0

Zaproszenia na weekend

Ulica Marszałkowska i tramwaj warszawski
Ulica Marszałkowska – i tramwaj warszawski
fot. MPawlik

Czyt to maj? Ucieka, ucieka? Czy to on, nie czeka, nie czeka? Ech… to ostatni weekend maja. Kolejny maj za rok!

SOBOTA

MOKOTÓW

Spacer dziejami Służewa

26 maja (sobota) o godz. 15 przy ul. Nowoursynowskiej (róg Doliny Służewieckiej) odbędzie się spacer pt. Dzieje Służewa. Od wsi przez miasto ogród do blokowiska. Uczestnicy spacery prześledzą dzieje tego miejsca. Odnajdą relikty historycznej wsi. Zobaczą, co udało się zrealizować z jednego z nowocześniejszych projektów urbanistycznych lat 30. Warszawy, czyli „Miasta Ogrodu Służew”. Przyjrzą się także osiedlu Służew nad Dolinką, zdobywcy tytułu Mister Warszawy, o którym w czasach PRL z zachwytem rozpisywała się ówczesna prasa. Spacer będzie obfitował w liczne i ciekawe obiekty architektoniczne. Spacerujący odkryją przedwojenne budynki zrealizowane według projektów m.in.: Brunona Zborowskiego, Stanisława Zamecznika, Zasława Malickiego oraz Anny i Aleksandra Kodelskich. Zapoznają się również z twórczością jednego z polskich architektów II poł. XX w. – Jerzego Kuźmienki. Zobaczą też jedną z najlepszych budowli sakralnych, wzniesionych w Polsce po II wojnie światowej. Odwiedzą Służewski Dom Kultury, którego projekt autorstwa dwóch pracowni – WWAA i 137kilo – odbił się szerokim echem w całej Polsce.

PRAGA-PÓŁNOC

Żółwiowa impreza w ZOO

26 maja (sobota) w godzinach 11:00-15:00
w ZOO odbędzie się Dzień Żółwia. Podczas imprezy będzie można: posłuchać opowieści o tym, jak wygląda przywracanie żółwi do naturalnego środowiska, uzyskać porady dotyczące hodowli żółwia, dowiedzieć się, jakie są różnice między żółwiami wodnymi a lądowymi, czy sprawdzić, co jest przysmakiem żółwi. Dodatkowo zaplanowano m.in. spotkanie z dużym żółwiem promienistym Robocopem – mieszkańcem Ośrodka CITES – oraz jego nieco mniejszymi kolegami; konkurs na przebranie „I ty zostań żółwiem”; grę „Odkryj tajemnice żółwi”; warsztaty plastyczne „Żółwik dla mamy”; animacje dla dzieci i konkursy z nagrodami; żółwie koło fortuny oraz pokazowe karmienia zwierząt. Zaplanowano również premierę książki „Idziemy do zoo! Poznaj i pokoloruj naszych mieszkańców”.

ŚRÓDMIEŚCIE

Otwarcie sklepu z winylami

26 maja (sobota) o godz. 15:00
w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich przy ul. Brackiej 25 odbędzie się otwarcie sklepu Winyl Market. Dzięki współpracy ze sklepem Winylownia i ekipą Tysiące Winyli, Digger Dogz oraz lokalnymi diggerami, asortyment sklepu stanowić będą płyty nowe i używane w różnej stylistyce, a na start przywitamy Was 4000 winyli – informują organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE

Piknik rodzinny na Ciasnej

26 maja (piątek) w godz. 10:00-13:00
na terenie Szkoły Podstawowej nr 158 przy ul. Ciasnej 13 odbędzie się rodzinny Piknik Sąsiedzki „Mama i ja”. Program pikniku obejmuje m.in. aktywności ruchowe: tor przeszkód dla dzieci i rodziców, slackline czy rzut do kosza; plenerowy salon piękności; malowanie buziek dla najmłodszych; zajęcia plastyczne i stolarskie; gry przestrzenne; bańki mydlane; zabawy dla najmłodszych na dmuchańcu; kącik malucha; Piosenka dla Mojej Mamy; bezpłatny poczęstunek i zimne napoje.

ŚRÓDMIEŚCIE

Ekologia na Oboźnej

26 maja (sobota) od godz. 11:00
przy ul. Oboźnej 11 odbędzie się piknik ekologiczny połączony z kiermaszem roślin. Organizatorzy planują rozdawać cebulki i nasiona kwiatów, torby ekologiczne i inne gadżety przydatne miejskim ogrodnikom. Oddział Mazowiecki Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu przeprowadzi warsztaty dendrologiczne, podczas których będą m.in. omawiane miejskie gatunki drzew i krzewów oraz ich znaczenie w miejskiej tkance. W programie wydarzenia są też wspólne sadzenie roślin, animacje dla dzieci oraz kiermasz roślin. Uczestnicy programu #ZieloneŚródmieście mogą liczyć na zniżki u producentów roślin, za sprawą kuponu, który przygotowaliśmy i który będzie można odebrać w dniu wydarzenia – informują urzędnicy.

