0

Stolica na lato

Stolica nr 6/2019 - na lato
Stolica nr 6/2019 – na lato
fot. Stolica

W najnowszym numerze miesięcznika STOLICA zachęta do refleksji nad tym, jak przekształcało się nasze miasto po 1989 r.

Zaczyna od odpowiedzi na pytanie, jak zmienia się Warszawa na naszych oczach? Zróżnicowane architektonicznie kwartały wielkomiejskiej zabudowy, łączące różne funkcje, zrewitalizowane zabytki i przestrzenie historyczne, coraz więcej przyjaznych przestrzeni do spędzenia wolnego czasu lub choćby przerwy na drugie śniadanie, coraz więcej zieleni – proponują projekty zaprezentowane na wystawie Plany na przyszłość w odrestaurowanym pawilonie Zodiak. Omawia je Jerzy S. Majewski.

Grzegorz Mika podsumowuje, co pozostawił w architekturze PRL, a Grzegorz A. Buczek przypomina, jak pierwsze samorządowe władze miasta po zmianie ustroju rozpoczęły przekształcanie Warszawy od planowania przestrzennego. Subiektywnie – poprzez satyrę – PRL wspomina Jacek Fedorowicz. Po 1989 r. miasto zmieniło się też pod względem społecznym, o czym mówi w wywiadzie prof. Henryk Domański, a Paweł Dunin-Wąsowicz prowadzi nas meandrami warszawskiego Mordoru i jego odbicia w literaturze. Refleksję nad przemianami odnajdziemy także w wywiadach z Tadeuszem Rolke oraz z prof. Jerzym Bralczykiem – o warszawskich słoikach.

Poleca też tekst o Romualdzie Szczerbie, jak projektował i montował warszawskie neony, którym na naszych łamach debiutuje Julia Majewska.

A skoro wakacyjny czas już biegnie, to namawia na wyprawę po mazowieckich ścieżkach – szlakiem zabytków i przyrody.

Stolica nr 6/2019 - na lato
Stolica nr 6/2019 – na lato
fot. Stolica

Spis treści

Str. 4
Kronika miesiąca

Str. 6
Plany na przyszłość: powrót miasta 
Jerzy S. Majewski

Projekt koncepcyjny nowej zabudowy w miejscu Domu Słowa Polskiego może okazać się jedną z najciekawszych komercyjnych realizacji nadchodzących lat w Warszawie.

Str. 12
Jak się zmieniali warszawiacy
z prof. Henrykiem Domańskim rozmawia Jan Tomasz Lipski

Zwiększyła się liczba osób z wyższym wykształceniem, a zmniejszyła liczba tych z wykształceniem podstawowym. (…) Wzrosła liczebność kategorii określanej czasami jako niższa klasa średnia.

Str. 17
Co nam zostało po PRL-u
Grzegorz Mika

Str. 22
O planowaniu przestrzennym Warszawy w okresie transformacji ustrojowej
Grzegorz A. Buczek

U progu transformacji ustrojowej Warszawa była w stanie krytycznym. Niedoinwestowana w sferze infrastruktury i różnego rodzaju usług, za to ze zbyt mocno bardzo rozwiniętym przemysłem. Transport i komunikacja znajdowały się w fatalnym stanie, nie było biur, hoteli, mieszkań, system bankowy nie istniał…

Str. 28
Satyra w PRL-u
wspomnienie na wskroś subiektywne przedstawia Jacek Fedorowicz

Za czasów komuny mówiło się, że Polska to najweselszy barak w obozie państw socjalistycznych. Dowcip w tamtych czasach poprawiał samopoczucie i pozwalał zdystansować się od polityczno-ekonomicznych absurdów.

Str. 33
Mordor literacki w serpentynie głupstw
Paweł Dunin Wąsowicz

Sebastian, przyjęty do pracy na okres próbny, zostaje zaobrączkowany elektroniczną bransoletką i zobowiązany do rzucenia palenia, uprawiania sportu oraz przestrzegania diety. Dostaje karnet na siłownię z obowiązkiem wykorzystania 10 razy miesięcznie i to zaraz po pracy. Właśnie na obowiązkowym fitnessie dopada zestresowanego Sebastiana zawał serca.

Str. 38
Zatrzymane w kadrze
z Tadeuszem Rolke rozmawia Małgorzata Szerfej-Niechaj

Historia

Str. 44
Obelisk przy szpitalu Dzieciątka Jezus
Katarzyna Dzierzbicka

Na warszawskiej Ochocie, u zbiegu ruchliwych ulic W. Lindleya i Nowogrodzkiej, stoi tajemniczy obelisk – niepozorna kolumna z piaskowca, otoczona niskim, żelaznym płotem i zwieńczona czaszką z krucyfiksem. Skąd się tam wzięła?

Str. 47
Mało znana ikonografia kamienicy przy ul. Targowej 14
Monika Wesołowska

Kultura

Str. 50
Warszawskie słoiki
z prof. Jerzym Bralczykiem rozmawia Artur Mościcki

Byłem kimś takim, kogo można by nazwać słoikiem. Choć za moich czasów tego słowa używało się tylko w odniesieniu do szklanych naczyń i nazwanie kogoś słoikiem byłoby co najmniej dziwne.

Str. 56
Poznaj Mazowsze we własnym tempie

Str. 60
O Annie German
w rozmowie z Ewą Sośnicką-Wojciechowską mówi Iwan Iliczew Wołkanowski

Str. 63
Stolica czyta

Str. 64
Lekarz kolorowych świateł
z Romualdem Szczerbą, który projektował, montował i rewitalizował warszawskie neony rozmawia Julia Majewska

Felietony

Str. 69
Mowa z Grochowa
Przemysław Śmiech;

Str. 71
Z notatnika miastoluba
Maria Terlecka;

Str. 72
Zwierzę w mieście
Arkadiusz Szaraniec;

Str. 74
Warszawa na starej fotografii
Jarosław Zieliński

Stolica nr 6/2019 - na lato
Stolica nr 6/2019 – na lato
fot. Stolica
9 lipca 2019 09:10
[fbcomments]