0

Zaproszenia na weekend

Fontanna przed stadionem Polonii Warszawa
Fontanna – przed stadionem Polonii Warszawa
fot. MPawlik

Noc Muzeów zdominuje dużą część najbliższego weekendu. Jednak znajdzie się także coś innego.

Jak zapowiadają Polscy Łowcy Burz:

Przed nami bardzo ciepłe i gorące dni

Nawet 27-28 °C, a miejscami możliwe, że aż 29 °C!
W najbliższych dniach (ze szczególnym uwzględnieniem piątku) gorąca aura związana z silniejszym napływem ciepłej masy powietrza po wschodniej stronie wydłużonej z północy na południe kontynentu europejskiego (Europa Zachodnia) długiej fali górnej oraz odcinającego się układu niskiego ciśnienia spodziewana jest przede wszystkim na zachodzie, południowym – zachodzie i północnym–zachodzie kraju.

W PLENERZE

 

WILANÓW
W sobotę w godz. 10–13.30 w Centrum Kultury Wilanów przy ul. Kolegiackiej 3 odbędzie się Piknik Rodzinny. W programie występ iluzjonisty, pokaz pierwszej pomocy oraz wiele innych atrakcji. Wstęp wolny.

BIELANY
W sobotę w godz. 12–17 w parku Herberta przy ul. Duracza odbędzie się Piknik Biblioteczny „Wisłoteka”. Będzie to okazja do wspólnego świętowania Roku Rzeki Wisły. W programie atrakcje dla wszystkich grup wiekowych, w tym m.in.: czytanie legend związanych z królową polskich rzek – Wisłą, malowanie buziek, robienie statków oraz konkursy z nagrodami.

URSYNÓW
W sobotę w godz. 12–19 w parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK (przedpole Lasu Kabackiego i góry Trzech Szczytów, wejście od ul. Pileckiego) odbędzie się V Dzień Cichociemnych na Ursynowie. Będzie to piknik edukacyjny o charakterze militarno-historycznym. Podczas tegorocznego pikniku zostaną zaprezentowane m.in. ciężkie pojazdy wojskowe, wyposażenie oraz uzbrojenie używane przez cichociemnych i współczesne jednostki specjalne. Wstęp bezpłatny.

OCHOTA
W niedzielę w godz. 12–18.30 w parku Szczęśliwickim odbędzie się impreza plenerowa Majówka Tradycyjnie Na Ludowo Wielokulturowo. W programie m.in. jarmark rękodzieła artystycznego i regionalnego, prezentacja kuchni tradycyjnej i etnicznej, warsztaty rękodzielnicze dla dzieci i rodziców (m.in. tkactwo, wiklina, rzeźba, ceramika, kwiaty z bibuły, wycinanki łowickie, kurpiowskie, świece woskowe, zabawki drewniane i inne), pokazy rzemiosł średniowiecznych, tj. rogownictwo, snycerstwo, mincerstwo, kowalstwo. W roli konferansjera tradycyjnie wystąpi Stanisław Jaskułka.

WAWER
W niedzielę o godz. 14 w parafii Dobrego Pasterza przy ul. Przewodowej 15/21 rozpocznie się piknik rodzinny. W programie: koncert zespołu Life Club Band, warsztaty taneczne, gry i zabawy oraz strefa dla najmłodszych. Kulminacją pikniku będzie koncert zespołu Feel o godz. 20. Wstęp wolny.

SPORT

BIELANY
W sobotę o godz. 13 na stadionie przy ul. Marymonckiej 42 odbędzie się mecz charytatywny, w którym zagrają byłe gwiazdy Hutnika z Legią Oldboys i przyjaciółmi. Celem meczu jest pomoc w walce o życie Kasi, żony byłego piłkarza klubu z Bielan – Piotra Barchwica.

PRAGA-POŁUDNIE
W sobotę o godz. 13 i w niedzielę o godz. 18 w parku Skaryszewskim przy ul. Kinowej odbędzie się Bieg z aktorami Powszechnego podczas „Park-Opery” W. Blecharza. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymają kostium oraz podwójne zaproszenie na dowolny spektakl z repertuaru Teatru Powszechnego. „Zapraszamy biegaczy, miłośników opery i sportu do stworzenia IV aktu – balet – »Park-Opera« Wojtka Blecharza w parku Skaryszewskim! Biegacze prowadzeni przez aktorów Teatrów Powszechnego, Karolinę Adamczyk oraz Wiktora Logę-Skarczewskiego, stworzą żywą instalację dźwiękową, biegającą »chmurę« dźwięku, która poruszając się po parku, wejdzie w interakcje z innymi widzami” – zachęcają organizatorzy. Zgłoszenia na wybrany termin można przesyłać na adres: promocja@powszechny.com.

