0

Zaproszenia na weekend

Pomnik prezydenta Stefana Starzyńskiego na pl. Bankowym. - Gdyby nie ten przyciężki plan Warszawy, prezydent też śmignąłby na kilka weekendowych imprez. A już na pewno na Wiecha!
Pomnik prezydenta Stefana Starzyńskiego na pl. Bankowym – Gdyby nie ten przyciężki plan Warszawy, prezydent też śmignąłby na kilka weekendowych imprez. A już na pewno na Wiecha!
fot. MPawlik

Choć pogoda nas nie rozpieszcza zaproszenia na weekend będziemy zamieszczać! A już na Wiecha to trzeba jechać.

TARGÓWEK
19 XI (niedziela) o godz. 18 w Domu Kultury Zacisze przy ul. Blokowej 1 zacznie się spotkanie wokół twórczości Stefana „Wiecha” Wiecheckiego. W pierwszej części prażanin Stanisław Zalewski (pokolenie 90+) przywoła świat zapamiętany z dzieciństwa – gwarną Pragę lat 30. XX wieku. W drugiej części twórca projektu „Praga Gada” Przemysław Olszewski przedstawi na dużym ekranie z towarzyszeniem muzyki komiksy adaptujące felietony Wiecha i wraz z charakternymi seniorami odczyta dialogi pisane gwarą warszawską. Trzecia część spotkania okraszona będzie pokazem unikalnych zdjęć z albumów rodzinnych Stefana Wiecheckiego wraz z komentarzem Janusza Dziano, pasjonata dawnej Warszawy, a w szczególności języka „Syreniego Grodu” – gwary warszawskiej. Wstęp wolny.

IZABELIN
18 listopada (sobota) o godz. 10 w Kampinoskim Parku Narodowym przy ul. Tetmajera 38 w Izabelinie zacznie się 13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej „Wizje Natury 2017”. „Fascynujące opowieści, emocjonujące zmagania konkursowe a przede wszystkim świetne fotografie świata przyrody – trzynasta odsłona Festiwalu na pewno nie będzie pechowa” – zapewniają organizatorzy.

URSYNÓW
18 listopada (sobota) w godz. 10-18 i 19 listopada (niedziela) w godz. 10-16 w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego przy ul. Ciszewskiego 10 odbędzie się XII Wystawa Kur Ozdobnych SGGW. Na wystawie prezentowane będą kury z całego świata m.in. z Chin, Japonii, Indonezji, Anglii, Niemiec, Holandii, Indii i wielu jeszcze innych. Będzie tu można podziwiać najmniejsze kury świata jakimi są m.in. seramy, chabo oraz sebrytki – o niepowtarzalnym rysunku upierzenia czy kury jedwabiste o miękkiej, futrzastej strukturze piór. Dla kontrastu niezwykle ciekawe największe kury świata – olbrzymy kurze – do których należą brahmy, kochiny o masie ciała nawet do 7kg. Hodowcy przedstawią też kolekcję wyśmienicie umięśnionych bojowców o posępnym spojrzeniu i „gołębim sercu” oraz kury długopiejące, a wśród nich ayam ketawa, charakteryzujące się niezwykłym śpiewem, do złudzenia przypominającym śmiech szczęśliwego dziecka.

TARGÓWEK
18 listopada (sobota) o godz. 10 w sali konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Targówek przy ul. ul. Kondratowicza 20 odbędzie się IV Targóweckie Dyktando dla młodzieży ponadgimnazjalnej i dorosłych. Warunkiem wzięcia udziału jest zgłoszenie uczestnictwa na adres email: Dyktando_Targowek@sp114.edu.pl. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 11 listopada.

ŚRÓDMIEŚCIE
18 listopada (sobota) o godz. 11 w Laboratorium Rękodzieł „Las Rąk” przy ul. Chmielnej 9 zaczną się obchody urodzin laboratorium. Zaplanowano m.in. słodkie ciasta, muzyka grana przez DJ Woja, tort, balony i mnóstwo ciekawych niespodzianek.

ŚRÓDMIEŚCIE
19 listopada (niedziela) o godz. 11 na Zamku Królewskim w Warszawie zacznie się Targowisko Sztuki. To cykliczna impreza, organizowana od ponad dziesięciu lat przez studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Można tam nie tylko poznawać twórczość młodych artystów, ale przede wszystkim bezpośrednio nabywać ich prace. Wstęp wolny.

ŚRÓDMIEŚCIE
18 listopada (sobota) w godz. 11–18 w Centrum Handlowym Atrium Reduta, w ramach kampanii Miejskiego Rzecznika Konsumentów „Masz Prawo”, w punktach konsultacyjnych warszawiacy skorzystają z nieodpłatnych porad prawnych w sprawach konsumenckich. Realizowana w latach 2016–2017, kampania „Masz prawo” ma charakter edukacyjno – informacyjny, jest kontynuacją dotychczasowych działań rzecznika, jednak w nieco innej formule. Jest skierowana do szerszej grupy odbiorców, a jej celem jest wzrost świadomości mieszkańców stolicy w zakresie praw konsumentów i wiedzy o mechanizmach rynkowych.

