0

Zaproszenia na weekend

Pomnik Juliusza Słowackiego na pl. Bankowym w Warszawie (ech, gdyby nie ten autokar zaparkowany gdzie nie wolno, na który milczącą zgodę dają urzędnicy tak ratusza jak i Wojewody)
Pomnik Juliusza Słowackiego – na pl. Bankowym w Warszawie (ech, gdyby nie ten autokar zaparkowany gdzie nie wolno, na który milczącą zgodę dają urzędnicy tak ratusza jak i Wojewody)
fot. MPawlik

W pierwszy weekend wakacji polecamy wybrane wydarzenia w Warszawie, na które serdecznie zapraszamy.

SOBOTA

PRAGA-PÓŁNOC

Kino w plenerze

30 czerwca (sobota) o godz. 21:30
w Zoo Markecie przy al. Solidarności 55 zaplanowano kino plenerowe. Wejście bezpłatne. Z uwagi, że seanse filmowe odbywają się za sprawą naszej kawiarni, prosimy o niewnoszenie własnego alkoholu na teren kina. Zakup napojów możliwy jest na miejscu przed seansem, w jego trakcie jak i po nim w kawiarni Zoo Market – informują organizatorzy.

PRAGA-PÓŁNOC

Spacer po śladach partycypacji

30 czerwca (sobota) o godz. 12:00
w gmachu głównym dyrekcji PKP przy ul. Targowej 74 odbędzie się spacer śladem projektów z budżetu partycypacyjnego na Pradze-Północ. Trasa spaceru: ul. Wileńska, ul. Inżynierska 3 (tablica MSI: Składy Towarzystwa Akcyjnego Przechowywania i Transportowania Mebli i Towarów A. Wróblewski i sp.), ul. Inżynierska 5 (tablica MSI: Fabryka Armatur, Wyrobów Blacharskich K. Junga), ul. Stalowa 8 (Praska Galeria Sław), ul. Stalowa 28 (tablica MSI: Kamienica Leopolda Daaba), ul. Stalowa 34 (tablica MSI: Fabryka mydeł toaletowych, perfum i kosmetyków „Florange”), ul. Stalowa 41 (tablica MSI: Bazar Pachulskiego), ul. Środkowa 9 (tablica MSI: Budynek Ogniska Wychowawczego „Praga” Zespołu Ognisk Wychowawczych im. Kazimierza „Dziadka” Lisieckiego), ul. Środkowa 20 (tablica MSI: Piekarnia W. Pyrzakowskiego), Strzelecka 11/13 (tablica MSI: Dom Konopackiego), róg ul. 11 Listopada i ul. ul. Konopackiej (tablica MSI: Kiosk elektryczny), ul. 11 Listopada 22 (tablica MSI: Fabryka Wyrobów Gumowych „Brage”), skwer Żurowskiego, ul. Ratuszowa 10 (tablica MSI: Osiedle Praga I), ul. Jagiellońska, motyli zakątek przy pl. Hallera, tężnia solankowa przy pl. Hallera.

ŚRÓDMIEŚCIE

Festiwal wegański nad Wisłą

30 czerwca (sobota) o godz. 12:00
na bulwarze Flotylli Wiślanej rozpocznie się Wege Festiwal Warszawa. Będzie to okazja do spędzenia czasu razem, z pysznym jedzeniem i zimnymi trunkami. Jak zawsze będą czekały nas Was najlepsze wegedania od restauracji z całej Polski – zapewniają organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE

30 czerwca (sobota)

Spacer po wystawie

w Muzeum nad Wisłą przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 22 odbędzie się bezpłatne oprowadzania po wystawie finałowej konkursu APH. W godz. 11–12.30 zaplanowano spacer po ekspozycji, na której prezentowanych jest 25 różnorodnych formalnie i tematycznie prac finalistów konkursu APH. Spotkanie poprowadzi członkini jury konkursu APH i prezeska fundacji Bęc Zmiana Bogna Świątkowska. Natomiast w godz. 13–14 odbędzie się oprowadzanie po wystawie pokonkursowej „Artystyczna Podróż Hestii” dla osób niedosłyszących i niesłyszących. Spacer po wystawie z tłumaczeniem fonicznym (język polski) to rzadka okazja do zapoznania się z artystycznymi propozycjami młodych twórców – zapewniają organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE

Bieg na PKiN

30 czerwca (sobota) o godz. 10:00
w Pałacu Kultury i Nauki rozpocznie się 4. Bieg im. Stanisława Tyma. Zawodnicy będą musieli wbiec na XXX piętro PKiN. „30 pięter pałacu skutecznie weryfikuje przygotowanie kondycyjne i sprawnościowe zawodników, przed którymi kilka klatek schodowych, 800 stopni, zmienne wysokości pięter i kręta droga na sam szczyt” – informują organizatorzy. „W imprezie może wziąć udział każdy, a nagrody przewidziano nie tylko dla najlepszych – planujemy także wyróżnić zdobywcę 63. miejsca, które w tym roku będzie miejscem specjalnym z okazji urodzin wiecznie młodego Pałacu Kultury” – dodają [LINK].

