0

Pierwsze Święto Kolonii Wawelberga na warszawskiej Woli

Kamienica Fundacji Wawelbergów Warszawa - Wola
Kamienica Fundacji Wawelbergów – Warszawa - Wola
fot. mat. organizatora

Zabytkowa Kolonia Wawelberga doczekała się swojego święta. W niedzielę 24 maja, po raz pierwszy, przestronne zielone podwórka wypełnią się muzyką i gwarem.

Imprezę organizują mieszkańcy kamienic, pod patronatem Muzeum Woli i Urzędu Dzielnicy Wola.

Wybudowane sto piętnaście lat temu osiedle, zlokalizowane między ul. Górczewską 15, 15A i Wawelberga 3, powstało z myślą o robotnikach z warszawskiej Woli. W XIX i na początku XX wieku, w tej części stolicy prężnie rozwijał się przemysł. Do 1938 r. działało tu aż 170 fabryk i fabryczek. Ale rzesze ich pracowników mieszkały w fatalnych warunkach; często w ciasnych pozbawionych kanalizacji, drewnianych domach.

Warszawski finansista i społecznik, Hipolit Wawelberg wymyślił i ufundował Kolonię za niebagatelną wtedy sumę ok. 550 tys. rubli. Uważał, że fatalne warunki mieszkaniowe są główną przyczyną wielu nieszczęść mieszkańców Woli.

Razem z żoną, powołał Instytucję Tanich Mieszkań Hipolita i Ludwiki Wawelbergów. W trzy lata w sąsiedztwie drewnianych bud wyrosło na wskroś nowoczesne murowane osiedle. Dach nad głową znalazło tu kilkaset rodzin różnych stanów. Wkrótce wokół Kolonii zaczęto budować kolejne budynki, tu tętniło serce Woli.

Trzy, duże budynki z czerwonej cegły mieściły 335 mieszkań, jedno i dwupokojowych. Architekt, Edward Goldberg zadbał o każdy szczegół, by zapewnić mieszkańcom komfort. Odpowiednie odległości między budynkami i duże okna dawały odpowiednią ilość światła. Kamienice wyposażono w kanalizację, bieżącą wodę, zsypy na śmieci i oświetlenie – początkowo gazowe, a wkrótce elektryczne. Wtedy – szczyt luksusu.

Budynki są unikalne nie tylko przez innowacyjność projektu, ale także przyczynę ich powstania. Hipolit Wawelberg wierzył, że wspólne zamieszkanie „pod jednym dachem” zlikwiduje antagonizmy rasowe i wyznaniowe, zatrze różnice społeczne.

Wawelberg podarował mieszkańcom coś więcej niż tanie lokum. Dołożył spójny program społeczny. W dwóch kolejnych budynkach (dziś już ich nie ma) działały dwie szkoły, ochronka, świetlica z czytelnią, sala zabaw, łaźnie, pralnie, kaplica. Organizowano wykłady dla seniorów i pomoc dla matek, które nie były w stanie wykarmić dzieci.

Święto Kolonii Wawelberga to okazja, by przypomnieć historię osiedla i jego fundatora. Na specjalnej, plenerowej wystawie fotografii, przygotowanej przez Muzeum Woli będzie można zobaczyć, jak wyglądała dzielnica na przełomie XIX i XX w. Historię Kolonii opowie przewodnik, który będzie oprowadzał chętnych w kilku turach.

Przygotowano bogaty program kulturalny. Na scenie zaprezentują się m.in. grupa flamenco Madrugada, Magdalena Niernsee – tancerka klasycznego tańca Indyjskiego, zespół bębniarski Viva el cajon. Będzie można wziąć udział w warsztatach tworzenia ceramiki na kole garncarskim.

Zajęcia dla dzieci poprowadzą specjaliści z pobliskiego Domu Kultury Działdowska.

Po raz pierwszy w niedzielę otwarta będzie Pracownia Cukiernicza Zagoździńskich, każdy będzie mógł spróbować najlepszych w Warszawie pączków z różą (wypiekanych od 1925 r. według tej samej receptury).

Kamienica Fundacji Wawelbergów Warszawa - Wola

Program Święta Kolonii Wawelberga

 

  • 12:00
    Otwarcie wystawy zdjęć starej Woli przedstawiających okolice Kolonii Wawelberga na przełomie XIX / XX wieku przygotowanej przez Muzeum Woli
  • 12:15
    Prezentacja wystawy zdjęć Łukasza Perkowskiego „Wypał Raku pracowni Flamma Pottery”
    Oficjalne otwarcie Święta
  • 12:30
    Występ Grupy Viva el Cajon
  • 13:00
    Występ zespołu Domu Kultury Działdowska – piosenki z lat 20. i 30.
  • 14:00
    Pokaz klasycznego tańca indyjskiego w wykonaniu Magdaleny Niernsee
  • 14:30
    Występ uczniów Gimnazjum nr 47 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
  • 15:00
    Występ uczniów Gimnazjum nr 46 im. Szarych Szeregów
  • 15:30
    Występ Klubu Młodzieżowego Alternatywa Fundacji 
    Naszym Dzieciom – hip-hop/r&b
  • 16:00
    Koncert zespołu flamenco MADRUGADA

Atrakcje towarzyszące:

  • Zajęcia plastyczne prowadzone przez pracowników Domu Kultury Działdowska
  • Warsztaty ceramiczne i pokazy pracy na kole garncarskim prowadzone przez Andrzeja Chybowskiego
  • Mini serwis rowerowy skleprowerowy.pl
  • Znakowanie rowerów przez Policję
  • Plac zabaw dla dzieci, stroje z epoki wycinane z papieru
  • Pokaz malowania graffiti, dotyczących historii kolonii Wawelberga, na płytach
  • Pokazy ćwiczeń na drążkach (streetworkout)
  • Promocja działalności Fundacji Ochrony Zabytków Przemysłu i Techniki, oraz albumu Warszawska Wola Co było, co jest, co pozostanie wydanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Wola Zmian.
  • Po raz pierwszy w niedzielę otwarta będzie Pracownia Cukiernicza Zagoździński, każdy będzie mógł spróbować najlepszych w Warszawie pączków ( wypiekanych od 1925 r. Według tej samej receptury.

Święto Kolonii Wawelberga
24 maja 2015
godz. 12-17

Organizator:

  • Kolonia Wawelberga Stowarzyszenie Mieszkańców
    i Przyjaciół

 

Od redakcji:

Warto też przeczytać artykuł, który został napisany przez Kubę Szymanika z warszawskiego 7-6 Środowiskowego Hufca Pracy przy ulicy Rabsztyńskiej w ramach projektu „Jestem stąd…kody pamięci” zainspirowanego przez kadrę Hufca, o działalności Wawelbergów:

  • (nie)Zapomniane perły (Działalność rodziny Wawelbergów): LINK
12 maja 2015 23:11
[fbcomments]