ŚRÓDMIEŚCIE
18 listopada (sobota) w godz. 12–19 w Sali Ratuszowej w Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się druga edycja Festiwalu Pierogów Świata. „Nadziewane owocami, warzywami, mięsem, serem czy ziemniakami, zawijane w ciasto z różnego rodzaju mąk, również bezglutenowych, doprawiane na słodko i ostro, gotowane, smażone lub pieczone – możliwości jest właściwie nieskończona liczba. Będziecie mieli okazję spróbować pierogów dużych i małych, polskich, hiszpańskich, japońskich, tybetańskich czy hinduskich” – zapowiadają organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE
18 listopada (sobota) o godz. 13 na pl. Grzybowskim przed kościołem Wszystkich Świętych zacznie się spacer po terenach, które weszły w skład warszawskiego Getta. „Będziemy obecni w lokalizacjach bardzo charakterystycznych – przy pozostałościach muru i obok zachowanych, przedwojennych kamienic; na Chłodnej, w miejscu gdzie stał Most Westchnień czy też przy pomniku Bohaterów Getta, ale często będziemy zatrzymywali się również tam, gdzie o dawnych czasach będą świadczyły jedynie fotografie, bo okupant postarał się, by z tego dawnego świata nie pozostał do dnia dzisiejszego kamień na kamieniu” – zapowiadają przewodnicy. Cena: 10 zł od osoby.

ŚRÓDMIEŚCIE
18 listopada (sobota) o godz. 16 w Kinotece PKiN przy pl. Defilad 1 zacznie się Fair Trade Film Festival. Podczas dwóch dni festiwalu będzie można obejrzeć krótkometrażowe filmy dokumentalne i krótkie spoty, wziąć udział w warsztatach oraz spotkaniach z ekspertami, będzie można również skosztować produktów fairtrade. Głównym celem festiwalu jest popularyzacja idei sprawiedliwego handlu i ekonomii społecznej. Na wszystkie pokazy wstęp wolny.

ŚRÓDMIEŚCIE
18 listopada (sobota) o godz. 21 w Monta Bistro & Bar przy ul. Zaruskiego 12 zacznie się potańcówka w stylu retro. „Powrócimy do klimatu lat 20. i do czasów prohibicji. Do tańca porwie nas Happy Jazz Band. Nie znasz tańców swingowych? Nie ma problemu! ShimSham – warszawski swing zaprasza na lekcję wprowadzającą do Lindy Hopa” – zapowiadają organizatorzy. Wstęp: 10 zł.

REMBERTÓW
18 i 19 listopada (sobota i niedziela) w godz. 10–17 w Centrum Targowo-Kongresowym przy ul. Marsa 56c odbędą się targi OffRoad Show Poland 2017. Na VI Ogólnopolskich Targach Pojazdów 4×4 swoje produkty zaprezentują m.in. Pedders, DBA, Xtreme Outback i HAWK. „Zapraszamy wszystkich miłośników i użytkowników pojazdów z napędem 4×4, fanów jazdy w terenie oraz sympatyków branży motoryzacyjnej” – zachęcają organizatorzy.

PIASECZNO
19 listopada (niedziela) w godz. 8–18 na torze Arena Pruszków przy ul. Andrzeja 1 odbędzie się I Krajowa Wystawa Psów Rasowych ZKwP O/Piaseczno. Wśród ras znajdą się: bearded collie, border collie, bouvier des flandres, owczarek szkocki długowłosy, owczarek staroangielski, bobtail, polski owczarek nizinny, buldog angielski, bullmastiff, dog kanaryjski , pinczer małpi, czarny terier rosyjski, sznaucer olbrzym, sznaucer średni i terriery typu bull.

REMBERTÓW
19 listopada (niedziela) w godz. 9–17 w Akademii Obrony Narodowej odbędzie się XXII Turniej Judo z okazji Narodowego Dnia Niepodległości. Zawody będą rozgrywane na 3 matach 6×6 wg regulaminu sportowego PZJudo. Każdy zawodnik musi posiadać aktualne badania sportowo-lekarskie. Zgłoszenia przez panel rejestracyjny www.judostat.pl/rejestracja.

URSYNÓW
19 listopada (niedziela) o godz. 10 w sali sportowej Ursynowskiego Centrum Sportu i Rekreacji przy ul. Dereniowej 48 odbędzie się XII Ursynowskie Dyktando. Tradycyjnie uczestnicy zmierzą się z tekstem przygotowanym przez prof. dr. hab. Jerzego Bralczyka oraz doc. dr Grażynę Majkowską. Wydarzenie będzie transmitowane na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy Ursynów – organizatora tego wydarzenia.

