0

Zaproszenia na weekend

Kanał Sobieskiego widziany ze ścieżki w rezerwacie Morysin.
Kanał Sobieskiego – widziany ze ścieżki w rezerwacie Morysin.
fot. Dariusz Kowalczyk (Wikimedia)

Majówkowy urlop zakończy warszawski weekend jak zwykle pełen przeróżnych atrakcji.

W PLENERZE

WILANÓW
W sobotę o godz. 10 przy kasach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie rozpocznie sie wyprawa do rezerwatu Morysin.

Wiosna w rezerwacie Morysin jest wyjątkowa!
Ptaki śpiewają, zieloność bujnie panoszy się wszędzie, zioła i kwiaty pachną niesamowicie. I do tego dzikość rezerwatowej przyrody. Przekonajcie się sami i wyruszcie z nami na wiosenną wyprawę do rezerwatu Morysin.

– zachęcają organizatorzy.

WISŁA
W sobotę od godz. 13.30 przy plaży Saska Kępa rozpocznie się wielkie sprzątanie.

Przeprawiają się do nas kolejne drużyny Travenaliów ’17, dołączają drużyny wiślane spod żagli rozprzowych oraz biegacze pod sztandarem RunWisła. Na plaży Saskiej nasi ludzie rozdają worki i rękawiczki. Ruszamy w teren, by zobaczyć, co Wisła przyniosła po ostatniej fali wyżówkowej. Łodzie Rok Rzeki Wisły 2017 i Taxi Wisła wywożą śmieci i wożą ludzi

– informują organizatorzy.
Od godz. 15 planowane jest zakończenie projektu, rozpalenie wspólnego ogniska, które specjalnie dla uczestników przygotują wolontariusze z UW i RRW. W programie gitary i bębny.

WAWER
W niedzielę o godz. 11.30 na stadionie Syrenki przy ul. Starego Doktora w wawerskim Marysinie rozpoczną się wydarzenia inauguracyjne sezonu na Plaży Romantyczna. Mieszkańcy będą się tam bawić na pikniku rodzinnym, z którego na Plażę Romantyczną wyruszą motocykliści i zabytkowe samochody. Plaża Romantyczna została już powiększona i wysprzątana. Przygotowywana jest także koncepcja jej rozbudowy.

SPORT

URSYNÓW
W sobotę i niedzielę na Torze Służewiec rozegranych zostanie łącznie 15 gonitw – osiem w sobotę i siedem w niedzielę. Jedyną gonitwą imienną w ciągu najbliższego weekendu będzie wyścig o Nagrodę Irandy. Jest to pierwszy etap przygotowań koni prowadzonych do Derby tzw. boczną ścieżką. W ten sposób folbluty od razu rozpoczynają rywalizację na dystansie 2000 m, omijając starty na krótszych dystansach. Wyścig rozegrany zostanie w niedzielę o godz. 15.30. Z siedmiokonnej stawki tylko Marsy Alam nie ma w pierwszym zapisie do Derby. Najwyższą ocenę za wyniki w wieku dwóch lat ma Albaicin, który jesienią z niezłym skutkiem rywalizował na poziomie pozagrupowym. W nadchodzący weekend po raz pierwszy w akcji zobaczymy też trzyletnie konie czystej krwi arabskiej. Do sobotniej gonitwy trzeciej zgłoszono siedem klaczy, natomiast niedzielny wyścig szósty jest obsadzony przez osiem ogierów. Interesująca może być również rywalizacja arabów w gonitwie piątej w sobotę z udziałem sześcioletniego Salmana Al Khalediaha oraz grupy niezłych czterolatków. Pół godziny później, o godz. 17, na starcie staną najlepsze w Polsce kłusaki francuskie – informują organizatorzy. Bilety wstępu od 5 zł. Dzieci i młodzież szkolna do 18 lat oraz seniorzy powyżej 60. roku życia wchodzą za darmo. Bilety do nabycia również na: www.eventim.pl.

ŻOLIBORZ
W niedzielę o godz. 9 przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 rozpocznie się
6. Bieg Wegański.

Podobnie jak w ubiegłym roku w charakterystycznych czerwonych chustach pobiegną psiaki ze Schroniska Na Paluchu, którym szczególnie kibicujemy i już zaczynamy razem treningi przed biegiem. Tym razem z podopiecznymi pobiegną nie tylko wolontariusze, lecz także gwiazdy

– informują organizatorzy.

WYCIECZKI

BIELANY
W sobotę o godz. 15 przy ul. Podleśnej 52 (róg ul. Marymonckiej) rozpocznie się wycieczka „No jadziem na Bielany”.

Początek dziejów Bielan jest utożsamiany z momentem założenia klasztoru Kamedułów na Polkowej Górze w Lesie Bielańskim. Zakonnicy ci, zwani w Polsce od białych habitów bielanami, użyczyli z czasem całej okolicy owego potocznego miana. Za Sasów w pobliżu kościoła zaczęły się huczne festyny w Zielone Świątki. Z równym przepychem bawił się tu Stanisław August Poniatowski. Za przykładem królów poszedł lud. W XIX i XX w. w niedziele i święta las tętnił gwarem rozbawionych warszawiaków. Jednocześnie Lasek Bielański był nieformalnym azylem wszelakich mętów społecznych, kryjących się tu przed policją magistracką. W okresie międzywojennym kroniki kryminalne informowały o rozbojach i pijackich awanturach z użyciem lagi, majchra czy szpadryny, co nierzadko owocowało rozlewem krwi, a w konsekwencji interwencją policji i pogotowia

– informuje Praska Ferajna.

