0

Zaproszenia na weekend

Plac Unii Lubelskiej. Fajny plac ale niewiele się tam dzieje.
Plac Unii Lubelskiej – Fajny plac ale niewiele się tam dzieje.
fot. MPawlik

Zapowiadają afrykańską pogodę, więc bez lęku o deszcz planujmy wypady do Komisariatu Rzecznego i na Saską Kępę.

W PLENERZE

PRAGA

Dzień Dziecka w Komisariacie Rzecznym Policji. Jak co roku będzie to niezapomniany piknik. Zapraszają: Kapitan Wyderka, policjanci z Komisariatu Rzecznego i portal Warszawa.pl. [LINK]

WŁOCHY
W sobotę o godz. 11 przy ul. Świerszcza odbędzie się akcja sadzenia zieleni przez mieszkańców Włoch. Na miejscu będą na nich czekali organizatorzy, sadzonki roślin, sprzęt ogrodniczy, woda do podlewania, a także fachowcy z Zarządu Oczyszczania Miasta i włochowskiej firmy ogrodniczej Bluebell, która postanowiła wesprzeć inicjatywę wiedzą swoich specjalistów. W ramach akcji mieszkańcy posadzą drzewa wiśni oraz krzewy lilaka pospolitego. Kwitnąca zieleń została dobrana w nawiązaniu do tożsamości i historii miasta ogrodu Włochy. Ozdobi ona ul. Świerszcza w miejscach mijanych codziennie przez wielu mieszkańców i widzianych z okien przejeżdżających pociągów.

ANIN
W niedzielę o godz. 11 w kościele Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Rzeźbiarskiej 46 odbędzie się Piknik w Aninie, z okazji 75-lecia powstania parafii Matki Bożej Królowej Polski. Wystąpi m.in. Daniel Zakościelny. W programie pokazy taneczne, konkursy, przedstawienia dla dzieci i gry terenowe.

TARGÓWEK
W niedzielę w godz. 11.30–20 w parku Bródnowskim odbędzie się XXI Warszawski Turniej Rycerski o szablę króla Zygmunta III Wazy – Bródno 2017, którego tematem przewodnim są „Znaki czasu – od Racławic do Krechowiec”. Turniej Rycerski na Bródnie jest najstarszą imprezą plenerową o tematyce historycznej w Warszawie organizowaną nieprzerwanie od 21 lat.

WAWER
W niedzielę w godz. 17.15–19 przy ul. Łasaka odbędzie się Festiwal Kolorów Osiedla LAS. „To niepowtarzalna okazja do pobrudzenia się łatwo zmywalnymi kolorami holi i zabawy w rytmie dobrej muzyki” – zachęcają organizatorzy. Udział w festiwalu i proszki holi będą bezpłatne.

SPORT

BIAŁOŁĘKA
W sobotę o godz. 10 w Białołęckim Ośrodku Sportu przy ul. Światowida 56 odbędą się XIV Zawody Pływackie Dzieci Niepełnosprawnych. W zawodach wezmą udział niepełnosprawni zawodnicy – wielbiciele amatorskiego pływania ze szkół białołęckich oraz innych dzielnic Warszawy, a także okolic. Za wolę walki, postawę sportową oraz wytrzymałość zawodnicy zostaną nagrodzeni pucharami, dyplomami, medalami i nagrodami. Organizatorami wydarzenia są Gimnazjum nr 123 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II, Białołęcki Ośrodek Sportu oraz Towarzystwo Przyjaciół Gimnazjum nr 123.

BIAŁOŁĘKA
W sobotę o godz. 10.30 (start dzieci) i o godz. 11.30 (start kobiet) przy ul. Milenijna/Kącik na tyłach Urzędu Dzielnicy Białołęka rozpocznie się Białołęcki Bieg Mam. Pakiety startowe za 20 zł (dla tych, którzy wykupią do dnia 24 maja, oraz 30 zł dla nabywających pakiety po tym terminie) zawierają numer startowy z chipem do elektronicznego pomiaru czasu, wodę mineralną (0,5 l) oraz prezenty od sponsorów i gadżet dzielnicowy. Na mecie wszyscy otrzymają medale, które ufundował partner biegu – POLFA Tarchomin – oraz dyplom.

