0

Zaproszenia na weekend

Widok z okna w Państwowym Instytucie Geologicznym
Widok z okna – w Państwowym Instytucie Geologicznym
fot. K. Dral

Choć ”kwiecień plecień…” to nie warto w domu przesiedzieć, kiedy tyle ciekawych imprez na mieście!

W PLENERZE

MOKOTÓW
W sobotę w godz. 11–14 przy metrze Racławicka odbędzie się akcja „Otwórz szafę, przekaż bezdomnym”. Organizatorzy będą zbierać odzież oraz jedzenie, które przekażą potrzebującym. Potrzebna jest odzież dla kobiet, mężczyzn i dzieci, żywność długoterminowa ze szczególnym uwzględnieniem żywności dla maluchów: kaszki, mleko modyfikowane, zupki w słoiczkach. Dla dzieci: pieluchy, chusteczki nawilżone, kremy pielęgnacyjne. Mile widziane także używane telefony komórkowe – stare, ale sprawne.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę i niedzielę w godz. 10–20 na Krakowskim Przedmieściu przy Domu Polonii stanie namiot świąteczny. Na miejscu dostępne będą materiały do wykonania ozdób, a także wiosenno-świąteczne inspiracje. Kartki i znaczki warszawiacy otrzymają bezpłatnie. Od ich nadawców zależy, jak oryginalne i optymistyczne będą napisane na nich treści.

ŚRÓDMIEŚCIE
W niedzielę w godz. 11–14 na osiedlu Jazdów spotkają się sąsiedzcy ogrodnicy. Wydarzenie będzie okazją, aby spróbować swoich ogrodniczych sił w praktyce, a także poznać osoby doświadczone w inicjowaniu lokalnych działań. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11 wspólnym śniadaniem przygotowanym przez pracowników kawiarni Życie Jest Fajne – pierwszej w Warszawie kawiarni zatrudniającej dorosłych autystów. O godz. 11.45 rozpoczną się warsztaty. Do wyboru są: „Pierwsze kroki przy zakładaniu ogródka edukacyjnego” pokaże Izabela Zalewska-Kantek z fundacji Viridarium, współtwórczyni powstałego z inicjatywy lokalnej ogródka edukacyjnego w parku Kazimierzowskim; „Nie ma jak bomba! Czyli jak robić bomby z nasion” zademonstruje Marcin Świderski, współtwórcą ekologicznej inicjatywy lokalnej „Pan Eko-Samochodzik nad Wisłą”; Spacer przyrodniczy po Jazdowie prowadzony przez Dorotę Wrońską, współtwórczynię przewodnika i spacerów przyrodniczych w ramach inicjatywy lokalnej „Wesoła Historia”. W trakcie śniadania i warsztatów będzie można również porozmawiać z urzędnikami o możliwościach uzyskania wsparcia dla swoich pomysłów oraz wziąć udział w warsztatach sitodruku. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na warsztatach pierwszeństwo będą miały osoby, które wyślą swoje zgłoszenia do czwartku 6 kwietnia na adres: mkuszewski@um.warszawa.pl.

ŁOMIANKI
W niedzielę o godz. 15 na parkingu przed centrum handlowym Auchan Łomianki przy ul. Brukowej 25 odbędzie się pokaz motoryzacyjny pt. „American Monster Truck Motor Show”. Będzie można podziwiać mocne maszyny i wyjątkowe umiejętności kaskaderów. Bilety w cenie od 20 zł będzie można zakupić bezpośrednio przed show. Na profesjonalnym torze, zbudowanym specjalnie z tej okazji, swoje umiejętności zaprezentują kaskaderzy. Będzie można podziwiać ich kunszt podczas pokazów, m.in. przejazdu samochodem przez ścianę ognia, driftu, jazdy na dwóch kołach czy kontrolowanych stłuczek. W trakcie show kaskaderzy pokażą również skoki na motocyklach, połączone z akrobacjami w powietrzu. Wykonywanym ewolucjom będą towarzyszyły pokazy pirotechniczne, świetlne oraz dynamiczna muzyka. Niedzielne widowisko zakończy pokaz ogromnych monster trucków, miażdżących zwykłe samochody wielkimi kołami.

