0

Zaproszenia na weekend

Widok na Pragę
Widok na Pragę
fot. MPawlik

Jeśli kasztanów nazbierane to warto zobaczyć coś fajnego. Podsyłamy paczunię propozycji.

SOBOTA

PRAGA-POŁUDNIE

Spacer po Gocławiu

22 września (sobota) o godz. 15
przy ul. Bora-Komorowskiego, blisko rogu ul. Jugosłowiańskiej, rozpocznie sie spacer „Gocław”. „Większości kojarzy się z szarością blokowiska, choć wieś o tej nazwie korzeniami sięga wczesnego średniowiecza. W międzywojniu rysowano dlań wielkie plany, w większości nigdy niezrealizowane, choć wiele mówiące o wyjątkowym ulokowaniu Gocławia. Sławę osiedla, jako przykładowego blokowiska, utrwalały kolejne kręcone tu filmy, zawsze pokazujące niezwykłe genius loci. Dawniej ze wszech stron otoczony pasem półdzikiej bujnej zieleni, obecnie traci ostatnie takie peryferia, stąd warto wybrać się tam teraz, aby zobaczyć je i poczuć, jak kiedyś jeździło się na Gocław i jakim widział go choćby Białoszewski” – informują organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE

Śladami architektury dwudziestolecia

22 września (sobota) w godzinach 18:30 – 23:30.
Spacer z „Mapą Zabytków Niepodległej”. Adrian Sobieszczański i Michał Krasucki Stołeczny Konserwator m.Zabytków zapraszają na na spacer śladami architektury dwudziestolecia. Spacery ze specjalnie opracowaną mapą poprowadzi varsavianista i historyk Adrian Sobieszczański.
Start w sobotę, 22 września, o godz. 11.00, na dziedzińcu Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków przy ul. Nowy Świat 18/20.

ŚRÓDMIEŚCIE

Spotkanie ze stołecznym konserwatorem

22 września (sobota) o godz. 10.30
przed Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków przy ul. Nowy Świat 18/20 odbędzie się spotkanie z Michałem Krasuckim, dyrektorem Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, który opowie o spacerach śladem architektury dwudziestolecia międzywojennego.

ŚRÓDMIEŚCIE

Rysowanie w Muzeum Warszawy

22 września (sobota) o godz. 11
w Muzeum Warszawy przy ul. Rynek Starego Miasta 28–42 odbędzie się rodzinne rysowanie. „Twórcza zabawa dla całych rodzin! Nie trzeba być mistrzem rysunku, wystarczą chęci i gotowość podjęcia nowych wyzwań. Na zajęciach panuje kameralna atmosfera, wspólnie ćwiczymy uważną obserwację oraz poznajemy różne techniki rysunkowe. Naszymi modelami są rzeczy warszawskie – rzeźby, obrazy, medale i inne przedmioty” – informują organizatorzy. Uczestnicy otrzymują do dyspozycji podstawowe materiały plastyczne (można przynieść własne). Dodatkowo w księgarni muzealnej można zakupić stylowy szkicownik oraz zestaw ołówków. Wstęp: 10 zł.

URSUS

Parada i piknik w parku Hassów

22 września (sobota) o godz. 9.30
w parku Hassów rozpocznie się Festiwal Oświatowy 2018 „Ursus dla Niepodległej”. Około godz. 10.30 z miejsca zbiórki wyruszy pochód, który przejdzie okolicznymi ulicami. W paradzie wezmą udział: uczniowie, pododdziały grup rekonstrukcyjnych, wozy bojowe itp. Dzieci będą niosły 25-metrową flagę Polski. Podczas festiwalu przewidziano wiele atrakcji, wśród nich: piknik historyczny z podobozem wojskowym, a w nim warsztaty patriotyczne, jazda na kucu oraz pokaz moździerzy; gra miejska – karta rekruta; koncert patriotyczny w wykonaniu uczniów ursuskich szkół; specjalne przygotowane wystawy przez szkoły i przedszkoli.

