0

Zaproszenia na weekend

Dom Studencki Politechniki Warszawskiej „Akademik” - centralny budynek najstarszego kompleksu domów studenckich w Polsce, wzniesionego w latach dwudziestych XX w. Usytuowany w Warszawie, przy ul. Akademickiej 5, na południowej pierzei pl. Narutowicza. Początkowo znany jako Dom Techników im. Gabriela Narutowicza. Napis ten widnieje jeszcze na budynku od strony ul. Mochnackiego. Od jego nazwy powszechnie stosuje się nazwę akademik, określającą miejsce zbiorowego zamieszkania studentów.
Dom Studencki Politechniki Warszawskiej „Akademik” – centralny budynek najstarszego kompleksu domów studenckich w Polsce, wzniesionego w latach dwudziestych XX w. Usytuowany w Warszawie, przy ul. Akademickiej 5, na południowej pierzei pl. Narutowicza. Początkowo znany jako Dom Techników im. Gabriela Narutowicza. Napis ten widnieje jeszcze na budynku od strony ul. Mochnackiego. Od jego nazwy powszechnie stosuje się nazwę akademik, określającą miejsce zbiorowego zamieszkania studentów.
fot. MPawlik

Wiosna zamieszkała już na dobre, więc obserwujemy zwiększoną aktywność warszawskich przewodników.

SOBOTA

BEMOWO

Adoptuj zwierzaka

14 kwietnia (sobota) w godzinach 13:00 – 15:00
w Forcie Bema odbędzie się kolejna odsłona akcji „Adoptuj warszawiaka”.
Po raz kolejny nasze psy pojawią się w charakterystycznych miejscach Warszawy, podczas wydarzeń kulturalnych, imprez czy weekendowego leniuchowania na plaży. Wspólnie z warszawiakami będziemy szukać im nowych, kochających domów – informuje schronisko.

BIELANY

Giełda Kolekcjonerska

14 kwietnia (sobota) w godzinach 10:00 – 16:00
w hali Centrum Rekreacyjno-Sportowego Dzielnicy Bielany przy ul. Lindego 20 odbędzie się Warszawska Giełda Kolekcjonerska. Wydarzenie to jest skierowane do kolekcjonerów, hobbystów oraz miłośników starych przedmiotów. Giełda będzie okazją do: uzupełnienia swoich kolekcji lub rozpoczęcia przygody z kolekcjonowaniem, spotkania się z kolekcjonerami z całej Polski czy uzyskania porad od ekspertów oraz wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie numizmatyki, filokartystyki, filatelistyki, antyków i wielu innych dziedzin.

MOKOTÓW

Bieg Szkoły Głównej Handlowej

14 kwietnia (sobota) o godzinie 8:00
w Szkole Głównej Handlowej przy al. Niepodległości 162 rozpocznie się V Bieg SGH. W tym roku przygotowano trzy trasy biegowe na dystans 5 i 10 km z kategoriami: open kobiet, open mężczyzn, student kobiet, student mężczyzn, absolwenci & pracownicy SGH kobiet, absolwenci & pracownicy SGH mężczyzn, drużynowa open, Puchar Uczelni. Ponadto zorganizowany zostanie bieg dla dzieci na 1,1 km. Według regulaminu drużynę do biegów na 5 i 10 km może stworzyć 5 osób (muszą być przedstawiciele obojga płci). Drużyny stworzone ze studentów jednej uczelni zostaną również zakwalifikowani do kategorii Puchar Uczelni. Aktualnie dostępna pula starterów obejmuje 150 pakietów na bieg na 5 km i 150 pakietów na bieg na 10 km.

