0

Zaproszenia na weekend

Kościół św. Karola Boromeusza w Warszawie ul. Chłodna 21
Kościół św. Karola Boromeusza – w Warszawie, ul. Chłodna 21
fot. MPawlik

Tradycyjnie jak co tydzień zapraszamy do aktywnego spędzania wolnego czasu i przedstawiamy wybrane propozycje.

W PLENERZE

URSYNÓW
W sobotę o godz. 11.30 przy ul. Surowieckiego odbędzie się zbiórka na Wielką Paradę 40-lecia Ursynowa. Parada przemierzy trasę od stacji metra Ursynów do stacji Imieln – niespełna 2 km. „Zapraszamy wszystkich chętnych – grupowo i indywidualnie. Mile widziana stylizacja na modę z lat 70. i 80. Można iść lub jechać! Będą muzyka i prezentacja uczestników – organizacji, które wcześniej się zarejestrują. Zgłoszenia nie dotyczą indywidualnych osób, ale grup i zmotoryzowanych. Prosimy korzystać z e-maila: parada@ursynow.pl. Indywidualni mieszkańcy mogą spontanicznie dołączać się na trasie, mogą także iść ze swoimi dziećmi wraz z ich szkołą, placówką” – pisze organizator.

WAWER
W niedzielę o godz. 15 przy ul. Droga Golfowa 1 odbędą się „Zielone Świątki na Urzeczu” – piknik rodzinny nad wawerską Wisłą. W programie animacje, warsztaty, wspólne zabawy, konkursy, występy sceniczne i koncerty.

SPORT

ŻOLIBORZ
W sobotę w godz. 12–18.30 w parku Kępa Potocka odbędzie się 19. Piknik Olimpijski. W programie między innymi: skocznia narciarska, lodowisko, sporty zimowe i nie tylko, a także kilkadziesiąt konkurencji, niezliczone atrakcje dla dzieci w Strefie „Witaj PyeongChang”.

WYCIECZKI

URSYNÓW
W sobotę o godz. 13 na skrzyżowaniu al. KEN i ul. Surowieckiego rozpocznie się „Czterdziestolatek – urodzinowy spacer po Ursynowie”. Podczas spaceru będzie można przekonać się, że Ursynów ma dużo dłuższą i ciekawszą historię, niż może się wydawać, a oprócz betonowych „sypialni” jest tutaj mnóstwo ciekawych miejsc. Wstęp kosztuje 10 zł.

ŚRÓDMIEŚCIE
W niedzielę o godz. 13 przy kolumnie Zygmunta od strony wschodniej odbędzie się spacer „Legendy warszawskie na Dzień Dziecka”. Zjawy, duchy, potwory – wszystkie można było spotkać w wąskich, rzadziej uczęszczanych uliczkach Starego i Nowego Miasta. Jedne przerażające, inne uwodzicielskie, a niektóre nawet… przyjazne. Wszystkie od wieków związane są z Warszawą, jej historią i mieszkańcami. Gdzie znajdują się teraz? Organizatorzy zapraszają na wspólny spacer szlakiem warszawskich legend.

ANIN
W sobotę o godz. 15 na peronie przystanku kolejowego Warszawa-Anin rozpocznie się spacer „Anin: poza trzewia Lewiatana”. Zaprojektowany na początku XX w. jako miasto ogród, najbliżej Warszawy położony spośród letnisk linii otwockiej, wkrótce stał się popularnym miejscem zamieszkania. Na wycieczce uczestnicy zobaczą, gdzie mieszkali Tuwim, Gałczyński, Zaruba czy Piotr Jaroszewicz. Gdzie Andrzej Wajda kręcił „Kronikę Wypadków Miłosnych”, a gdzie była filmowana apteka w serialu „Klan”. Będzie można zobaczyć także, czym różni się styl świdermajer od stylu zakopiańskiego oraz dużo innej, ciekawej architektury willowej.

