0

Zaproszenia na weekend

Park nad Balatonem - Gocław
Park nad Balatonem – Gocław
fot. Dariusz Kowalczyk (Wikimedia)

Wiosna się ostatnio zakatarzyła, ale widać za oknem, że już jej przechodzi. Zachęcamy do aktywności.

W PLENERZE

URSYNÓW
W sobotę w godz. 10–14 na parkingu Urzędu Dzielnicy Ursynów przy al. KEN 61 odbędzie się festyn ekologiczny „Ursynowskie Kwiaty”. „Tym razem impreza odbędzie się wraz z Warszawskimi Dniami Recyklingu. W zamian za przyniesioną makulaturę, zużyte baterie, stare urządzenia elektroniczne, szklane i plastikowe opakowania, a także przedmioty metalowe mieszańcy otrzymają sadzonki kwiatów balkonowych (pelargonie, tuje, hortensje i wiele innych roślin). Dla dzieci, poza pneumatycznymi zamkami, które zawsze cieszą się ogromną popularnością, zorganizowane zostaną warsztaty »Mały ekolog«. Podczas festynu Urząd Dzielnicy Ursynów zapewnia liczne atrakcje, w tym m.in. stoiska ogrodnicze z szerokim asortymentem wyrobów, bezpłatne porady ogrodnicze, gry i zabawy dla dzieci”.

BIELANY
W sobotę o godz. 11 z Przystani Młociny (525. kilometr Wisły) w parku Młocińskim wyruszy pierwszy w tym sezonie rejs statkiem „Kurka Wodna”. Plan rejsów statkiem (12–13 osób): 14 maja, 20–21 maja, 27–28 maja, 3–4 czerwca, 10–11 czerwca, 17–18 czerwca. Statek pływa w godz.: 11–11.45, 12–12.45, 13–13.45.

ŻOLIBORZ
W sobotę o godz. 13 w al. Wojska Polskiego u zbiegu z ul. Bitwy pod Rokitną zostanie odsłonięty pomnik rtm. Witolda Pileckiego. Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, w zaproszeniu na uroczystość napisała: „Witold Pilecki (1901–1948), ochotnik do Auschwitz, symbol patriotyzmu i bezmiernego poświecenia. Kawaler Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski (1995) z nadania prezydenta RP Lecha Wałęsy i Orderu Orła Białego (2006) z nadania prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Uchwałę Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie przywrócenia pamięci zbiorowej Polaków bohaterskiej postaci rotmistrza Witolda Pileckiego (2008) podpisał marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, a awans do stopnia pułkownika (2013) minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Wierzymy wszyscy, iż doczesne szczątki Witolda Pileckiego zostaną odnalezione i uroczyście pochowane w Panteonie Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie”. Na uroczystość zapraszają Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy, oraz rodzina bohatera z Zofią Pilecką-Optułowicz, córką rotmistrza.

MOKOTÓW
W sobotę o godz. 14 przy zbiorniku wodnym na Polu Mokotowskim odbędzie się Spotkanie Buldożków. „Jestem Miami, mam cztery miesiące i bardzo chętnie poznam inne buldożki, żeby wspólnie bawić się na Polu Mokotowskim” – opisuje organizator wydarzenia na Facebooku. „Proszę zabrać kocyki i jakieś przysmaki, żeby bawić się do wieczora” – dodaje. Wstęp wolny.

WOLA
W niedzielę w godz. 13–22 w parku Moczydło odbędzie się piknik „Królewska Wola. Tutaj wybierano królów”. „Miłośnicy historii z pewnością chętnie odwiedzą wioskę rzemieślników oraz jarmark staropolski, na którym będzie można spróbować tradycyjnych przysmaków czy kupić unikalne pamiątki. Przez cały dzień na uczestników będą czekały konkursy, gry i zabawy dla całej rodziny. Wystąpi także grupa teatralna, która zaprezentuje spektakl podobny do tych, które wystawiano na dworze króla Jana III Sobieskiego. Imprezę zakończy bardzo efektowny teatr ognia. Wstęp na imprezę jest bezpłatny” – informują organizatorzy. W programie: inscenizacja historyczna „Bitwa pod Wiedniem 1683”, historyczne obozowiska wojsk polskich i tureckich, teatr królewski Jana III Sobieskiego, wioska rzemieślników historycznych, jarmark staropolski, zabawy i konkursy z nagrodami dla całych rodzin, pokazy kawalerii historycznej, teatr ognia.