PRAGA-POŁUDNIE

Otwarcie Skweru Seniora

14 kwietnia (sobota) w godzinach 14:00 – 18:00
Przy ulicy Paca na Pradze Południe odbędzie się otwarcie Skweru Seniora
.
Będzie potańcówka i poczęstunek. Zaprasza Rada Seniorów Praga-Południe, Tomasz Kucharski Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy oraz Urząd Dzielnicy Praga-Południe. Szczegóły [LINK]

PRAGA-POŁUDNIE

Auto Nostalgia 2018

14 kwietnia (sobota) w godzinach od 10:00 do 17:00.
Na Stadionie Narodowym przy al. Ks. J. Poniatowskiego 1 odbędzie sie Auto Nostalgia 2018 – Targi Pojazdów Zabytkowych. Jest tto impreza dla miłośników pojazdów i motocykli zabytkowych. Będzie kilkaset zabytkowych samochodów i motocykli. Stoiska Mercedes-Benz Polska i Porsche Polska, kolekcje klubowe, motoryzacja PRL-u, kilkadziesiąt aut na sprzedaż. Bogata oferta warsztatów specjalistycznych, firm zajmujących się blacharstwem, tapicerstwem, chromowaniem, czy detailingiem. Przewiduje sie również wiele motoryzacyjnych zabaw dla najmłodszych!

PRAGA-POŁUDNIE

Konsultacje społeczne

14 kwietnia (sobota), w godzinach 10:00 – 13:00.
W Szkole Podstawowej nr 163 przy ul. Tarnowieckiej 4 odbęda się konsultacje społeczne „Zazieleńmy Ostrobramską” czyli porozmawiajmy o tym, jak jeszcze poprawić przestrzeń wokół tej ulicy. Wiosną zasadzimy nowe drzewa przy Ostrobramskiej a w sobotę będziemy rozmawiać o nowej zieleni,  o ławkach i koszach na śmieci i o tym, które chodniki i ścieżki wymagają zmian i remontu. Zbieramy różne opinie. Każdy głos się liczy! Zaprasza Zarząd Zieleni m.st. Warszawy i Wydział Konsultacji Społecznych i Współdecydowania z Mieszkańcami w Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.

PRAGA-POŁUDNIE

Spacer po Pradze

14 kwietnia (sobota) o godz. 15:00
przy ul. Skaryszewskiej 2 rozpocznie się spacer „Szlakiem ul. Targowej”.
Jako pozostałość po średniowiecznej osadzie Targowe Wielkie główna arteria Pragi jest najstarszym zachowanym elementem jej topografii. Przed stu laty uporządkowana, z chaotycznego bazaru zmieniła się w prawdziwe praskie corso. Do lat 60. nie traciła poloru XIX-wiecznego miszmaszu, z parterowymi drewniakami obok wielopiętrowych kamienic godnych ul. Marszałkowskiej. Tutaj po wojnie było centrum Warszawy, w Polskim Radiu grał Władysław Szpilman, a ministrowie urzędowali w monumentalnym gmachu DOKP. Dzisiaj Targową zwykle się jedynie przemieszcza – w drodze do praskich mateczników albo by dzielnicę opuścić – tymczasem domy eklektyczne, awangardowe, secesyjne, ekskluzywne podwórka i państwowe gmachy dość mają historii na niejeden spacer – opisują organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE

Spacer śladem dotacji

14 kwietnia (sobota) o godz. 11:00
przy ul. Brackiej 25 rozpocznie się spacer śladem miejskich dotacji pt. „Warszawskie konserwacje”. Trasa poprowadzi dotacjami: ul. Bracka 25, Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, fasada po konserwacji; ul. Złota 1, gmach Krajowej Kasy Oszczędności, attyka po konserwacji i prace konserwatorskie wnętrz; pl. Małachowskiego 1, kościół Ewangelicko-Augsburski pw. Świętej Trójcy, wnętrze kopuły i latarnia oraz wnętrze nawy głównej; ul. Krakowskie Przedmieście 87/89, Dom Literatury, kamienica Johna i Prażmowskich, elewacje po konserwacji. Można zwiedzić całą trasę albo przyjść na konkretną godzinę pod zabytek, który nas specjalnie interesuje. Udział w spacerach jest bezpłatny.

