0

Wyścig o zdrowie. Książka – cegiełka

Ryszard Szurkowski - fragment okładki książki
Ryszard Szurkowski – fragment okładki książki
fot. Roman Soroczyński

W latach siedemdziesiątych XX wieku był idolem wielu młodych ludzi. Teraz uczestniczy w kolejnym wyścigu: o zdrowie.

W latach siedemdziesiątych XX wieku był wzorem wielu ludzi z mojego pokolenia. Gdy w radiu  były nadawane (najpierw co godzinę, a im  bliżej było do mety – co kilkanaście, kilka minut) meldunki z trasy Wyścigu Pokoju, przerywano niemal wszelkie prace. Rzucaliśmy wszystko, aby tylko zdążyć na transmisje telewizyjne z zakończenia poszczególnych etapów. W czasach, gdy nie było internetu, a najlepszych sportowców można było zobaczyć tylko w telewizji lub – dał Pan Bóg! – na żywo, organizowaliśmy podwórkowe wyścigi rowerowe. Czy muszę dodawać, że większość z nas chciała „być” Ryszardem Szurkowskim?

Nie sposób wymienić wszystkie sukcesy kolarskie Ryszarda Szurkowskiego. Wystarczy, że – w ślad za książką Ryszard Szurkowski. Wyścig. Autobiografia – przypomnę, iż w latach 1964-1984 zajął pierwsze miejsca w 429 wyścigach (z mistrzostwami świata włącznie), 211 razy był drugi, a 149 razy – trzeci.

Ryszard Szurkowski. Wyścig - okładka książki
Ryszard Szurkowski. Wyścig – okładka książki
fot. Roman Soroczyński

Wspomniana książka – to rozmowa Krzysztofa Wyrzykowskiego i Kamila Wolnickiego z Ryszardem Szurkowskim. Nie, nie ma w niej chronologii. Są za to poruszane bardzo ważne tematy – przede wszystkim sportowe. Ryszard Szurkowski unika omawiania spraw prywatnych, ale zrobił wyjątek i opowiedział, jak przeżył śmierć – w jednej z wież World Trade Center – swojego syna, Norberta.

Ktoś z młodych zapyta: skoro Ryszard Szurkowski był tak wielki, dlaczego nie odniósł sukcesu w Tour de France czy w innych wielkich wyścigach na Zachodzie? Sądzę, że najlepszej odpowiedzi udzielił pięciokrotny zwycięzca tego wyścigu, Bernard Hinault:

Dla mnie Ryszard Szurkowski był najlepszym polskim kolarzem. Gdyby nie było podziału między blokiem wschodnim a zachodnim, mógł zrobić zupełnie inną karierę. Nawet wygrać Tour de France.

Ryszard Szurkowski – mimo, że rywalizował ze Stanisławem Szozdą, Zygmuntem Hanusikiem, Zenonem Czechowskim i wieloma innymi znakomitymi kolarzami – nigdy nie zapominał o swoich kolegach z reprezentacji. W 1970 roku oddał swój rower Hanusikowi, który dzięki temu został mistrzem Polski. Szurkowski został wówczas laureatem nagrody Fair Play, przyznanej przez UNESCO.

A teraz Król Szos potrzebuje pomocy: w czerwcu 2018 roku uległ – a jakże, podczas wyścigu kolarskiego! – wypadkowi. Połamał wszystkie kości twarzy, ma uszkodzony rdzeń i połamane kręgi, wystąpił paraliż wszystkich kończyn. Dzięki wielkiej odporności organizmu i błyskawicznej pomocy nie został kaleką. Jednak prawdopodobnie rehabilitacja zajmie lata i jest … kosztowna.

Pomoc

Każdy nabywca książki Ryszard Szurkowski. Wyścig. Autobiografia wspiera tę rehabilitację. Część dochodu z jej sprzedaży jest przeznaczana na rehabilitację Mistrza.

Ryszard Szurkowski. Wyścig - okładka końcowa
Ryszard Szurkowski. Wyścig – okładka końcowa
fot. Roman Soroczyński

Jestem też pewien, że spora część P.T. Czytelników naszego portalu – na podstawie zdjęcia ostatniej strony okładki – wyciągnie odpowiednie wnioski i… dokona stosownej wpłaty.
Autor tego artykuliku już to zrobił!

  • Tytuł:
    Ryszard Szurkowski. Wyścig. Autobiografia
  • Autorzy:
    Ryszard Szurkowski,
    Krzysztof Wyrzykowski
    ,
    Kamil Wolnicki
  • Wydawnictwo:
    Sine Qua Non
  • Wydanie I, Kraków 2019

Wpłaty bezpośrednie na konto:

  • 09 1240 1747 1111 0000 1845 5759
    dopisek: Na leczenie Ryszarda Szurkowskiego
14 sierpnia 2019 18:16
[fbcomments]