0

Wędkowanie podlodowe – policja rzeczna przypomina zasady bezpieczeństwa

Wędkarstwo podlodowe
Wędkarstwo podlodowe
fot. Kpt. Wyderka

Rozwaga i wiedza – to cechy nieodzowne dla bezpieczeństwa wędkarzy w zimie – policjanci rzeczni przypominają zasady.

Funkcjonariusze Komisariatu Rzecznego Policji przez cały rok kontrolują osoby łowiące ryby. Aby poznać dreszczyk emocji związany z wędkowaniem należy posiadać stosowne uprawnienia, czyli kartę wędkarską. Zima nie oznacza końca przyjemności łowienia – to czas łowienia tzw. podlodowego. Zanim jednak wejdziemy z wędką na lód, warto przypomnieć sobie główne reguły takiej praktyki jak i zasady bezpieczeństwa.

Znak ostrzegawczy o kruchym lodzie
Znak ostrzegawczy – o kruchym lodzie
fot. Kpt. Wyderka

Kiedy nastają mrozy i akweny wodne pokrywa spora warstwa lodu do „akcji” wkraczają wędkarze podlodowi. Przed wejściem na lód warto jednak przypomnieć sobie regulamin takiego połowu oraz zasady bezpiecznego poruszania się po zamarzniętych zbiornikach wodnych i Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb Polskiego Związku Wędkarskiego, w tym m.in.:

§ 7

  1. Łowienie ryb spod lodu dozwolone jest od roku 2011 przy użyciu dwóch wędek.
  2. Zabrania się stosować martwej i żywej ryby jako przynęty.
  3. Łowiąc ryby spod lodu należy wykonywać otwory o średnicy nie większej niż 20 cm. Między otworami należy zachować odległość nie mniejszą niż 1 m.
  4. Wędkujący na lodzie powinni zachować pomiędzy sobą odległości co najmniej 10 m.
  5. Zabrania się łowienia ryb spod lodu w porze nocnej, tj. od zmierzchu do świtu.
  6. Ryby złowione spod lodu, przeznaczone do zabrania, należy uśmiercić bezpośrednio po złowieniu.

Metody połowu

Najbardziej znanymi metodami połowu spod lodu są:

  • mormyszka,
  • błystka podlodowa,
  • połów na spławik,
  • na przynętę z haczyka i kropelki żywicy epoksydowej.

Zanim jednak wejdziemy na lód w poszukiwaniu zdobyczy należy przypomnieć sobie główne zasady bezpieczeństwa na lodzie i wyposażyć się w podstawowy sprzęt asekuracyjny i ratowniczy. Funkcjonariusze wodni polecają przejrzenie stron internetowych straży pożarnej , policji lub ratownictwa wodnego w celu zapoznania się z filmami instruktażowymi prezentującymi metody poruszania się po lodzie oraz techniki samoratownictwa.

Wytrzymałość lodu - tablica poglądowa
Wytrzymałość lodu – tablica poglądowa
fot. Kpt. Wyderka

Zasady bezpieczeństwa

obowiązujące przy połowach podlodowych:

  • pierwszy krok to wybranie odpowiedniego łowiska nie tylko pod względem zdobyczy ale głównie bezpieczeństwa; rzeki są bardzo niebezpieczne z uwagi na trudniejsze zamarzanie oraz nurt, jeziora zamarzają łatwiej ale warto poznać jego ukształtowanie, głębokość oraz miejsca szczególnie niebezpieczne tj.: dopływy rzek czy ujścia kolektorów ściekowych czy przepompowni wodnych,
  • odpowiednie ubranie to podstawa bezpiecznego i przyjemnego połowu, popularne skafandry typu Fladen oprócz ciepła dają nam też możliwość unoszenia się na wodzie przez jakiś czas;
  • warto zabezpieczyć się dodatkowo kamizelką asekuracyjną oraz wyposażyć się w kolce lodowe;
  • nie wchodzimy na lód cieńszy, niż 10 cm (wartość ta dotyczy lodu czystego zwanego czarnym), nie wchodzimy na lód cieńszy, niż 10 cm (wartość ta dotyczy lodu czystego zwanego czarnym), unikajmy tzw. oparzelisk, czyli miejsc, w których lód jest dużo cieńszy, niż w innych miejscach, ze względu na cieplejszą wodę; oparzeliska powstają w obecności podwodnych źródeł, ujść rzek i strumieni czy prądów podwodnych. Można rozpoznać je po ciemnym zabarwieniu lodu w ich okolicy, braku na nich śniegu lub po miejscowym braku pokrywy lodowej;
  • staramy się nie łowić w pojedynkę, na lód powinniśmy wybierać się w towarzystwie informując również bliskich gdzie będziemy łowić i o której planowany jest powrót z łowiska, należy zabrać naładowany telefon zabezpieczony odpowiednio przed zamoknięciem;
  • warto zabierać ze sobą linkę asekuracyjną długości ok. 10 m (rzutki ratunkowe mają 15 lub 25 metrów);
  • wchodząc na lód sprawdzamy jego grubość i wytrzymałość, co kilka metrów opukujemy lód przed sobą.. wszelkie pękania i trzaski mogą być oznaką łamania się lodu, podstawową reakcją w takiej sytuacji jest położenie się płasko i odczołganie/odturlanie, w kierunku z którego się przyszło;
  • w celu ogrzania się nie należy spożywać alkoholu, gdyż daje on jedynie uczucie ciepła na skutek jego szybkiej ucieczki z naszego organizmu, dobrze natomiast wypić ciepłą herbatę lub bulion, zjeść kawałek czekolady.

Dbając o własne bezpieczeństwo sprawimy, że czas spędzony na wędkowaniu dostarczy wrażeń, które z przyjemnością będziemy wspominać i polecać innym.

Nie ryzykujmy połowu ryb gdy nadchodzi odwilż. Struktura lodu ulega szybkim zmianom, nawet dobowym. Korzystajmy z doświadczenia innych.

Zapamiętajmy numery alarmowe 112, 998 oraz 601 100 100, których użycie w sytuacji zarwania się lodu mogą uratować nam życie.

Komisariat Rzeczny Policji w Warszawie

10 stycznia 2017 11:56
[fbcomments]