0

Zaproszenia na weekend

Zebra - budynek biurowy przy Rondzie Jazdy Polskiej
Zebra – budynek biurowy przy Rondzie Jazdy Polskiej
fot. MPalwik

Noc Muzeów przebija wszystko. Ale może ktoś nie lubi chodzić po Muzeach? Poza tym Noc jest w nocy.

A tymczasem…

SOBOTA

MOKOTÓW

Japońskie Święto Dzieci

19 maja (sobota) o godzinie 11:00
Olga Płuciennik i Dom Kultury Kadr przy ul. P. Gintrowskiego 32 zaprasza na Japońskie Święto Dzieci Shici Go San do sali nr 208 Akademia Pana Kleksa na II piętro. Wstęp wolny, rezerwacja miejsc telefonicznie: 22 843 88 81 lub online.
Shici Go San. to barwne święto dzieci, które danego roku kończą 3, 5 lub 7 lat. Liczby te według Japończyków uważane są za szczęśliwe. Samo przyjście dziecka na świat stanowi szalenie ważne wydarzenie w kulturze duchowej Japoniii i pojmowane jest jako zstąpienie istot boskich pod strzechy rodzicielskiego dachu.
Z tej okazji będziemy świętować i my, goszcząc ilustrowany teatr opowieści – Kamishibai. Zwieńczeniem warsztatu będzie wykonanie własnych strojów, w jakie przyodziewani są tego dnia jubilaci. Warsztat realizowany w ramach “Rodzinnego Dziedzińca Nadzwyczajności” dla dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców.

OCHOTA

Wykład z fizyki

w godzinnach 10:00-11:30 oraz 12:00-13:30
Sobotnie wykłady dla uczniów na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Pasteura 5 w sali 0.03. Tym, razem „Lasery wokół nas”
WF UW zaprasza uczniów liceów i szkół ponadgimnazjalnych. Prowadzący: prof. dr hab. Tadeusz Stacewicz, asysta: mgr Andrzej Gołębiewski

PRAGA POŁUDNIE

Śmiech na Stadionie Narodowym

19 maja (sobota) w godzinach 10:00 – 19:00.
Przemek Śmiech zaprasza na Stadion Narodowy i mówi: Kup pan książkie! Tam będzie podpisywał swoja „Mowę z Grochowa”. Rzeczony P. Śmiech informuje:
W sobotę będę mniał zaszczyt opylać swoje dzieło na Targach Książki na Stadionie Narodowym. Uprasza się o odwiedzanie stoiska magazynu Miesięcznik Stolica naprzeciwko głównego wejścia w sektorze G stoisko nr 332.

ŚRÓDMIEŚCIE

Wystawa malarstwa

19 maja (sobota) w godzinach 13:00 – 18:00
Galeria Schody, przy ul. Nowy Świat 39, zaprasza na wystawę malarstwa Wojciecha Cieśniewskiego. Tytuł wystawy: O koegzystencji kultur. Obrazy prezentowane były w weneckiej galerii Laboratorium-Venezia. Wystawa przywieziona z Włoch – tematycznie nawiązująca do idei chrześcijaństwa, do mitologii greckiej, ale i mitologii indyjskich – jest manifestacyjnym przedstawieniem konieczności współistnienia kultur ludzi o odmiennych korzeniach narodowych, religijnych – jeśli tylko mają żyć koło siebie – jak sąsiedzi, a nie kłócić się w nienawiści i powyrzynać się – jak wrogowie. Pokaz w galerii Schody w Warszawie, będzie ekscytującym elektryzującym wyrażeniem przez autora obrazów – piękna i dobrodziejstw dobrosąsiedzkich stosunków ludzi różnych ras i obyczajów, ale też – jest mrożącą krew w żyłach przestrogą – wizją demonów zła – których nie wytrzebione kokony czają się niezauważalne, w zaułkach dyktatorskich umysłów.
Obejrzenie wystawy będzie fascynującym przeżyciem piękna sztuki malarskiej, oraz doświadczeniem, dającym wiele roztropnych i sentymentalnych duchowych refleksji
Wystawa prezentowana będzie w Galerii Schody do dnia 25 maja 2018 r. Wstęp bezpłatny.