TARGÓWEK

Przegląd teatrów na Zaciszu

14 kwietnia (sobota) o godz. 9:30
w DK Zacisze przy ul. Blokowej 1 rozpocznie się Przegląd Teatrów Amatorskich SPOT. Jury i publiczność obejrzą 10 spektakli grup teatralnych z całej Polski, które walczyć będą o Grand Prix Przeglądu, nagrodę dla najlepszego reżysera i nagrodę dla najlepszego aktora. Dodatkowo przyznane zostaną nagrody pieniężne i wyróżnienia. Do przeglądu zakwalifikowano grupy teatralne o charakterze amatorskim, skupiające młodzież w wieku 15–25 lat. Każda z nich może wystawić tylko jedno przedstawienie jednoosobowe i wieloosobowe. Czas trwania spektaklu nie może przekraczać 50 minut. Wstęp wolny.

URSYNÓW

Pokaz filmu animowanego

14 kwietnia (sobota) o godz. 11:00
w Multikinie Ursynów odbędzie się pokaz specjalny nowej polskiej animacji pt. „Basia”. Po seansie będzie okazja do spotkania z autorkami książek – Zofią Stanecką i Marianną Oklejak. „Basia” to animowana adaptacja pięciu książek z serii stworzonej przez Zofię Stanecką i Mariannę Oklejak. Każdy z epizodów pokazuje świat z perspektywy pełnej ciekawości pięciolatki, dla której wyprawa do ZOO, biwak, dzień w przedszkolu, a nawet pobyt w domu z katarem są początkiem niezwykłej przygody.

WŁOCHY

Spacer śladami EKD

14 kwietnia (sobota) o godz. o 11:00
odbędzie się spacer Śladem EKD przez Włochy” – dawnym przebiegiem linii EKD, rozpoczęcie przy kasach PKP we Włochach. Organizatorzy: Stowarzyszenie Sympatyków Komunikacji Szynowej, Po Szynach Mazowsza, Komunikacyjny Grodzisk. Prowadzi Krzysztof Olszak, czas trwania około dwóch godzin.

 

NIEDZIELA

BEMOWO

Poranek muzyczny dla dzieci

15 kwietnia (niedziela) w godzinach 11:30 – 12:30.
W Bemowskim Centrum Kultury odbędzie sie poranek muzyczny dla dzieci. Muzyczna podróż dookoła świata, odcinek pierwszy: Syria. wstęp wolny.
BCK zaprasza na nowy cykl niedzielnych poranków muzycznych. Raz w miesiącu najmłodsi mieszkańcy Bemowa, a także ich rodzice, opiekunowie i dziadkowie będą mieli okazję poznać muzykę, kulturę, obyczaje i ludzi z różnych części świata. BCK odwiedzi Adeb Chamoun. Adeb urodził się w muzycznej rodzinie. Jego pierwszym nauczycielem był brat Abdul, mistrz gry na syryjskich instrumentach perkusyjnych. Adeb Chamoun gra na instrumentach perkusyjnych arabskich, perskich oraz latynoskich, miedzy innymi riq, darabuka, tar, daf, cajon, conga. Adeb jest otwarty na muzykę innych regionów świata, chętnie eksperymentuje w stylach jazzowym, etnicznym, arabskim, tureckim, perskim, latynoskim i folklorem polskim.

ŚRÓDMIEŚCIE

Spacer Marszałkowską z przewodnikiem

15 kwietnia (niedziela) o godzinie 12:00.
Warszawi-Anka warszawska przewodniczka zaprasza na spacer Marszałkowska – najsłynniejszą ulica Warszawy. Spacer rozpocznie sie przy ul. Marszałkowska 140 przy restauracji Manekin. Jak wyglądała ulica Marszałkowska dawniej? Kiedy stała się centrum stolicy? Dlaczego właśnie skrzyżowanie Al. Jerozolimskich i Marszałkowskiej jest uznawane za centrum miasta (a nie np. pl. Bankowy – siedziba władz miasta, ani Stare Miasto ani pl. Teatralny – jak to było dawniej). Oprócz samej Marszałkowskiej, warszaw-Anka pokaże Państwu co kryje się w mniejszych uliczkach centrum Warszawy – Filharmonia Nadorowa, Kino Atlantic, pasaż Wiecheckiego – Wiecha. Przewodniczka opowie o powstaniu i początkach ulicy Marszałkowskiej, o budynku PASTy i ul. Zielnej, o tzw ścianie wschodniej, czyli ciągu domów towarowych i handlowych przy Marszałkowskiej (DT Sezam, DT Junior, Wars, Sawa), pasażu Wiecheckiego – Wiecha, Pałacu Kultury i Nauki, o kultowym barze Zodiak, o Rotundzie i znaczeniu ulicy Marszałkowskiej.