SPORT

PRAGA-POŁUDNIE
W sobotę na PGE Narodowym odbędą się Targi Piłkarskie „Świat Piłki”. Organizatorzy zapowiadają m.in. ponad 100 wystawców z kilkudziesięciu krajów; turnieje piłkarskie z udziałem TVN, TVP Sport, Polsat Sport, Legii Warszawa oraz gwiazd sportu, biznesu i artystów; ponad 100 paneli dyskusyjnych z zakresu m.in. medycyny sportowej, dietetyki, treningu funkcjonalnego oraz psychologii sportu.

PRAGA-POŁUDNIE
W sobotę o godz. 10 na Szkolnym Stadionie Lekkoatletycznym przy Zespole Szkół nr 37 przy al. Stanów Zjednoczonych 24 odbędzie się czwarty wiosenny test Coopera. Impreza jest ogólnodostępna i bezpłatna. W wydarzeniu może wziąć udział każdy, duży i mały mieszkaniec dzielnicy, i przetestować swoją kondycję, czyli… sprawdzić, jaki dystans pokona w ciągu 12 minut. Warunkiem uczestnictwa w teście jest zaakceptowanie regulaminu. Szczegółowe informacje i zgłoszenia na stronie: www.zs37.waw.pl.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę i niedzielę w Hali Polonii Warszawa przy ul. Konwiktorskiej 6 rozegrany zostanie Turniej Półfinałowy o wejście do I ligi kobiecej koszykówki. O awans zawalczy aż osiem drużyn z całej Polski, w tym warszawskie Polonistki. W Warszawie podczas trzech dni zmagań zostanie rozegranych aż sześć emocjonujących spotkań zespołów przyporządkowanych do Grupy Pierwszej. Do turnieju finałowego awansują dwie najlepsze drużyny z grup półfinałowych.

WYCIECZKI

ZIELONKA
W sobotę o godz. 11 na peronie stacji kolejowej w Zielonce rozpocznie się wycieczka rowerowa „Od Zielonki przez Ossów i Wołomin do Kobyłki”. Zielonka, Kobyłka, Wołomin – trzy podmiejskie satelickie miasta Warszawy. Mimo powierzchownego podobieństwa i bliskiego sąsiedztwa początki każdego z nich są całkowicie inne.

MOKOTÓW
W sobotę o godz. 12 przy Rogatce Mokotowskiej rozpocznie się spacer po Mokotowie z varsavianistą Tomaszem Pawłowskim. „Podczas spaceru wspólnie odkryjemy tajemnice karczmy Murowanka i zajezdni tramwajowej, poznamy mokotowski wieżowiec i niezwykłych mieszkańców przedwojennego Mokotowa, a także dowiemy się, dlaczego prąd na Mokotowie był inny niż w Śródmieściu” – informują organizatorzy.

PRAGA-PÓŁNOC
W sobotę o godz. 15 przy ul. Targowej 41 rozpocznie się spacer „Najpiękniejsze kamienice Pragi”. Samo słowo „kamienica” mocno się kojarzy, jednym pozytywnie, innym bardziej negatywnie. Czym kamienica była i jest? Skąd się wzięła? Dlaczego w Warszawie groziło jej wyginięcie? Budowane w różnych czasach, stylach, zmieniające się jak ich lokatorzy i rozmaicie traktowane przez historię kamienice Pragi pomogą odpowiedzieć na te i inne pytania.

