0

Zaproszenia na weekend

Kot na wystawie
fot. Robert Skumiał

Będzie wystawa kotów ale także protest przeciwko tramwajowi na Gocław i wiele innych wydarzeń.

W PLENERZE

PRAGA-POŁUDNIE
W niedzielę w godz. 12–13 na rogu al. Waszyngtona i ul. Międzynarodowej odbędzie sie manifestacja pod hasłem: „Zatrzymajmy ten tramwaj!”. „Nie chcemy hałaśliwego tramwaju kosztem zieleni, drzew, przyrody i ogródków działkowych! Mieszkańcy, aktywiści i organizacje pozarządowe sprzeciwiają się temu! »Nie« dla tramwaju, który oznacza dewastację zieleni, zniszczenie ogródków działkowych i hałas! »Tak« dla zieleni i spokoju mieszkańców” – informują organizatorzy.

WYCIECZKI

WARSZAWA
W sobotę w Warszawie zacznie się Noc Fortyfikacji. „Stare stwierdzenie, że Warszawa fortyfikacją stoi, nie jest wcale przesadzone. Nasza stolica i jej najbliższe otoczenie skrywają relikty zarówno obu wojen światowych, jak i kryzysu określanego mianem zimnej wojny. Chcemy uchylić przed Wami rąbka tajemnicy i zjednoczyć Was wszystkich przy wspólnej pasji – odkrywania architektury obronnej Warszawy” – informują organizatorzy. Zaplanowano zwiedzanie m.in. Huty Warszawa, obiektu Alfa, Fortu Legionów czy Fear Zone.

PRAGA-PÓŁNOC
W sobotę o godz. 10 przed Szkołą Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 im. Powstańców 1863 r. przy ul. Kawęczyńskiej 2 rozpocznie się spacer śladami powstania styczniowego w Warszawie. „Zapraszamy do bezpłatnego udziału wszystkich chętnych w spacerze śladami bohaterów – i nie tylko – związanych z powstaniem styczniowym. Poznamy losy konkretnych rodzin, ludzi, dowiemy się, jak walczyli i z kim. Wgłębimy się w historię zrywu narodowego z 1863 r.” – zachęcają organizatorzy.

PRAGA-PÓŁNOC
W sobotę o godz. 13 przy ul. Targowej 20 odbędzie się spacer „Z Pragi przez Terespol do Moskwy”. 150 lat temu pierwszy pociąg wjechał na nowo zbudowany Dworzec Terespolski. To przełomowe wydarzenie w historii polskich kolei wywarło ogromny wpływ na rozwój urbanistyczny całej Pragi. Zapraszam na spacer po reliktach kolejowego królestwa. Uczestnicy odnajdą nieznane pozostałości zniszczonego podczas II wojny światowej Dworca Terespolskiego i innych obiektów związanych z jego początkami. Prześledzą historię budowy linii średnicowej. Odkryją okupacyjne sekrety „Bahnhof Warschau Ost”. Poznają także losy „Mistera Warszawy” z 1970 r., czyli pięknego łabędzia, który stał się brzydkim kaczątkiem.

WOLA
W niedzielę o godz. 13 przy ul. Okopowej 49/51 rozpocznie się spacer „Wola pod cyrkułem”. „Pod koniec XIX w. Warszawa, anektując powoli zachodnie rubieże, podzieliła historyczną wieś Wola na dwa obszary: »Wolę pod cyrkułem« oraz »Wolę pod gminą«, tj. tereny włączone w granice miasta i pozostające poza nimi. Wydarzenia te jednak nie spowodowały cywilizacyjnego skoku tej dzielnicy. Jeszcze przez długie lata były tutaj ulice z cuchnącymi rynsztokami oraz z lichą i drewnianą zabudową. Okolica ta miała jak najgorszą opinię, uważano ją wręcz za swoiste epicentrum bandytyzmu. Zapraszam na spacer, podczas którego prześledzimy powolny rozwój tego terenu. Od pierwszych wiatraków, przez liczne fabryki, do spektakularnych, socrealistycznych projektów Młynowa. Odczujemy piłkarskie emocje na stadionie Skry. Przeszyje nas dreszczyk emocji na słynnym Gibalaku. Skosztujemy najlepszych pączków w Warszawie. Poznamy dzieje wielu szpitali i zakładów przemysłowych. Odwiedzimy Kolonię Wawelberga, najstarsze osiedle socjalne w Warszawie, protoplastę WSM i TOR-u. Usłyszą Państwo o tragicznym »czarnym czwartku« warszawskiej komunikacji miejskiej oraz o najbardziej krwawej strzelaninie w historii porachunków mafijnych III RP. Finałem spaceru będzie dzieło najbliższego, polskiego współpracownika samego Le Corbusiera” – informują organizatorzy.

