0

Ratownicy drogowi

Ratownicy drogowi
fot. Mat. prasowe

Oni już wiedzą jak reanimować dziecko, jak reagować w sytuacji otwartego złamania ręki czy mocnego krwawienia, wreszcie jak ewakuować ludzi z zadymionego autobusu czy samochodu.

21 pracowników Miejskich Zakładów Autobusowych przećwiczyło w praktyce ekstremalne sytuacje drogowe uzyskując certyfikat Ratownika Drogowego.

Każdy kierowca Miejskich Zakładów Autobusowych przechodzi regularnie szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzięki temu pracownicy są oswojeni z trudnymi sytuacjami zagrożenia życia i nie boją się reagować na nie w trakcie codziennej służby. W zeszłym roku ponad 30 razy – trzykrotnie częściej niż kilka lat temu, kierowcy przystępowali do akcji ratowania pasażerów i napotkanych pieszych. Wielokrotnie reanimowali ludzi w sytuacji zatrzymania akcji serca, obejmowali też opieką osoby nieprzytomne czy będące w trakcie ataku padaczki. Na pracowników, którzy wykazywali się społeczną postawą czekały oczywiście nagrody od władz miasta i Zarządu MZA.

Ogromnym zainteresowaniem kierowców cieszy się też nowa inicjatywa Zarządu Spółki. Organizowane przez Dział Szkoleń szkolenie z dziedziny ratownictwa drogowego na razie ukończyło 21 pracowników Spółki, natomiast chętnych jest zdecydowanie więcej i będą oni ćwiczyli w kolejnych turach zajęć. Przez dwa dni nasi kierowcy poznawali techniki reanimacji, korzystania z defibrylatora, opatrywania najbardziej skomplikowanych zranień i złamań kończyn. Ćwiczyli też ewakuację pasażerów z zadymionego autobusu, a potem sami próbowali wydostać się z zasnutego gryzącym dymem samochodu osobowego mającego zablokowane drzwi i okna.

Pracownicy uzyskali certyfikaty Ratownika Drogowego i będą mogli nieść jeszcze bardziej zaawansowaną pomoc pasażerom i innym uczestnikom ruchu drogowego.

27 marca 2018 15:28

Komentarze