Nikt raczej nie zachwyca się obiektami wzdłuż Marszałkowskiej. Nie kojarzy nam się z pięknem Warszawy. A ja chcę pokazać Pańswtu i opowiedzieć właśnie o Marszałkowskiej. Można opowiadać na niej o wielu miejscach/obiektach. Jest przecież i druga część ulicy (od Alei Jerozolimskich do placu Unii Lubelskiej, gdzie też jest wiele do opowiedzienia – a to innym razem).

Zakończenie spaceru w okolicach Rotundy ok. godz. 14.30-15.00. Wstęp wolny, napiwki mile widziane ;).

PRAGA-PÓŁNOC

Spacer architektoniczny na Pradze

15 kwietnia (niedziela) o godz. 15:00
przy ul. Jagiellońskiej 42 rozpocznie się spacer „Le Corbusier na Pradze”. Organizatorzy zapraszają na architektoniczny spacer po osiedlach Praga I, II i III w poszukiwaniu Charles’a-Édouarda Jeanneret-Grisa. Zaczynając od modernizmu, poprzez socrealizm i socmodernizm, kończąc na postmodernizmie, uczestnicy zapoznają się z twórczością takich gwiazd polskiej architektury jak Czesław Przybylski, Helena i Szymon Syrkusowie, Bohdan Lachert, Józef Szanajca, Jerzy Czyż, Jan Furman, Andrzej Skopiński czy Jerzy Sołtan.

PRAGA-POŁUDNIE

Auto Nostalgia 2018

15 kwietnia (niedziela) w godzinach od 10:00 do 17:00.
Na Stadionie Narodowym przy al. Ks. J. Poniatowskiego 1 odbędzie sie Auto Nostalgia 2018 – Targi Pojazdów Zabytkowych. Jest tto impreza dla miłośników pojazdów i motocykli zabytkowych. Będzie kilkaset zabytkowych samochodów i motocykli. Stoiska Mercedes-Benz Polska i Porsche Polska, kolekcje klubowe, motoryzacja PRL-u, kilkadziesiąt aut na sprzedaż. Bogata oferta warsztatów specjalistycznych, firm zajmujących się blacharstwem, tapicerstwem, chromowaniem, czy detailingiem. Przewiduje sie również wiele motoryzacyjnych zabaw dla najmłodszych!

ŚRÓDMIEŚCIE

Spacer z Prusem po Saskim Ogrodzie

15 kwietnia (niedziela) w godzinach 11:00 – 13:00.
Piotr Abramczyk i Warszawa spacery w czasie zapraszają na spacer Saski z Prusem, wierszem i prozą. Spotkamy się po lewej stronie Grobu Nieznanego Żołnierza, obok sześciu słupków z tabliczkami opisującymi historię GNZ.
Będzie to spacer po Ogrodzie Saskim, gdzie przewodnikiem będzie nam Bolesław Prus. Sięgniemy do historii Ogrodu, Pałacu i samej Osi Saskiej, spotkamy się z Chopinem, poszukamy miejsc, gdzie kiedyś bawili się warszawiacy, przy okazji dowiemy jakie to były rozrywki i czym się przy okazji raczyli, spróbujemy rozstrzygnąć ile w Ogrodzie było operalni, skąd się wziął jeden z najbrzydszych pomników w Warszawie i czy Ogród Saski to było miejsce bezpieczne czy nie. Spacer jest bezpłatny, ale jeśli uznacie Państwo, że przewodnik zasłużył na napiwek …