WYCIECZKI

MOKOTÓW
W sobotę o godz. 12 w Domu Kultury „Kadr” przy ul. Gotarda 16 rozpocznie się spacer sąsiedzki po Służewcu. Uczestnicy dowiedzą się m.in.: Jak śląscy towarzysze w 1954 r. trotylem wyrąbali Służewcowi front robót na nadchodzącą wiosnę; Gdzie pasły się krowy; Skąd wyjeżdżało dziennie kilkaset ton kiełbas, szynek, baleronów, parówek i serdelków; Gdzie rozlewano tanią i orzeźwiająca „Mazowszankę”; Jak zajezdnia tramwajowa szykowała się na wojnę atomową; Gdzie stoi najsłynniejszy krzyż papieski oraz dlaczego osiedle mieszkaniowe powszechnie nazwano „awaryjnym”.

PRAGA-PÓŁNOC
W sobotę o godz. 15 przy ul. Jagiellońskiej 50 rozpocznie się spacer „Socrealizm osiedla Praga II i cmentarz choleryczny”. Osiedle Praga II uważane jest najczęściej za socrealistyczne i nazywane bywa „praskim MDM-em”. Organizatorzy pokażą, co było tam wcześniej, jak zmieniały się koncepcje stylistyczne osiedla w trakcie jego budowy (w tym odchodzenie od socrealizmu), jakie nowinki techniczne tam zastosowano. Wspomną również o osławionym więzieniu Toledo, które tam się znajdowało, a na koniec – dla chcących podjąć różne rodzaje ryzyka – wypad na cmentarz choleryczny. Wskazane solidne buty i długie spodnie.

PRAGA-PÓŁNOC
W niedzielę o godz. 15 przy ul. Kłopotowskiego 1/3 rozpocznie się spacer „Geologia Wisły”. „Wisła, największa polska rzeka, przepływa przez Warszawę, dzieląc ją na dwie części – wielkomiejską – lewobrzeżną, i praską – prawobrzeżną. Wciąż jest nieuregulowana. Z brzegami porośniętymi krzakami, ze złocistymi łachami piasku i świergotem niezliczonych ptasząt stanowi największy skarb Warszawy. Jednak Wisła może być groźna, może odbierać wysoką, powodziową falą to, co do niej nie należy. Zmieniała swoje koryto, odcinała szerokie połacie lądu, aby z powrotem scalić je z miastem. Ślady takich katastrof możemy znaleźć, odbywając wędrówkę po parkach i ulicach prawobrzeżnej Warszawy, niejako przy okazji cofając się ponad 500 lat wstecz” – informują organizatorzy.

KONCERTY

WOLA
W sobotę o godz. 20 w Pokoju Na Lato przy ul. Grzybowskiej 79 odbędzie się koncert KORTEZ TRIO, czyli z Korteza – Łukasza Federkiewicza, Olka Świerkota i Krzysztofa Domańskiego. Kortez to kompozytor i wokalista pochodzący z Iwonicza. Wyedukowany pianista i puzonista z zacięciem do muzyki klasycznej. Na początku 2014 r. podpisał kontrakt z Jazzboy Records. W marcu 2015 r. ukazała się pierwsza epka zatytułowana „Jazzboy Session EP”, na którą złożyły się trzy piosenki: „Zostań”, „Joe” i „Co myślisz?”. Laureat nagrody Fryderyk za Debiut Roku oraz Nagrody im. Anny Jantar w konkursie Debiuty Festiwalu Opole, a także Nagrody Muzycznej Programu 3 „Mateusz”.

MUZEA I WYSTAWY

PRUSZKÓW
W sobotę o godz. 17 w Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8A odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Pruskoviana”. Tym razem tematem będzie Kolej Warszawsko-Wiedeńska i jej rola w rozwoju Pruszkowa. Spotkanie poprowadzi Hubert Bojarski – historyk, muzealnik i znawca dziejów kolejnictwa. Wstęp wolny.

KLUBY, PUBY I INNE

URSUS
W sobotę o godz. 16 w parku Czechowickiego odbędzie się Potańcówka w parku Czechowickim. W programie: koncert zespołu IMEO, V bieg uliczny „Ursus biega”, koncert zespołu wokalnego pracowników Urzędu Dzielnicy Ursus oraz potańcówka prowadzona przez Bogdana Borowskiego oraz zespół muzyczny Forte.