SPORT

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę w godz. 12–18 w 147 Break Nowogrodzka przy ul. Nowogrodzkiej 84/86 odbędą się Studenckie Mistrzostwa Warszawy w Bilard. SMW w Bilard to cykl czterech turniejów bilardowych rozgrywanych w ciągu całego roku akademickiego 2016/2017. Na bieżąco prowadzony ranking wyłoni najlepszych 16 zawodników, którzy w maju 2017 r. zmierzą się w turnieju MASTERS o tytuł Studenckiego Mistrza Warszawy w Bilard.

BIELANY
W sobotę i niedzielę odbędzie się turniej finałowy koszykarzy, w którym stawką będzie awans do II ligi. Terminarz: 12 maja (piątek): godz. 17 – MUKS 1811 Unia Tarnów vs SMK Lubin, godz. 18.50 – ceremonia otwarcia turnieju, godz. 19.30 – MUKS Hutnik Warszawa vs Medos MChKK Chełmno; 13 maja (sobota): godz. 17 – Medos MChKK Chełmno vs SMK Lubin, godz. 19.30 – MUKS Hutnik Warszawa vs MUKS 1811 Unia Tarnów; 14 maja (niedziela): godz. 10 – MUKS 1811 Unia Tarnów vs Medos MChKK Chełmno, godz. 12.30 – SMK Lubin vs MUKS Hutnik Warszawa, godz. 14 – ceremonia zakończenia turnieju.

OCHOTA
W niedzielę w godz. 10–16 na stadionie RKS SKRA przy ul. Wawelskiej 5 odbędzie się Test Coopera dla Wszystkich. Jest to najłatwiejsza próba sprawdzenia kondycji fizycznej. Wystarczy w ciągu 12 minut pokonać jak największą odległość na bieżni. Wystarczy zarejestrować się na stronie www.testcoopera.pl i przyjść. Osoby niepełnoletnie muszą mieć ze sobą zgodę prawnego opiekuna.

WYCIECZKI

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę o godz. 11 przy ul. Zwycięzców 7/9 (róg ul. Katowickiej) odbędzie się wycieczka rowerowa „Na prawo most, na lewo most”. „Właśnie królowa polskich rzek i wszystko, co z nią związane, będą głównym tematem naszego spotkania. Opowiem o mało znanych faktach z historii warszawskich mostów, przepraw tymczasowych oraz portów. Przedstawię spektakularne, niezrealizowane projekty z XIX i XX w. Usłyszycie o tajemniczych tunelach pod rzeką. Zobaczycie, jak warszawiacy spędzali czas nad Wisłą i jak wyglądały nadwiślańskie plaże w okresie międzywojennym. Poznacie sekrety warszawskich rybaków, piaskarzy, flisaków i szkutników. Odpowiem na pytania: Dlaczego w Warszawie nie powstały mosty: Piłsudskiego, Bohaterów Starówki i Lenina? Gdzie przed VII zjazdem PZPR miało wybuchnąć siedem pożarów? Nad którym mostem wisiało fatum? Kto widział wieloryba w Wiśle? A gdzie jest autentyczny smok wiślany? Kiedy zakończył karierę ostatni piaskarz Warszawy? Jak miała wyglądać Gruba Kaśka w socrealistycznym kostiumie? O co toczyli krwawe walki flisacy z buksami? I jak brzmiała gwara ludzi związanych z »Wiśluchą«? Gwarantuję także, że wycieczka będzie obfitowała w liczne, mało znane i interesujące fotografie” – informuje organizator.

