0

Święty? Znak.

Święty? Znak. - wystawa Zbigniewa Furmana w Sklepie bez nazwy
Święty? Znak. – wystawa Zbigniewa Furmana w Sklepie bez nazwy
fot. MPawlik

Bardzo ważna wystawa zdjęć Zbigniewa Furmana poruszająca mocno aktualny temat szacunku dla znaku Polski Walczącej.

Symbol Polski Walczącej słynna na całym świecie kotwica, przez lata okupacji była symbolem spajającym Polaków, a Niemców napawającym strachem.

Czym jest dziś, po 75 latach od dnia kiedy wreszcie Polacy podnieśli głowy i pięści, i mogli odetchnąć wolnością? Czy dziś spaja Polaków, czy jednak szacunek dla niej jest dla wielu tylko pustym hasłem wykrzykiwanym, gdy jest okazja do pokrzyczenia w grupie?

Zastanawia się tak pewnie Zbigniew Furman, autor wystawy zdjęć, warto zastanowić się razem z nim.

Za malowanie znaku Polski Walczącej w latach okupacji niemieckiej była jedna kara. Kara śmierci. Malowany był szybko i cichaczem, często pod osłoną wieczornych ciemności.  Malowali go bohaterscy harcerze z Szarych Szeregów, by dodać otuchy Polakom i przekazać wyraźny sygnał Niemcom.

Dziś też jest malowany cichaczem, ale już nie przez odważnych młodych ludzi lecz w większości przez miernoty. Malowany na brudnych ścianach, śmietnikach, w towarzystwie innych symboli i haseł często rasistowskich czy ksenofobicznych, a czasami także faszystowskich.

Jak trafnie pisze o tym Andrzej Daniluk na stronie ZAiKSu, partnera projektu:

[Zdjęcia]Pokazują powszechną profanację symbolu, za malowanie którego podczas okupacji groziła kara śmierci. Profanum dopadło sacrum. Tym bardziej, że od 2014 roku symbol Polski Walczącej podlega ustawowej ochronie, a otaczanie znaku „kotwicy” czcią i szacunkiem jest obowiązkiem każdego obywatela naszego kraju.

Symbolika tej wystawy przeraża. Pokazuje jak można zdewaluować wartości, które powinny być bliskie każdemu Polakowi. Symbolika znaku, jego wartość historyczna, kulturowa i emocjonalna powinna być znana od dziecka i szanowana przez wszystkich. Przedszkola i szkoły powinny uczyć o tym znaku młode pokolenia.

8 sierpnia 2019 23:05