0

Warszawa Karskiego

Mural Jana Karskiego. "Kto nie potępia ten przyzwala". Ulica Lubelska w Warszawie
Mural Jana Karskiego – "Kto nie potępia ten przyzwala". Ulica Lubelska w Warszawie
fot. Adrian Grycuk (Wikimedia)

Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego zaprasza na spotkanie „Karski dla liderów” podczas którego ogłoszone zostaną nazwiska stypendystów kolejnej edycji Georgetown Leadership Seminar 2017.

Spotkanie, połączone z prezentacją aplikacji miejskiej prowadzącej przez Warszawę śladami Karskiego, odbędzie się w ramach Festiwalu Warszawa Singera.

Czwartek, 31 sierpnia o godz. 17:00, Plac Bankowy 2
(Błękitny Wieżowiec, parter, wejście od ul. Tłomackie).

Georgetown Leadership Seminar 2017 organizowane jest co roku przez Edmund A. Walsh School of Foreign Service Uniwersytetu Georgetown, w którym uczył prof. Karski. Jest to spotkanie grupy przyszłych liderów z całego świata, na które Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego co roku nominuje dwóch polskich uczestników. Ich nazwiska zostaną ogłoszone podczas spotkania. W spotkaniu wezmą także udział poprzedni stypendyści Fundacji.

Ewa Junczyk-Ziomecka, prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego:

Na stypendium do Waszyngtonu wysyłamy młodych i utalentowanych przedstawicieli różnych dziedzin. Uczestniczą w nim nie tylko urzędnicy, ale także dyplomaci, naukowcy, nauczyciele czy samorządowcy. To jedna z najważniejszych inicjatyw naszej Fundacji.

W Warszawie zaczęła się kariera Karskiego w dyplomacji. Tutaj także wstąpił w szeregi Polskiego Państwa Podziemnego, zobaczył cierpienia w getcie i stąd wyruszył na najważniejszą misję do krajów zachodnich. Od dzisiaj każdy może udać się jego szlakiem bez książek czy przewodników, a tylko używając telefonu komórkowego

Na spotkaniu zaprezentowana zostanie także aplikacja, umożliwiająca użytkownikom smartfonów spacer po Warszawie śladami Jana Karskiego. Na trasie spaceru znalazły się związane z Emisariuszem miejsca w stolicy – m.in. kamienica przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie Karski złożył przysięgę konspiracyjną czy dom przy ul. Czerwonego Krzyża w którym przygotowywał z nasłuchu raporty dla Armii Krajowej.

Trasa wchodzi w skład aplikacji „Warsaw Tours” stworzonej i zarządzanej przez m.st. Warszawa.

Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego
od 2011 roku upowszechnia wartości uosabiane przez Jana Karskiego – odwagę, odpowiedzialność, poszanowanie godności człowieka oraz dialog międzykulturowy. W ramach ogólnopolskich kampanii edukacyjnych przekonuje, młodzież, że warto żyć zgodnie z najwyższymi standardami służby publicznej w oparciu o wzajemną tolerancję.

25 sierpnia 2017 07:33

Komentarze