KONCERTY

ŚRÓDMIEŚCIE
W niedzielę o godz. 19 w Filharmonii Narodowej odbędzie się koncert muzyki dawnej. „W kantatowej spuściźnie Bacha dominują kompozycje religijne, przeznaczone na nabożeństwa niedzielne i świąteczne. Jednak gatunek barokowej kantaty miał też inne oblicze. Pierwsze takie utwory, tworzone w Italii, były głównie świeckie. Również Bach komponował kantaty tego rodzaju, głównie związane z ważnymi wydarzeniami w środowisku jego mecenasów lub elektorskiej rodziny Wettynów. »Vereinigte Zwietracht« to utwór w typie serenaty powstały dla szanowanego lipskiego wykładowcy Gottlieba Korttego, który w roku 1726 objął katedrę profesorską” – informuje filharmonia.

MUZEA I WYSTAWY

MOKOTÓW
W sobotę i niedzielę w godz. 10–17 w Tennis Club Warszawianka przy ul. Piaseczyńskiej 71 rozpocznie się SMK1 – Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych – styczeń 2017.

KLUBY, PUBY I INNE

ŚRÓDMIEŚCIE W sobotę o godz. 12 w Kuflach i Kapslach przy ul. Nowogrodzkiej 25 odbędzie się Baltic Porter Day 2017. W trakcie wydarzenia dostępnych będzie sześć porterów. „Öö – Põhjala Brewery – Imperial Baltic Porter – ciemny jak estońskie zimowe noce, wystarczająco mocny, by rozgrzać cały wieczór. Bałtyk Adriatico Porter – Browar Pinta/Birra Amarcord – Baltic Porter – uwarzony, fermentowany i lagerowany w górach u wybrzeży Adriatyku. Połączenie polskiej tradycji i włoskiego stylu. W składzie czarny włoski ryż i polskie odmiany chmielu. Porter Bałucki – Browar Piwoteka – Porter Bałtycki – treściwe i mocne, pełne czekoladowo-kawowych smaków. Baltic Smoked Porter 24 Sherry ba Browar Widawa/Gospoda pod Czarnym Kurem – gigantyczny wędzony porter leżakowany w beczce po Sherry. 652 m n.p.m. – Browar Podgórz – idealnie zbalansowany i wyważony Porter Bałtycki” – opisują wybór piw organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę w godz. 13–18 w kawiarni So!coffee na XXX piętrze Pałacu Kultury i Nauki posłuchać będzie można fragmentów książki „Mały Gruffalo” Julii Donaldson.

KINA, TEATRY

ŚRÓDMIEŚCIE
W niedzielę o godz. 21 na scenie Klubu Komediowego przy ul. Nowowiejskiej 1 pojawi się skład klubowych improwizatorek – BOISKO. Inspiracją do spektaklu będą opowieści Steni, Wiesi, Krysi, Niny i Eryka. Start-up Dancing Międzypokoleniowy jest przedsiębiorstwem społecznym działającym aktualnie w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Misją Dancingu Międzypokoleniowego jest przełamywanie stereotypów związanych z postrzeganiem starości, walka z wykluczeniem społecznym ze względu na wiek, łączenie pokoleń. Start-up organizuje międzypokoleniowe imprezy klubowe, prowadzi Senior DJs Academy, agencję statystów, aktorów 50+, Senior Speed Dating.

SPOTKANIA

PRAGA-POŁUDNIE
W sobotę w godz. 10–18 na Uniwersytecie SWPS przy ul. Chodakowskiej 19/31 odbędą się warsztaty kryminalistyczne. Spotkanie będzie składało się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. W trakcie części teoretycznej trwającej półtorej godziny przedstawione zostaną techniki prowadzenia oględzin miejsca zdarzenia, a także podstawy prawa karnego procesowego. Część praktyczna natomiast zostanie poświęcona prawdziwym oględzinom miejsca zdarzenia przy użyciu rzeczywistego sprzętu kryminalistycznego. Uczestnicy będą mieli możliwość wcielenia się w śledczych oraz w trakcie fabularyzowanej inscenizacji m.in. przeprowadzić przesłuchanie, dokonać oględzin miejsca zdarzenia przy użyciu pełnej walizki kryminalistycznej, a także stworzenia własnej wersji kryminalistycznej. Udział jest bezpłatny. Potwierdzenie obecności: knps@swps.edu.pl.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę i niedzielę w godz. 8–22 na parkingu przez Pałacem Kultury i Nauki od strony Kinoteki stanie cytobus. Warszawianki będą mogły bezpłatnie wykonać badania w profilaktyce raka szyjki macicy. Badania odbędą się podczas VIII Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Piękna, bo zdrowa”, organizowanej przez Ogólnopolską Organizację Kwiat Kobiecości.