ŚRÓDMIEŚCIE

Śniadanie w Ogrodzie

30 czerwca (sobota) w godz. 11:00–20:00
w Ogrodzie Krasińskich odbędzie się śniadanie literackie. Urzędnicy zapraszają do stoiska Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, w którym wśród wiklinowych koszy, piknikowych koców i lokalnych smakołyków uczestnicy będą mogli rozmawiać o książkach nagrodzonych i nominowanych w tegorocznej edycji nagrody. W literackim pikniku Biblioteki Narodowej, jak co roku, wezmą udział pisarze, poeci, ilustratorzy, literaturoznawcy i aktorzy, a także przedstawiciele najciekawszych polskich wydawnictw.

ŚRÓDMIEŚCIE

Spotkanie z Xięciem

30 czerwca (sobota) o godz. 15:00
w Prywatnej Żeńskiej Szkole im. Cecylii Plater-Zyberkówny przy ul. Pięknej 24/26 odbędzie się spotkanie z księciem Janem Żylińskim. Temat spotkania: Jak dzisiaj przywrócić w Polsce historyczną rolę arystokracji i monarchii? Doświadczenia i strategia księcia Jana Żylińskiego z Londynu.

URSYNÓW

Spacer po Ursynowie

30 czerwca (sobota) o godz. 15:00
przy ul. Nugat 5 (róg ul. Nowoursynowskiej) odbędzie się spacer „Z Wolicy przez Natolin na Kabaty”. Wolica, Kabaty, Moczydło… To nazwy dawnych wsi, które jeszcze w latach 60. XX w. tętniły życiem. Od lat 70. budujący się Ursynów pożera je w tempie błyskawicznym. Każda z nich ma bogatą historię, pierwsze wzmianki o nich pochodzą z XV, XVI, a nawet z XIV w.! Świadectw materialnych jest coraz mniej. Drewniane chałupy, które były powszechne jeszcze kilkadziesiąt lat temu, zniknęły. W dawnej wsi Wolica znajdziemy najwięcej pozostałości po dawnych zabudowaniach wiejskich. Wkrótce i one mogą przejść do historii. Zapraszam na spacer, podczas którego spojrzycie na dzielnicę Ursynów z kompletnie innej strony. Usłyszycie o dawnych wsiach, folwarkach, PGR-ach, bażantach, rzekomych tureckich jeńcach oraz o Bolesławie Bierucie. Poznacie historię wyjątkowego miejsca nie tylko na mapie Ursynowa, lecz także całej Warszawy. Dowiecie się, jak wyglądały początki, lata świetności oraz sekretne PRL-owskie dzieje zespołu pałacowo-parkowego w Natolinie. Będziemy spacerować po »kocich łbach« pamiętających lata świetności »szlaku królewskiego«, którego historia liczy ponad 1000 lat i którego niemym świadkiem jest dąb Mieszko. Będziecie mogli również liczyć na wyjątkowe perełki architektoniczne. Przyjrzycie się ciekawym realizacjom i poznacie spektakularne niezaistniałe projekty stworzone dla tego fragmentu Warszawy – piszą organizatorzy.

WILANÓW

Koncert Nigela Kennedy’ego

30 czerwca (sobota) o godz. 21:00
w Muzeum Króla Jana III odbędzie się letni koncert na dziedzińcu. 30 czerwca zaplanowano koncert Nigela Kennedy’ego, angielskiego skrzypka, który w mistrzowski sposób łączy jazz z klasycznym brzmieniem orkiestry smyczkowej L’Orchestre du Joli Bord. Artysta zagra utwory Bacha i Gershwina oraz zaprezentuje własną kompozycję „The Magician of Lublin”, po raz pierwszy wykonywaną w Polsce.

1 lipca poniżej.

