0

Zaproszenia na weekend

Stacja kolejowa Warszawa Aleje Jerozolimskie
Stacja kolejowa – Warszawa Aleje Jerozolimskie
fot. MPawlik

Zapraszamy na subiektywnie wybrane wydarzenia w sobotę i niedzielę.

Sobota

WARSZAWA

Dworcowe wycieczki z przewodnikami

11 (sobota) o godz. 10 i 12
na warszawskich dworcach odbędą się wycieczki z przewodnikiem. O godz. 10 przewodnik czekać będzie przy wejściu do stacji Warszawa-Ochota przy Al. Jerozolimskich 58, natomiast o godz. 12 przy kasach dworca Warszawa Wschodnia. Znakiem rozpoznawczym przewodników będą czapki z napisem: „Fundacja Grupy PKP”. Chęć uczestnictwa w wycieczkach można wysyłać na adres: przewodnikdc@pkp.pl. Liczba miejsc na poszczególne terminy jest ograniczona. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

ŚRÓDMIEŚCIE

Flotylla zaprasza na loda!

11–12 sierpnia (sobota–niedziela) w godz. 12–19
na bulwarze Flotylli Wiślanej trwać będzie Festiwal Lodów Rzemieślniczych. „W jednym miejscu znajdziecie najlepsze lody rzemieślnicze w najbardziej pożądanych smakach – zielona herbata matcha, oreo czy o smaku bezy z marakują” – zapewniają organizatorzy. Wstęp bezpłatny.

ŚRÓDMIEŚCIE

Powstańczy koncert

11 sierpnia (sobota) o godz. 19 w bazylice św. Krzyża przy ul. Krakowskie Przedmieście 3 odbędzie się koncert „Krzyk wolności – Pieśni Powstania Warszawskiego”. Koncert został zorganizowany specjalnie dla mieszkańców Śródmieścia w ramach 74. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny.

WAWER

Spacer po Aninie

11 sierpnia (sobota) o godz. 15
na peronie przystanku kolejowego Warszawa-Anin rozpocznie się spacer „Anin: poza trzewia Lewiatana”. Zaprojektowany na początku XX w. jako miasto ogród, najbliżej Warszawy położony spośród letnisk linii otwockiej, wkrótce stał się popularnym miejscem zamieszkania. Na wycieczce zobaczymy, gdzie mieszkali Tuwim, Gałczyński, Zaruba czy Piotr Jaroszewicz. Gdzie Andrzej Wajda kręcił „Kronikę Wypadków Miłosnych”, a gdzie była filmowana apteka w serialu „Klan”? Będzie można zobaczyć także, czym różni się styl świdermajer od stylu zakopiańskiego, oraz dużo innej, ciekawej architektury willowej – informują organizatorzy.

ŻOLIBORZ

Charytatywny spacer na bielanach

11 sierpnia (sobota) o godz. 15.30
na pętli Gwiaździsta rozpocznie się spacer charytatywny dla Korabek pt. „Las Bielański”. Jako Warszawy historia ukryta mamy zaszczyt wpierać Schronisko dla Zwierząt w Korabiewicach Viva!. Dlatego na koniec spaceru zamiast przysłowiowego kapelusza pojawi się puszka, dzięki której będą mogli Państwo wesprzeć tę szlachetną akcję” – informują organizatorzy. „Dla wielu osób Las Bielański to rezerwat przyrody, w którym mieści się tylko pokamedulski zespół klasztorny. Jego historia sięga nie tylko roku 1639, kiedy to na jego tereny król Władysław IV sprowadził zakon kamedułów, lecz także okresu średniowiecza, kiedy to wchodził w dobra książęce związane ze wsią Polków. Od końca XVIII w. jego funkcja zmieniała się, przychodząc stopniowo w istny »konglomerat« rozrywkowy – opisują.

 

niedziela

MOKOTÓW

Spacer powstańczym Mokotowem

12 sierpnia (niedziela) o godz. 18.05
przy tablicy poświęconej cywilnej ludności Mokotowa przy ul. Dworkowej rozpocznie się spacer po Powstańczym Mokotowie. „W sierpniu 1944 r. do walk na Mokotowie wyznaczono żołnierzy V Obwodu Okręgu Warszawskiego AK, których trzon stanowił Pułk »Baszta«. Celem powstańców na Mokotowie było możliwie jak najszybsze wyparcie Niemców z dzielnicy i zabezpieczenie jej od południa. O tym, jak ciężkie było to zadanie, opowiemy na naszym spacerze wiodącym szlakiem Powstańczego Mokotowa” – zapewniają organizatorzy.

PRAGA-POŁUDNIE

Koncert dla graczy komputerowych

12 sierpnia (niedziela) o godz. 19 w PROM-ie Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23 odbędzie się koncert Heroes Orchestra. Na ostatnich koncertach dużo osób pytało o muzykę z »Heroes IV«, bo podobno jest najlepsza… No i oczywiście, że jest. Zagramy dla Was zatem trochę starych przebojów z »Heroes III«, ale pojawią się również same sztosy z »Heroes IV« i nie tylko – zapewniają organizatorzy. Gra »Heroes« jest kultową grą strategiczną. Bilety do kupienia na stronie, udział kosztuje 20 zł.