URSYNÓW
W sobotę o godz. 11 na ul. Puławskiej (róg ul. Poleczki – przystanek w stronę Piaseczna) rozpocznie się spacer z cyklu „Od pałacyków na Skarpie po wielką płytę. Integracyjne spacery po Ursynowie – Czy na Wyczółkach straszy?”. Odkrywając mniej znane oblicze Ursynowa, tym razem zabierzemy Państwa na Wyczółki. Niegdysiejsza osada i folwark „Wiczółki” istniała w tym miejscu zapewne już pod koniec XVI w. jako wieś szlachecka o powierzchni czterech łanów. Swoją nazwę zaczerpnęła od pospolitego wyrazu „wyczółek”, oznaczającego wysunięty kawałek pola. Na przełomie XVIII i XIX w. należała ona do rodziny Grabowskich. Wieś należała do gminy Falenty oraz do parafii służewskiej – w 1827 roku w 17 domach mieszkało 206 osób, zaś w 1892 roku folwark zajmował ponad 118 mórg, w tym część w osadach Grabowo, Imielno, Krasnowola, Ludwinów i Grabówek. W dzisiejszych Wyczółkach, pośród gęstych drzew i krzewów, znajduje się murowany dwór z 1894 r. Nieco dalej – nad stawem Berensewicza – natrafimy na starszy, chylący się ku ruinie, ale przez to jeszcze bardziej ciekawy i intrygujący, modrzewiowy dwór, powstały w 1805 roku jako siedziba rodziny kasztelana Franciszka Krotkowskiego, ówczesnego właściciela majątku Wyczółki – informują organizatorzy.

PRAGA-PÓŁNOC
W sobotę o godz. 15 przy ul. Targowej 84 rozpocznie się spacer „Ulica 11 Listopada”. „Prześledzimy losy dawnej granicy między miasteczkiem Nowa Praga a terenem koszar najpierw 2. Orenburskiego Pułku Kozaków, a potem 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej. Stąd Józef Piłsudski wyruszył dokonać zamachu majowego, o budynki tych koszar toczyły się też dramatyczne walki w czasie powstania. Będzie między innymi o infrastrukturze miejskiej, największej praskiej imprezowni czy modernistycznej architekturze dwudziestolecia międzywojennego” – informują organizatorzy.

KONCERTY

ŚRÓDMIEŚCIE
W niedzielę o godz. 12 w Łazienkach Królewskich odbędzie się koncert inauguracyjny Koncertów Chopinowskich. Koncerty Chopinowskie są jedną z najstarszych imprez muzycznych stolicy i stały się jej kulturalną wizytówką. Do współpracy zapraszane są największe sławy muzyki klasycznej, dla których udział w tym prestiżowym wydarzeniu w Warszawie jest nobilitacją. Również w tym sezonie wirtuozi fortepianu zagrają dla warszawskiej publiczności, która od lat uczestniczy w tych niezwykłych koncertach. Wystąpią artyści światowego formatu, wśród nich Lukas Geniušas (14 maja o godz. 12, a o 13 wystąpi nasz rodak Konrad Skolarski), Kevin Kenner (21 maja o godz. 12) oraz Takashi Yamamoto (18 czerwca o godz. 16). Podczas tegorocznego sezonu zaprezentuje się także cała plejada polskich, młodych gwiazd fortepianu. Koncerty odbywają się w każdą niedzielę dwukrotnie, o godz. 12 i 16. Dla miłośników muzyki, którzy w tym roku nie będą mogli wybrać się na występ największych gwiazd tego sezonu, będzie działać transmisja on-line na profilu Stołecznej Estrady oraz na profilu Koncertów Chopinowskich.