WŁOCHY

Protest w sprawie LOTu

30 czerwca (sobota) o godz. 18:00
na rogu ul. 17 Stycznia 49 oraz ul. Żwirki i Wigury odbędzie się pikieta Rady OPZZ województwa mazowieckiego, Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego oraz Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych. Milczarski zwolnił dyscyplinarnie liderkę Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Monikę Żelazik. Milczarski zarzucił Żelazik działania na niekorzyść spółki, psucie jej wizerunku, jak też stwarzanie niebezpieczeństwa dla pasażerów. Zarzuty wobec Żelazik są bezpodstawne i stanowią część nagonki na związki zawodowe, która od wielu tygodni trwa w PLL LOT. Zarząd PLL LOT łamie podstawowe prawa pracownicze i dąży do zastraszenia związków zawodowych. Prawo pracy nie przewiduje kar dla pracowników za informowanie opinii publicznej o tym, że są oni niezadowoleni z warunków pracy, zaś groźby i szykany wobec związków zawodowych są sprzeczne z Konstytucją RP i ustawą o związkach zawodowych. W PLL LOT mają miejsce największe patologie polskiego rynku pracy – tłumaczą organizatorzy.

NIEDZIELA

OCHOTA

Festiwal lodów

1 lipca (niedziela) w godz. 12–19:00
w Pubie Iskrze przy Polu Mokotowskie przy ul. Wawelskiej 5 (teren Skry) odbędzie się Festiwal Lodów Rzemieślniczych. W jednym miejscu znajdziecie najlepsze lody rzemieślnicze w najbardziej pożądanych smakach – zielona herbata matcha, oreo czy o smaku bezy z markują – informują organizatorzy. Wstęp wolny.

MOKOTÓW

Bomba w górę! Derby!

1 lipca (sobota) o godz. 14:00
na Torze Służewiec odbędzie się Gala Derby. Podczas niedzielnej Gali rozegranych zostanie osiem gonitw. Najważniejszą z nich jest Derby (godz. 17.45) – klasyk dla koni pełnej krwi angielskiej. Prestiż biegu o Błękitną Wstęgę wynika m.in. z faktu, że mogą w nim startować jedynie trzyletnie konie. Oznacza to, że koń może wziąć w nim udział jeden jedyny raz w życiu. W tym roku zgłoszono do niego 18 wierzchowców (16 ogierów i dwie klacze). Wśród zapisanych koni warto zwrócić uwagę na ogiery: Fabulous Las Vegas – zwycięzca gonitw o Nagrody Rulera i Iwna; Medrock – triumfator tegorocznej Nagrody Strzegomia; Fox Trot Galeste – najlepszy w Memoriale Jerzego Jednaszewskiego oraz klacz Akademię – pierwszą w biegu o Nagrodę Soliny. Suma nagród w Derby wynosi 175 tys. zł (100 tys. zł za pierwsze miejsce) – informują organizatorzy. Oprócz gonitwy dnia zaplanowano również gonitwę o Nagrodę Prezesa Totalizatora Sportowego dla najlepszych czteroletnich i starszych folblutów (godz. 16.45), rywalizację w Memoriale Fryderyka Jurjewicza (godz. 15.30) oraz w gonitwie o Nagrodę Novary (godz. 16). W trakcie Gali Derby odbędzie się konkurs na najpiękniejszy kapelusz. „Co roku jego uczestniczki prześcigają się w fantazyjnych nakryciach głowy, które są dodatkową atrakcją tego dnia. Na panie, których kapelusze zauroczą jury, czekają atrakcyjne upominki” – informują. Z myślą o najmłodszych przygotowana zostanie specjalna strefa, w której dzieci będą miały możliwość pojeździć elektryczną kolejką, poskakać na minibungee, wspiąć się na ściankę czy zrobić zdjęcie w fotobudce.

ŚRÓDMIEŚCIE

Plac Saski za caratu

1 lipca (niedziela) o godz. 15:00
przy Grobie Nieznanego Żołnierza rozpocznie się spacer „Plac Saski na przełomie XIX i XX w.”. „Spacer poprowadzi nasz gość specjalny, Andrzej Buczyński ze Studium Europy Wschodniej UW, znawca XIX-wiecznej Rosji. Znany nam współcześnie z ceremonialnych odpraw i apeli żołnierzy pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego ponad wiek temu też był sceną popisów wojskowej musztry. Z tą różnicą, że nie Wojska Polskiego, a Rosyjskiej Imperatorskiej Armii. To różne, okręgowe sztaby i zarządy tej ostatniej licznie lokowały tam swoje biura, adaptując w tym celu historyczne pałace albo specjalnie wznosząc istniejące do dzisiaj budynki. O duchowy wymiar służby carskich żołnierzy i oficerów troszczyła się głównie Cerkiew prawosławna. I jakkolwiek plac był miejscem budowy największej w Królestwie Polskim świątyni diecezjalnej, to tymczasowa kaplica na budowie obsługiwana była już przez kler z pobliskiej cerkwi przy sztabie Warszawskiego Okręgu Wojskowego. To jest przez duchownych służących w zarządzie protoprezbitera armii i floty” – opisują organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE

Wystawa prac Beksińskiego

8 kwietnia (niedziela) w godzinach 17:00 – 18:30.
W związku z sukcesem wystawy „Beksiński – In hoc signo vinces”, która odbyła się w Galerii Roi Dore na przełomie 2017 i 2018 r., Galeria Roi Doré, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Dziekaniej 1  maj zaszczyt zaprosić Państwa na wystawę Beksiński – In hoc signo vinces 20 obrazów (a także rysunki oraz fotografie) artysty, pochodzących z kolekcji prywatnej.

ŚRÓDMIEŚCIE

Stacja Filtrów na Filtrowej

1 lipca (niedziela) w godz. 9–16:00
w Stacji Filtrów przy ul. Koszykowej 81 odbędą się Dni Otwarte w Stacji Filtrów. Stacja należy do systemu wodociągów warszawskich zaprojektowanych i wybudowanych w latach 1883–1886. W latach 1973 i 2008 większość obiektów znajdujących się na terenie Zespołu Stacji Filtrów została wpisana do rejestru zabytków. W 2012 r. cały kompleks został uznany za pomnik historii.

WILANÓW

Koncert Aleksandra Dębicza

1 lipca (niedziela) o godz. 17:00
w Muzeum Króla Jana III odbędzie się letni koncert na dziedzińcu. Organizatorzy zapraszają do muzycznego świata klasyki, do którego gości zabierze pianista Aleksander Dębicz. Tego wieczora nie zabraknie również improwizacji i eksperymentów z formą, dla których punktem wyjścia będą najważniejsze utwory opowiadające o wolności – zapewniają. Wstęp kosztuje 20–200 zł w zależności od wybranego miejsca na widowni.

ŚRÓDMIEŚCIE

Spacer z przewodnikiem

8 kwietnia (niedziela) o godzinie 11.05.
Historyk i przewodnik warszawski Adrian Sobieszczański  zaprasza na spacer po ul. Foksal. Spotykanie pod Pałacem Zamoyskich (siedziba SARP).
Foksal pozostaje nadal jedną z najpiękniejszych ulic Warszawy. Ze zniszczeń wojennych ulica wyszła bez większego uszczerbku, zachowując swój przedwojenny urok. Zabudowana kamienicami i pałacykami tworzy niezwykły klimat tej części Śródmieścia. Ale Foksal to także jedna z częściej zmieniających swoją nazwę ulic Warszawy. Otwarta tu w 1947 Kameralna była miejscem spotkań dla PRL-owskiej inteligencji, bohemy artystycznej i dziennikarzy.
Na spacerze przewodnik odpowie na następujące pytania:

  • Kto wiosłował w WTW?
  • Dlaczego musiał zginąć sanacyjny minister?
  • Gdzie znajdował się polski Watykan?
  • Gdzie przy dźwiękach „Walczyka Warszawy” tańczyła Marta z Halskim?
  • Co wspólnego z Foksalem miał Charles de Gaulle?
  • Jakie morderstwo wstrząsnęło przedwojenną Warszawą?
  • Co „mniey boli” niż Ojczyzna w niewoli ?
  • Dlaczego nazwę Foksal zmieniono na Jugosłowiańskiej Brygady Pracy?
  • Co wspólnego ma Foksal z Królem Stanisławem Augustem?
  • Gdzie miał swoja kamienicę słynny warszawski cukiernik?
  • Co łączy ordynata z Kozłówki z Foksalem?

Czas trwania wycieczki do 2h.
Za udział w wycieczce nie jest przewidziana żadna opłata, jeżeli natomiast uznają Państwo, że przewodnik zasłużył na napiwek…

ŚRÓDMIEŚCIE

Spacer z przewodnikiem

8 kwietnia (niedziela) godzina rozpoczęcia: 13:00
Socrealistyczna Warszawa. Cały naród buduje swoją stolicę
Spotkanie pod Kinoteką w PKiN, Plac Defilad 1

