0

Skandal w Gliwicach

Oliwia – córka Skandala i Andrzej Talewicz - Wystawa "Skandal nieznany" w Warszawie
Oliwia – córka Skandala i Andrzej Talewicz – Wystawa "Skandal nieznany" w Warszawie
fot. MPawlik

Jeśli  Andrzej Talewicz wybiera się do Gliwic to znaczy, że będzie tam Skandal.

27 października w piątek, w Stacji Artystycznej Rynek na Rynku Starego Miasta w Gliwicach, o 19:00 rozpocznie się wernisaż wystawy fotograficznej Skandal nieznany złożonej ze zdjęć wykonanych Darkowi Skandalowi Hajnowi przed laty przez fotografa  ruchu punkowego i punkowych muzyków, słynnego Andrzeja Talewicza.

Skandal pod kołem armaty w Wyszkowie. Wystawa "Skandal nieznany"
Skandal pod kołem armaty w Wyszkowie. – Wystawa „Skandal nieznany”
fot. MPawlik

Wystawę pokazywano już w Jarocinie, w Goniądzu przy okazji festiwalu Rock na Bagnie, a także w Warszawie. Niektóre zdjęcia można było oglądać w vintageowej jaskini córki Skandala – Oliwii.

Cieszy fakt, że wystawę będzie mogła poznać punkowa, i nie tylko, brać ze Śląska.

Wystawa będzie towarzyszyła wydarzeniom organizowanym przez Stowarzyszenie GTW w cyklu Punk Generation 2017.

Rozmawiamy z organizatorem

Co oznacza skrót GTW w nazwie Waszego stowarzyszenia?

Marek Zima Niewiarowski:
GTW to po prostu Gliwickie Towarzystwo Wolontariatu, jedno z największych stowarzyszeń w Gliwicach zajmujące się sportem i świetlicami środowiskowymi ale też kulturą. Organizujemy m.in. Festiwal Winter Reggae, jeden z najstarszych festiwali w Polsce prezentujący muzykę i kulturę reggae, finał WOŚP,  koncerty wykonawców spod znaku szeroko rozumianego undergroundu ale też tych bardziej znanych, spotkania, wystawy, warsztaty… mamy takie fajne miejsce w sercu Gliwic, na Rynku, nazywa się Stacja Artystyczna Rynek, gdzie od ponad 3 lat staramy się zarażać kulturą, niemasową mieszkańców Śląska.

Kto wpadł na taki pomysł i od kiedy organizowane są punk rockowe spotkania w Gliwicach?

To mój pomysł, który spodobał się w Stowarzyszeniu i wspólnie go realizujemy z powodzeniem. Pierwsza edycja Punk Generation miała miejsce w 2015 roku i okazała się strzałem w dziesiątkę! Bardzo duże zainteresowanie, świetne koncerty. A że sami słuchamy punk rocka od lat młodzieńczych po prostu musieliśmy iść za przysłowiowym ciosem. Punk rock ma wiele muzycznych twarzy, staramy się pokazywać to co najciekawsze i co wzbudza wiele dyskusji, stąd np. w tym roku SIKSA.
Nie zapominamy o naszych korzeniach i zaprosiliśmy Kryzys.

Jakie mamy najbardziej znane punkowe zespoły z Gliwic lub ze Śląska?

Gliwice mają bogatą historię muzyczną, to tu postały takie zespoły jak Śmierć Kliniczna, Brzytwa Ojca!, R.A.P. czy Absurd. Był legendarny klub Gwarek w którym odbywało się mnóstwo koncertów od początku lat osiemdziesiątych. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych zaistniał w naszym mieście pierwszy squat „Krzyk”. Miejsce to przetrwało kilka lat, teraz pałeczkę przeją squat „13”. Zagrało u nas bardzo dużo zespołów z zagranicy, cały czas coś się dzieje. Z bardzo znanych śląskich zespołów punkowych niech wymienię takie jak Bulbulators z miejscowości Czerwionka Leszczyny, Profanacja i Bunkier z Wodzisławia czy Castet z Rudy Ślaskiej.

Jak długo będzie trwała wystawa Andrzeja Talewicza „Skandal  nieznany”?

Punk nie umarł! :) Ponieważ nie ograniczamy się tylko do koncertów, staramy się zapraszać ludzi związanych z kultura punkową, pokazywać filmy czy robić wystawy takie jak Skandal nieznany. To postać dla nas kultowa, pierwszy wokalista Dezertera, zdjęcia Andrzeja Talewicza pokazują Skandala nie tylko na scenie, skąd znamy go wszyscy i to jest bardzo ciekawe, przecież miał normalne życie. Na wydarzenie zaprosiliśmy Paulusa wokalistę Włochatego, Martę Marciniak, która w tym roku wydała książkę o punk rocku w Warszawie i na Górnym Śląsku, Janusza Reichela, który oprócz tego, że jest wykładowcą uniwersyteckim pisze i śpiewa punkowe songi w towarzystwie gitary akustycznej. Punk nie umarł, może ewoluuje ale wciąż jest i to chcemy pokazać. Wstęp na wystawę jest bezpłatny, będzie można ją obejrzeć od 27.10 do 10.11. Zapraszamy na to i inne wydarzenie związane z tegorocznym Punk Generation.

Dziękujemy za rozmowę!

Punk Generation 2017

To coroczne spotkania muzyczne kiedy to przez trzy tygodnie muzyka buntu, ale też muzycznych poszukiwań otwartych na inne gatunki, zagości w mieście, którego muzyczne korzenie tworzyły m.in. zespoły Śmierć Kliniczna czy Brzytwa Ojca. Tegoroczna edycja będzie miała trzy odsłony.