MUZEA I WYSTAWY

PRUSZKÓW
W sobotę o godz. 17. w Muzeum Dulag 121 odbędzie się spotkanie z Andrzejem Piotrem Lesieckim zatytułowane „Z Kresów przez Mandżurię do Wolnej Polski”. Podczas spotkania goście usłyszą opowieść o dziejach rodu Lesieckich herbu Nałęcz od XV do XIX w. Poznają także losy rodziny Lesieckich na Lubelszczyźnie i Wołyniu oraz na Dalekim Wschodzie, gdzie Lesieccy uczestniczyli w budowie Wschodniochińskiej Linii Kolejowej w Mandżurii w latach 1898–1903. Wstęp wolny.

ŻOLIBORZ
W sobotę i niedzielę w siedzibie Muzeum Sportu i Turystyki przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 odbywać się będzie XXIV Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz. Tegoroczny przegląd będzie przebiegał dokładnie w 25. rocznicę zaginięcia Wandy Rutkiewicz, patronki festiwalu. Ostatni raz była ona widziana 12 maja 1992 r. na wysokości około 250 metrów od wierzchołka Kangczendzongi (8598 m. n.p.m.), dziewiątego ośmiotysięcznika w jej karierze wspinaczkowej, na który planowała wejście w następnym dniu. Jednak w tym miejscu Jej ślad „urwał się”…Trzy lata później, na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Warszawie, 13 maja 1992 r. został uznany dniem śmierci polskiej alpinistki, „pierwszej damy światowego himalaizmu”, jak nazywano W. Rutkiewicz. Drugą ważną rocznicą, którą świat alpinizmu obchodzi w br., jest 30-lecie zdobycia przez Jerzego Kukuczkę Korony Himalajów. 18 września 1987 r. wejściem na Shisha Pangmę (8013 m) wybitny polski himalaista z Katowic zakończył „kompletowanie” 14 najwyższych szczytów na kuli ziemskiej i jako drugi człowiek świata (po Reinholdzie Messnerze) został zdobywcą „Korony Himalajów”. Dokonał tego w ciągu dziesięciu lat i w wielkim stylu, wchodząc w większości nowymi drogami bądź dokonując pierwszych wejść zimowych. Gratulując Kukuczce sukcesu, R. Messner napisał: „Nie jesteś drugi, jesteś wielki”.

WILANÓW
W niedzielę w godz. 10–14 w Muzeum Króla Jana III w Wilanowie Królewscy Ogrodnicy zapraszają do wilanowskich ogrodów. Opowiedzą o swojej pracy, o roślinach, które rosły w ogrodach króla, o narzędziach, których dawniej używano.

KLUBY, PUBY I INNE

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę o godz. 20 w Studiu Skandal przy ul. Sienkiewicza 4 odbędzie się Forever Young Party – urodziny Studia Skandal. Impreza jest przeznaczona tylko dla osób, które skończyły 35. rok życia. Wejściówka kosztuje 100 zł, ale w tej cenie zawarty jest już open bar. Zaproszenia: r.wilk@celebrationmedia.pl.

SPOTKANIA

URSUS
W sobotę w godz. 9.30–14.30 w Miasteczku Ruchu Drogowego na terenie Szkoły Podstawowej nr 14 przy ul. Sosnkowskiego 10 odbędzie się dzień otwarty. W trakcie wydarzenia zajęcia będzie prowadzić pracownik Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Obejmować one będą: doskonalenie jazdy na rowerze, instruktaż i zasady poruszania się po drogach publicznych dla kierujących rowerami, złożenie egzaminu uprawniającego do otrzymania karty rowerowej.

WOLA
W sobotę w godz. 10–14 w Poradniach Lekarskich przy ul. Górczewskiej 89 zaplanowano porady lekarskie, konsultacje specjalistyczne, badania diagnostyczne, edukację zdrowotną i wykłady specjalistów w ramach dni otwartych.