BIELANY
W niedzielę w godz. 12.30–14.30 w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1 odbędzie się spotkanie z cyklu „Podróżniczek” pt. „Dlaczego księżyc i słońce świecą na niebie?”. Spotkanie będzie dotyczyć Afryki. W programie: spektakl teatru Wariacja „Dlaczego księżyc i słońce świecą na niebie” oraz animacje plastyczne. „Afrykańczycy opowiadają, że dawno, dawno temu Słońce, Księżyc i Woda byli przyjaciółmi. Spotykali się na ziemi i miło spędzali czas na rozmowach, tańcach i zabawach. Ludzie i zwierzęta przyglądali się tej wspaniałej przyjaźni i także dużo rozmawiali, tańczyli i bawili się. Tak jak my z widzami, w naszym przedstawieniu. Ale pewnego dnia zdarzyło się jednak coś, co wszystko zmieniło. I od tego właśnie momentu Słońce i Księżyc świecą na niebie, a woda… Woda pozostała na ziemi. Spektakl przewiduje interaktywny udział publiczności w tańcu i zabawach afrykańskich dzieci” – informują organizatorzy. Wstęp: 10 zł.

URSYNÓW
W niedzielę w godz. 12–18 w Urzędzie Dzielnicy Ursynów przy al. KEN 61 odbędzie się „Granie Międzypokoleniowe!”. Wszyscy chętni znajdą gry, do których można zasiąść w każdym wieku. Wolontariusze pomogą z wyborem odpowiedniej gry oraz wyjaśnią zasady. Urząd, wpisując się w coroczne obchody Dnia Babci i Dziadka, pragnie popularyzować gry planszowe, które mądrze wybrane są doskonałym narzędziem rozwoju dziecka, mają wpływ na rozwój wielu funkcji psychicznych oraz społecznych małego człowieka.

DLA DZIECI

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę w Ratuszu m.st. Warszawy przy pl. Bankowym 3/5 rozpocznie się cykl spotkań „Warszawskie opowieści”. „W czasie każdego spotkania dzieci wezmą udział w przedstawieniu teatralnym połączonym z warsztatami muzyczno-ruchowymi. Spektakl na podstawie najpopularniejszych warszawskich legend o Syrence, Złotej Kaczce i Bazyliszku przedstawiony będzie w formie reportażu. Widzowie, podążając wraz z reporterem Feliksem Przygodą do kolejnych miejsc, są świadkami baśniowych wydarzeń. Poznają Syrenkę i chwytających ją rybaków, wraz z Lutkiem schodzą do lochów, gdzie Złota Kaczka rozdaje dukaty, a na koniec mierzą się z groźnym Bazyliszkiem. Całość jest interaktywnym widowiskiem, pełnym humoru i wzruszeń. Legendy będzie prezentować teatr Baza” – informuje urząd miasta. Spotkania dla dzieci w wieku 5–9 lat odbywać się będą w soboty 21 stycznia, 4 lutego, 4 marca w godz. 11–13. Dla dzieci w wieku 2,5–5 lat odbywać się będą: 28 stycznia, 11 lutego, 18 marca w godz. 11–12.30. Organizatorzy proszą o zabranie obuwia na zmianę. Wstęp jest bezpłatny.

PRAGA-PÓŁNOC
W sobotę w godz. 11–14 w zoo odbędzie się Dzień Babci i Dzień Dziadka. „Po weekendowym, zimowym zwiedzaniu ogrodu zoologicznego rozgrzać się dziadkom i ich wnukom pomogą gorąca czekolada oraz wspólne pieczenie aromatycznych ciasteczek. Atrakcje przygotowano w restauracji Tembo w słoniarni. Pracownicy Działu Dydaktycznego zoo przygotują wcześniej ciasto, które wystarczy tylko rozwałkować i puścić wodze fantazji, wycinając najróżniejsze kształty. Po upieczeniu smakołyków pozostanie już tylko ich dekorowanie kolorowym lukrem i przygotowanymi ozdobami” – informuje zoo. Wśród atrakcji przygotowanych przez zoo znalazła się również krótka prezentacja na temat roli babć i dziadków w świecie zwierząt oraz przybliżenie historii zwierzęcych seniorów żyjących w warszawskim zoo.

WILANÓW
W sobotę o godz. 12 w sali widowiskowej Urzędu Dzielnicy Wilanów przy ul. Klimczaka 2 odbędzie się prezentacja sztuki dla dzieci pt. „Bazyliszek”. Jest to kontynuacja cyklu „Bajkowych teatrzyków w Wilanowie” rozpoczętego w 2016 r. Przedstawienia będą się odbywać w wybrane soboty. Projekt przewiduje wystawienie 10 sztuk przygotowanych przez aktorów teatrów dziecięcych, w terminie od stycznia do grudnia.

Warszawski Serwis Prasowy

20 stycznia 2017 11:42
[fbcomments]