0

Zaproszenia na weekend

Warszawa i jej kawałek centrum
Warszawa – i jej kawałek centrum
fot. MPawlik

Choć część naszych czytelników już wypoczywa dla pozostałych mamy kilka propozycji na sobotę i niedzielę.

SOBOTA

OCHOTA

Spacer z przewodnikiem

7 lipca (sobota) o godzinie 15:00
Jarek Spacerolog Praski zaprasza na na spacer Z Ochotą od Szczęśliwic (i muzeum w legendarnej Kolejówce). Z pogranicza Szczęśliwic wyruszy się przez socrealistyczne osiedla projektu Bogdana Pniewskiego w kierunku przedwojennej Starej Ochoty. Zacznie się jednak od zwiedzania izby muzealnej legendarnego Technikum Kolejowego przy Szczęśliwickiej. To gratka dla miłośników techniki. Tematy szynowe będą się w trakcie wycieczki przewijać. Później przewodnik zapozna z budownictwem mieszkaniowym i publicznym ostatnich stu lat, nawiązując do historii dzielnicy. Będzie o socrealistycznych kinach, legendarnych akademikach, przedwojennym przemyśle i międzywojennej urbanistyce.
Spotkanie: ul. Szczęśliwicka 56 (róg ul. Bitwy Warszawskiej) sobota 7 VII, godz. 15:00
Spacer nie jest biletowany, ale na zakończenie bardzo mile widziany suty pourboire.

ŚRÓDMIEŚCIE

Wykład kryminalistyczny

7 sierpnia (czwartek) w godz. 19–22 w Worku Kości przy ul. Bagatela 10 odbędzie się wykład otwarty I nawet śmierć nas nie rozłączy! Nekrofilia. Wykład poprowadzi dr Andrzej Gawliński, kryminalistyk i prawnik. „Zdajemy sobie sprawę, że temat jest dość bulwersujący, jednak podejdziemy do niego z należytą powagą i naukową neutralnością” – zapewniają organizatorzy. Nekrofilia to zaburzenie preferencji seksualnych; stan, w którym bodźcem stymulującym seksualnie mogą być jedynie ludzkie zwłoki. Skłonność ta może być jednak wygeneralizowana do wszystkich obiektów, które danej jednostce kojarzą się ze śmiercią bądź ze zwłokami (np. śpiące osoby) – tłumaczą.

ŚRÓDMIEŚCIE

Spacer z przewodnikiem

7 lipca (sobota) w godzinach 19:05 – 20:30
Warszawski Przewodnik Adrian Sobieszczański i Warszawy historia ukryta zaprasza na spacer Knajpy, restauracje i kawiarnie Dwudziestolecia. Spotykamy się w sobotę 7 lipca o godzinie 19:05 na schodach Zachęty.(Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Plac Małachowskiego 3) Spacer poprowadzi śladami knajp, restauracji i kawiarni przedwojennej Warszawy. Znane restauracyjne szyldy, plejada wybitnych nazwisk oraz Warszawa jakiej już nie ma. Zapraszamy na spacer, który przeniesie Państwa w świat przedwojennych dancingów, rautów, literackich pojedynków oraz niezapomnianych anegdot.
Czy jest ktoś, kto nie ma ochoty zasiąść do stolika na półpięterku, wdać się w dyskusje z Francem Fiszerem oraz zatańczyć na obrotowym parkiecie w Adrii? Zatem przekonajmy się jak wyglądały knajpy i restauracje międzywojnia!
Sprawdźmy czy picie kawy jest nałogiem, z czego słynęła ulica Gnojna, kogo na kolacje nie zapraszał Lechoń i kto miał pilnować, aby jego podwładni za dużo nie pili?
Za udział w wycieczce nie jest przewidziana żadna opłata, jeśli natomiast uznają Państwo, że przewodnik zasłużył na napiwek…

ŚRÓDMIEŚCIE

Spacer z przewodnikami

7 lipca (sobota) w godzinach 17:00 – 19:00
Pan tu nie stał! Spacer śladami filmów Barei cz. 1.
Warszawski przewodnicy, Adrian Sobieszczański i Bartłomiej Wancerz, zapraszają w sobotnie popołudnie na spacer śladami filmów Stanisława Barei, niezapomnianych scen i bohaterów, aktorskich kreacji obok których nie można przechodzić obojętnie. W swoich filmach wykorzystał niezwykły dar obserwacji rzeczywistości i to rzeczywistości absurdalnej. Twórczości Barei nikt nie docenił za życia za to dziś postrzegany jest jako jeden z najpopularniejszych polskich reżyserów. Stworzył obrazy które dziś uchodzą za kultowe. To dzięki niemu wiemy że istnieje prawda czasu i prawda ekranu.
Jeśli chcą państwo dowiedzieć się :