PRAGA-PÓŁNOC
W niedzielę o godz. 15 przy ul. Kawęczyńskiej 53 rozpocznie się spacer „Szmulowizna i Michałów”. „Szmulowizna to nie koniec praskiego świata, jeszcze dalej i jeszcze bardziej wciśnięty między tory do torów jest Michałów – nazwę tę PRL-owscy włodarze chcieli skazać na zapomnienie. Niedługo oba te kawałki miasta znajdą się przy przelotowej Trasie Świętokrzyskiej, ale zanim to nastąpi, wybierzmy się w te rzadko odwiedzane okolice. Są tam nie tylko stare kamienice, drewniaki i zaniedbane gmachy pofabryczne. To także modernizm oraz architektura awangardowa, miejsce intrygujących kontrastów oraz najstarsze muzeum na Pradze – Muzeum Chleba, a także bazylika – jeden z dwóch największych w Warszawie kościołów” – informują organizatorzy.

KONCERTY

URSYNÓW
W sobotę na Torze na Służewcu odbędzie się Orange Warsaw Festival. Pierwszym headlinerem jubileuszowego 10. Orange Warsaw Festival jest amerykańska formacja Imagine Dragons.

MUZEA I WYSTAWY

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę w godz. 12–18 w Łazienkach Królewskich odbędzie się Warszawski Festiwal Energii Kulturalnej. VI Festiwal Energii Kulturalnej rozpocznie BRASS FEDERACJA przed pałacem Na Wodzie. Muzycy poprowadzą w korowodzie festiwalowych gości do amfiteatru, gdzie zostaną pokazane najważniejsze produkcje i widowiska tegorocznego sezonu artystycznego, które powstały w dzielnicowych domach kultury, prywatnych szkołach artystycznych i fundacjach. Organizatorzy zapraszają do Familijnej Strefy literacko-plastycznej na pierwszą lekcję malarstwa, warsztaty plastyczne, architektoniczne i rodzinne czytanie bajek. W Literackim Hyde Parku można recytować ulubione wiersze, a w Starej Kordegardzie uczestniczyć w grach i zabawach na XVIII-wiecznym dworze. Efekty całorocznej pracy warszawskich zespołów zostaną zaprezentowane w amfiteatrze i na scenie przy Nowej Oranżerii.

PRUSZKÓW
W niedzielę o godz. 17 w Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8A gośćmi będą przedstawiciele Pruszkowskiego Stowarzyszenia Patriotycznego, a tematem spotkania będzie „Odradzanie się Polski 1914–1920 a sprawa Kresów Wschodnich”. Podczas spotkania uczestnicy poznają m.in. plany polskich polityków okresu międzywojennego wobec kresów oraz jakie stanowisko w tej kwestii zajmowali przedstawiciele dwóch największych, rywalizujących ze sobą obozów: endecji i piłsudczyków.

SPOTKANIA

PRAGA-POŁUDNIE
W sobotę w godz. 11–20 na PGE Narodowym odbędzie się Piknik Naukowy. Tegoroczny Piknik Naukowy zostanie poświęcony w całości Ziemi. Na stoiskach wystawców – uczelni, instytutów badawczych, szkół, przedsiębiorstw i ambasad – poznamy najciekawsze fakty związane z naszą planetą. Jednym z wystawców będzie również miasto stołeczne Warszawa. Pod hasłem: „Zakochaj się w Warszawie zielonej” prezentować będzie bioróżnorodność terenów zieleni w stolicy. Pracownicy stołecznego Ratusza i Lasów Miejskich-Warszawa będą starali się zwiększyć wiedzę uczestników pikniku na temat zieleni oraz występującej tu fauny i flory.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę w godz. 12–20 na pl. Defilad ustawione będzie Miasteczko Równości 2017. „Zaprosiliśmy 20 organizacji pozarządowych, które w różnych obszarach działają na rzecz grup mniejszościowych. Będzie to idealna okazja do poznania i porozmawiania z osobami, które na co dzień zajmują się walką o prawa człowieka i równouprawnienie” – informują organizatorzy.

NADARZYN
W sobotę i niedzielę w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie odbędą się II Targi Gier Good Game. Zaplanowano m.in. 11 turniejów gamingowych („Counter Strike Global Offensive”, „League of Legends”, „DOTA 2”, „Hearthstone”, „Tekken 7”, „Injustice 2”, „Street Fighter V”, „Mortal Kombat X”, „Guilty Gear Xrd Rewelator”, „Call of Duty Infinite Warfare” i „Rainbow Six Siege”),14 scen, 30 youtuberow, dwa koncerty (Dawid Kwiatkowski/Gimper) oraz ponad 1700 zawodników e-sportu.