URSYNÓW

Dzień Sąsiada na Kajakowej

19 maja (sobota) o godzinie 15
w Dzielnicowym Ośrodku Kultury „Ursynów” przy ul. Kajakowej 12 odbędzie się Dzień Sąsiada. Dzień Sąsiada to święto, które oficjalnie obchodzone jest na całym świecie. Celem Dnia Sąsiada jest integracja mieszkańców. „Jeżeli dotychczas nie znamy dobrze swoich sąsiadów, a chcielibyśmy zbudować spajającą nas więź i sieć kontaktów na przyszłość, to zapraszamy na integracyjny podwieczorek” – zachęcają organizatorzy.

WAWER

Spacer z leśnikiem

19 maja (sobota) o godzinie 10:30
Las Sobieskiego – wawerski klejnot czyli spacer z warszawskim leśnikiem w cyklu „Zielonym do góry”. Tym razem pokaże najcenniejsze fragmenty wawerskiej kniei, które zostały objęte ochroną w ramach rezerwatu im. Króla Jana Sobieskiego. Jest też duża szansa na odwiedzenie tamtejszego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt „Marysieńka”. Przewodnikiem będzie pan Damian Całka z Lasów Miejskich w Warszawie.
Zbiórka przy przystanku Jagiellońska 02 w Wesołej (dla zmotoryzowanych parking przy przystanku na ul. Wspólnej)

WILANÓW

Festiwal Wege przy plaży

19 maja (sobota) od godziny 10:00
Wege Festiwal Warszawa – Plaża Wilanów. Jemy najlepsze wege dania! Czeka Was 30 pysznych stoisk i wiele atrakcji. Tego samego dnia na plaży odbywa się Piknik Rodzinny 4 Łapy oraz tuż obok Vienna Life Lang Team Maraton Rowerowy.

WOLA

Wystawa fotografii z Australii

19 maja (sobota) w godzinach 12:00 – 18:00.
Wystawa Zdjęć – Australia w Obiektywie, NEY Gallery & Prints ul.Spokojna 5
Organizatorzy: Australia w Obiektywie i NEY Gallery & Prints
W warszawskiej Ney Gallery & Prints prezentowana jets wystawa „Australia w Obiektywie i na Filmie”. Pokazane na wystawie fotografie obrazują różnorodność krajobrazów, opowiadają ciekawe historie związane z kulturą Australii oraz przedstawiają piękno australijskiej przyrody uchwycone przez fotografów tworzących grupę artystyczną Migaloo, co w języku aborygeńskim znaczy „biały człowiek”. Ekspozycja jest pokłosiem kilku egzotycznych wypraw do odległej krainy Down Under.
Ekspozycja „Australia w Obiektywie i na Filmie” powstała z inicjatywy Portico PM, przy współpracy z Ney Gallery & Prints. Ambasada Australii objęła wydarzenie Patronatem Honorowym.

WOLA

Spacer z przewodnikiem

19 maja (sobota) o godzinie 11.00
Rewolucja i Teatr Na Woli, spacer bezpłatny współfinansowany przez Urząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy. Spotkanie – przed Teatrem na Woli, ul. Kasprzaka 22. Poprowadzi Teresa Dąbrowska (Miłośnicy Warszawy i Mazowsza)

ŻOLIBORZ

Weekend Japoński

19 maja 2018 (sobota) godzina rozpoczęcia 9:00
Weekend Japoński na Targu Śniadaniowym na Targu Śniadaniowym przy aleji Wojska Polskiego 4. Niecodzienne i wspaniałe wydarzenie sercem związane z orientalnymi smakami, kulturą i poszanowaniem dla najlepszych smaków i świeżości.
Weekend Japoński w tym roku dołącza do regularnych corocznych edycji tematycznych które od lat organizujemy z udziałem Ambasad, Izb Handlowych oraz wielu organizacji wspierających. Jak zawsze można spodziewać się specjalnej oprawy scenograficznej, licznych stoisk z japońskimi smakami, wydarzeń kulturalnych dla dzieci i dorosłych. Organizowany weekend nawiązywać będzie do święta Hanami oraz odbywającego się w maju japońskiego Dnia Dziecka Kodomo No Hi.
W programie m.in.:
wybór najlepszego RAMENu w Warszawie, atrakcje dla dzieci organizowane przez Szkoły Językowe, Fundacje i Instytucje, pokazy i prelekcje m.in karate, tańca, warsztaty tańca Bon Odori, o święta japońskiech, o rodzajach zielonej herbaty i jej parzeniu, spotkania autorskie. Muzyka na żywo (japońska muzyka klasyczna) Shamisen and Wa-daiko. Warsztaty kulinarne robienia sushi dla dzieci i dorosłych.

