nowej książki Małgorzaty Karoliny Piekarskiej

Str. 65
Śladami Stolicy
ciąg dalszy o megafoniarzach z Powstania Warszawskiego

Str. 67
Czytelnicy piszą

Str. 68
Zwierzę w mieście
Bociany przynoszą wiosnę?
Arkadiusz Szaraniec

Str. 69
W marcu „Stolica” pisała

Str. 70
Warszawa na starej fotografii
Jarosław Zieliński

Stolica 03.2015 - spis treści
Stolica 03.2015 – spis treści
fot. Stolica
1 marca 2015 08:37
[fbcomments]