MOKOTÓW
W sobotę o godz. 15 i w niedzielę o godz. 14.30 na Torze Służewiec odbędzie się łącznie 16 gonitw. W te dni rozegrane zostaną klasyczne gonitwy o Nagrodę Wiosenną i Nagrodę Rulera – odpowiedniki angielskich 1000 i 2000 Guineas. Łącznie zaplanowanych jest 16 gonitw – po 8 w sobotę i w niedzielę. „Do sobotniego wyścigu dla trzyletnich klaczy o Nagrodę Wiosenną (godz. 16) zgłoszonych zostało sześć klaczy. Jedną z faworytek będzie trenowana przez Wojciecha Olkowskiego Jagienka, która w wieku dwóch lat wygrała trzy wyścigi. Jej rywalkami będą mające już tegoroczne przetarcie: Tebira, Mona Kerbili, Great Chance oraz Theskyisnolimit i Shantaram. Najważniejszym wydarzeniem niedzieli będzie gonitwa o Nagrodę Rulera, pod patronatem honorowym ministra sportu i turystyki Witolda Bańki. W biegu, którego zwycięzca zdobywa tzw. pierwszą koronę (jeśli wygra też następnie Derby i St. Leger uzyska miano konia trójkoronowanego), głównymi rywalami tercetu Olkowskiego: Jules’s Dream, Mourtajez i Bush Brave wydają się Velnelis oraz Largo Forte. Oprócz tego czekają nas spore emocje w rywalizacji o Nagrodę Kabareta (godz. 16.15). Będzie to kolejny sprawdzian dla koni czystej krwi arabskiej szykowanych do Derby. Faworytem tego wyścigu będzie niepokonana w wieku trzech lat Shannon Queen” – informują organizatorzy.

WYCIECZKI

TARGÓWEK
W sobotę w godz. 11–16 przy Śluzie Żerań im. Tadeusza Tillingera odbędzie się spacer z przewodnikiem po Śluzie Żerań. Zapisy są możliwe były w dniach 16–18 maja pod numerem telefonu: 22 587 02 39 w godz. 11–12.

URSYNÓW
W niedzielę w godz. 11–14 przy ul. Beli Bartoka 8 (róg al. KEN) rozpocznie się wycieczka rowerowa po Ursynowie pt. „Ursynów poligonem architektury i urbanistyki”. Trasa będzie prowadziła śladem zrealizowanych i niezaistniałych utopijnych wizji architektonicznych dotyczących Ursynowa. Uczestnicy prześledzą różne koncepcje tzw. pasmowego rozwoju miasta, poczynając od „Warszawy Funkcjonalnej” Szymona Syrkusa i Jana Chmielewskiego z 1934 r., przez Linearny System Ciągły Oskara Hansena, a kończąc na „Systemie Koncentracji Liniowej”. Poznają również przedwojenne i PRL-owskie pomysły architektów na tę część Warszawy, w tym „domy ewoluujące” – jedyny w Polsce przykład architektury metabolicznej. Udział bezpłatny.

PRAGA-PÓŁNOC
W niedzielę godz. 15 przy ul. Wileńskiej 69 (róg ul. Szwedzkiej) rozpocznie się spacer „Street art Nowej Pragi, czyli czego nie było widać w Noc Muzeów”. „Nowa Praga pełna jest nie tylko wielkich, interesujących murali, tworzonych przez uznanych artystów, lecz także zapomnianych dzieł i dziełek artystów anonimowych, które zwykle pomija się podczas spacerów albo po prostu ich nie zauważa, a nawet nie wie o ich istnieniu, bo schowane są w różnych zakamarkach. Poza tym niemalże z każdym miesiącem przybywa nowych dzieł, a stare znikają lub są zastępowane nowymi, nie zawsze lepszymi. Tym razem pominiemy galerie, a zobaczymy większość tego, co można zobaczyć w przestrzeni publicznej Nowej Pragi, oraz wspomnimy te dzieła, które już zniknęły. Ci, którzy wyśpią się po nocnym zwiedzaniu, będą mieli szansę zobaczyć różne obiekty, których z braku światła nie dało się zobaczyć podczas Nocy Muzeów” – informują organizatorzy.

KONCERTY

BEMOWO
W sobotę o godz. 19 w sali widowiskowej Bemowskiego Centrum Kultury przy ul. Górczewskiej 201 odbędzie się Folkowo/Bemowo: Lautari. „Stało się już tradycją, że majowe Folkowo/Bemowo gości laureatów Festiwalu Polskiego Radia »Nowa Tradycja«, który w tym roku obchodzi swoje 20-lecie. Na bemowskiej scenie prezentujemy laureata z lat minionych oraz formację, która zdobyła nagrodę na zakończonym przed tygodniem (14 maja) tegorocznym festiwalu. Właśnie formacja Grochocki_Odorowicz rozpocznie sobotni koncert, prezentując swój konkursowy program doceniony przez festiwalowe jury. Drugą część majowego Folkowa wypełni zespół LAUTARI – zdobywca II miejsca na »Nowej Tradycji« w 2001 r.” – informują organizatorzy. Wstęp: 15/20 zł.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę w godz. 20–23 w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim przy ul. Jazdów 2 odbędzie się koncert „Cykl muzyczny {Wydawcy} vol. 5 wytwórnia płytowa Antena Krzyku”. „Niezależna scena muzyczna to jedno z najciekawszych zjawisk o charakterze artystycznym, ekonomicznym i kulturowym w polskiej sztuce współczesnej” – informują organizatorzy.