PRAGA-PÓŁNOC

Sierociniec dla słoni

12 sierpnia (niedziela) o godz. 10
w sali konferencyjnej warszawskiego zoo odbędzie się spotkanie Z wizytą u afrykańskich sierot słoniowych. Z wizytą u afrykańskich sierot słoniowych – o pobycie w The David Sheldrick Wildlife Trust opowie nasza koordynatorka wolontariatu Elżbieta Kawka. Na chwilę z sali konferencyjnej warszawskiego zoo przeniesiemy się do Kenii, by przyjrzeć się życiu ludzi, którzy postanowili stworzyć niezwykłe miejsce, w którym słonie mimo utraty matek i stada dostają swoją drugą szansę na życie w naturalnym środowisku – informują organizatorzy.

PRAGA-POŁUDNIE

Spacer z przewodnikiem

12 sierpnia (niedziela) o godz. 11
przy Stadionie Narodowym (brama nr 3) rozpocznie się „Pamiętajcie o ogrodach – spacer z Grzegorzem Sołtysiakiem”. Jest w Warszawie dzielnica, która żyje po swojemu. Jakby wolniej, spokojniej. Saska Kępa. To właśnie tam Grzegorz Sołtysiak, pisarz, historyk i varsavianista, zabierze nas w historyczno-kwiatowo-literacką podróż. Jej tłem będą najpiękniejsze ogrody stolicy zgłoszone do konkursu »Warszawa w kwiatach i zieleni« – opisują organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE

Noc spadających gwiazd

12 sierpnia (niedziela)
w parku obok Centrum Nauki Kopernik odbędzie się noc spadających gwiazd. Spójrz z nami w niebo! Nadlatują Perseidy. Jak co roku, w nocy z 12 na 13 sierpnia, Ziemia znajdzie się w chmurze drobin materii, pozostawionych przez kometę Swift-Tuttle. Właśnie wtedy możemy obserwować wielki astronomiczny spektakl – maksimum roju Perseidów. To meteory, nazywane potocznie spadającymi gwiazdami – zachęcają organizatorzy. Aby stworzyć jak najlepsze warunki obserwacyjne, tradycyjnie już wyłączymy całą iluminację Centrum Nauki Kopernik, planetarium Niebo Kopernika oraz podświetlenie parku. Zarząd Dróg Miejskich wyłączy iluminację mostów: Świętokrzyskiego, Śląsko-Dąbrowskiego i Poniatowskiego. Zgasną również światła na skwerze Kahla, a w szklanych wyjściach z tunelu Wisłostrady niektóre lampy przy wyjściu ze stacji metra Centrum Nauki Kopernik. PGE Narodowy wyłączy na tę noc iluminację stadionu. Zgasną również światła u naszych sąsiadów: Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Innogy – zapewniają.

 

ŚRÓDMIEŚCIE

Spacer po rosyjskiej Warszawie

12 sierpnia (niedziela) o godz. 15
przy ul. Nowy Świat 72 pod pomnikiem Mikołaja Kopernika rozpocznie się spacer Rosyjska Warszawa. Przez 100 lat nad Warszawą powiewała rosyjska flaga. Nie domyślamy się nawet często, że liczne budowle, urządzenia, ulice, pałace i parki, z których korzystamy, powstały w tamtych czasach i są właśnie dziełem Rosjan. Zapraszam na spacer śladem spuścizny Imperium Rosyjskiego w Warszawie. Z jednej strony spojrzymy na okres panowania rosyjskiego z pozycji narodowowyzwoleńczej i martyrologicznej. Poznacie zatem historie licznych zamachów dokonywanych na carskich urzędników. Dowiecie się, jakie odzwierciedlenie w architekturze i urbanistyce miasta miała rusyfikacyjna polityka caratu oraz utworzenie Twierdzy Warszawa. Zobaczycie, jak wyglądały liczne cerkwie i rosyjskie pomniki, zlokalizowane często w zaskakujących miejscach. Z drugiej strony postaram się ukazać bogaty obraz wielokulturowości miasta, w którym do dziś pozostały liczne ślady obecności Rosjan. Warszawa pod berłem Romanowów dokonała ogromnego rozwoju gospodarczego, stając się kapitalistycznym miastem ze wszystkimi jego pozytywnymi i negatywnymi konsekwencjami. Poznacie losy Polaków i Rosjan, którzy wspólnie robili interesy i zarabiali ogromne pieniądze. Zobaczycie również, jak wyglądały ulice w tamtych czasach. Dowiecie się także, jak podczas niemieckiej okupacji w czasie I wojny światowej Warszawa przestawała być miastem rosyjskim oraz jak sobie radzono z tą spuścizną w okresie międzywojennym – opisuje Praska Ferajna.

URSYNÓW

Spektakl dla dzieci

12 sierpnia (niedziela) o godz. 16
na terenie zieleni na Olkówku przy placu zabaw – Park Jurajski – odbędzie się spektakl dla dzieci pt. „Mapa marzeń”. Wystąpią aktorzy teatru Kultureska. Spektakl dla młodszych dzieci połączony z animacjami i konkursami z udziałem aktorów. Jeżeli skarby zostaną odnalezione, to wszystkie marzenia zostaną spełnione – poszukiwania na podstawie znalezionej w lesie Mapy Marzeń prowadzą Marysia, Gabrysia i Żabka Beatka – informują organizatorzy. Wstęp wolny.
Zalecane własne kocyki do siedzenia.

 

 

10 sierpnia 2018 09:19
[fbcomments]