OTWOCK
W niedzielę o godz. 15 przed stacją kolejową Otwock (od strony postoju taksówek) rozpocznie się spacer „Wilegiatura w letnisku Otwock”. Organizatorzy zapraszają na spacer po Otwocku śladem najpiękniejszych świdermajerów, podczas którego poznamy początki tutejszej wilegiatury. Odwiedzimy m.in. Sanatorium Dr. Przygody, Zakład Dietetyczno-Leczniczy „Górewicza”, pozostałości sanatorium dr. Józefa Geislera oraz wiele innych obiektów. Poszukamy także reliktów żydowskiego „Uszwocka”, do którego ciągnęły tłumy starozakonnych. Osiedlali się tu słynni rabini, Żydzi otwierali pierwsze sanatoria, pracowali jako lekarze, zakładali swoje towarzystwa, szkoły, kluby sportowe, budowali synagogi. Odkryjemy również ciemną stronę przedwojennego Otwocka, pełną hazardu, romansów, napadów, awantur i… kokainy – zapowiadają organizatorzy.
1KONCERTY

WOLA
W niedzielę o godz. 19 w kościele św. Karola Boromeusza przy ul. Chłodnej 9 odbędzie się koncert, podczas którego zabrzmi „Stabat Mater” G.B. Pergolesiego. „Stabat Mater” Pergolesiego, będące przejawem uczuciowego stylu w muzyce religijnej, jest dziełem niesłychanie popularnym już od XVIII w. Najlepiej o tym świadczy entuzjazm Hillera, kompozytora i dyrygenta niemieckiego współczesnego Haydnowi, który powiedział: „Nie zasłużył na miano człowieka ten, kto mógłby wobec tej muzyki pozostać zimny i niewzruszony”.

MUZEA I WYSTAWY

PRUSZKÓW
W sobotę o godz. 17 w Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8A odbędzie się trzecie spotkanie z cyklu „Pruskoviana” pt. „Trzy pokolenia pruszkowskich zegarmistrzów”. Tym razem usłyszymy o historii pruszkowskich zegarów i tradycjach rzemieślniczych rodziny Górskich, która od 1947 r. prowadzi w Pruszkowie zakład zegarmistrzowski znany z takich realizacji jak skonstruowanie zegara na Zamku Królewskim w Warszawie oraz zegarów na wieży Pałacyku „Sokoła” i budynku zarządu ZNTK w Pruszkowie.

URSUS
W sobotę o godz. 17 w Galerii Sztuki Współczesnej „Ad-Hoc” w OK „Arsus” odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa i grafiki ilustracyjnej Grażyny Kostawskiej i Piotra Szałkowskiego, zorganizowany w ramach światowych obchodów 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Wstęp wolny.

NADARZYN
W sobotę i niedzielę w Ptak Warsaw EXPO przy ul. Katowickiej 62 odbędzie się Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych. „Wystawca może sam prezentować swoje koty do oceny z wyjątkiem BIS-u. Koty muszą przebywać w udekorowanej klatce do czasu zakończenia wystawy. Wcześniejsze opuszczenie wystawy spowoduje unieważnienie wystawy wystawianemu kotu i niewydanie jego dyplomu i oceny. Organizator w uzasadnionych przypadkach zastrzega sobie prawo nieprzyjęcia kota na wystawę. Wystawca ma obowiązek sprawdzić prawidłowość wpisu kota w katalogu i dokonać korekty błędnego wpisu przed oceną kota” – informują organizatorzy.

KLUBY, PUBY I INNE

BIAŁOŁĘKA
W sobotę w godz. 10–14 w Białołęckim Ośrodku Kultury przy ul. van Gogha 1 odbędzie się III Sąsiedzka Wyprzedaż Garażowa. Regulamin wydarzenia dostępny jest w wydarzeniu na Facebooku.

WOLA
W sobotę o godz. 14 w klubokawiarni Jaś & Małgosia przy al. Jana Pawła II 57 odbędzie się „Wielka wymiana, SWAP ciuchowisko edycja 28”. Na czym to polega? Jest wspólna kupka, na którą kładzie się wszystkie przyniesione rzeczy, w momencie trafienia na kupę tracą one właściciela. Jako bezpańskie może przygarnąć je każdy. W zamian ze sterty można zabrać tyle rzeczy, ile się spodoba. Rzeczy muszą być czyste, bez dziur. Nie należy przynosić bielizny. „Wymieniamy się kulturalnie – nie zagarniając dla siebie jak najwięcej, bo jest to wymiana” – apeluje klubokawiarnia.