WARSZAWA
W sobotę w godz. 10–14 odbędą się Warszawskie Dni Recyklingu. Stolica poprzez organizację takich wydarzeń chce propagować pozytywne wzorce zachowań ekologicznych. W zamian za przekazane surowce mieszkańcy otrzymają różnorodne sadzonki kwiatów, krzewów i ziół. Warszawskie Dni Recyklingu to cykliczna impreza, której celem jest szerzenie zachowań przyjaznych środowisku oraz promowanie wśród warszawiaków recyklingu jako szansy na rozsądne gospodarowanie ograniczonymi zasobami naturalnymi Ziemi. W każdej dzielnicy mieszkańcy otrzymają sadzonki roślin (krzewów, kwiatów, ziół) w zamian za przyniesione odpady: „elektrośmieci”, plastik, metal, papier, szkło, baterie. Szczegóły w regulaminie na stronie urzędu miasta.

TARGÓWEK
W sobotę o godz. 10.45 odbędzie się wizyta dla mediów na budowie stacji Trocka II linii metra. Na Targówku rozpoczęło się drążenie tunelu metra i zobaczyć będzie można pracującą tarczę TBM. Spotkanie odbędzie się w punkcie informacyjnym budowy przy skrzyżowaniu ulic Handlowej i Pratulińskiej, skąd goście udadzą się na teren budowy.

WOLA W sobotę w godz. 11–16 w kawiarni Kafka przy ul. Oboźnej 3 odbędzie się spotkanie „Sobota na Czterech Łapach, czyli majówka rodzinna w Kafce”. „Zapraszamy na sobotnią majówkę, pełną wspaniałej kawy, leżaków na trawie, mnóstwa drobnych przyjemności, bezinteresownej dobroci i cieszącej oko sztuki” – informują organizatorzy. „Oczywiście zwierzęta bardzo mile widziane, więc zapraszamy ze swoimi pupilami” – dodają. Wstęp wolny.

WARSZAWA
W sobotę i niedzielę w następujących lokalizacjach: Pole Mokotowskie w godz. 11–19, park Szczęśliwicki w godz. 8–18.30, pl. Defilad przy teatrze Studio w godz. 11–20 odbędzie się akcja fundacji DKMS „Warszawa walczy o Małgosię i Miłosza”. „Miłosz ma 9 lat i jest młodym pasjonatem gier komputerowych oraz tańca towarzyskiego. Choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną. By żyć, potrzebuje przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Małgosia ma 6 lat. Kocha taniec i rysowanie. Choruje na anemię aplastyczną. By żyć, potrzebuje przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Małgosia i Miłosz wraz ze swoimi rodzicami mieszkają w Warszawie. Obie rodziny połączyła walka o życie ukochanych dzieci. Mają jeden cel: powrót do zdrowia i normalnego dzieciństwa ich pociech. Jednak nie zrobią tego bez pomocy innych. Ostatnią szansą na uratowanie Małgosi i Miłosza jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego” – informują organizatorzy.

TARGÓWEK
W sobotę i niedzielę w godz. 12–15.30 na budowie stacji metra Trocka odbędzie się wizytacja placu budowy stacji Trocka dla mieszkańców. Ścieżka dla zwiedzających będzie prowadziła po powierzchni placu budowy na strop przyszłej stacji, wzdłuż otworu technologicznego, przez który będzie można zobaczyć z góry pracującą maszynę TBM „Maria” oraz przygotowywaną do drążenia tuneli maszynę „Anna”. Na budowie będą także stoiska informacyjne Zarządu Transportu Miejskiego i Metra Warszawskiego, na których będzie można dowiedzieć się wszystkiego o budowie metra. Nie są wymagane wcześniejsze zapisy, ale obsługa będzie miała prawo czasowo wstrzymać wejście, ze względu na zbyt dużą liczbę osób jednocześnie przebywających na budowie. Wejście na plac budowy odbywać się będzie korytarzem dla pieszych pomiędzy dwiema częściami placu budowy, do którego dojście jest od ulic Orłowskiej i Janinówka. Osoby, które przyjdą od strony ul. Handlowej od południa powinny kierować się do ul. Mokrej, a następnie w lewo, w ul. Janinówka, której przedłużenie jest przejściem na budowę. Od północy trzeba przejść chodnikiem wzdłuż budowy w kierunku ul. Orłowskiej i w prawo do przejścia. Dojście od ul. Trockiej analogicznie ul. Orłowską i w lewo lub od południa ul. Gajkowicza i w prawo.