  • Czy państwo kapitalistyczne ma plusy?
  • Gdzie jest bar Apis?
  • Kto ma dobry dojazd do pracy ?
  • Czy „Porządek panuje w Warszawie”?
  • Kto się wydziera w kolejce?
  • Czy czas podróży pociągiem, skraca czas podróży koleją?
  • le waży syn?
  • Gdzie był festyn dla ludzi dobrej roboty?
  • Kto wszedł do piwnicy?

Spotykamy się na placyku między budynkami dw. Warszawa Śródmieście (al. Jerozolimskie 50) w sobotę 07-07-2018 r. o godz. 17:00. Spacer potrwa ok. 2 h.
Za udział w wycieczce nie jest przewidziana żadna opłata, jeżeli natomiast uznają Państwo, że przewodnicy zasłużyli na napiwek…

ŚRÓDMIEŚCIE

Teatralna retransmisja z Londynu

7 lipca (sobota) o godz. 21.30 na pl. Defilad odbędzie się retransmisja National Theatre Live Anioły w Ameryce. Londyński National Theatre po raz pierwszy pokazał „Anioły w Ameryce” już w 1992 r. (część pierwszą – „Millennium Approaches”), a po roku część drugą – „Perestroika”. W 1998 r. narodowa scena Wielkiej Brytanii uznała „Anioły w Ameryce” za jedną z 10 najlepszych sztuk teatralnych XX w. Nową inscenizację sztuki Kushnera, którą zobaczymy w kinach, wyreżyserowała Marianne Elliott, której realizacje „Dziwnego przypadku psa wieczorową porą” i „War Horse” oglądaliśmy w cyklu „National Theatre Live” w latach ubiegłych. Obok Andrew Garfielda w obsadzie znaleźli się: Denise Gough, Nathan Lane, James McArdle (znany ze „Star Wars: Przebudzenie mocy”) i Russell Tovey („The Pass”) – informują organizatorzy.

URSYNÓW

Krwawa akcja na Cynamonowej

7 lipca (sobota) w godz. 10–14 w ambulansie RCKiK, który stanie na parkingu przy hipermarkecie E.Leclerc w pobliżu namiotu „Ogród” od strony ul. Cynamonowej, odbędzie się akcja oddawania krwi Otwarty Ursynów. Oddanie krwi składa się z kilku etapów: Rejestracja (wypełnienie formularza – koniecznie trzeba mieć ze sobą dokument ze zdjęciem, numerem PESEL i miejscem zamieszkania); wstępne badanie laboratoryjne (badanie poziomu hemoglobiny/morfologia, grupa krwi – u pierwszorazowych dawców); badanie lekarskie (ocena informacji zawartych w wypełnionym kwestionariuszu dla dawców krwi, wywiad lekarski, badanie przedmiotowe uwzględniające wyniki pomocniczych badań diagnostycznych, kwalifikacja do oddania krwi bądź innych składników krwi); oddanie krwi – donacja (krew pełna – 450 ml krwi w czasie ok. 5–8 min; podczas donacji pobierane są również próbki krwi do badań pozwalających zdiagnozować, czy dawca nie jest nosicielem niektórych chorób zakaźnych); krótka regeneracja sił (po oddaniu krwi dawca przez moment pozostaje na miejscu celem regeneracji sił). Każdy dawca, opuszczając punkt poboru krwi, otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal – osiem tabliczek czekolady. Na prośbę dawcy wystawiane jest zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, na uczelni, w szkole.

ŻOLIBORZ

Pszczoły, miody, ule

7 lipca (sobota) w godz. 11–14 w parku Kępa Potocka odbędzie się Żoliborskie Miodobranie 2018. W trakcie „Żoliborskiego Miodobrania” będzie można się dowiedzieć, skąd się wzięły pszczoły na terenie dzielnicy i co dobrego dla niej robią, oraz własnoręcznie pozyskać miód prosto z ula. Wszystko pod okiem pszczelarzy z Pszczelarium.