PRAGA-POŁUDNIE
W niedzielę w godz. 12–16 w klubokawiarni Cała Jaskrawość przy ul. Szaserów 125 odbędzie się Latająca Giełda Winylowa z Torunia. Organizatorzy zapowiadają tysiące czarnych krążków oraz możliwość odsłuchania płyt.

KINA, TEATRY

ŚRÓDMIEŚCIE
W niedzielę o godz. 21 w Klubie Komediowym przy ul. Nowowiejskiej 1 stołeczni improwizatorzy z grupy Hulaj kolejny raz będą tworzyć na żywo historie zainspirowane Warszawą. Tym razem gościem improwizowanego spektaklu będą twórcy warszawskiego bloga Pańska Skórka. Jak sami o sobie mówią: Pańska Skórka to subiektywny blog o Warszawie. Zadają niewygodne pytania. Zmuszają do myślenia. Śledzą życie w stolicy. Blogerzy będą czytali fragmenty swoich ostatnich stołecznych spostrzeżeń i podzielą się swoimi zdjęciami. Improwizatorzy po wysłuchaniu inspiracji udadzą się w świat spontanicznej i nieposkromionej wyobraźni.

SPOTKANIA

WILANÓW
W sobotę w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się Diecezjalny Dzień Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej. Wydarzenie wyczekiwane przez młodzież i jej duszpasterzy wpisuje się w diecezjalne obchody XXXII Światowego Dnia Młodzieży. Spotkanie poprowadzi wspólnota ewangelizacyjna Mocni w Duchu z Łodzi oraz młodzi ze wspólnoty Młodość – Lubię To, która zawiązała się po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Podczas Diecezjalnego Dnia Młodzieży będzie można zapoznać się ze wspólnotami i z grupami młodzieżowymi działającymi w archidiecezji warszawskiej, a także – wspólnie z kard. Kazimierzem Nyczem – modlić się i rozważać słowa Maryi, będące hasłem XXII Światowego Dnia Młodzieży: „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” (Łk 1, 49).

NADARZYN
W sobotę w godz. 9–17 w Ptak Warsaw Expo przy ul. Katowickiej 62 odbędą się targi Warsaw Animals Days. „Przyjdź i zobacz wystawę psów i kotów, prezentację gryzoni oraz ryb. Odwiedź »Ministerstwo Motyli« i wystawę zwierząt egzotycznych. Podziwiaj pokaz psiej mody oraz sportowe rywalizacje psów – agality, a także wyścig psich zaprzęgów. Weź udział w interesujących wydarzeniach edukacyjnych o tym, jak najlepiej zadbać o swojego pupila. Zapoznaj się z szeroką ofertą żywności, suplementów i usług dla zwierzaków” – informują organizatorzy.

URSYNÓW
W sobotę w godz. 10–17 w Arenie Ursynów przy ul. Pileckiego 122 odbędą się Mamaville – Targi dla Mamy i Dziecka vol. 11. „Jednego dnia w jednym miejscu będziecie mogli spotkać projektantów i firmy związane z tematyką ciąży, macierzyństwa oraz rodzicielstwa. Nasze targi to nowoczesna idea łączenia zakupów z przyjemnym spędzaniem czasu oraz edukacją dla całej rodziny. Skierowane są do kobiet w ciąży, wszystkich mam, rodzin z dziećmi oraz osób zainteresowanych tematyką macierzyństwa” – informują organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę o godz. 11 w Domu Innowacji Społecznych „Marzyciele i Rzemieślnicy” przy ul. Brackiej 25 odbędzie się debata połączona z warsztatami i miniwykładami na temat rozwoju ogrodnictwa społecznościowego. Warsztaty będą przeplatane miniwykładami gości, m.in. dr Moniki Latkowskiej z Katedry Roślin Ozdobnych SGGW, dr. Roberta Zarra, pediatry, który jako jeden z pierwszych zaczął przepisywać przebywanie w naturze jako część rutynowych działań wspomagających powrót do zdrowia, czy Michał Kuszewski z CKS, który opowie o „inicjatywie lokalnej” jako narzędziu ułatwiającym tworzenie zielonych przestrzeni.

