0

Zaproszenia na weekend

Kamienica Natansona róg Nowego Światu i Książęcej w Warszawie
Kamienica Natansona – róg Nowego Światu i Książęcej
fot. MPawlik

Bardzo subiektywna i trochę leniwa dziś paczka zaproszeń, bo Powstanie, bo gorąco, ale serdecznie zapraszamy.

SOBOTA

WARSZAWA

Dworcowe wycieczki

4 (sobota) o godz. 10 i 12
na warszawskich dworcach odbędą się wycieczki z przewodnikiem. O godz. 10 przewodnik czekać będzie przy wejściu do stacji Warszawa-Ochota przy Al. Jerozolimskich 58, natomiast o godz. 12 przy kasach dworca Warszawa Wschodnia. Znakiem rozpoznawczym przewodników będą czapki z napisem: „Fundacja Grupy PKP”. Chęć uczestnictwa w wycieczkach można wysyłać na adres: przewodnikdc@pkp.pl. Liczba miejsc na poszczególne terminy jest ograniczona. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

OCHOTA

Wycieczka po Ochocie

4 sierpnia (sobota) o godz. 15
przy ul. Grójeckiej 65 przed Och-Teatrem rozpocznie się wycieczka „Ochota i Muzeum Ikon”. „Sprzed kina Ochota (obecnie Och-Teatr) projektu Mieczysława Pipreka ruszymy przez socrealistyczne osiedla w kierunku przedwojennej Starej Ochoty. Tam odwiedzimy Muzeum IKON, Oddział Muzeum Warszawskiej Metropolii Prawosławnej. Później zapoznamy się z budownictwem mieszkaniowym i publicznym ostatnich stu lat, nawiązując do historii dzielnicy. Będzie o legendarnych akademikach, przedwojennym przemyśle i międzywojennej urbanistyce” – informują organizatorzy. W trakcie wycieczki będzie trzeba wykupić bilet do muzeum za 10 zł. Pełen program wycieczki na: www.praskaferajna.waw.pl.

ŚRÓDMIEŚCIE

Poznaj dzieje Muranowa

4 sierpnia (sobota) o godz. 16
w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przy ul. Anielewicza 6 odbędzie się Wędrujący Uniwersytet Muranowski – „Wyzwania na Muranowie po 1989 r.”. „Poznamy dzieje Muranowa po 1989 r. Dowiemy się, co zmieniło się w urbanistyce osiedla w ciągu ostatnich dekad, jakie powstały nowe instytucje i organizacje, jakim typem osiedla jest współczesny Muranów. Na tle innych dawnych dzielnic żydowskich w Europie Muranów pozostaje przypadkiem szczególnym, np. mimo przemian nie podlega gentryfikacji. Dowiemy się, jakie cechy o tym decydują, ale również porozmawiamy o potencjalnych zagrożeniach” – zapewniają organizatorzy. Wstęp wolny.

ŚRÓDMIEŚCIE

Dyskusja o wyzwaniach i szansach

4 sierpnia (sobota) w godz. 18–20
w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przy ul. Anielewicza 6 odbędzie się dyskusja „Stereotypy w polsko-żydowskim krajobrazie”. Dyskusja poświęcona szansom i wyzwaniom, przed którymi stają osoby zajmujące się ochroną i kultywowaniem pamięci o Żydach w Polsce.

WILANÓW

Plenerowa projekcja filmu

4 sierpnia (sobota) o godz. 21.15
przy Urzędzie Dzielnicy Wilanów przy ul. Klimczaka 2 odbędzie się projekcja filmu „Hiszpański temperament”. „Rodowity mieszkaniec Sevilli, Rafael, nigdy wcześniej nie opuścił Andaluzji. Mężczyzna wyrusza jednak w nieznane za baskijką, dziewczyną zupełnie inną od kobiet, które wcześniej znał” – informują organizatorzy.

NIEDZIELA

 

 

PRAGA-POŁUDNIE

Wycieczka po Grochowie

5 sierpnia (niedziela) o godz. 15
z ul. Grochowskiej 307 wyruszy wycieczka „Od Kamionka do Wiatraka”. „Modernizm lat 30. i o dekadę wcześniejszy »magistracki« historyzm, socrealistyczne bloki okresu stalinowskiego, klocki z lat 70., pierwsza w Warszawie postmodernistyczna kamienica, zbudowana w beznadziejnych latach 80., niemal sąsiadujące ze sobą: wiejski domek sprzed wieku i nowy pałac udający, że ma lat dwieście – to wszystko zobaczymy na niewielkim terenie bliskiego Grochowa. Oprócz tego będą murale, pomnik budowy szosy brzeskiej, nowe centrum kultury i legendarne akademiki na Kickiego” – opisują organizatorzy. Przybliżona trasa: Grochowska, Podskarbińska, Kobielska, Kickiego, Paca, Mycielskiego, Kaleńska, Grochowska. Pełen program wycieczki na: www.praskaferajna.waw.pl.

ŚRÓDMIEŚCIE

Musical nadd Wisłą

5 sierpnia (niedziela) o godz. 19
na Placu Zabaw nad Wisłą odbędzie się Musical Improwizowany. „Grupa improwizatorów, aktorów, wokalistów i muzyków przy akompaniamencie kompozytorki Joanny Kucharczyk stworzy niepowtarzalne przedstawienie muzyczne. Za każdym razem stają przed wyzwaniem wymyślania na żywo historii i piosenek, i stworzenia z nich spójnej całości. Wszystko, co wydarzy się na scenie, będzie improwizowane i na żywo – muzyka, dialogi, piosenki, a nawet choreografia” – informują organizatorzy.

WOLA

W hołdzie cywilom na Woli

5 sierpnia (niedziela) o godz. 18
na skwerze Pamięci u zbiegu ul. Leszno i al. Solidarności odbędzie się uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli przy pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego. Udział wezmą ocaleni z zagłady mieszkańcy Woli, powstańcy oraz przedstawiciele władz miasta.

WOLA

Marsz Pamięci na Woli

5 sierpnia (niedziela) o godz. 19
ze skweru Pamięci u zbiegu ul. Leszno i al. Solidarności zaplanowano Marsz Pamięci – uroczyste przejście mieszkańców na cmentarz Powstańców Warszawskich na Woli.

 

WOLA

Zdobycie Gęsiówki

5 sierpnia (niedziela) o godz. 14
u zbiegu ulic Anielewicza i Okopowej odbędzie się uroczystość upamiętniająca zdobycie przez Batalion „Zośka” obozu „Gęsiówka”. W wydarzeniu udział wezmą powstańcy, przedstawiciele władz miasta i ambasady Izraela.

WOLA

Spacer po umęczonej Woli

5 sierpnia (niedziela) o godz. 12
przy ul. Górczewskiej 15 rozpocznie się spacer „Wola ’44. Wyprowadzali nas kolejno…”. Wydarzenie rozpocznie się wykładem w Otwartej Kolonii (ul. Górczewska 15), gdzie w trakcie wstępu zaprezentowane zostaną materiały filmowe i zdjęciowe dotyczące wydarzeń z sierpnia 1944 r. Spacer zakończy się ok. 14.30 pod kościołem św. Wojciecha (ul. Wolska 76).

 

 

3 sierpnia 2018 15:34
[fbcomments]