PIASECZNO

Zbiórka książek dla Domów Dziecka

7 lipca (sobota) w godz. 11–17 w centrum handlowym Auchan Piaseczno przy ul. Puławskiej 46 odbędą się zbiórka książek oraz zajęcia dla dzieci. Akcja pt. „Czytadełko” pozwoli na uzupełnienie domowych księgozbiorów o nieprzeczytane egzemplarze, a także na oddanie niepotrzebnych książek w dobrym stanie, które trafią do okolicznych domów dziecka oraz dziecięcych oddziałów szpitalnych. Uczestnicy akcji będą mogli skorzystać ze strefy relaksu, gdzie w wygodnych fotelach zatopią się w lekturze. Zbiórka i wymiana książek będą wzbogacone o zabawy i warsztaty dla dzieci w różnym wieku.

NIEDZIELA

PRAGA-POŁUDNIE

Kino na powietrzu

8 lipca (niedziela) o godz. 21.30
w Klubie Kultury Seniora przy ul. Pawlikowskiego 2 odbędzie się kino plenerowe na tarasie.

PRAGA-POŁUDIE

Spacer z przewodnikiem

8 lipca (niedziela) o godzinie 15:00
Jarek Spacerolog Praski zaprasza na spacer Kamionek przemysłowy i jego piękne fabryki. Kamionek był w okresie międzywojennym czymś w rodzaju warszawskiej Doliny Krzemowej, tu funkcjonowały przedsiębiorstwa tworzące najnowocześniejsze wyroby przy wykorzystaniu najnowszych ówczesnych technologii. Mieściły się w istniejących często do dziś nowoczesnych budynkach, projektowanych przez czołowych architektów, jak Romuald Miller czy Józef Napoleon Czerwiński. Oczywiście sporo tez jest budynków wcześniejszych, zbudowanych z czerwonej cegły w dziewiętnastowiecznym stylu rohbau oraz architektury powojennej. Dowiemy się też, co produkowano w poszczególnych fabrykach i jakie były ich powojenne dzieje.
Spotkanie: ul. Grochowska 365 (róg Lubelskiej)
Spacer nie jest biletowany, ale na zakończenie bardzo mile widziany suty pourboire.

ŚRÓDMIEŚCIE

Pokaz performance’u

8 lipca (niedziela) w godz. 20–22 w Centrum Sztuki Współczesnej-Zamek Ujazdowski przy ul. Jazdów 2 odbędzie się Performance Project – pokaz pracy w ramach festiwalu Warsaw FLOW. „Festiwal Warsaw FLOW zaprasza na specjalny pokaz performance’u, który odbędzie się na zakończenie tegorocznej edycji festiwalu. Wydarzenie powstanie w wyniku ośmiu dni performatywnego projektu pod kierunkiem Ilony Keňová z międzynarodową grupą tancerzy i moverów reprezentujących takie techniki jak taniec współczesny, kontakt improwizację czy improwizację” – informują organizatorzy. Wstęp wolny.

ŚRÓDMIEŚCIE

Retransmisja MET Opery z NY

8 lipca (niedziela) o godz. 21 na pl. Defilad odbędzie się retransmisja The Metropolitan Opera Tosca. Libreciści Pucciniego i sam kompozytor precyzyjnie osadzili wydarzenia dziejące się w dziele w konkretnych miejscach w Rzymie i konkretnych dniach roku 1800. Może dlatego „Tosca”, jak żadna inna opera, opiera się inscenizatorom, którzy chcą uwspółcześniać dzieła, przenosząc ich akcję w inny czas i miejsce. Takich zapędów nie ma Sir David McVicar, który przygotowuje nową inscenizację dla Met. Ma za to zamiar odzwierciedlić rozmach partytury Pucciniego, nadając monumentalne kształty miejscom akcji: kościołowi św. Andrzeja della Valle, pałacowi Farnese i tarasowi zamku św. Anioła. W rolach śpiewaczki Florii Toski i zakochanego w niej malarza Cavaradossiego, oboje zaplątanych w polityczne śledztwo okrutnego prefekta Scarpii, wystąpią najgorętsze gwiazdy dzisiejszej opery – informują organizatorzy. Przedstawienie w języku oryginału (włoskim) z polskimi napisami trwa ok. 3 godzin i 25 minut (w tym dwie przerwy).