PRAGA-PÓŁNOC
W sobotę w godz. 11–13 w galerii NIZIO przy ul. Inżynierskiej 3 odbędzie się spotkanie podsumowujące warsztaty planowania funkcji budynków między ul. Targową 80 a ul. Inżynierską 3. Więcej informacji na stronie: [LINK].

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę i niedzielę w Pałacu Kultury i Nauki odbędą się Targi Butów i Torebek 2017. „Nauczeni doświadczeniami z zeszłorocznej edycji przedstawiamy targi z kilkukrotnie większą liczbą wystawców, w najlepszej lokalizacji w mieście. Zatrzęsienie producentów i sprzedawców butów oraz torebek. Ujrzycie mnóstwo unikatowych modeli, których nie kupicie nigdzie indziej. Przygotujcie się również na ogromną strefę wyprzedaży z promocjami, zniżkami i rabatami sięgającymi kilkudziesięciu procent! Poza obszernym asortymentem przygotowaliśmy również warsztaty oraz spotkania z blogerami modowymi” – zapowiadają organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE
W niedzielę w Babce Do Wynajęcia przy ul. Młocińskiej 5/7 odbędą się męskie targi The Stuff. Targi są połączeniem prelekcji z targami, pokazami i muzyką na żywo, degustacjami, a także interakcją z innymi uczestnikami wydarzenia. Wstęp wolny.

DLA DZIECI

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę o godz. 11 w teatrze Lalka odbędzie się ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „Moja Karta Miejska”. Zdobywcy I miejsca w poszczególnych kategoriach otrzymają hulajnogi z akcesoriami, zaś wyróżnieni – zestawy gadżetów miejskich. Głównej uroczystości towarzyszyć będzie wystawa, którą będzie można zwiedzać w godzinach otwarcia kas teatru Lalka. Wstęp wolny. Ponadto prace będzie można zobaczyć w Galerii Multimedialnej na stacji metro Świętokrzyska od 10 do 27 kwietnia.

WOLA
W niedzielę o godz. 11 w Muzeum Powstania Warszawskiego przy ul. Grzybowskiej 79 odbędą się warsztaty wielkanocne dla dzieci w wieku 5–9 lat. „W czasie zajęć uczestnicy przygotują wiosenny koszyk i będą mieli szansę… pobrudzić się ziemią. Dzieci samodzielnie zasadzą cebulkowy kwiat i wysieją nasiona innych roślin. Koszyczek będzie piękną ozdobą domu na Wielkanoc” – informują organizatorzy. Wstęp na warsztaty po rejestracji e-mailowej (3–7 kwietnia): warsztaty@1944.pl. W wiadomości należy podać odpowiednią do wieku godzinę spotkania, imię, nazwisko, wiek dziecka oraz telefon kontaktowy opiekuna. Liczba miejsc ograniczona.

WOLA
W niedzielę o godz. 14.30 Muzeum Powstania Warszawskiego przy ul. Grzybowskiej 79 odbędą się warsztaty wielkanocne dla dzieci od 10. roku życia. „W czasie zajęć poznamy starą trudną sztukę wyplatania koszy. Namaczanie prętów, mocowanie osnów, nauka różnorodnych splotów, które mogą zmieniać kształt kosza, wyrabianie uchwytów – wszystkie tajniki pracy przestaną być nam obce. Z taką wiedzą każdy uczestnik warsztatów spróbuje samodzielnie wypleść z rattanu własny koszyk, który z pewnością przyda się do święconki” – informują organizatorzy. Wstęp na warsztaty po rejestracji e-mailowej (3–7 kwietnia): warsztaty@1944.pl. W wiadomości należy podać odpowiednią do wieku godzinę spotkania, imię, nazwisko, wiek dziecka oraz telefon kontaktowy opiekuna. Liczba miejsc ograniczona.

Warszawski Serwis Prasowy

7 kwietnia 2017 09:27
[fbcomments]