ŚRÓDMIEŚCIE

Święcenia nowych księży

26 maja (sobota) o godz. 10:00
w archikatedrze warszawskiej przy ul. Kanonii 6 zaplanowano święcenia kapłańskie z rąk kard. Kazimierza Nycza. Łącznie święcenia przyjmie 21 diakonów. Piętnastu z nich przygotowywało się do kapłaństwa w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, sześciu w Archidiecezjalnym Seminarium Duchownym »Redemptoris Mater«. Również oni przez najbliższe cztery lata będą posługiwać w archidiecezji warszawskiej – informuje archidiecezja warszawska.

URSYNÓW

Piknik leśny przy Rydzowej

26 maja (sobota) o godz. 11:00
przy ul. Rydzowej rozpocznie się piknik „Leśne Rodzinki”. Podczas pikniku uczestnicy poznają, jakie rodziny zwierząt żyją w lesie. Niektóre ze zwierząt będziemy mogli zobaczyć, dotknąć ich, o innych usłyszymy, a jeszcze inne zaobserwujemy w lesie podczas wycieczki. Zobaczycie, jak leczy i rehabilituje się dzikie zwierzęta, jakich okazów nie można przywozić do Polski z wakacji, oraz sami będziecie mogli poczuć się jak zwierzęta, pokonując rodzinny tor przeszkód – informują organizatorzy.

TARGÓWEK

Wiechowisko – wielki finał

26 maja (sobota) w godz. 11:00-22:00
w parku Wiecha odbędą się finał i gala Turnieju Wypowiedzi Satyrycznej o Laur Wiecha. „Impreza towarzyszy piknikowi Targówek Satyryczny Wiechowisko, organizowanemu przez Urząd Dzielnicy Warszawa-Targówek. Wysłuchają państwo gawęd, piosenek, opowieści pełnych humoru warsiaskiego i nie tylko. Zapraszamy do konkursów, pokazów, spotkania z wyjątkowymi artystami” – informują organizatorzy.

URSUS

Dzień Matki w Ursusie

6 maja (sobota) w godz. 15–21 w parku Czechowickim odbędą się bieg uliczny oraz impreza z okazji Dnia Matki w Ursusie. Na gości czekają atrakcje, m.in. wyprawa kulinarna Teo Vafidisa połączona z warsztatami kulinarnymi dotyczącymi kuchni greckiej, potańcówka dla mieszkańców oraz wystawa plenerowa „Grecja Nieznana”. Podczas wydarzenia wystąpią m.in. Young Ursus Voices, Goose Bumps oraz SKANER. Wstęp wolny.

WOLA

Impreza w Parku Sowińskiego

26 maja (sobota) w godz. 12:00-17:00
w parku Sowińskiego odbędzie się Dzień Rodziny. Najmłodszych na pewno zainteresuje fantastyczny spektakl fakira, który dwukrotnie da pełen brawurowych manewrów i owiany aurą tajemniczości pokaz. Podobnie jak iluzjonista, który zaprosi zgromadzonych gości do wspólnej, interaktywnej zabawy. Na najmłodszych czekać będą też m.in. kreatywny Kącik Małego Artysty, obsługiwane przez doświadczone animatorki stoisko do artystycznego malowania twarzy farbami, Akademia Boba Budowniczego dla małych konstruktorów czy Akademia Baniek Mydlanych dla wszystkich. W takcie, gdy dzieci będą się bawić, na rodziców również będą czekać ciekawe atrakcje. Panie będą mogły odbyć specjalne warsztaty makijażu i wizażu, poddać się zabiegom kosmetycznym czy skorzystać z porady dietetyka. Na panów będzie czekać specjalny kącik majsterkowicza, a na wszystkich warsztaty zdrowego gotowania –informują urzędnicy.

WOLA

Koncert muzyki Waglewskich

26 maja (sobota) o godz. 20:00
w Pokoju na Lato przy ul. Towarowej (róg ul. Grzybowskiej) odbędzie się koncert: Fisz Emade Tworzywo. Uczestnicy będą bawić się przy dźwiękach muzyki braci Bartosza i Piotra Waglewskich. Panowie działają jako duet producencko-muzyczny od 2002 r. Ich twórczość nawiązuje przede wszystkim do stylistyki hip-hopowej, choć artyści nie stronią także od innych gatunków, co potwierdza zdobycie przez nich Fryderyka w kategorii „Album roku – elektronika/indie/alternatywa” – informują organizatorzy.