WOLA
W niedzielę o godz. 11 w kawiarni Kafka przy ul. Oboźnej 3 odbędzie się Niedziela na Czterech Łapach, czyli rodzinny piknik w Kafce. Organizatorzy zapraszają na niedzielny piknik charytatywny, pełen kawy, leżaków na trawie. W programie znalazły się: duży wybór rękodzieła i unikalnych gadżetów z motywami zwierzęcymi – sprzedaż charytatywna wspiera zwierzaki, kawy, spotkania z behawiorystą zwierzęcym oraz rozmowy o adopcjach z wolontariuszami. Na piknik można zabrać zwierzaki.

DLA DZIECI

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę w godz. 11–18 w parku Świętokrzyskim przed Pałacem Kultury i Nauki odbędzie się Dzień Dziecka od A do ZET. Goście będą mogli wziąć między innymi udział w treningu prowadzonym przez FC Barcelona Escola Varsovia, kursie pierwszej pomocy z Misiem ratownikiem oraz licznych zabawach dla dzieci. Wstęp wolny.

WOLA
W niedzielę o godz. 12 w parku Sowińskiego przy ul. Elekcyjnej odbędzie się Wolski Dzień Dziecka. W programie: zabawy, występy, warsztaty artystyczne, konkursy i zajęcia sportowe. Miłośnicy kolei będą mogli zobaczyć imponującą makietę przygotowaną przez Stację Muzeum. Niezwykle efektowne będą pokazy służb mundurowych. Na miejscu będą wozy strażackie, psy policyjne oraz patrole konne. W parku Sowińskiego powstanie również miasteczko ruchu drogowego, a wszyscy chętni będą mogli wypróbować symulator dachowania. Dla aktywnych będzie strefa sportowa, na której ustawionych zostanie kilkanaście dmuchańców. O godz. 16 w wolskim amfiteatrze rozpocznie się spektakl „Jaś i Małgosia” przygotowany przez teatr Lalka. Impreza potrwa do godz. 17. Wstęp wolny.

TARGÓWEK
W niedzielę w godz. 12–19 w parku Bródnowskim odbędzie się 9. Festiwal Dzieci i Młodzieży „Artystyczny Targówek”. „Festiwal jest barwnym i radosnym wydarzeniem adresowanym do dzieci, młodzieży i całych rodzin. Na profesjonalnej scenie dla Państwa siedem godzin prezentacji wokalnych, tanecznych, teatralnych, akrobatycznych. Pasaż składający się z 17 namiotów, w których dzieci spędzą kreatywnie czas: będą zajęcia plastyczne, konkursy, papieroplastyka, lepienie z gliny, wyklejanki, doświadczenia i eksperymenty, malarstwo sztalugowe, mozaiki, biżuteria, animacje w języku angielskim, gry terenowe, zwierzaki z balonów, kwiaty giganty i duże bańki mydlane. W namiocie DK »Zacisze« przygotowaliśmy specjalną atrakcję – drukowanie w technologii 3D. Przyjdźcie zobaczyć i spróbować. Tradycyjnie już pojawią się animatorzy Klanzy, którzy zaproponują udział w ciekawych konkurencjach i łamigłówkach, a twarze dzieci pomalowane przez panią plastyk z Klanzy są prawdziwymi dziełami sztuki. Biblioteka zaproponuje książkę za grosik, teatrzyk Kamishibai oraz gry planszowe” – informują organizatorzy. Wstęp wolny.

PRAGA-PÓŁNOC
W niedzielę w godz. 17.30–18 w zoo odbędzie się specjalny pokaz „Księgi dżungli” przygotowany przez artystów teatru Roma. Aktorzy Romy wcielą się w dzikie zwierzęta i będą „rozrabiać” w warszawskim zoo. Zaprezentują fragmenty aktualnie granego spektaklu i zaczarują publiczność, śpiewając oryginalne piosenki ze swojego przedstawienia.

Warszawski Serwis Prasowy

2 czerwca 2017 09:07
[fbcomments]