NIEDZIELA

BIELANY

Spacer z przewodnikiem

20 maja (niedziela) o godzinie 11:00
Kiedyś spieszyła tu cała Warszawa, czyli zielone świątki na bielanach. Spacer biletowany, cena biletu 7 zł. Spotkanie – na przystanku tramwajowym “’UKSW“ przed wejściem do Lasku Bielańskiego, ul. Dewajtis. Poprowadzi Barbara Kujawa (Miłośnicy Warszawy i Mazowsza)

OCHOTA

Głośne czytanie na Skrze

20 maja (niedziela) o godz. 17:00
na stadionie Skry odbędą się „Głośne czytania”. Fragmenty książki Wembley, Wimbledon Wiktora Osiatyńskiego przeczytają aktorzy stołecznych scen teatralnych Przemysław Bluszcz, Sławomir Grzymkowski i Wiktor Korzeniewski. Czytaniom towarzyszy sportowa rozgrzewka prowadzona przez Łukasza Smolarowa (obowiązuje strój sportowy).

ŚRÓDMIEŚCIE

Strefa edukacyjna o HIV i AIDS

20 maja (niedziela) w godzinach 13:00 – 17:00
na Patelni przed Metrem Centrum stanie strefa edukacyjna „Miasto uczy”. Będzie można w niej porozmawiać z edukatorem lub terapeutą i dostać materiały informacyjne na temat HIV/AIDS.

ŚRÓDMIEŚCIE

Ostatni dzień wystawy

20 maja (niedziela)
Ostatni dzień wystawy plenerowej Turcja. Zabytki UNESCO na Placu Zamkowym, na którą serdecznie zaprasza Biuro Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w Polsce.
Stambuł, Góra Nemrut, Troja to zaledwie trzy z aż siedemnastu obiektów znajdujących się na tej prestiżowej liście. Spośród nich piętnaście miejsc stanowi dziedzictwo kulturowe, natomiast pozostałe dwa mają charakter kulturowo-przyrodniczy.

PRAGA POŁUDNIE

Spacer po Saskiej Kępie

20 maja (niedziela) o godzine 13:00

Rafał Dąbrowiecki, licencjonowany przewodnik warszawski i twórca serwisu „Butem po Wawie”, zaprasza spacer „Saska Kępa – jej dzieje i mieszkańcy”.
Saska Kępa, jak na dawną wyspę przystało, różni się znacznie od swojego najbliższego otoczenia. Otulona oceanem postindustrialnej Pragi i robotniczego Grochowa stanowi na prawym brzegu swoisty bastion „lewobrzeżności”. Już rzut oka na jej architekturę wystarczy, by zauważyć, że bliżej jej do Żoliborza niż Szmulek. Stanowi bowiem Kępa skansen modnej przed wojną architektury modernistycznej. Jednak Saska Kępa to nie tylko corbusierowskie pudełkowate wille, to także wyjątkowi mieszkańcy na czele z Agnieszka Osiecką, której postać urosła do rangi ambasadorki osiedla. Przewodnik na spacerze opowie m.in.:

  • jakie są związki Saskiej Kępy z historią panczenów,
  • gdzie mieszkała Aleksandra „taka jestem” Kozeł – porządna dziewczyna z Misia,
  • w którym domu mieszkał wynalazca trylinki i co to jest na Boga,
  • kto zaczynał jako wielki amant przedwojennego kina, a skończył jako rzemieślnik z Cepelii,
  • komu przeszkadzał nagi plastyk,
  • czy flirt poezji z reklamą jest opłacalny,
  • po których schodach wchodził Bodo,
  • po których schodach Bodo nie wchodził, a szkoda, bo ładne,
  • gdzie stołował się Picasso,
  • gdzie jest najstarszy dom Saskiej Kępy,
  • nóżki której mieszkanki Saskiej Kępy miały wpływ na estetykę popularnego Skaryszaka,
  • jak to w końcu było z kapciem Gomułki.