NIEDZIELA

BEMOWO

Psi piknik na sportowo

27 maja (niedziela) w godzinach 10:00–16:00.
Pies na Medal – IV Sportowy Piknik z Psem na Bemowie. Wydarzenie organizowane jest przez Dzielnicę Bemowo wraz z Psią Szkołą Bemowo. To okazja do promocji sportów kynologicznych i aktywnego spędzania czasu ze swoim czworonogiem. Tegoroczna edycja ponownie odbędzie się na terenie OSiR Bemowo przy ul. Obrońców Tobruku 40. Organizatorzy zapewniają świetną zabawę, pokazy psich „zawodów” i sportów oraz konkursy dla publiczności. Uczestnicy będą mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w różnych konkurencjach. Ci, którzy nie mają psa, również znajdą coś dla siebie. W programie Ogólnopolskie Zawody Rally-o, treningowe zawody agility oraz nowość na naszym pikniku zawody Top Speed Dog. Dla dzieci animacja piknikowa, zabawy i quizy. W przerwach między zawodami konkursy dla małych i dużych oraz liczne pokazy psich umiejętności.

MOKOTÓW

Spotkanie dyskusyjne o sztuce

27 maja (wtorek) o godz. 17:00
w Pawilonie Sztuki ERGO Hestia przy ul. Kostrzewskiego 1 odbędzie się spotkanie i dyskusja pt. „Kryteria malarstwa”. Bezpośrednim kontekstem oraz tłem dla dyskusji będzie wystawa malarstwa Izabeli Chamczyk – Sensation. W spotkaniu oprócz samej artystki wezmą też udział teoretycy i krytycy sztuki – Aleksander Celusta, Magdalena Ujma oraz Iwo Zmyślony.

PRAGA-PÓŁNOC

Spacer z panem Anatolem

27 maja (niedziela) godzina 10:00
Warszawska Praga po rosyjsku czyli po śladach obecności Rosjan na warszawskiej Pradze oprowadzi (za darmo) artysta rzeźbiarz i licencjonowany przewodnik, pan Anatol Karoń, któy wyjaśni m.in:

  • Dlaczego Cerkiew Najświętszej powstała właśnie na Pradze?
  • Dlaczego Park Praski wcześniej nazywał się Aleksandryjski?
  • Gdzie szukać śladów po Orenburskim Pułku Kozaków?

Miejsce spotkania Muzeum Warszawskiej Pragi ul. Targowa 50/52

ŚRÓDMIEŚCIE

Specjalny pokaz fontann

27 maja (wtorek) w Multimedialnym Parku Fontann odbędzie się „Warszawa Dzieciom. Warszawski Dzień Energii 2018”. W tym roku Multimedialny Park Fontann w Warszawie zamieni się w park pozytywnej energii i dziecięcych zabaw, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Mali artyści, naukowcy i sportowcy będą mogli wziąć udział w licznych konkursach, warsztatach, grach i aktywnościach sportowych – informują organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE

Muzyka Straussów w Dolince

27 maja (niedziela) w godz. 12–17 w Dolince Szwajcarskiej przy ul. Chopina 5 odbędzie się Piknik Rodziny Straussów. W programie m.in. koncerty utworów skomponowanych przez członków rodziny Straussów o godz. 12 oraz o godz. 16, pokaz tańca klasycznego oraz flamenco, kącik małego muzyka, zabawy i animacje dla najmłodszych (wróżkowy kącik, bajkowe postacie, wata cukrowa, malowanie twarzy, pokazy iluzji) oraz warsztaty z szalonym naukowcem dla starszych dzieci.

ŚRÓDMIEŚCIE

Spacer z przewodnikiem

27 maja (niedziela) godzina 11:00.
Zamachy w Warszawie. Spotklanie z przwodnikiem  przy pomniku de Gaulle’a. Warszawa nie zawsze była takim bezpiecznym i wolnym od zamachowców miastem jak dziś. Pierwsza połowa XX wieku szczególnie obfitowała w wydarzenia, które wywoływały grozę w warszawiakach. Zapraszamy Państwa na otwarty spacer varsavianistyczny śladami zamachów, jakie miały miejsce w Warszawie. Pospacerujemy wspólnie w poszukiwaniu miejsc z nimi związanymi. Spacer jest otwarty. Każdy może dołączyć i nieprzewidziana jest żadna opłata. Jednak jak Państwo zechcą dać prowadzącemu napiwek, to tenże się na pewno nie obrazi. Spotykamy się przy pomniku Charles De Gaulle’a, który się znajduje przy byłym domu partii przy rondzie jego imienia. Spacer potrwa około półtorej godziny (max 2 godz).