PRAGA-POŁUDNIE
W niedzielę w godz. 18–20 w klubokawiarni Kicia Kocia odbędzie się spotkanie podróżniczo-literackie z Jackiem Mateckim, autorem książek „Co wy… wiecie o Rosji?!” i „Dramat numer trzy”. Rosję przemierzył, będąc obywatelem polskim, jako… członek archangielskiej Polonii. Swoją kilkuletnią włóczęgę opisuje we wspomnianej pierwszej pozycji. Druga z książek to z kolei spojrzenie na Rosję z perspektywy małej miejscowości na Uralu, gdzie autor spędził ponad dwa miesiące zaszyty w… prowincjonalnym teatrze.

DLA DZIECI

OCHOTA
W sobotę w godz. 11–16 na placu u wylotu ul. Baśniowej odbędzie się piknik naukowy na Placu Baśniowym. „To idealne miejsce na imprezę dla młodych naukowców” – zapewnia Urząd Dzielnicy Ochota. Na miejscu dostępne będą: stoisko »Nie taki mokry lód« – można będzie sprawdzić, co to są stany skupienia, zrobić magiczne bańki, które nie polecą na wietrze, a także dowiedzieć się, skąd w wodzie gazowanej tyle bąbelków; Fabryka rysunków 3D; Fabryka zabawek naukowych – możliwość samodzielnego wykonania przez dzieci polimerowych zabawek o niezwykłych właściwościach; stoisko »Teatr błyskawic«; stoisko »Jak powstaje tęcza« – czym są kolory podstawowe, jak powstaje tęcza i czy kolor czarny jest na pewno czarny. Na scenie z kolei odbędą się pokazy, m.in. eksperyment z ciekłym azotem i powietrzem oraz próżnią. A ponieważ nie samą nauką żyje młody człowiek, będzie także można potańczyć na warsztatach tanecznych i poskakać na dmuchańcach.

TARGÓWEK
W niedzielę o godz. 12 na terenie Osiedla Wilno przy ul. Wiernej 24 rusza akcja dla rodzin pod hasłem „Letnie Osiedle Wilno”. Na niedzielne otwarcie zaplanowano m.in. koncert zespołu In Love, warsztaty kulinarne z blogerem Marcinem Kucem czy czytanie bajek przez Tomasza Bednarka, aktora i lektora dubbingowego, którego głos znany jest m.in. ze „Smreka” czy „Pingwinów z Madagaskaru”. W ramach akcji organizator przygotował dla rodzin chcących aktywnie spędzić czas wolny wiele letnich atrakcji, wśród których są m.in. zabawa na Szalonym Torze Przeszkód, spektakle i zajęcia dla dzieci. Odwiedzający Letnie Osiedle Wilno mają do wykorzystania dwa boiska: do siatkówki plażowej oraz drugie wielofunkcyjne. Wstęp na wszystkie wydarzenia oraz korzystanie z infrastruktury sportowej jest bezpłatny. Letnie Osiedle Wilno będzie otwarte do 2 września.

BIELANY
W niedzielę w godz. 15–18 na placu zabaw przy ul. Starej Baśni 3 odbędzie się rodzinny piknik ekologiczny. Będą żywe sowy i przejażdżki na kucyku, na scenie – występy iluzjonisty i teatru dla dzieci Itakzagramy, pokazy tańca i karate. Będą też eksperymenty naukowe i gigantyczne bańki mydlane. Dla przyszłych i świeżych rodziców – warsztaty, jak bezpiecznie nosić w chustach oraz masować maluchy. Ponadto konkursy o tematyce eko z nagrodami dla dzieci i całych rodzin, a także tańce animacyjne z Panem Buźką.

Warszawski Serwis Prasowy

13 maja 2017 09:58
[fbcomments]