SPOTKANIA

ŻOLIBORZ
W sobotę o godz. 9 przy al. Wojska Polskiego 1 odbędą się czwarte urodziny Targu Śniadaniowego na Żoliborzu oraz Bitwa na torty. W programie tradycyjnie muzyka na żywo, urodzinowy tort i po raz pierwszy Drużynowa Bitwa na Torty. Dodatkowo czekać będą na wszystkich liczne atrakcje przygotowane specjalnie na tę okazję przez naszych wystawców – urodzinowe niespodzianki, specjalne rabaty, dodatki i wiele innych.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę o godz. 10 w Pałacu Kultury i Nauki przy pl. Defilad 1 odbędzie się konwencja metropolitalna na temat wspólnych działań Warszawy oraz okolicznych gmin teraz i w przyszłości. Konwencja odbędzie się w Dniu Samorządu Terytorialnego.

WOLA
W sobotę w godz. 11–17 w ArtBox przy rondzie Daszyńskiego odbędzie się wydarzenie „Wolscy rzemieślnicy zapraszają”. Organizatorzy zapraszają po porady, konsultacje, z drobnymi naprawami, z grzywką czy końcówkami włosów do obcięcia oraz z rowerami. Wszyscy rzemieślnicy wykonają swoje usługi za darmo.

WILANÓW
W sobotę w godz. 11–18 przy ul. Klimczaka 1 odbędzie się Wege Bazar w Royal Wilanów. „Wiosna nadeszła pełną parą. Teraz roślinne dania, produkty i potrawy mają podwójną moc. Kuchnia roślinna jest bardzo doceniana, szczególnie wiosną i latem. Roślinna nie oznacza, że jemy same sałatki czy surowe owoce i warzywa. Kuchnia roślinna to cała paleta dań, począwszy od przekąsek, przystawek, zup, dań obiadowych, a kończąc na deserach: ciastach, tortach, lodach, gofrach. Kuchnia roślinna dodaje dużo energii, sprawia, że czujemy się syto, ale lekko. Na odwiedzających będą czekały same najlepsze propozycje, różnorodne odsłony smakowe, a przede wszystkim wystawcy, z którymi można porozmawiać o ich produktach, zapytać, poznać ciekawostki kulinarne” – informują organizatorzy.

PRAGA-POŁUDNIE
W sobotę w godz. 13–17 na skwerze przy ul. Paca 44 odbędzie się impreza „poWŁÓCZMY SIĘ – czyli pierwsze grochowskie dzierganie”. Podczas warsztatów będzie okazja, żeby nauczyć się nabierania oczek i podstawowych ściegów. Zaawansowani wymienią się doświadczeniami i poplotą o tym i owym. „Odkryj, ile radości mogą dać kawałek włóczki i druty! Działanie twórcze nie tylko obniża poziom stresu, lecz także daje wiele frajdy” – zachęcają organizatorzy.

OCHOTA
W sobotę w godz. 13–17.30 w Iskrze Pole Mokotowskie przy ul. Wawelskiej 5 odbędzie się Hello Holi. Na terenie wydarzenia będzie można zakupić kolorowe proszki do rzucania.

MODLIN
W sobotę i niedzielę w Garnizonie Modlin – zespole obiektów historycznych Twierdzy Modlin przy ul. gen. Józefa Bema 200C – odbędzie się Festiwal Fantastyki „Cytadela”. Dla odwiedzających przygotowano zróżnicowane strefy tematyczne, m.in. literacką, gier, popularno-naukową, dziecięcą „Szkrabstrefie”. Ponadto do Cytadeli przybędą cosplayerzy, czyli osoby, które przebierają się za postacie z filmów, książek i gier. „Znakomicie odnajdą się na imprezie miłośnicy dobrych książek – głównym partnerem tegorocznego „Bloku literackiego” będzie Fabryka Słów, wiodące w Polsce wydawnictwo science fiction, dzięki czemu porozmawiać będzie można z wieloma autorami bestsellerów, otrzymać autograf oraz kupić nowości wydawnicze. Obok książek nie zabraknie też oczywiście komiksów, w tym mangi. Wiele atrakcji czeka na fanów rozgrywek – zarówno gier wideo, jak i planszowych, karcianych, bitewnych, RPG i LARP. Najnowsze produkty, stanowiska do gier, a przede wszystkim gwarantowani partnerzy do rozgrywki czekać będą na gości Cytadeli. Również fani filmów i seriali nie będą narzekać na brak atrakcji – w specjalnie przygotowanej strefie zobaczyć będzie można zapowiedzi nowości, porozmawiać z twórcami, a nawet ustalić, o ile cali przeciętny krasnolud wyższy był od hobbita” – zapowiadają organizatorzy.