KLUBY, PUBY I INNE

ŚRÓDMIEŚCIE
W niedzielę w godz. 13–17 w warszawskiej Villi Foksal przy ul. Foksal 3/5 odbędzie się walka o złoty bilet na zawody barmańskie World Class Competition. O bilet walczyć będzie 13 polskich barmanów. W krajowym finale warszawską scenę barmańską reprezentują: Karim Bibars i Dominik Mazur (Charlie), Sara Hamadyk (Bibenda Bar & Restaurant), Marcin Kruk (Kita Koguta), Janusz Lemiesz (Bar Koszyki), Jakub Magnuszewski (6 Cocktails) i Emil Oponowicz (Woda Ognista). Z Krakowa do finału zakwalifikowali się: Krzysztof Kalita (Kraina Szeptów), Andrzej Rachwalski (Z Ust Do Ust) i Tomasz Źródłowski (Mercy Brown). O bilet do Meksyku walczą także: Grzegorz Rathnau z Gdańska (Flisak 76’), Bartłomiej Wójcik z Łodzi (Restauracja Gronowalski) i Krzysztof Ciemiera z Osieku (alterMOLO).

SPOTKANIA

MOKOTÓW
W sobotę w godz. 9.30–14 na terenie Uczelni Łazarskiego przy ul. Świeradowskiej 43 odbędzie się „Dzień Prawa na Uczelni Łazarskiego”. Celem przedsięwzięcia jest bezpłatna pomoc prawna osobom, których sytuacja finansowa na to nie pozwala. Ponadto ma ono za zadanie uświadomić społeczeństwu, jakie prawa przysługują mu w sądzie. Wydarzenie każdorazowo cieszy się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy liczba osób obecnych podczas poprzednich edycji – z pomocy skorzystało 1520 osób, którym porad udzieliło prawie 91 specjalistów.

MOKOTÓW
W sobotę o godz. 11 w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSW przy ul. Wołoskiej 137 odbędzie się IBD Day World. Bitwy na kolorowy papier toaletowy, pikniki, gry, zabawy oraz prelekcje lekarzy, a także podświetlone na fioletowo budynki – to główne wydarzenia z okazji przypadającego na 19 maja Światowego Dnia Nieswoistych Zapaleń Jelita (NZJ). World IBD Day to święto 5 mln osób na całym świecie i do 100 tys. w Polsce cierpiących na wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz chorobę Leśniowskiego-Crohna. Aby „odczarować” chorobę, towarzystwo J-elita organizuje w Warszawie obchody z okazji Światowego Dnia NZJ.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę o godz. 14 w Kancelarii Prawnej przy Al. Ujazdowskich 1/3 odbędzie się spotkanie „Przywracamy pamięć o Izabeli Jarudze-Nowackiej”. „Urzędnicy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapomnieli uczcić tablicą pamiątkową działalność Izabeli Jarugi-Nowackiej – pierwszej polskiej wicepremier oraz minister polityki społecznej w rządzie Marka Belki. Odświeżmy im pamięć! Spotkajmy się 2 maja, w dniu objęcia przez Izabelę Jarugę-Nowacką urzędu w kancelarii premiera. I przypomnijmy Jej działalność!” – informują organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę w godz. 15–21 w Warszawskiej Strefie Rodziny w Starej Prochowni SCEK przy ul. Boleść 2 odbędzie się Giełda Placówek Edukacji Pozaszkolnej. Będzie to okazja, aby poznać warszawską ofertę edukacyjną, artystyczną i sportową, wziąć udział w warsztatach i porozmawiać o zajęciach tematycznych. Placówki wychowania pozaszkolnego, poza stałymi zajęciami, organizują konkursy, happeningi, turnieje, festiwale, wystawy, koncerty, spektakle teatralne, wycieczki czy konferencje. Rocznie z bogatej oferty zajęć korzysta około 25 tysięcy dzieci. W tegorocznej edycji Giełdy Placówek Edukacji Pozaszkolnej weźmie udział 29 placówek.

ŚRÓDMIEŚCIE
W niedzielę o godz. 17 w Alei Pamięci przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczystość posadzenia Dębu Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Drzewo zostanie posadzone przez władze m.st. Warszawy oraz przedstawicieli Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Cichociemni z niemal całego świata tradycyjnie zjeżdżają do Warszawy w trzecią niedzielę maja, aby spotkać się z towarzyszami broni i spadkobiercami tradycji. Ten zwyczaj od blisko 20 lat kontynuuje Jednostka Wojskowa GROM, wspierana od 2013 r. przez Fundację im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, która wystąpiła do prezydent m.st. Warszawy z prośbą o posadzenie w Ogrodzie Saskim pamiątkowego dębu.

Warszawski Serwis Prasowy

19 maja 2017 08:45
[fbcomments]