Królowa Holandii Juliana miała powiedzieć na widok Pałacu Kultury „mały, ale gustowny”. Dyskusyjne stwierdzenie biorąc pod uwagę fakt, że gmach ma powyżej 230 metrów wysokości, dysponuje ponad 12 ha powierzchni użytkowej, a do jego budowy zużyto 40 mln cegieł i 28 tys. m kw. marmuru. Do dzisiaj „dar Stalina” góruje nad Warszawą, a w latach powojennych w otoczeniu gołych ścian zrujnowanych kamienic robił wręcz piorunujące wrażenie. Architekturę socrealizmu krytykuje się za przeskalowanie i nachalną ornamentykę w służbie „jedynie-słusznej” idei. Z drugiej strony współcześnie budynki z początku lat 50-tych stanowią jedną z największych atrakcji turystycznych Warszawy. Dlatego zastanowimy się w jakim stopniu socrealizm przetrwał próbę czasu. Przyjrzymy się rzeźbom budowniczych Polski Ludowej – „górników, hutników , chłopów i twórczej inteligencji”, którzy wspólnie budowali nowy, „lepszy świat”. Oczywiście „lepszy świat” z perspektywy socjalistycznej propagandy, chociaż entuzjazm mieszkańców Warszawy dla powstających osiedli MDM-u nie zawsze był udawany.

Spacer poprowadzi licencjonowany przewodnik Piotr Hummel z WAWstep.

URSYNÓW

Gala Derby 2018

8 kwietnia (niedziela) w godzinach 13:00 – 18:00
Zapraszamy na wielkie wydarzenie sezonu 2018 – Galę Derby.na Tor Wyścigów Konnych Służewiec przy ul. Puławska 266
Historia Derby w Polsce sięga aż 1896 roku, kiedy po raz pierwszy rozegrano tę gonitwę. Jest to najważniejsza klasyczna gonitwa selekcyjna dla 3-letnich ogierów i klaczy. Pierwowzorem jest oczywiście angielskie Derby w Epsom. Nazwa gonitwy wywodzi się od nazwiska Lorda, który jako pierwszy (w ramach zakładu) zorganizował wyścigi w znanej nam obecnie formie. W Polsce Derby rozgrywane jest tradycyjnie w pierwszą niedzielę lipca, a jego dystans jest zbliżony do pierwowzoru – 2400 m.
Tradycyjnie oprócz gonitwy Derby rozegrana zostanie gonitwa o Nagrodę Prezesa Totalizatora Sportowego

Bilety
Cena biletu dla osoby dorosłej do strefy B – 12zł.

Dojazd
Na przykład komunikacją miejską, m.in. jeżdżącym co pół godziny z pętli przy stacji Metro Wilanowska bezpośrednio na tor „wyścigowym” autobusem linii 300 lub jadącymi w kierunku Piaseczna autobusami linii 709, 715, 727, 739 (przystanek na żądanie „Wyścigi”) oraz tramwajami: 4, 10 i 35 na pętlę Wyścigi, skąd trzeba przejść piechotą do Alei Wyścigowej. Na Służewiec można również dojechać samochodem – wjazd od ulicy Puławskiej 266.

WILANÓW

Wizyta u króla

8 kwietnia (niedziela) godzina rozpoczęcia: 10:30
warsztaty dla dzieci w Wilanowie
W czasie wizyty u króla Jana III udamy się na spacer po królewskich apartamentach. W dawnej rezydencji władcy obejrzymy jego portrety, przedmioty oraz malowidła sławiące jego męstwo. Ukryta w nich historia tworzy barwną opowieść o losach tego walecznego monarchy. Jak przebiegała edukacja króla, jakie książki król gromadził? – dowiemy się tego, rozwiązując karty zadań i przypatrując się malowidłom w dawnej bibliotece królewskiej. Zobaczymy, w co ubierał się król, i przekonamy się, ile czasu zajmowało mu przepasanie się pasem kontuszowym. Przyjrzymy się królewskim komnatom i dowiemy się, dlaczego król i królowa przyjmowali gości w swoich sypialniach. Barwne anegdoty pozwolą poznać nie tylko wilanowski pałac, ale przede wszystkim króla, zwanego Lwem Lechistanu.
Spotkania poprowadzą Dominika Macios i Wiktoria Radziejewska.
Dla kogo: dzieci w wieku 6–9 lat + rodzice/opiekunowie
Miejsce: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Miejsce zbiórki: szatnia w pałacu

Udział: nie obowiązuje rezerwacja; za pobraniem bezpłatnej wejściówki w kasie w dniu spotkania lub w tygodniu poprzedzającym wydarzenie; liczba miejsc ograniczona

 

29 czerwca 2018 10:57
[fbcomments]