WILANÓW

Odsłonięcie chaczkara

22 września (sobota) o godz. 12
przed Świątynią Opatrzności Bożej odsłonięty i poświęcony zostanie kamienny krzyż, tzw. chaczkar. Z tej okazji zostanie odprawiona uroczysta msza św. w rycie ormiańskokatolickim. Będzie jej przewodniczył abp Rafał Minassian, eparcha Ormiańskiego Kościoła Katolickiego dla Armenii, Gruzji, Rosji i Europy Wschodniej, a weźmie w niej udział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, a zarazem zwierzchnik Kościoła ormiańskokatolickiego w Polsce. Po mszy św. zostanie odsłonięty i pobłogosławiony chaczkar ufundowany przez ambasadora Armenii w Polsce Edgara Ghazariana oraz abp. Rafała Minassiana. „Krzyż, który stanie z lewej strony Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, to prawdopodobnie pierwszy w Polsce i na świecie chaczkar dedykowany Janowi Pawłowi II w 40. rocznicę jego pontyfikatu. – Ormianie pamiętają jego wizytę w roku 2001 z okazji 1700-lecia chrztu Armenii i cenią zasługi dla dialogu między Kościołem katolickim a Ormiańskim Kościołem Apostolskim. Chaczkar upamiętni też więzi polsko-ormiańskie. Na ziemiach polskich Ormianie są obecni od 650 lat. W ubiegłym roku była obchodzona rocznica nadania przez króla Kazimierza Wielkiego przywileju Ormianom we Lwowie” – informuje archidiecezja warszawska.

WŁOCHY

Koncert Nuli Stankiewicz

22 września (sobota) o godz. 18 w Okęckiej Sali Widowiskowej przy ul. 1 Sierpnia 36A odbędzie się koncert „Idź swoją drogą” – piosenki Jonasza Kofty w interpretacji Nuli Stankiewicz. Koncert Inaugurujący Rok Kulturalny 2018/2019. „To koncert na pogodę i niepogodę. Na smutki i radości. Bo zawsze – jak mawiał Kofta – warto się uśmiechnąć” – zachęcają organizatorzy. Wstęp za okazaniem zaproszenia. Zaproszenia do odbioru w OSW w godz. 16–20. Liczba zaproszeń ograniczona.

WŁOCHY

Kiermasz ciuchów

22 września (sobota) w godz. 10–12
przy ul. Robotniczej 15 odbędzie się kiermasz odzieży używanej i przedmiotów użytkowych „PODAJ DALEJ”.

WOLA

Relaks na Działdowskiej

22 września (sobota) w godz. 11–21
przy ul. Działdowskiej 6 odbędzie się Wolski Slow Life. „Na jeden dzień patio przy Wolskim Centrum Kultury zamieni się w przestrzeń relaksu, gdzie dowiesz się, jak złapać równowagę pomiędzy pracą a spędzaniem czasu wolnego” – informują organizatorzy.

ŻOLIBORZ

Wernisaż wystawy wioślarskiej

22 września (sobota) o godz. 16 w Muzeum Sportu i Turystyki przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 odbędzie się otwarcie wystawy „140 lat Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego”. Wystawa czynna będzie od 22 września do 14 października.

NIEDZIELA

ŚRÓDMIEŚCIE

Pałacowy spacer z przewodnikiem

23 września (niedziela) o godz. 15 na pl. Defilad 1 przed wejściem od ul. Marszałkowskiej rozpocznie się spacer „Co znaczy Pałac Kultury i Nauki”. „Wyklinany za stalinowski rodowód i dyskusyjne walory estetyczne, ciekawszy staje się obejrzany dokładniej, kiedy okazuje się wielowymiarowy, z liczbą znaczeń oraz odwołań trudno dostępną dla bardziej typowych obiektów, takich jak pałace, kościoły albo ratusze. Postawiony w miejscu wyciętego przez nową władzę »świętego gaju« przedwojennego Śródmieścia, sięgający nieba gmach symbolicznie anektuje resztę miasta, wyrażając prometejską ideę ustroju szczęśliwości. Otwarta książka w herbowym kartuszu nad głównym wejściem, tak różna od zbrojnej warszawskiej Syrenki, to tylko jeden z wielu elementów programu symbolicznego Pałacu. Na spacerze będzie także o jego wyjątkowej architekturze, której eklektyzm zbywany jest ogólnikami o „narodowej w formie i socjalistycznej w treści”, gdy tymczasem łączy ona (nawet jeśli różna harmonijność tych połączeń jest źródłem kontrowersji) elementy tak wielu stylów, że nie tylko gabarytami wyrasta PKiN ponad inne dzieła polskiego socrealizmu. Będzie o tle historycznym powstania i istnienia Pałacu w Warszawie, lec także o jego niezwykłym, zmieniającym się w czasie społecznym odbiorze” – informują organizatorzy.

WŁOCHY

Slajdowisko malezyjsko-singapurskie

23 września (niedziela) o godz. 17 w Domu Kultury „Włochy” przy ul. Bolesława Chrobrego 27 odbędzie się pierwsze po wakacjach „Slajdowisko – cykl spotkań podróżniczych – Malezja i Singapur – Marianna Lis”. „Podczas pokazu odwiedzimy wyspę Penang, położoną u zachodniego wybrzeża Półwyspu Malajskiego. Na zakończenie zaś udamy się do dwóch hipernowoczesnych miast przyszłości: Kuala Lumpur i Singapuru” – informują organizatorzy.

 

21 września 2018 10:48
[fbcomments]