URSYNÓW
W niedzielę o godz. 11 pod kościołem św. Katarzyny przy ul. Fosa 17 rozpocznie się wycieczka rowerowa po Ursynowie „Bażanty w Waszyngtonie”. Trasa będzie prowadziła śladem najdawniejszych dziejów ziem położonych na terenie dzielnicy Ursynów. Jadąc wzdłuż skarpy warszawskiej, poznają Państwo historie magnackich rezydencji pałacowo-parkowych, takich jak: Gucin Gaj, „Rozkosz” oraz Natolin. Bohaterami wycieczki będą m.in.: Stanisław Kostka-Potocki, Julian Ursyn Niemcewicz, August Czartoryski i Andrzej Ciołek. Odnajdziemy relikty dawnych wsi: Służew, Wolica, Moczydło oraz Imielin. Odwiedzimy najdalej na południe wysunięty element Twierdzy Warszawa, socrealistyczną Szkołę Państwowych Ośrodków Maszynowych i Spółdzielni Produkcyjnych, pozostałości folwarków Kabaty i Moczydło oraz Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Usłyszą Państwo również o „Corso Jagiellońskim”, eksperymentalnym osiedlu pracowniczym, tajemniczych masońskich podziemiach oraz o bażantach w Waszyngtonie. Podczas wycieczki będzie można wygrać książkę pt. Bloki w słońcu. Mała historia Ursynowa Północnego.

PRAGA-PÓŁNOC
W niedzielę o godz. 15 przy ul. Lubelskiej 12/24 (róg ul. Berka Joselewicza) odbędzie się spacer „Piękno fabryk Kamionka – historia i teraźniejszość”. Kamionek sąsiadujący bezpośrednio z Pragą stał przemysłem już w XIX w. Jednak dopiero międzywojnie zmieniło go w drugi najważniejszy obszar przemysłowy miasta i coś w rodzaju warszawskiej Doliny Krzemowej, gdzie rodzą się przyszłościowe technologie i dokonuje się wielkich wynalazków. Produkowano tu najnowocześniejsze ówcześnie urządzenia elektryczne, optyczne, a także samochody, legendarne motocykle Sokół i Perkun, fiaty 508, radioodbiorniki, amunicję, sprzęt AGD, silniki, granatniki, pompy, windy, radiostacje, telefony i centrale telefoniczne.

KONCERTY

MOKOTÓW
W sobotę w godz. 19–21 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego przy ul. Modzelewskiego 59 odbędzie się inauguracja 31. Warszawskich Spotkań Muzycznych. Tym razem festiwal otworzy jazz. Wykonawcy: Lora Szafran – śpiew, Bogdan Hołownia – fortepian, Paweł Pańta – gitara basowa, Sebastian Frankiewicz – perkusja i Robert Murakowski – trąbka. Wstęp wolny.

MUZEA I WYSTAWY

ŻOLIBORZ
W sobotę w godz. 10–16 w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej przy ul. Skazańców 25 odbędzie się lekcja historii w Warszawskiej Cytadeli. W programie m.in. rekonstrukcja z powstania styczniowego; bitwa i pojmanie o. Agrypina Konarskiego, kapucyna, kapelana powstańczego; przygotowanie go na śmierć przez bł. Honorata Koźmińskiego, kapucyna.

URSYNÓW
W sobotę i niedzielę w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie przy ul. Prawdziwka 2 odbędzie się wystawa Najpiękniejsze Kury Świata 2017.

Pokażemy mnóstwo niesamowitych kur, najróżniejszych ras, w tym polskie i japońskie. Dla dzieci przewidujemy mnóstwo uciech. Będą pokazy multimedialne. Ponadto gwarantowany spacer pod kwitnącymi parasolami różaneczników i azalii

– informują organizatorzy.

SPOTKANIA

ŻOLIBORZ
W niedzielę w godz. 9–17 w Polskim Komitecie Olimpijskim przy ul. Wybrzeże Gdańskie 4 odbędzie się „Zabiegany Targ Wegański”.

Zjemy włoską wegańską pizzę, amerykańskie wegańskie burgery z grilla, hiszpańską paellę oraz indyjskie pierożki. Klasycznie dla kuchni wegetariańskiej będziemy wybierać w hummusach smakowych – z awokado czy z granatem, kanapkach z falafelem, orientalnych sałatkach. Dla fanów zup polska pomidorowa oraz indyjski dhal, a na deser wegańskie lody, gofry z kokosową bitą śmietaną oraz roślinne ciasta – między innymi tofurnik z mango, deser z tapioki czy jaglana szarlotka

– zapowiadają organizatorzy.

PRAGA-PÓŁNOC
W niedzielę w godz. 9–18 na ul. Floriańskiej odbędzie się 12. edycja Jarmarku Floriańskiego. Przez ostatnich pięć lat impreza była organizowana w parku Praskim. Na miejscu czynne będą stoiska handlowo-wystawiennicze oferujące regionalne produkty i wyroby rzemiosła artystycznego. Jak podkreśla burmistrz dzielnicy Pragi-Północ Wojciech Zabłocki, formuła imprezy przywołuje zwyczaj ludowych odpustów i jednocześnie wspiera praską tradycję rzemieślnictwa. W planach też występy artystyczne i konkursy.
Szczegółowy program jarmarku na stronie: [LINK].

Warszawski Serwis Prasowy

5 maja 2017 07:42
[fbcomments]