OCHOTA
19 listopada (niedziela) w godz. 10–15 na terenie przylegającym do garażu przy ul. Białobrzeskiej 66B odbędą się warsztaty „Budujemy ogród deszczowy na Starej Ochocie”. „Wraz z Fundacją Sendzimira, Zielenią Warszawską i ZGN Ochota będziemy chwytać wodę, żeby teren tego podwórka zmieniał się w bardziej zielone i przyjazne miejsce. Dołączycie?” – zachęcają organizatorzy.

WOLA
19 listopada (niedziela) o godz. 11.05 przed bramą cmentarza przy ul. Tatarskiej 8 zacznie się spacer po Cmentarzu Tatarskim. „Jeśli szukamy w Warszawie miejsc najbardziej orientalnych to z pewnością ten cmentarz będzie ukoronowaniem naszych poszukiwań. Muzułmański Cmentarz Tatarski został założony w 1867 po zamknięciu z powodu zapełnienia Muzułmańskiego Cmentarza Kaukaskiego przy ul. Młynarskiej. Ten niewielki cmentarz stał się miejscem ostatniego spoczynku wyznawców Allaha dla których Polska była drugą ojczyzną” – opisują organizatorzy. Spacer będzie bezpłatny, napiwki mile widziane.

ŚRÓDMIEŚCIE
19 listopada (niedziela) o godz. 15 w klubokawiarni Babel przy ul. Próżnej 5 zacznie się recital Sławy Przybylskiej, której towarzyszyć będzie Janusz Tylman. Sława Przybylska jest uznawana za jedną z najwybitniejszych interpretatorek pieśni żydowskich. W repertuarze artystki znajdują się zarówno tradycyjne pieśni hebrajskie i jidysz jak i utwory międzywojenne polskich twórców pochodzenia żydowskiego. Wstęp wolny.

ŻOLIBORZ
19 listopada (niedziela) o godz. 18 w kinie Elektronik przy ul. Zajączka 7 zacznie się pokaz warszawski „Bruno Schulz w 100 kinach na świecie”. 19 listopada w stu kinach na całym świecie odbędzie się pokaz filmu „Bilder finden – Odnaleźć obrazy”. Data upamiętnia 75. rocznicę tragicznej śmierci Brunona Schulza. Bruno Schulz, znany na całym świecie pisarz i malarz, polski Żyd, żył pod koszmarem niemieckiej okupacji w galicyjskim miasteczku Drohobycz w latach 1941-1942. Na początku okupacji przetrwał dzięki malowaniu fresków dla dzieci oficera SS – Feliksa Landaua na ścianach pokoju dziecięcego w zajętej przez niego willi.Bruno Schulz został zastrzelony przez SS 19 listopada 1942 r. Mimo aktywnych poszukiwań po II wojnie światowej jego freski nie były odnalezione aż do 9 lutego 2001 r. “Odnaleźć obrazy” dokumentuje poszukiwania, odkrycie i nagłe zniknięcie fresków Brunona Schulza, łącząc w całość elementy historii najbardziej kontrowersyjnego nabytku muzealnego w ostatnich latach.

WOLA
19 listopada (niedziela) o godz. 19 w sanktuarium św. Faustyny przy ul. Żytniej 1 z okazji I Światowego Dnia Ubogich z kameralnym, akustycznym recitalem wystąpi Agnieszka Musiał, autorka tekstów i kompozytorka, wykładowca wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej w Katowicach, wokalistka zespołu New Life’m, która w maju wydała swój pierwszy autorski album „Błogo”. Koncert dedykowany jest wszystkim, którzy korzystają z pomocy Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Jest to również forma podziękowania tym, którzy warszawską Caritas wspierają: darczyńcom, wolontariuszom i przedstawicielom lokalnych władz.

ŚRÓDMIEŚCIE
19 listopada (niedziela) o godz. 20 w ClubBoho22 przy ul. Żurawiej 22 zacznie się „Impro w Spółdzielni / 5. Urodziny Bez Klepki”. Teatr Improwizowany Bez Klepki to ludzie, którzy poznali się i zakochali w impro w 2012 roku na wspólnych warsztatach. Specjalizują się głównie w dłuższych formach improwizacji scenicznej. W czasie spektaklu tworzą na oczach widowni historie zainspirowane czymś, co dostają od publiczności – słowem, opowieścią, anegdotą, cytatem, osobistym doświadczeniem. Wszystko bez scenariusza, bez reżysera, Bez Klepki. Bilety: 15 zł w przedsprzedaży, 20 zł w dniu wydarzenia.

Warszawski Serwis Prasowy

17 listopada 2017 10:03
[fbcomments]