URSYNÓW

Koncert plenerowy

8 lipca (niedziela) o godzinie 19:00
przed ratuszem dzielnicy Ursynów odbędzie się koncert plenerowy W rytmie Wisły. Wystąpią: Judyta Nowak, Kuba Jurzyk oraz Orkiestra Reprezentacyjna SGGW pod dyrekcją Tomasza Labunia. Podczas koncertu orkiestra zaprezentuje swój autorski program, będący owocem prac zainspirowanych Królową Polskich Rzek. Projekt łączy niebanalne brzmienia nowych aranżacji z tradycją flisackiej piosenki. Sięgając do muzycznych korzeni i dawnych melodii ludowych, orkiestra pozwoli odkryć je na nowo, dodając dużo świeżości i energii.

WILANÓW

Warsztaty dla dzieci autystycznych

8 lipca (niedziela) w godzinach 9:30–11:00
w Muzeum Pałacu Króla Jana III odbędą się warsztaty dla dzieci ze spektrum autyzmu pt. A kto to? A co to?. „Co łączy wszystkie muzea? Znajdują się w nich kolekcje, czyli zbiory przedmiotów wyjątkowych i wartościowych. Zapraszamy na cykl warsztatów dla dzieci ze spektrum autyzmu, podczas których w przystępny i ciekawy sposób poznamy kolekcję wilanowską. Zajęcia będą okazją do spotkania ze sztuką i dawnymi obyczajami oraz do stworzenia swojej kolekcji z pamiątek własnoręcznie wykonanych podczas wizyty w Muzeum Pałacu w Wilanowie” – informują organizatorzy.

WILANÓW

Warsztaty przyrodnicze

8 lipca (niedziela) w godzinach. 10:00–13:00
w Muzeum Pałacu Króla Jana III odbędą się warsztaty przyrodnicze Martwe drewno pełne życia. Najcenniejszy skarb Rezerwatu Przyrody Morysin. W widłach Kanału Sobieskiego i rzeki Wilanówki znajdują się rezerwat przyrody Morysin, pozostałość nadwiślańskiego łęgu, dawny królewski zwierzyniec i park romantyczny. Dzisiaj miejsce to pełne jest dzikiego życia, starych, dziuplastych drzew, zwalonych pni, wykrotów.

MAZOWSZE

Wycieczka autokarowa

8 lipca (niedziela) ww godzinach 08:00 – 18:00
Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych Złota Kaczka zaprasza na wycieczkę autokarową Mazowsze Chopina.
Na początku wyprawy odwiedzimy świątynię pw. św. Rocha (obecnie św. Jana Chrzciciela) w Brochowie, która była szczególnym miejscem dla rodziny Chopinów i Skarbków.
Legenda o piórze Kopernika pojawi się w Kiernozi, gdyż tutaj gościł on wieki temu. W XIX w. pałac w Kiernozi, dawna siedziba rodu Łączyńskich, była miejscem pracy Mikołaja Chopina, który nauczał małą Marię, późniejszą Panią Walewską.
W Sannikach zwiedzimy pałac, park i obejrzymy film o Mazowszu Chopina. Fryderyk spędzał wakacje 1828 r. w Sannikach wraz ze swoimi szkolnymi przyjaciółmi, Konstantym Pruszakiem i jego siostrą Olesią, w majątku ich familii – drewnianym dworze. Tutaj razem muzykowali, spacerowali, bawili się i zwiedzali okolicę.
Wysłuchamy koncertu chopinowskiego w Żelazowej Woli wśród zawsze współczesnego swoim czasom ogrodu i obejrzymy pamiątki związane z kompozytorem w Domu jego Urodzenia. Historia miejsca i powstawania muzeum, która obecnie przedstawia najlepsze pomysły ekspozycyjne z obu poprzednich wystaw, będzie interesującą wyprawą w Chopinowski świat.
Przemierzając mazowieckie krajobrazy poznamy wiele ciekawostek przybliżających nam postać naszego wielkiego kompozytora.
Zapraszamy! Będzie złotokaczkowo, czyli sympatycznie, relaksująco i interesująco!

Wyjazd z parkingu dla autokarów przy ul. Królewskiej obok Ogrodu Saskiego o g. 8:00 i powrót ok. g. 18:00.
Koszt wycieczki: 110 zł. Cena zawiera: przejazd autokarem, bilety wstępu do obiektów, opiekę licencjonowanego pilota wycieczek-przewodnika i licencjonowanych przewodników podczas trasy i w miejscach zwiedzania (z dodatkowymi muzealnymi certyfikatami chopinowskimi), ubezpieczenie NNW.
Prosimy o rezerwacje
telefoniczne: 692002170 (non stop),
mailowe: info@zlotakaczka.waw.pl

6 lipca 2018 12:15
[fbcomments]