Zbiórka o godzinie 13:00 przed wejściem do parku Skaryszewskiego od strony ronda Waszyngtona, w pobliżu pomnika Ignacego Jana Paderewskiego (patrona parku). Wycieczka nie powinna trwać dłużej niż 2 godziny. Spacer jest darmowy, ale jeśli ktoś uzna, że przewodnik zasłużył na napiwek…

ŚRÓDMIEŚCIE

Koncert w Łazienkach

20 maja (niedziela) o godzinie 12:00 i 16:00
Koncert Chopinowski w Łazienkach Królewskich.
Koncerty Chopinowskie są jednym z wydarzeń muzycznych o najdłuższej tradycji, którą łączą ze świeżością interpretacji w wykonaniu najciekawszych osobowości muzycznych. Organizatorzy zapraszają do współpracy zarówno największe sławy muzyki klasycznej, jak i młodych, uzdolnionych pianistów rozpoczynających dopiero swoją karierę. To właśnie występom wybitnych pianistów oraz czarującej scenerii Łazienek Królewskich Koncerty Chopinowskie zawdzięczają miano kulturalnej wizytówki Stolicy.
Zagrają:
12:00 – Joanna Różewska
16:00 – Edward Wolanin

TARGÓWEK

 

Festiwal Artystyczny Targówek

20 maja (niedziela) w godzinach 12:00 – 19:00
w parku Bródnowskim odbędzie się 10. Festiwal Dzieci i Młodzieży Artystyczny Targówek. 900 młodych artystów i siedem godzin prezentacji scenicznych z obszaru muzyki, tańca i sztuki. W plenerowym miasteczku zaproponujemy wiele animacji, gier i zabaw wśród zieleni, szumu wody i z Parkiem Rzeźby w tle – zapewniają organizatorzy.

URSYNÓW

Dzień Cichociemnych

20 maja (niedziela) o godz. 13
pod Kopą Cwila w parku im. Romana Kozłowskiego odbędzie się szósta edycja Dnia Cichociemnych. W programie: ekspozycja historycznego wyposażenia i uzbrojenia cichociemnych oraz historycznych pojazdów wojskowych z Muzeum Wojska Polskiego; ekspozycja uzbrojenia i wyposażenia współczesnych jednostek specjalnych; stanowiska ekspozycyjne prezentujące historyczne oraz współczesne uzbrojenie i wyposażenie wojskowe; stanowiska prezentacyjne policji i straży miejskiej; stanowiska ekspozycyjne stowarzyszeń strzeleckich i grup rekonstrukcyjnych; prezentacja technik survivalowych; treningi i pokazy dynamiczne sztuk walki i samoobrony (Krav Maga Maor); gry terenowe tematycznie związane z historią cichociemnych; grochówka z kuchni polowej; strzelnice ASG; laser TAG – poligon laserowy; Shooting house – rekonstrukcja stanowiska treningowego jednostek specjalnych; plenerowe stanowisko gry bitewnej „Wrzesień 1939”; projekcje filmów dokumentujących skoki spadochronowe i historię cichociemnych; wystawa modeli redukcyjnych polskiego uzbrojenia z czasów II wojny światowej; stoiska ze sprzętem survivalowym i wyposażeniem taktycznym.

WAWER

Piknik na Urzeczu

20 maja (niedziela) w godzinach 14:00 – 22:00
przy ul. Droga Golfowa 1 odbędzie się piknik Zielone Świątki na Urzeczu.
Na pikniku wystąpią m.in. Janusz Prusinowski Kompania i Warszawskie Combo Taneczne. W programie zaplanowano także animacje, atrakcje rodzinne, warsztaty, zabawy i strefę smaku.

18 maja 2018 07:31
[fbcomments]