BEMOWO
W niedzielę w godz. 10–16 w Ośrodku Sportu i Rekreacji Warszawa-Bemowo przy ul. Osmańczyka 3A odbędzie się wydarzenie „Pies na Medal – III Sportowy Piknik z Psem na Bemowie”. Uczestnicy będą mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w różnych konkurencjach. Ci, którzy nie mają jeszcze psa, również znajdą coś dla siebie.

DLA DZIECI

ŻOLIBORZ
W sobotę w godz. 10–17 na Kępie Potockiej przy ul. Gwiaździstej odbędą się Wyścigi Rowerkowe – Warszawa 2017. Wyścigi Rowerkowe to całodzienna impreza rodzinna w atmosferze pikniku, w której najmłodsi mieszkańcy Warszawy angażują się bezpośrednio w formie zdrowej rywalizacji i uczą się zasad fair play. To też okazja do świetnej zabawy na świeżym powietrzu, w gronie rodzinnym – informują organizatorzy. Warunek uczestnictwa to sprawny rower, kask rowerowy i zgłoszenie dziecka przez rodzica lub opiekuna prawnego do wyścigu, e-mail: zapisy@wyscigirowerkowe.pl.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę w godz. 12–18 na terenie boiska szkolnego przy ul. Emilii Plater 29 odbędzie się piknik sąsiedzki z okazji Dnia Matki i Dziecka. W programie m.in. przedstawienie zespołu Animaris pt. „Baśniowe Show”; występy przedstawicieli Domu Kultury „Śródmieście”, Młodzieżowego Domu Kultury „Łazienkowska” oraz Pałacu Młodzieży; turniej międzypokoleniowy, gry, zabawy literackie z książką przygotowane przez śródmiejską bibliotekę publiczną; cyrkowy pokaz żonglerki; Anna Kazannowa z recitalem pianistycznym; pokaz zumby dla dzieci i dorosłych, olbrzymie bańki mydlane, klaun i malowanie buziek; spotkanie z Franciszkiem Szydełką, słynnym treserem psich gwiazd; gry, zabawy, konkursy oraz dmuchana zjeżdżalnia dla dzieci.

BIELANY
W sobotę w godz. 14–21 przy ul. Nerudy 1 odbędzie się Dzień Dziecka na Chomiczówce. Zaplanowano m.in. występy laureatów XXIII Bielańskiego Przeglądu Zespołów Tanecznych „Taneczny Krąg”, będą występy artystyczne „Wesoła Lokomotywa” i „Coralowe Miniminki” oraz pokaz tańca hawajskiego Moc Aloha.

ŚRÓDMIEŚCIE
W niedzielę w godz. 11–16 w Muzeum POLIN odbędzie się Dzień Dziecka w Muzeum POLIN: Szafa grająca. Jak zawirować w tangu? Jak wyskakać fokstrota? Goście będą grać, słuchać i tańczyć do znanych żydowskich przebojów. Małych majsterkowiczów organizatorzy zapraszają na warsztaty twórcze, na których powstaną instrumenty muzyczne, goście będą mogli pobawić się także na „silent disco”. Przez cały dzień będzie można zwiedzać również wystawę „Szafa grająca!” i bawić się w miejscu edukacji rodzinnej „U króla Maciusia”. Więcej informacji: www.polin.pl/dziendziecka.

ŚRÓDMIEŚCIE
W niedzielę w godz. 11–18 w Multimedialnym Parku Fontann odbędzie się Piknik rodzinny „Warszawa Dzieciom”. Na miejscu powstanie podwórko marzeń, w którym atrakcji będzie bez liku, a mali artyści, naukowcy i sportowcy będą mogli wziąć udział w warsztatach, konkursach, grach oraz aktywnościach sportowych – informuje Stołeczna Estrada.

Warszawski Serwis Prasowy

26 maja 2017 07:40
[fbcomments]