27.10.2017

Stacja Artystyczna Rynek – Rynek Starego Miasta, godz. 19:00, wstęp wolny.

PUNK. INNA DROGA ŻYCIA.

 • Otwarcie wystawy Skandal nieznany, fotografie legendarnego pierwszego wokalisty Dezertera Darka „Skandala” Hajna i prelekcja Andrzeja Talewicza autora zdjęć.

Spotkanie i rozmowa z:

 • Paulusem wokalistą zespół Włochaty,
 • Falonem wokalistą zespołu Psy Wojny,
 • Arkiem Bakiem wokalistą zespołu Profanacja,
 • Martą Marciniak autorką książki
  Inna droga życia, niedokończona historia punk rocka w warszawie i na Górnym Śląsku.
 • Januszem Reichelem, punkowym bardem.

Premiera nowego albumu Janusza Reichela i koncert promujący płytę.

04.11.2017

Koncert w ramach Punk Generation 2017.
Gliwice, klub Spirala (CKS Mrowisko) ul. Pszczyńska 85.
Otwarcie klubu o godz. 18:00, start godz. 19:00.
Bilety w przedsprzedaży 35,00 zł, w dniu koncertu 45,00 zł.

 • EL BANDA
  warszawski zespół, którego atutem jest m.in. mocny głos Ania, współzałożycielem jest Rolf, basista legendarnej grupy Post Regiment. Melodyjny punk rock zjawiskowej urody, zagrany w niebanalny ale przebojowy sposób. Na swoim koncie mają kilka wydawnictw.
 • BUNKIER
  zespół od początku związany z Punk Generation, stał się jego ambasadorem na krajowych scenach. Zaprezentuje specjalny materiał z nowej, niewydanej jeszcze płyty.
 • L.A.S.T.
  to zespół z Bielsko-Białej, wczesnej znany jako Eye For An Eye, charyzmatyczna wokalistka, mocny punkowy przekaz i promocja ich nowej płyty.
 • SIKSA
  SIKSA to laska z misją, za którą jej nienawidzą. Jeśli masz perfidny, wstydliwy sekret, coś czego nigdy nie wymówisz na głos… to ONA już o nim wie. Jest jak kolumna z pytaniami w „Bravo” w kształcie współczesnej Polski. SIKSA to rollercoaster/perfopunk absolutny dzięki któremu przypominasz sobie dlaczego jako dzieciak chciałeś być dorosły i dlaczego jako dorosły chcesz znowu być gówniarzem.
 • ALLES
  pochodzący z Łodzi post punkowy band mający na swoim koncie kilka płyt wydanych w Polsce i za granicą. Ich nieszablonowa muzyka wymyka się wszelkim ramom a każdy koncert to performens muzyczny!
 • KRYZYS
  Początki grupy sięgają 1978, jednym z założycieli był Robert Brylewski. Punk i nowa fala, to dwa muzyczne gatunki, które chyba najlepiej określają tą legendę polskiej sceny niezależnej. Zespół nieczęsto koncertuje ale jak już pojawi się na scenie to występ staje się dużym wydarzeniem.
 • DZIECIUKI
  pochodzący z Grodna (Białoruś) zespół gra fol-punka, występował w Polsce m.in. z zespołem Hańba na warszawskim koncercie Solidarni z Białorusią. Kilkuosobowa załoga porywa do szaleńczych tańców i śpiewa o ważnych dla każdego człowieka sprawach!
 • THE FIALKY
  pochodzący z Pragi (Czechy) zespół jest jednym z najpopularniejszych w swoim kraju, często nazywany „czeskim Ramones” porywa tłumy na każdym koncercie.

10.11.2017

Stacja Artystyczna Rynek – Rynek Starego Miasta,
godz. 19:00, wstęp 5,00 zł.

 • Pokaz filmu Jarocin. Po co wolność?
 • Spotkanie z Darkiem Duszą
  autorem tekstów i muzyki m.in. Śmierci Klinicznej
 • Andrzejem Mierzwą, wokalistą zespołu Processs.
 • Koncert zespołu Uliczny Opryszek,
  który zagra legendarne utwory znane ze sceny jarocińskiej.

Festiwal organizowany jest przez Stowarzyszenie GTW przy wsparciu finansowym Samorządu Miasta Gliwice.

Punk Generation 2017. Gliwice - plakat

Organizator

Stowarzyszenie GTW powstało w 2004 roku z inicjatywy harcerzy 19 Gliwickiej Drużyny Harcerskiej oraz Nieformalnej Grupy „Sportiva”. Od samego początku postawili sobie za cel działalność na rzecz Śląska poprzez sport, kulturę i edukację.

W każdej dziedzinie mają spore osiągnięcia. Ich projektami są m.in.: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Gliwicach, Festiwal Filmów GOFFR, Festiwal Morza nad Kanałem, Szantowe Gliwice, Alternative Night, Gliwicka Alternatywna Scena, Festiwal HIP HOP Night, turnieje sportowe, zawody oraz obozy „Aktywne Wakacje”.

Prowadzą szereg projektów dla dzieci i młodzieży – Akademia Umiejętności Społecznych, Ulica nie zastąpi rodzica czy Klapsznita dla małego zgrzyta, Pomalujmy Gliwice na Sportowo oraz Szkołę Liderów Kuźnia Kadr.

Prowadzą szkolenia z zakresu sztuk walk, futsalu oraz wspinaczki. Działają dla osób niepełnosprawnych oraz marginalizowanych.

Współpracują z podmiotami biznesowymi i publicznymi. Realizują i biorą udział w projektach lokalne, ogólnopolskich oraz międzynarodowych.

24 października 2017 15:02

Komentarze