ŚRÓDMIEŚCIE

Spacer ulicą Poznańską

27 maja (niedziela) o godz. 15 przy Al. Jerozolimskich 47 (róg ul. Poznańskiej) rozpocznie się spacer „Prawdziwe życie na ul. Poznańskiej”. „Legendarna, przed I wojną jedna z najważniejszych ulic Śródmieścia, do dziś zachowała wiele z dawnej atmosfery. Będzie mowa o warszawskiej secesji zachowanej i nie, wyjątkowych obiektach projektowanych przez Marka Leykama czy pierwszym w Warszawie przedwojennym budynkiem, który bez cudzysłowu można nazwać socrealistycznym. O reprywatyzacji i o Mironie Białoszewskim, któremu tu właśnie zabierano »piec podobny do bramy triumfalnej«. O córach Koryntu, które współtworzą legendę ulicy, opisywane m.in. przez Marka Nowakowskiego, lokalach gastronomicznych dawnych i współczesnych, wątkach ze »Złego« i paru nie mniej ciekawych rzeczach” – informuje Praska Ferajna.

TARGÓWEK

Turniej Rycerski na Bródnie

27 maja (niedziela) w godz. 11.30–20 w parku Bródnowskim odbędzie się XXII Turniej Rycerski o Szablę Króla Zygmunta III Wazy „Polskie drogi ku niepodległości na przestrzeni wieków”. W ramach wydarzenia zaplanowano m.in. Jarmark Rzemiosł Dawnych, Rękodzieła Artystycznego, Ludowego i Archeologii Doświadczalnej; blok animacji i zabaw dla dzieci oraz koncert orkiestry dętej, a także sam turniej.

WILANÓW

Warsztaty kulinarne

27 maja (niedziela) w godz. 12–14 w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbędą się warsztaty kulinarne dla dorosłych pt. Staropolski obiad jarski.
Kuchnia staropolska pełna była zagadek, kontrastów i niecodziennych połączeń smakowych. To doborowa mieszanka wielu kultur, w której tradycje Zachodu doprawione są wyraźnymi smakami Wschodu. Dawni kucharze byli artystami dbającymi o koncept, treść i wyrafinowaną formę dzieła” – informują organizatorzy. „Gdzie w tym wszystkim mieści się przekonanie, że jedzono dużo, tłusto i niezdrowo? Sprawdźcie sami – zachęcają. Udział kosztuje 50–80 zł.

WOLA

Startuje Nocny Market

27 maja (niedziela) o godz. 17 przy ul. Towarowej 3 odbędzie się rozpoczęcie trzeciego sezony Nocnego Marketu. Trzeci sezon będzie smakował jeszcze lepiej. Jak zawsze czekać na Was będą: najlepsi wystawcy streetfoodowi o różnorodnej ofercie gastronomicznej, punkty usługowe, m.in. stanowisko tatuatorskie, barber shop, strefa lifestyle, strefa muzyczna, wystawy, solidnie zaopatrzone bary, mnóstwo wspólnych stołów i miejsc do siedzenia – informują organizatorzy. Nocny Market będzie funkcjonował w każdy weekend od 25 maja: piątek, sobota w godz. 17–1, niedziela – 16–23, a od 31 maja także czwartki – 17–24.

WOLA

Święto wawelberczyków

27 maja (niedziela) po godz. 12 w Kolonii Wawelberga odbędzie się IV Święto Kolonii Wawelberga. „W 120. rocznicę rozpoczęcia budowy kolonii pragniemy przypomnieć jej historię i idee, jakie przyświecały powstaniu tego miejsca. Chcemy też upowszechnić wiedzę o najważniejszym dziele Hipolita Wawelberga – utworzonej w 1895 r. Szkole Technicznej im. Hipolita Wawelberga i Stanisława Rotwanda, która miała wielki wpływ na przyszły rozwój Polski. Dzięki temu wizjonerskiemu projektowi w dniach odzyskania niepodległości Polska dysponowała liczną grupą świetnie wykształconych inżynierów i techników, którzy stanęli w awangardzie nowo powstałej armii polskiej, licznie wsparli najważniejsze dla nowej Polski budowy” – informują organizatorzy. Wybudowane 120 lat temu budynki Kolonii Wawelberga to najstarsze istniejące osiedle mieszkaniowe w Warszawie, zlokalizowane między ul. Górczewską 15, 15A i ul. Wawelberga 3. Powstało z myślą o robotnikach z warszawskiej Woli.

25 maja 2018 14:14
[fbcomments]