ŚRÓDMIEŚCIE

Konsultacje społeczne

15 kwietnia (niedziela) od godziny 10:00 do 13:00,
w IX L.O. im. K. Hoffmanowej przy ul. Hożej 88 odbęda się konsultacje społeczne Zazieleńmy Jana Pawła II i Chałubińskiego! Zaprasza Zarząd Zieleni m.st. Warszawy i Wydział Konsultacji Społecznych i Współdecydowania z Mieszkańcami w Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy. Wiosną urząd miasta zasadzi nowe drzewa przy al. Jana Pawła II i ul. Tytusa Chałubińskiego. Porozmawiajmy o tym, jak jeszcze poprawić przestrzeń wokół tych miejsc oraz o o nowej zieleni, o ławkach i koszach na śmieci, o tym, które chodniki i ścieżki wymagają zmian i remontu. Każdy głos się liczy!

ŚRÓDMIEŚCIE

Spacer śladem dotacji

15 kwietnia (niedziela)
Stołeczny ratusz zaprasza mieszkańców i turystów na spacery śladem miejskich dotacji na remonty warszawskich zabytków.

  • 11.00
    Al. Jerozolimskie 47, kamienica Wilhelma Rakmana, elewacje po konserwacji
  • 12.00
    ul. Wilcza 71, kamienica Horowitzów, elewacje po konserwacji.
  • 13.00
    ul. Koszykowa 24, kamienica Apolinarego Szymborskiego, elewacje po konserwacji.
  • 14.00
    ul. Mokotowska 51/53, kamienica SM „Dom przy Mokotowskiej Nr 51/53”, elewacje po konserwacji.

Szczegóły: [LINK]

WŁOCHY

Recital Niny Malinowskiej

Godzina 18:00.
Dom Kultury Włochy ul. Bolesława Chrobrego 27, w cyklu „Muzyczne co nieco”, zaprasza na recital Niny Malinowskiej pt. Mój teatr. Wstęp wolny

„Mój teatr” to moje życie. To ja szczera, chaotyczna, przymglona jęczydusza. Mój teatr to także muzyczna historia kobiety, która idzie za marzeniami, a te niosą ze sobą różne konsekwencje. Wychowana pośród lasów i otwartych przestrzeni, chce być wolna, prawdziwa i uważna. Podobno w trakcie koncertu można przeżyć coś na nowo, uśmiechnąć się do siebie, a nawet zapłakać. Zapraszam wszystkich zmęczonych i szczęśliwych, zakłopotanych i poukładanych. Zabieram was w podróż do mojego świata, do mojego teatru, z którego wychodzi się ciałem, a duszą ciągle wraca.

Akompaniament: Piotr Karol Sawicki

ŻOLIBORZ

Maria Pakulnis czyta bajki

15 kwietnia (niedziela) o godzinieo 12:00
Kalinowe Serce zaprasza na spotkanie z Marią Pakulnis, która będzie czytać bajki Juliana Tuwima z cyklu Aktorzy czytają dzieciom, a które odbędzie się przy ul. Krasińskiego 25. Spotkanie jest idealną formą rozrywki dla rodziców i przede wszystkim dla pociech! Bilety (Kalinowe serduszko) – 10 zł. Rezerwacje: 887 333 383.

ŻOLIBORZ

Prelekcja na temat Adama Piwowara

15 kwietnia (niedziela) o godz. 12:00
w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej odbędzie się kolejna prelekcja z cyklu „Niepodległa”, podczas której dr Irena Kępa przybliży sylwetkę Adama Piwowara. Adam Piwowar urodził się 29 października 1874 r. w Dąbrowie Górniczej. Został aresztowany 14 marca 1903 r. w Sosnowcu, oskarżony o działalność w PPS więziony był w Piotrkowie, następnie w Warszawie – w Warszawskim Więzieniu Śledczym i X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej. Decyzją administracyjną z 1 czerwca 1904 r. został zesłany do guberni archangielskiej na trzy lata pod jawny dozór policji.

13 kwietnia 2018 12:00
[fbcomments]